Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Dlaczego dzieci zachowują się
Wychowanie dziecka
Star icon
23.05.2024
Time icon 6 min

Dlaczego dzieci zachowują się „źle”?

Spis treści

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, dlaczego ich dzieci czasami zachowują się w sposób, który może wydawać się nieodpowiedni lub wręcz „zły”. W rzeczywistości, nie ma czegoś takiego jak złe zachowanie u dziecka. Małe dzieci dopiero uczą się, co jest dobre, a co złe, i nie mają jeszcze pełnej świadomości konsekwencji swoich działań. Warto zrozumieć, że każde zachowanie dziecka ma swoją przyczynę i jest po prostu sposobem komunikowania jego potrzeb, emocji i pragnień.

Dzieci nie działają z premedytacją, by sprawić rodzicom przykrość czy robić im na złość. Kiedy małe dziecko coś robi, to zazwyczaj dlatego, że w ten sposób stara się osiągnąć swój cel, komunikując się tak, jak potrafi. Często jest to wynik frustracji, zmęczenia, głodu, czy potrzeby uwagi. Dlatego tak ważne jest, aby jako rodzice, nauczyciele i opiekunowie, potrafili zrozumieć, co dziecko próbuje nam przekazać swoim zachowaniem.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego dzieci mogą zachowywać się w sposób, który wydaje się problematyczny. Dowiemy się, jak zidentyfikować potrzeby kryjące się za danym zachowaniem i jak reagować w sposób, który wspiera rozwój dziecka oraz wzmacnia więź rodzic-dziecko. Przekażemy również rodzicom praktyczne porady i strategie, które pomogą w radzeniu sobie z trudnymi momentami wychowawczymi, zapewniając jednocześnie zdrowe i zrównoważone podejście do wychowania.

Zrozum lepiej swoje dziecko i naucz się, jak skutecznie wspierać jego rozwój w duchu miłości i zrozumienia.

5 powodów złego zachowania u dzieci 

Zachowanie dzieci, które często określane jest jako złe, ma najczęściej głębsze przyczyny. Zrozumienie tych powodów może pomóc rodzicom i opiekunom w lepszym reagowaniu na potrzeby maluchów. W rzeczywistości dzieci nie są „złe”, ale komunikują swoje potrzeby i emocje w sposób, który może być trudny do zrozumienia. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom, które mogą prowadzić do trudnych zachowań u dzieci.

1. Brak świadomości, co jest dobre, a co złe

Małe dzieci dopiero uczą się norm społecznych i zasad postępowania. Nie wiedzą jeszcze, co jest akceptowalne, a co nie. Na przykład dziecko może ciągnąć koleżankę za włosy, nie zdając sobie sprawy, że sprawia jej ból. Takie zachowanie wynika z naturalnej ciekawości dziecka i potrzeby eksploracji otoczenia. Warto w takiej sytuacji powiedzieć dziecku wprost, dlaczego jego zachowanie jest niewłaściwe, wskazując na konsekwencje, jakie zachowanie dziecka ma dla koleżanki, czyli nieprzyjemny ból.

2. Potrzeba uwagi

Dzieci czasami zachowują się niegrzecznie, gdy czują się niedostrzeżone lub znudzone. Negatywne zachowanie może być sposobem na przyciągnięcie uwagi rodziców. Na przykład, dziecko może krzyczeć lub rzucać zabawkami, aby zwrócić na siebie uwagę, gdy rodzice są zajęci czymś innym. W takiej sytuacji rodzice powinni przekierować uwagę dziecka na inną, bardziej produktywną czynność, która zainteresuje dziecko, a jednocześnie będzie mnie destruktywna.

3. Trudne emocje

Dzieci często nie potrafią wyrażać swoich emocji słowami, dlatego mogą wykazywać trudne zachowania, aby je zagłuszyć. Przykładowo, dziecko może wpadać w złość i rzucać przedmiotami, gdy jest sfrustrowane lub smutne. Takie zachowanie jest sygnałem, że dziecko potrzebuje wsparcia w radzeniu sobie z emocjami. Pomocne może być rozmawianie rodzica z dzieckiem o jego emocjach, o tym, co w tej chwili czuje i nazywanie na głos tych emocji.

4. Sprzeczne komunikaty od dorosłych

Dzieci mogą zachowywać się niegrzecznie, gdy otrzymują sprzeczne sygnały od dorosłych. Jeśli rodzice nie są konsekwentni w swoich reakcjach, dziecko może być zdezorientowane, co prowadzi do problematycznych zachowań. Na przykład, raz pozwalając na coś, a innym razem tego zabraniając, rodzice wprowadzają zamęt w dziecku, które nie wie, czego się spodziewać. Warto ustalić w domu jasne zasady, które będą obowiązywały wszystkich domowników i konsekwentnie ich przestrzegać.

5. Niezaspokojone potrzeby

Często złe zachowanie jest wynikiem niezaspokojonych potrzeb dziecka. Mogą to być potrzeby fizyczne, jak głód czy zmęczenie, ale także potrzeby emocjonalne, jak potrzeba bezpieczeństwa i akceptacji. Na przykład, dziecko może marudzić i płakać, gdy jest zmęczone, ponieważ nie potrafi jeszcze inaczej zakomunikować swojej potrzeby odpoczynku. Zadbaj o prawidłową rutynę dnia dziecka – posiłki o stałej porze, czas na drzemkę i rytuał wieczornego wyciszenia. To sprawi, że potrzeby dziecka będą pod Twoją kontrolą i będą zaspokajane na czas. Maluchy uwielbiają rutynę, dlatego warto wprowadzić ją już od pierwszych tygodni życia dziecka.

