Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać?
Pomoc w nauce
Star icon
31.08.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać?

Spis treści

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to duże wydarzenie w całej życiu rodziny, a już zwłaszcza dla pierwszoklasistów. To czas nie tylko na zakup nowych podręczników oraz wybór zeszytów, plecaka do szkoły, czy przyborów plastycznych. Nowy rok szkolny, to nowe obowiązki związane z nauką. Żeby ta mogła być efektywna, warto już teraz zadbać o odpowiednie stanowisko do nauki dla dziecka. 

Nasze dzieci rosną i spędzają coraz więcej czasu przy biurku – ucząc się, odrabiając lekcje czy tworząc najróżniejsze prace plastyczne. Kluczowymi elementami ich miejsca do nauki jest biurko oraz odpowiednio dobrany fotel. To właśnie krzesło do biurka w dużym stopniu decyduje o tym, czy uczeń będzie siedzieć prosto, czy może przyzwyczai się do złej postawy, która może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości.

Biurko oraz zdrowe krzesło do biurka dla dziecka powinny być odpowiednio dopasowane do budowy ciała i potrzeb pociechy. Dlatego, w tym artykule postaramy się doradzić rodzicom, jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać. Zadbaj o to, aby miejsce do nauki w pokoju ucznia było funkcjonalne, zdrowe i żeby zachęcało do zdobywania nowej wiedzy.

Ergonomia a wybór krzesła do biurka dla dziecka

Ergonomia jest pojęciem, które często pojawia się w kontekście zapewnienia odpowiednich warunków do nauki i pracy przy biurku dla dzieci i dorosłych. Ergonomia odpowiada za prawidłowe dostosowywanie środowiska i sprzętu do danej osoby, w celu zapewnienia jej optymalnej wydajności i komfortu. 

W przypadku dzieci w wieku szkolnym, zastosowanie zasad ergonomii podczas wyboru biurka i krzesła do biurka jest to kluczowe. Dziecięce ciała są w fazie największego i najszybszego wzrostu, a wybór ergonomicznego krzesła dla ucznia wpłynie nie tylko na ukształtowanie się prawidłowej postawy, ale także będzie sprzyjać koncentracji podczas nauki. 

Niewłaściwe siedzenie podczas nauki przez dziecko w wieku szkolnym może doprowadzić do poważnych problemów z prawidłową postawą, czy skrzywieniem kręgosłupa w przyszłości. Z kolei ergonomiczne krzesło dla dzieci wpłynie korzystnie na ich koncentrację, ponieważ będzie aktywnie redukować napięcie mięśniowe i zmęczenie.

Wybierając ergonomiczne krzesło do biurka dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, że czynniki ergonomiczne dla dzieci, różną się zakresem od tych w krzesłach dla dorosłych. Na przykład, podparcie dla lędźwi będzie zlokalizowane w innym miejscu fotela dla dzieci i dorosłych, ze względu na różnice we wzroście. Inne zmienne, które wpływają na różnice ergonomiczne u dzieci i dorosłych to np. wysokość krzesła, czy zakres regulacji fotela.  

Jak wybrać idealne krzesło dla dziecka, w zależności od wieku?

Przy wyborze najlepszego krzesła do nauki przy biurku, warto uwzględnić to, że w zależności od wieku dziecka jego potrzeby będą się różniły.

 • Pierwsze krzesełko dla maluszków: na początkowym etapie nauki, dziecko poznaje świat angażując do tego całe ciało. Warto jednak stopniowo przyzwyczajać malucha do nauki na siedząco. W wieku przedszkolnym najważniejsze jest, by dziecko nauczyło się prawidłowo siedzieć i wyrabiało już zdrowe dla kręgosłupa nawyki. Pierwsze krzesło do stolika dla dziecka powinno być stabilne i zapewniać odpowiednie podparcie pleców. 
 • Krzesło dla pierwszoklasisty: w pierwszych klasach szkoły podstawowej, niezwykle ważne jest, aby wyrabiać prawidłowe nawyki siedzenia i pilnować kształtowania prawidłowej postawy. Krzesło szkolne do biurka powinno regulowane, tak by można było dostosować je do zmieniającego się wzrostu ucznia. Dla pierwszoklasisty świetnie sprawdzi się regulowane krzesło obrotowe, które będzie mogło „rosnąć” wraz z nim.
 • Krzesło dla nastolatka: w tym wieku bardzo dużo czasu uczeń spędza się przy nauce i komputerze. Krzesło do biurka dla nastolatka powinno być bardziej zaawansowane, z odpowiednim podparciem dla lędźwi i karku. Można rozważyć wygodne krzesła gamingowe. Przy wyborze warto uwzględnić wzrost i wagę dziecka, aby krzesło do biurka było prawidłowo dopasowane. 

Najważniejsze cechy krzesła dla dziecka

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze zdrowego krzesła do biurka dla dziecka, niezależnie od wieku? Poniżej znajdziesz ergonomiczną checklistę: 

 • Regulacja kluczowych elementów – dostosowana zakresem do postury i wagi dziecka, czyli wysokość fotela, zakres odchylenia i podparcie lędźwiowe – wszystkie te elementy powinno być regulowane.
 • Wsparcie dla pleców – plecy dziecka muszą być odpowiednio podparte, by zapobiec wadom postawy. Warto wybrać krzesło z dobrze wyprofilowanym oparciem, którego wysokość będzie dostosowana do wzrostu dziecka.
 • Regulowana podpora lędźwi – jest kluczowa dla zdrowia kręgosłupa, zwłaszcza podczas długiego czasu siedzenia w jednej pozycji, które obciążą dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego.
 • Regulowana podpora karku – jest pomocna, zwłaszcza gdy dziecko spędza dużo czasu przy biurku, w szczególności przed komputerem. Zapobiega nadwyrężaniu górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. 
 • Podłokietniki – mogą być pomocne w utrzymywaniu ramion pod zdrowym kątem 90 stopni w stosunku do biurka, ale nie zawsze są konieczne.
 • Kółka w krzesłach ruchomych – mogą być praktyczne, gdyż pozwalają dziecku na wykonywanie mikro ruchów podczas nauki na siedząco, ale upewnij się, że kółka mają blokadę, by uniknąć przypadkowego odsuwania się od biurka.
 • Wysokość fotela dopasowana do biurka – krzesło i biurko dla dzieci powinny tworzyć zestaw, który jest zharmonizowany pod względem wysokości i umożliwia zachowanie odpowiednich kątów w podczas siedzenia. Plecy powinny być wyprostowane i oparte o siedzenie. Linia kręgosłupa i ud powinna tworzyć kąt prosty, a przedramiona powinny być oparte o biurko w pozycji prostopadłej do kręgosłupa. 
 • Wykonanie i rodzaj materiałów – warto zadbać o to, aby fotel dla dziecka był solidny, wszystkie elementy były ze sobą dobrze spasowane, a materiał, z którego wykonany jest fotel, był przyjazny dla skóry. Najlepiej sprawdzi się kombinacja różnych materiałów, np. metalowego stelaża oraz oparcia z przewiewnej siateczki i materiału, który jest komfortowy podczas długiego siedzenia.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jak dobrać wysokość krzesła do biurka ucznia?

Optymalna wysokość krzesła powinna być dostosowana do wzrostu dziecka i umożliwiać oparcie stóp na podłodze z ugiętymi kolanami pod kątem 90 stopni. Również wysokość biurka powinna być dostosowana, tak aby ramiona były w pozycji zbliżonej do kąta 90 stopni podczas pisania czy korzystania z komputera. Plecy powinny być wyprostowane i oparte na całej powierzchni o siedzenie, a linia kręgosłupa i ud powinna tworzyć kąt prosty. 

Można przyjąć, że wysokość krzesła powinna wynosić 40-50 cm lub być taka, aby kąt zgięcia w stawach kolanowych wynosił 90 stopni. Oparcie fotela może odchylać się do tyłu o około 10 stopni, a aby stopy mogły swobodnie opierać się o podłoże, można wykorzystać podnóżek o nachyleniu nie większym niż 15 stopni. Pamiętaj, że dobre ustawienie fotela do biurka zapewni dziecku komfort podczas nauki i będzie sprzyjać utrwaleniu zdrowej postawy. 

Porady dla rodziców, przy zakupie krzesła do biurka

Przed zakupem pierwszego krzesła do biurka dla dziecka upewnij się, że pamiętasz o 10 wskazówkach, które znajdują się poniżej: 

 1. Przed zakupem sprawdź recenzje wybranego fotela od innych użytkowników.
 2. Jeżeli to możliwe, wypróbujcie z dzieckiem krzesło przed zakupem.
 3. Zwróć uwagę na ergonomię krzesła i możliwości regulacji kluczowych elementów. 
 4. Dopasuj krzesło wymiarami (i wyglądem) do biurka w pokoju dziecka.
 5. Zachęć dziecko do robienia regularnych przerw od siedzenia podczas nauki.
 6. Wybierz krzesło z łatwo czyszczącego się materiału, aby uniknąć zabrudzeń, podczas gdy dziecko je lub pije przy biurku.
 7. Sprawdź, czy krzesło posiada odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa.
 8. Wybierz krzesło z dobrą gwarancją.
 9. Specjalistyczne krzesła biurowe potrafią sporo kosztować, dlatego ustal Wasz budżet na ten cel, ale nie oszczędzaj na zdrowiu dziecka.
 10. Zastanów się nad zakupem wygodnego fotela lub piłki do siedzenia dla dziecka jako dodatkowego miejsca do nauki i czytania, poza biurkiem. 

Nowoczesne aktywne krzesła do siedzenia – czy warto?

W przypadku oferty krzeseł do biurek coraz częściej mamy do czynienia z nowoczesnym designem i odświeżonym ujęciem ergonomii. Stąd pojawienie się zupełnie nowej kategorii krzeseł aktywnych, które znacząco różnią się od tradycyjnych krzeseł biurowych. 

Aktywne krzesła to meble, które pozwalają na różne formy siedzenia, stymulując jednocześnie do częstego zmieniania pozycji. Zastosowanie takiego krzesła może wpłynąć na poprawę koncentracji i zmniejszenie uczucia zmęczenia, ponieważ regularna zmiana pozycji sprzyja lepszemu krążeniu krwi. 

Inną formą aktywnego siedzenia przy biurku może być także korzystanie z piłki gimnastycznej, która umożliwia szerszy zakres ruchu, niż na tradycyjnym fotelu biurowym . Siedzenie na piłce sprzyja utrzymywaniu prawidłowej postawy poprzez stymulowanie do pracy mięśni wspierających kręgosłup. 

Z krzesła aktywnego najbardziej skorzystają uczniowie, którzy dużo się ruszają podczas nauki, w szczególności kinestetycy. Dzięki takiemu fotelowi do biurka ich naturalna potrzeba ruchu będzie stymulowana w sposób korzystny dla zarówno dla zdrowia kręgosłupa jak i mentalnej koncentracji.

Czy siedzenie przy biurku na zwykłym krześle jest złe dla dziecka? 

Odpowiadając na to pytanie, ważne jest, aby zrozumieć, że nie chodzi tu tylko o samo krzesło, ale o całościową ergonomię miejsca nauki dziecka. Siedząc na zwykłym krześle, które nie jest dostosowane do wzrostu dziecka ani nie wspiera odpowiednio jego kręgosłupa, może dochodzić do przyjmowania niewłaściwej postawy. 

Długotrwałe siedzenie w takiej pozycji może prowadzić do bólów pleców, głowy i szyi, a nawet do deformacji kręgosłupa, na przykład tzw. „Okrągłych pleców” lub skrzywienia bocznego. Pominięcie zasad ergonomii przy wyborze krzesła do biurka dla dziecka może również powodować, że pociecha z czasem zacznie się garbić.

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci?

Aby zapobiegać wadom postawy, kluczowe jest uwzględnienie całego środowiska, w którym dziecko spędza czas, zarówno w szkole jak i po lekcjach oraz regularna aktywność fizyczna.

 • Wybór odpowiedniego krzesła – jak już wspomniano, zdrowe krzesło do biurka dla dziecka to podstawa. Krzesło powinno być regulowane i dostosowane do wieku oraz wzrostu dziecka.
 • Aktywność fizyczna – codzienna dawka ruchu, np. bieganie, gry zespołowe, czy ćwiczenia rozciągające, są kluczem do zdrowego kręgosłupa i wzmocnienia mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy.
 • Regularne przerwy: Jeżeli dziecko spędza dużo czasu przy biurku, powinno robić przerwy co 45 minut. Wykorzystajcie ten czas na inne obowiązki domowe, spacer lub wspólną zabawę. 

Dodatkowo niech Twoje dziecko bierze aktywny udział w wyborze mebli – będzie chętniej z nich korzystać, jeśli wpasują się w jego upodobania. Pamiętając o tych wskazówkach, możesz zapewnić dziecku zdrowe i komfortowe warunki do nauki i rozwoju.

 

Czy podobał Ci się ten artykuł? 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.