Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Pory roku po angielsku (seasons in English)
Słownictwo
Star icon
19.04.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Pory roku po angielsku (seasons in English)

Spis treści

Wyróżniamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień oraz zimę – każda z nich wpływa na nasze codzienne życie poprzez zmieniającą się pogodę, która decyduje o tym, jak się ubieramy, co robimy i dokąd się udajemy w czasie wolnym. To tematy, które łączą nas wszystkich, niezależnie od kultury czy pochodzenia. Właśnie dlatego tak często rozmawiamy o warunkach pogodowych oraz planach wyjazdowych na wakacje czy ferie, a zrozumienie słownictwa związanego z porami roku staje się kluczowe podczas nauki nowego języka.

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej porom roku po angielsku, prezentując najważniejsze słówka i zwroty przydatne w codziennych konwersacjach na temat pogody i typowych zajęć dla poszczególnych okresów.

Wiosna (spring)

Wiosna, nazwana po angielsku „spring”, to pierwsza pora roku, która następuje po zimie. Jest to czas radości, zapowiada budzenie się do życia przyrody po długim okresie snu zimowego. Poniżej przedstawiamy słownictwo i wyrażenia związane z wiosną:

Ogólne pojęcia:

 1. Blossom (kwitnienie) – okres, w którym kwiaty zaczynają się pojawiać na drzewach i krzewach.
 2. Sunshine (słoneczna pogoda) – coraz dłuższe dni i ciepłe promienie słońca.
 3. Growth (wzrost) – szybki rozwój roślin, który jest charakterystyczny dla wiosny.
 4. Greenery (zieleń) – pojawienie się soczystej, zielonej roślinności po zimowej szarości.
 5. Butterfly (motyl) – obecność tych kolorowych owadów, które zaczynają pojawiać się wraz z nadejściem cieplejszych temperatur.
 6. Picnic (piknik) – popularna aktywność na świeżym powietrzu, podczas której ludzie spotykają się, aby cieszyć się piękną pogodą i jedzeniem na trawie.
 7. Gardening (ogródkarstwo) – coraz większa liczba osób spędza czas na pielęgnowaniu ogrodu, sadzeniu nowych roślin i kwiatów.
 8. Cycling (rowerowanie) – wiosną wiele osób decyduje się na aktywności na świeżym powietrzu, w tym na jazdę na rowerze, korzystając z przyjemnych temperatur.
 9. Hiking (piesze wycieczki) – wraz z odwilżą i rozkwitem przyrody, popularne stają się piesze wycieczki po górach i lasach.
 10. April showers – Kwietniowe deszcze, które są charakterystyczne dla tego miesiąca, często przynoszą szybkie i obfite opady. Mówi się, że te deszcze przygotowują grunt na przyjście wiosny, sprzyjając rozkwitowi kwiatów i odnowie przyrody. To zjawisko jest szczególnie znane z przysłowia „April showers bring May flowers”, sugerującego, że po okresie deszczowym następuje czas kwitnienia i wzrostu.

Aktywności:

 1. Planting (sadzenie roślin) – sezon ogrodniczy rozpoczyna się od sadzenia nasion i roślin w ogrodach i doniczkach.
 2. Spring cleaning (wiosenne porządki) – tradycyjna praktyka polegająca na gruntownym sprzątaniu domu po zimie.
 3. Easter egg decorating (dekorowanie jajek wielkanocnych) – popularna tradycja związana z Wielkanocą, podczas której ozdabiamy jajka kolorowymi farbami.
 4. Outdoor sports (sporty na świeżym powietrzu) – wraz z cieplejszą pogodą, coraz więcej osób uprawia sporty na zewnątrz, takie jak piłka nożna, koszykówka czy jogging.
 5. Spring fashion (wiosenna moda) – zmiana garderoby na lżejsze i kolorowe ubrania, charakterystyczna dla wiosennych miesięcy.
 6. Bird watching (obserwacja ptaków) – wiosną ptaki wracają z migracji, co czyni tę porę roku idealną do obserwacji różnorodności ptasiego świata.
 7. Flower arranging (aranżacja kwiatów) – popularna hobby polegająca na tworzeniu pięknych bukietów i dekoracji z kwiatów wiosennych.
 8. Spring festivals (wiosenne festiwale) – organizowane są liczne festiwale i wydarzenia kulturalne, celebrujące nadejście wiosny i ożywienie natury.
 9. Outdoor dining (jedzenie na świeżym powietrzu) – restauracje i kawiarnie zaczynają otwierać ogródki, co umożliwia spożywanie posiłków na świeżym powietrzu.
 10. Rain gear (odzież przeciwdeszczowa) – ze względu na częste opady deszczu, popularne stają się akcesoria chroniące przed wilgocią, takie jak parasole i płaszcze przeciwdeszczowe.

Charakterystyczne zjawiska pogodowe: 

 1. Melting snow – topniejący śnieg
 2. Budding trees – rozwijające się pąki na drzewach
 3. Spring frost – wiosenne przymrozki
 4. Mud – błoto (powstające po roztopach)
 5. Showers – przelotne opady (deszczu)

Lato (summer)

Lato, znane po angielsku jako „summer”, to druga pora roku i następuje zaraz po wiośnie. Jest pełne słońca i ciepła, dni podczas niego stają się dłuższe, a przygody czekają za każdym rogiem. To pora roku, która aż pulsuje życiem, zachęcając wszystkich do wyjścia na zewnątrz, odkrywania nowych miejsc i spróbowania nowych rzeczy. Poniżej znajduje się lista angielskich słówek, które idealnie oddają lekkość i radość lata, od pełnych życia ekosystemów po ulubione letnie rozrywki. Oto one:

Ogólne pojęcia: 

 1. Heatwave (fala upałów) – okres bardzo wysokich temperatur, charakterystyczny dla letnich miesięcy.
 2. Beach (plaża) – popularne miejsce relaksu i rekreacji latem, gdzie ludzie odpoczywają na piasku i kąpią się w morzu.
 3. Swimming (pływanie) – aktywność polegająca na kąpieli w wodzie, często praktykowana latem w basenach, jeziorach lub morzu.
 4. Sunscreen (krem do opalania) – produkt stosowany na skórę w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV podczas ekspozycji na słońce.
 5. Ice cream (lody) – popularny deser w gorące dni letnie, często spożywany jako sposób na ochłodę.
 6. Vacation (urlop) – okres, w którym ludzie wyjeżdżają na wakacje, aby odpocząć i zwiedzać nowe miejsca.
 7. Barbecue (grillowanie) – popularna forma przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu, szczególnie popularna podczas letnich spotkań rodzinnych i imprez.
 8. Sunglasses (okulary przeciwsłoneczne) – akcesorium noszone na oczach w celu ochrony przed jasnym słońcem.
 9. Hiking (piesze wycieczki) – możliwość odkrywania górskich szlaków i malowniczych krajobrazów w ciepłe dni letnie.
 10. Water sports (sporty wodne) – aktywności takie jak żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo czy paddleboarding, które są szczególnie popularne latem.
 11. Summer solstice / estival solstice (przesilenie letnie) – zazwyczaj przypada na 20 lub 21 czerwca, oznacza najdłuższy dzień roku na półkuli północnej. Jest to początek astronomicznego lata, kiedy dni są najdłuższe, a noce najkrótsze. To wydarzenie często wiąże się z różnorodnymi festiwalami, świętującymi energię słońca i przyrodę.

Aktywności:

 1. Beach volleyball (siatkówka plażowa) – popularna gra zespołowa rozgrywana na plaży, która jest szczególnie popularna latem.
 2. Summer camp (obóz letni) – organizowane są różnorodne obozy letnie dla dzieci i młodzieży, oferujące szeroki zakres aktywności i rozrywek.
 3. Summer concerts (letnie koncerty) – sezon letni to czas organizowania licznych koncertów plenerowych i festiwali muzycznych na świeżym powietrzu.
 4. Picnics in the park (pikniki w parku) – popularna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas której ludzie jedzą, piją i relaksują się w parkach.
 5. Summer reading (letnie czytanie) – wielu ludzi korzysta z letnich miesięcy, aby nadrobić zaległości w czytaniu książek lub magazynów.
 6. Outdoor cinema (kino plenerowe) – organizowane są pokazy filmów na świeżym powietrzu, które są częstym elementem letnich atrakcji kulturalnych.
 7. Road trips (wyprawy samochodowe) – wiele osób decyduje się na podróże samochodowe, aby odkrywać nowe miejsca i krajobrazy podczas letnich miesięcy.
 8. Gardening (ogródkarstwo) – sezon letni to idealny czas na pielęgnowanie ogrodu i sadzenie nowych roślin oraz kwiatów.
 9. Al fresco dining (jedzenie na świeżym powietrzu) – restauracje i kawiarnie otwierają swoje ogródki, umożliwiając klientom spożywanie posiłków na świeżym powietrzu.
 10. Fireworks displays (pokazy sztucznych ogni) – letnie wieczory często kończą się widowiskowymi pokazami sztucznych ogni, szczególnie podczas świąt i festiwali.

