Materiały do nauki

Angielski dla dzieci – słówka, które warto znać. Jak pomóc dziecku w zapamiętywaniu nowego słownictwa

Angielski dla dzieci - słówka

Nikt na pewno nie zaprzeczy, że praca, jaką należy włożyć w naukę języka kosztuje sporo czasu i poświęcenia, nie tylko ze strony dzieci, ale i ich rodziców. Odrabianie prac domowych, przyswajanie zagadnień gramatycznych, zapamiętywanie słownictwa – wszystko to wymaga czasu i cierpliwości, dlatego przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Twojemu dziecku w nauce. Bez dwóch zdań bowiem, przygotowując gry i zabawy na angielski dla dzieci, słówka powinny być szczególnie często uwzględnianie, właśnie po to, by dziecko nie musiało spędzać długich godzin na ich nauce.

Angielski dla dzieci – słówka, które trzeba znać

Właściwie na każdym etapie nauki języka zawsze jest jakaś partia słówek, które dziecko musi zapamiętać. Bez słownictwa trudno o rozumienie, mówienie i komunikację. Niestety stare, znane nam z dzieciństwa techniki na przyswajanie słówek, na tak zwaną “blachę” jest wyjątkowo nieefektywne. W ten sposób zapamiętywany materiał jest mało interesujący, łatwo go zapomnieć, a dodatkowo bardzo trudno użyć danego słówka w kontekście. 

Warto zatem zrezygnować z tej metody i wypróbować nowe, które stawiają na naukę poprzez zabawę. Dzięki temu przygotowane na angielski dla dzieci słówka będą szybko przyswojone i chętnie używane.

Dla maluchów – czyli słówka angielskie dla dzieci z obrazkami

Pierwszą propozycją są kartki, na których przedstawione są słówka angielskie dla dzieci z obrazkami. Kolorowe i ładne ilustracje przyciągają uwagę malca, który chętnie je ogląda i używa podczas zabawy. Tak przygotowane podwójne zestawy zawierające słówka angielskie dla dzieci z obrazkami wykorzystać można na wiele sposobów, na przykład grając w memory, czy czarnego piotrusia. Pamiętać tu należy, że odsłaniając każdą z kart dziecko wypowiada przedstawione na niej słówko. Zorganizowana w ten sposób zabawa ułatwia, umila i przede wszystkim przyspiesza naukę i proces zapamiętywania.

Różne typu gry, pomocne przy zapamiętywaniu słówek wykorzystuje szkoła angielskiego dla dzieci NovaKid prowadząca zajęcia online. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uczeń ma tu możliwość nie tylko dopasować obrazki, czy tekst do ilustracji ale też usłyszeć wymowę danego słowa.

Dla starszaka – czyli fiszki na sprzętach w domu

Słówka angielskie dla dzieci z obrazkami to świetna metoda pracy z małymi dziećmi, które nie potrafią jeszcze pisać i czytać. Starsze dzieci mogą wykorzystać fiszki z napisanym słówkiem, które naklejają na odpowiedni sprzęt w domu. I tak na przykład na drzwiach widnieje fiszka z napisem “door” na biurku “desk” i tak dalej. Używając dany sprzęt z fiszką i czytając napisane na nim słówko regularnie się je powtarza i zapamiętuje. O fiszkach pisaliśmy we wcześniejszym artykule>>.

Fiszki do nauki angielskiego

Fiszki w kieszeni

Inną propozycją są samodzielnie przygotowane lub kupione zestawy przedstawiające słówka angielskie dla dzieci z obrazkami z jednej strony, a z drugiej  odpowiedni napis. Jadąc samochodem czy autobusem w każdej chwili można je wyciągnąć z plecaka czy kieszeni i przejrzeć – oglądając obrazek dziecko przypomina sobie dane słówko, wypowiada je, by potem obrócić arkusz i sprawdzić zapis.

Na różnych poziomach posiada angielski dla dzieci słówka różnego typu – łatwe i trudne, częściej i rzadziej używane, niemniej jednak każde z nich warto poznać i przyswoić. Dzięki temu nauka mówienia w języku angielskim będzie szybsza, a komunikacja sprawniejsza. 

Leave a Reply

%d bloggers like this: