Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Trudne zagadki logiczne dla dzieci z odpowiedziami 
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
18.05.2023
Time icon 6 min
Comment icon 0 komentarze

Trudne zagadki logiczne dla dzieci z odpowiedziami 

Spis treści

Czy wiesz, dlaczego warto ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia u dzieci? Otóż logiczne myślenie to umiejętność, która pomaga nam rozwiązywać problemy, analizować sytuacje i podejmować świadome decyzje. Jest to niezwykle ważna umiejętność zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym. Dlatego też zachęcamy do wspólnej zabawy i do rozwiązywania trudnych zagadek logicznych, które znajdziesz w tym wpisie. 

Skomplikowane zadania logiczne i ciężkie zagadki na myślenie doskonale rozwijają umysł i pobudzają neurony i szare komórki do pracy! Dzieci (również te starsze!) uwielbiają wyzwania i zagadki oraz naukę w formie zabawy, więc gwarantujemy, że nasze trudne zagadki logiczne sprawią im ogromną satysfakcję. Dodatkowo taka forma aktywności kształtuje umiejętność koncentracji, cierpliwości i samodyscypliny.

Sprawdź koniecznie, jakie trudne zagadki logiczne z odpowiedziami przygotowaliśmy w tym artykule. Wysil wszystkie szare komórki i wspólnie z dzieckiem zastanów się nad prawidłową odpowiedzią na każdą z naszych zagadek! Takie trudne zagadki to doskonały trening dla głowy i super sposób na ciekawe wprowadzenie zasad logiki i ścisłego myślenia, do umysłów uczniów szkół podstawowych i licealistów. 

W jaki sposób trudne zagadki logiczne pomagają w nauce w szkole?

Ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia przynosi wiele korzyści w nauce szkolnej i rozwoju krytycznego myślenia u dzieci. Przede wszystkim, rozwija ono umiejętność rozwiązywania problemów, co jest niezbędne w matematyce, naukach ścisłych i wielu innych dziedzinach życia codziennego. Poprzez głowienie się nad trudnymi zagadkami oraz sytuacjami wymagającymi logicznego myślenia, dzieci uczą się analizować dane, wyciągać wnioski i znajdować logiczne rozwiązania.

Ćwiczenie logicznego myślenia ma również pozytywny wpływ na rozwijanie krytycznego myślenia. Dzieci, które potrafią logicznie myśleć, są w stanie trafniej ocenić informacje, zadawać pytania, rozpoznawać błędy logiczne i formułować własne argumenty. To z kolei wpływa na rozwój umiejętności werbalnego wyrażania swoich myśli i zwięzłego argumentowania.

Trudne zagadki logiczne bardzo często wymagają też czasu i wysiłku, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. Właśnie dlatego są doskonałym narzędziem do nauki cierpliwości i wytrwałości. Uczniowie muszą utrzymać motywację i próbować różnych strategii, aby rozwiązać daną zagadkę. Te umiejętności są również niezbędne w nauce szkolnej, gdzie trzeba czasami poświęcić więcej czasu i wysiłku, aby zrozumieć trudne tematy i osiągnąć sukces.

Więcej ciekawych materiałów edukacyjnych dla uczniów w wieku 4-12 lat znajdziesz w aplikacji do nauki angielskiego dla dzieci Novakid!  

Sprawdź trudne zagadki logiczne z odpowiedziami!

Tutaj znajdziesz kilkanaście przykładów bardzo trudnych zagadek z odpowiedziami dla dzieci, z podziałem na różne poziomy. 

Daj dziecku czas na samodzielne zastanowienie się nad rozwiązaniem każdej zagadki, i dopiero gdy przez dłuższy czas pomysł nie będzie przychodził do głowy, pomóż dziecku z odpowiedzią lub podejrzyjcie gotowe wyjaśnienie zagadki.

Po rozwiązaniu każdego, ciężkiego zadania logicznego koniecznie wspólnie z dzieckiem zastanówcie się nad jego sensem i spróbujcie wspólnie wyjaśnić sobie, o co chodziło w danej zagadce i dlaczego początkowo tak trudno było udzielić poprawnej odpowiedzi!

Może masz w domu geniusza, który podejrzewasz, że będzie samodzielnie znał odpowiedzi na wszystkie nasze zagadki? Super! Jeżeli lubicie nieco rywalizacji, możecie przyznawać sobie punkty za każdą poprawną odpowiedź. To jak, zaczynamy?

Trudne zagadki dla przedszkolaka (wiek: 4-7 lat) 

Masz pięć cukierków i dzielisz je równo pomiędzy siebie i swojego przyjaciela. Ile cukierków dostajesz?
Dostajesz dwa cukierki. Podzieliłeś pięć cukierków na pół, więc otrzymujesz połowę, czyli dwa cukierki. Jeden cukierek nie trafia do nikogo. 
Masz pięć jabłek i dajesz swojemu przyjacielowi dwa z nich. Ile jabłek masz teraz?
Masz trzy jabłka. Trzy jabłka pozostały po przekazaniu dwóch jabłek przyjacielowi.
Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona jej córek to odpowiednio Klara, Karolina, Klaudia, Kinga, to jakie będzie imię piątej córki?
Jeśli mama Kasi ma pięć córek, a ich imiona wymieniono wyżej, to znaczy, że piątą córką jest właśnie Kasia.
Masz cztery kolorowe kredki – czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną. Która kredka jest najdłuższa?
Żadna. Wszystkie kredki mają taką samą długość.
Co trzeba zrobić, aby trzech chłopców znalazło się w jednym bucie?
Każdemu z nich zdjąć po jednym bucie.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Trudne zagadki logiczne dla uczniów szkoły podstawowej (wiek: 7-12 lat)

Koń jest na łańcuchu o długości 20 metrów i udało mu się sięgnąć jabłko, które było w odległości 30 metrów od niego. Jak to zrobił?
Po prostu podszedł, bo łańcuch nie był do niczego przymocowany.
Krowa stała na granicy czesko-francuskiej. Do którego państwa należy?
Do żadnego. Przecież nie ma takiej granicy!
Pewien facet jest ubrany całkowicie na czarno. Ma czarne buty, skarpetki, spodnie, sweter, rękawiczki i kominiarkę. Idzie czarną ulicą, na której nie świeci się żadna latarnia. Nie widać też księżyca – jest nów, a niebo zachmurzone. Naprzeciw niego z dużą prędkością jedzie czarny samochód z wyłączonymi światłami – jednak w jakiś sposób kierowca zobaczył mężczyznę i się zatrzymał. Jak to możliwe?
Był dzień – czy gdzieś jest napisane inaczej?
Pewna kobieta ma dwóch synów, którzy urodzili się o tej samej godzinie, tego samego dnia, miesiąca i w tym samym roku. Nie są jednak bliźniakami – jak to możliwe?
Są trojaczkami (czworaczkami itd.).

Najtrudniejsze zagadki logiczne dla młodzieży (wiek: 12-16 lat)

Pewien facet wszedł do baru i poprosił barmana o szklankę wody. Zamiast tego barman sięgnął pod ladę, wyjął pistolet i wycelował w gościa. Facet podziękował i wyszedł. Wyjaśnij to!
Facet miał czkawkę. Barman zamiast dać mu wody przestraszył go.
Każdego roku Marek obchodzi swoje urodziny, a dwa dni później jego brat bliźniak Jacek swoje. Dlaczego?
Marek urodził się na krótko przed północą, a Jarek tuż po. W dodatku o północy podczas porodu matka przekroczyła linię zmiany daty, np. rodziła na statku.
Jak dodając cyfry 8 oraz liczby złożone z ósemek osiągnąć wynik 1000?
888 + 88 + 8 + 8 + 8 = 1000
Dwoje ludzi zagrało pięć partii szachów i każdy z nich wygrał trzy razy. Wyjaśnij to! 
Czy jest gdzieś napisane, że oni grali ze sobą?
Cezar i Kleopatra leżą martwi na podłodze, pod otwartym oknem, dookoła nich jest pełno wody i szkła, ale na ich ciele nie ma żadnych śladów, nie zostali też otruci. Jak zginęli?
Cezar i Kleopatra to złote rybki. Przeciąg strącił akwarium…
Pewien człowiek mieszka na ostatnim piętrze bardzo wysokiego budynku. Każdego dnia idąc do pracy jedzie windą aż na parter, jednak wracając z pracy wyjeżdża windą tylko do połowy wysokości, a dalej idzie po schodach. Chyba, że jest zła pogoda – wtedy wyjeżdża windą na samą górę! Dlaczego?
Jest on zbyt niski, żeby dosięgnąć umieszczonego na samej górze przycisku ostatniego piętra, a gdy pada, to może to zrobić parasolem. 

Bonus dla bystrzaków – jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia i myślenie lateralne

Pojęcie myślenie lateralne (z jęz. ang.: lateral thinking, tłum. myślenie w bok) zostało po raz pierwszy wprowadzone w 1967 roku przez Edwarda de Bono i oznacza nowe spojrzenie na daną sytuację, najczęściej wymagające kreatywności i dostrzeżenia nowych możliwości. Dopiero wówczas wg. de Bono możliwe jest przeformułowanie problemu, które da szansę na rozwiązanie go nowymi metodami. Jest to także świadoma rezygnacja z gotowych rozwiązań i wzorów na rzecz znalezienia lepszych rozwiązań. 

Co ciekawe, Edward de Bono podkreśla, że jednym z ważniejszych elementów myślenia lateralnego jest poczucie humoru i stosowanie kilku prostych zasad, które ułatwiają uwolnienie kreatywnego potencjału i wspierają twórcze myślenie: 

  • nie stosuj się do zasad, których nie ma, 
  • uważaj na etykietki i utarte schematy, 
  • obserwuj szczegóły, 
  • zerwij z rutyną. 

Jak wspierać u dziecka umiejętność krytycznego myślenia? 

  1. Zachęcaj do zadawania pytań. Kto pyta, nie błądzi, a rozmowy na różne tematy są bardzo rozwijające. Pomóż dziecku zrozumieć, że ważne jest badanie faktów i analiza różnych perspektyw. Na przykład, gdy oglądacie razem wiadomości, pytaj, co dziecko myśli o prezentowanej informacji i czy ma jakieś dodatkowe pytania na ten temat.
  2. Organizujcie rodzinne debaty na różne tematy. To pomoże dziecku ćwiczyć umiejętność wyrażania swojego zdania, słuchania argumentów innych osób i logicznego myślenia. Na przykład, możecie debatować na temat korzyści i wad stosowania telefonów komórkowych w szkole, lub inne tematy, które interesują dziecko.
  3. Rozwijaj krytyczne myślenie podczas wspólnego czytania. Czytając książki, artykuły czy opowiadania, rozmawiajcie o treści, poruszajcie pytania dotyczące zachowań bohaterów, ich motywacji i skutków ich działań. To pozwoli dziecku ćwiczyć analizę i wnioskowanie na podstawie tekstu.
  4. Wykorzystujcie rzeczywiste sytuacje. Szukajcie z dzieckiem przykładów z życia codziennego, które wymagają krytycznego myślenia. Na przykład, podczas oglądania reklam w telewizji, możecie zadać sobie pytanie, czy reklama jest uczciwa i czy przedstawione informacje są wiarygodne. Zachęć swoje dziecko do zastanowienia się, jakie mogą być ukryte intencje w reklamie.
  5. Promuj logiczne argumenty. W trakcie dyskusji i rozmów (zwłaszcza tych burzliwych), skupiajcie się na logicznych argumentach. Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, jak zbudować mocne argumenty oparte na dowodach i faktach. Naucz je szukać wiarygodnych źródeł informacji i sprawdzać informacje przed podjęciem decyzji.

 

Czy podobał Ci się ten wpis? 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.