Charakterystyczne zjawiska pogodowe: 

 1. Thunderstorm – burza z piorunami
 2. Heatwave – fala upałów
 3. Drought – susza
 4. Hail – grad
 5. Cyclone – cyklon (w niektórych regionach może występować latem)
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jesień (autumn / fall) 

Jesień, znana po angielsku jako „autumn” (British English) lub „fall” (American English) to trzecia pora roku. Charakteryzuje się ona chłodniejszymi temperaturami i coraz krótszymi dniami. To pora roku, kiedy liście drzew zmieniają kolor na złote, pomarańczowe i czerwone odcienie, tworząc malownicze krajobrazy. Zaprasza do spacerów po szeleszczących liściach, delektowania się sezonowymi przysmakami oraz obserwacji zmieniającej się przyrody. Poniżej znajdziesz listę angielskich słówek, które doskonale oddają atmosferę i ducha jesieni, od zmieniającego się krajobrazu po typowe dla tego czasu czynności:

Ogólne pojęcia:

 1. Falling leaves (spadające liście) – charakterystyczny widok jesienią, gdy liście drzew zmieniają kolory i opadają na ziemię.
 2. Cooler temperatures (chłodniejsze temperatury) – stopniowe obniżanie się temperatur, co oznacza koniec upałów letnich.
 3. Rain (deszcz) – częstsze opady deszczu, które nawadniają glebę i przygotowują rośliny do nadchodzącej zimy.
 4. Harvest (żniwa) – okres, w którym zbierane są dojrzałe plony z pól i ogrodów.
 5. Sweater weather (pogoda na swetry) – czas, gdy ludzie zaczynają nosić cieplejsze ubrania, w tym swetry i kurtki.
 6. Fog (mgła) – częsty widok w jesiennych porankach, kiedy wilgotność powietrza wzrasta.
 7. Pumpkin (dynia) – symbol jesieni, popularna warzywka używana do dekoracji i przygotowywania potraw.
 8. Apple picking (zbieranie jabłek) – popularna aktywność jesienią, kiedy ludzie udają się do sadów, aby samodzielnie zebrać świeże jabłka.
 9. Fall colors (jesienne kolory) – zmiana barw drzew i roślin na złoto, czerwień i pomarańcz, tworząc piękne krajobrazy.
 10. Hiking (piesze wycieczki) – jesień to idealny czas na wędrówki po lasach i górach, aby podziwiać piękno zmieniającej się przyrody.

Aktywności:

 1. Mushroom picking (zbieranie grzybów) – popularna aktywność jesienią, kiedy ludzie wyruszają do lasów w poszukiwaniu dzikich grzybów.
 2. Forest walks (spacer w lesie) – wędrówki po lesie stają się szczególnie malownicze w jesiennej scenerii.
 3. Pumpkin carving (wycinanie dyni) – tradycyjna rozrywka, polegająca na wycinaniu wzorów i tworzeniu lampionów z dyni.
 4. Baking (pieczenie) – popularna aktywność w chłodniejsze dni, kiedy ludzie pieką domowe ciasta, muffiny i inne wypieki.
 5. Leaf peeping (oglądanie liści) – obserwowanie zmieniających się kolorów liści drzew, szczególnie popularne w regionach o bujnej roślinności.
 6. Bonfires (ogniska) – wieczorne spotkania przy ognisku, które stanowią doskonałą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
 7. Soup making (przygotowywanie zup) – jesień to idealny czas na gotowanie domowych zup z sezonowych warzyw i przypraw.
 8. Fall festivals (jesienne festiwale) – organizowane są liczne festiwale i targi, celebrujące kulturę, sztukę i tradycje jesienią.
 9. Cider tasting (degustacja cydru) – popularna aktywność wśród miłośników napojów, którzy degustują różne rodzaje cydru jabłkowego.
 10. Photography (fotografia) – jesień oferuje wiele malowniczych widoków, które przyciągają miłośników fotografii do rejestrowania piękna natury w tej porze roku.

Charakterystyczne zjawiska pogodowe: 

 1. Falling leaves – opadające liście
 2. Early frost – wczesne przymrozki
 3. Hurricane – huragan
 4. Fog – mgła
 5. Humidity – wilgotność

Zima (winter) 

Zima, po angielsku „winter”, to ostatnia pora roku, rozpoczynająca się po jesieni. Charakteryzuje się niskimi temperaturami i często obfitymi opadami śniegu. To czas, kiedy dni są najkrótsze, a noce najdłuższe. Zima to idealny moment na ciepłe napoje przy kominku, zabawy na śniegu i świętowanie rodzinnych tradycji. Oto lista angielskich słówek, które świetnie oddają zimowy klimat, od mroźnej aury po popularne zimowe aktywności.