Zrozumienie tych przyczyn pozwala lepiej reagować na zachowania dzieci, pomagając im w zdrowym i zrównoważonym rozwoju. Każde dziecko jest inne, dlatego ważne jest, aby jako rodzice i opiekunowie, podejść do każdego przypadku indywidualnie i z empatią.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Z czego wynika trudne zachowanie dziecka?

Trudne zachowanie dziecka często wynika z niezaspokojonych potrzeb, braku umiejętności komunikacyjnych lub naturalnych etapów rozwoju. Jane Nelsen w swojej książce “Pozytywna dyscyplina” podkreśla, że nieodpowiednie zachowanie dziecka nie jest niczym innym jak wynikiem braku wiedzy i umiejętności dziecka czy też efektem chwilowego zniechęcenia. Nelsen zaznacza, że dzieci, podobnie jak dorośli, przechodzą przez fazy, w których ich zdolności do racjonalnej komunikacji są ograniczone przez emocje. W takich momentach dziecko może reagować impulsywnie – walczyć lub wycofywać się.

Każde trudne zachowanie to sygnał, że dziecko próbuje nam coś przekazać. Znalezienie tych niezaspokojonych potrzeb i zrozumienie, co dziecko próbuje osiągnąć, jest kluczowe w pozytywnym i mądrym wychowaniu. Kiedy zrozumiemy, że za każdym zachowaniem kryje się próba zaspokojenia jakiejś potrzeby – fizycznej, emocjonalnej czy społecznej – możemy lepiej reagować i wspierać dziecko w jego rozwoju.

Zamiast oceniać zachowanie jako „złe”, warto przyjrzeć się, co stoi za tym zachowaniem i jak możemy pomóc dziecku w radzeniu sobie z jego emocjami i potrzebami. Takie podejście nie tylko buduje silniejszą więź między rodzicem a dzieckiem, ale także uczy malucha skuteczniejszych i bardziej konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami.

Kiedy złe zachowanie dziecka powinno niepokoić?

Choć większość trudnych zachowań u dzieci wynika z naturalnych etapów rozwoju, niezaspokojonych potrzeb czy chwilowego zniechęcenia, istnieją sytuacje, gdy mogą one wskazywać na zaburzenia rozwojowe. W takich przypadkach konieczna jest pomoc specjalistów. Zaburzenia rozwojowe, takie jak autyzm, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), czy zaburzenia lękowe mogą prowadzić do poważniejszych trudności w zachowaniu i dalszym rozwoju dziecka.

Jeśli rodzic zauważy, że dziecko ma trudności z nawiązywaniem kontaktów społecznych, często jest nadmiernie pobudzone, wykazuje uporczywe lęki, czy też często i intensywnie przejawia zachowania agresywne lub autoagresywne, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Lekarz może skierować dziecko do specjalisty, takiego jak psychiatra dziecięcy, psycholog czy pedagog specjalny, który przeprowadzi szczegółową diagnozę i zaproponuje odpowiednie formy wsparcia.

W przypadku potwierdzenia zaburzeń rozwojowych, istotne jest rozpoczęcie terapii, która może obejmować różne metody, takie jak terapia behawioralna, terapia zajęciowa, czy interwencje logopedyczne. Ważne jest także wsparcie rodziny, która powinna być zaangażowana w proces terapeutyczny i edukowana w zakresie specyficznych potrzeb dziecka. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednie działania, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka i lepszą jakość życia zarówno dla niego, jak i dla jego bliskich.

Jak sobie radzić ze złym zachowaniem dziecka? 

W codziennych sytuacjach, które nie kwalifikują się jako zaburzenia rozwojowe, radzenie sobie z trudnym zachowaniem dziecka wymaga przede wszystkim zrozumienia potrzeb i motywacji dziecka oraz odpowiednich strategii. Kluczowe jest, aby podejść do dziecka z empatią i cierpliwością, starając się zrozumieć, co jest przyczyną danego zachowania.

Jednym z podstawowych kroków jest jasne i konsekwentne ustalanie granic. Dzieci potrzebują wiedzieć, co jest akceptowalne, a co nie. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na pozytywne zachowania dziecka i je nagradzać, co wzmacnia dobre nawyki. Zastosowanie systemu nagród i kar może być skutecznym narzędziem, o czym więcej można przeczytać w artykule Stosowanie systemu nagrody i kary w wychowaniu dziecka – warto?. Jednak warto pamiętać, że system kar i nagród to raczej działanie jednostkowe, niż długofalowa strategia mająca na celu ukształtowanie kręgosłupa moralnego dziecka.

Jeśli dziecko nie słucha, warto zastosować techniki aktywnego słuchania i komunikacji, które pomagają zbudować lepsze zrozumienie i współpracę. Również w trudnych sytuacjach, takich jak napady złości czy agresji, istotne jest zachowanie spokoju i wypracowanie strategii, które pomogą dziecku wyrażać swoje emocje w bardziej konstruktywny sposób. Więcej praktycznych porad na ten temat można znaleźć w artykule Dziecko nie słucha? Porady dla rodziców.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i to, co działa w jednej rodzinie, może nie być skuteczne w innej. Ważne jest, aby być elastycznym i otwartym na różne metody wychowawcze, zawsze mając na uwadze dobro i rozwój dziecka.

Czy artykuł był wspierający?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.