Ogólne pojęcia: 

 1. Snow (śnieg) – biały, zimowy opad, który pokrywa ziemię i tworzy warstwę izolacyjną.
 2. Frost (mróz) – niska temperatura, która powoduje, że wilgoć w powietrzu krystalizuje się na powierzchniach, tworząc szron lub mrozy.
 3. Cold (chłód) – niska temperatura, która charakteryzuje się zimą, przynosząc z sobą zimne i mroźne dni.
 4. Ice (lód) – woda w stanie stałym, która powstaje w wyniku zamrożenia, tworząc gładkie powierzchnie na drogach i jeziorach.
 5. Blizzard (zaspa) – intensywna burza śnieżna, która przynosi obfite opady śniegu i silne wiatry.
 6. Winter storm (zimowa burza) – ekstremalne warunki atmosferyczne związane z zimą, takie jak silne opady śniegu, mróz i wiatr.
 7. Frostbite (odmrożenie) – obrażenia skóry i tkanek, które występują w wyniku ekspozycji na niskie temperatury.
 8. Hibernate (zimować) – zachowanie wielu zwierząt polegające na spaniu przez dłuższy okres zimowy w celu przetrwania.
 9. Sled (sanki) – popularne narzędzie do zimowych zabaw, które umożliwia zjeżdżanie na śniegu po stokach i wzgórzach.
 10. Snowman (bałwan) – figurka zrobiona z białego śniegu, która jest tradycyjną formą zimowej zabawy i dekoracji.

Aktywności:

 1. Winter holidays (ferie zimowe) – okres wolny od nauki lub pracy, który jest popularny w wielu krajach na świecie, umożliwiając ludziom wyjazdy na narty lub inne zimowe atrakcje.
 2. Skiing (narciarstwo) – popularna zimowa dyscyplina sportu, która polega na zjeżdżaniu na specjalnych nartach po stokach i trasach narciarskich.
 3. Snowboarding (snowboard) – zimowa aktywność polegająca na zjeżdżaniu na desce po stokach pokrytych śniegiem.
 4. Ice skating (łyżwiarstwo) – sport wykonywany na lodzie, który obejmuje jazdę na łyżwach po tafli lodowej.
 5. Snowshoeing (raquettes) – spacerowanie po śniegu za pomocą rakiet śnieżnych, które umożliwiają poruszanie się po głębokim śniegu.
 6. Winter hiking (piesze wycieczki zimowe) – wędrówki po zimowym krajobrazie, które wymagają specjalnego sprzętu i przygotowania.
 7. Winter camping (obóz zimowy) – nocowanie na świeżym powietrzu w warunkach zimowych, wymagające odpowiedniego wyposażenia i umiejętności.
 8. Hot cocoa by the fireplace (gorąca czekolada przy kominku) – popularna forma relaksu w chłodne wieczory zimowe, przygotowywana z gorącego kakao i podgrzewana przy kominku.
 9. Winter photography (fotografia zimowa) – zima oferuje wiele malowniczych widoków, które przyciągają miłośników fotografii do rejestrowania piękna natury w tej porze roku.
 10. Winter festivals (zimowe festiwale) – organizowane są różnorodne festiwale i wydarzenia kulturalne, które celebrują zimę i jej uroki, często związane z tradycjami lokalnymi.
 11. Christmas Tree decorating (dekorowanie choinki) – tradycja dekorowania choinki obejmuje zbieranie się rodziny i przyjaciół, aby udekorować drzewko światełkami, bombkami i łańcuchami, przy dźwiękach kolęd.
 12. Caroling (kolędowanie) – kolędowanie polega na śpiewaniu kolęd w grupie, która przemieszcza się od domu do domu lub wykonuje występy w miejscach publicznych, dzieląc się radością świąt z innymi.

Charakterystyczne zjawiska pogodowe: 

 1. Blizzard – zamieć śnieżna
 2. Black ice – gołoledź
 3. Snowfall – opady śniegu
 4. Freezing rain – marznący deszcz
 5. Avalanche – lawina (w górskich regionach)

 

To wszystko na dziś! Dzięki słówkom z tego wpisu, bez problemu możesz mówić o porach roku oraz swoich planach na każdą z nich. Na koniec przypominamy jeszcze, że wszystkie nazwy pór roku po angielsku piszemy małą literą!

Jeśli dzisiejsza lekcja języka angielskiego to dla Ciebie za mało, to koniecznie odwiedź naszego bloga i poznaj więcej przydatnych wyrażeń! Chcesz poznać pory roku z podziałem na miesiące, ich skrótami oraz różnymi ciekawe cytatami związanymi z poszczególnymi okresami? Koniecznie odwiedź nasz artykuł Miesiące po angielsku – poznaj ich nazwy! i kontynuuj zabawę z językiem.

Ponadto, we wpisie Pogoda po angielsku: klęski żywiołowe, katalizmy przygotowaliśmy również rozbudowaną bazę słówek związanych z pogodą oraz klęskami żywiołowymi. Znajdziesz tutaj najciekawsze idiomy oraz zwroty, które pozwolą Ci prowadzić rozmowy na temat pogody w rozbudowany i zróżnicowany sposób. Miłej nauki języka angielskiego!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.