Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Tablet, czy laptop dla dziecka - jaki sprzęt wybrać do nauki w szkole? 
Dziecko w szkole
Star icon
07.09.2023
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Tablet, czy laptop dla dziecka – jaki sprzęt wybrać do nauki w szkole? 

Spis treści

Zarówno my dorośli jak i nasze dzieci nie wyobrażamy sobie już codziennego życia, bez urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, smartwatchem laptopy czy komputery. Elektronika użytkowa nie tylko dostarcza nam rozrywki, ale także wspiera nas w codziennych zadaniach w domu, w pracy i w szkole. 

Jeżeli Twoje dziecko uczy się już w szkole, z pewnością widzisz, że bez dostępu do Internetu oraz nowoczesnych technologii, trudniej jest pozostać “na czasie” z procesem edukacji. E-learning np. w formie wygodnych lekcji angielskiego online w szkole językowej Novakid pozwala uczniom na szybszą i efektywniejszą naukę. 

Interaktywna platforma Novakid, stworzona do nauki poprzez zabawę wspiera uczniów w przyswajaniu nowej wiedzy. A to tylko jedna z możliwości wykorzystania sprzętów elektronicznych, w pożyteczny dla dziecka sposób. 

Aby proces nauki dziecka był efektywniejszy, ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru laptopa, tabletu lub komputera do jego zajęć. Przed zakupem sprzętu elektronicznego dla dziecka do nauki, warto rozważyć kilka aspektów. Omówimy je w tym artykule. 

Jakie cechy powinien spełniać tablet lub laptop do szkoły dla dziecka? Jak wybrać właściwy sprzęt? Co sprawdzi się lepiej dla ucznia szkoły podstawowej, a co dla nastolatka? Czy na studiach lepiej mieć laptop, czy tablet? Na te wszystkie pytania, odpowiemy w dalszej części artykułu. 

W jakim wieku dziecko powinno korzystać z tabletu lub laptopa?

Decyzja o tym, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z tabletu lub laptopa, zależy od wielu czynników, w tym gotowości dziecka, celu korzystania z urządzenia oraz podejścia rodziców do technologii. 

Co ważne, lekarze pediatrzy podkreślają, że dzieci do 3 roku życia, w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych i wpatrywać się w ekran. Uwagę najmłodszych dzieci warto kierować na książeczki, piosenki i zabawy manualno-ruchowe. Dzieciom w tym wieku warto stwarzać jak najwięcej okazji do poznawania świata wszystkimi zmysłami i nie ograniczać się wyłącznie do tego, co wirtualne.

W grupie wiekowej 3-7 lat, maksymalny zalecany czas przed ekranem to 30 minut dziennie, czyli 3,5 godziny tygodniowo. To odpowiednia ilość czasu na obejrzenie jednej bajki lub mądrą zabawę z aplikacją mobilną dla dzieci. 

W przypadku dzieci w wieku szkolnym, rekomendacje lekarzy mówią o maksymalnie 60 minutach dziennie spędzanych przed ekranami. Ten czas można mądrze wykorzystać na obejrzenie programu naukowego, zabawę z edukacyjną aplikacją oraz skorzystanie z mediów społecznościowych. 

Przykładowo, lekcja angielskiego online w Novakid trwa tylko 25 minut, co jest maksymalnym czasem pełnego skupienia młodszych dzieci na jednym zagadnieniu. Pozostały czas przed ekranem można wykorzystać na inne aktywności edukacyjne lub społeczne online. 

Czy moje dziecko powinno mieć własny komputer? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, każdy rodzic powinien zweryfikować odpowiedzi na 5 poniższych wytycznych. Przed zakupem własnego komputera dla dziecka, zwróć uwagę na:

 • Gotowość emocjonalna i umiejętności rozwojowe: Dzieci w młodszym wieku, zwykle poniżej 2-3 lat, często nie są jeszcze gotowe do korzystania z urządzeń elektronicznych ze względu na swoje umiejętności manualne i zdolności poznawcze. 
 • Cele edukacyjne: Jeśli celem jest wykorzystanie tabletu lub laptopa w celach edukacyjnych, to moment, kiedy dziecko zaczyna szkołę podstawową (w wieku około 6 lat), może być odpowiedni do wprowadzenia ich do świata nowoczesnych technologii. Wtedy u dziecka pogłębia się styczność z treściami edukacyjnymi i narzędziami online.
 • Umiejętności społeczne i interakcja z otoczeniem: Ważne jest, aby dziecko miało okazję rozwijać umiejętności społeczne, komunikacyjne i umiejętność interakcji z innymi, zanim zacznie koncentrować się na zgłębianiu tajników technologii. Zbyt wczesne wprowadzanie tabletu lub laptopa do życia dziecka może ograniczyć te naturalne interakcje.
 • Limit czasu spędzanego przed ekranem: Niezależnie od wieku, ważne jest, aby kontrolować i ograniczać czas spędzany przed ekranem, niezależnie od tego, czy dziecko korzysta z tabletu, laptopa czy innych urządzeń elektronicznych. Zbyt wiele czasu spędzanego przed ekranem prowadzi do problemów ze zdrowiem fizycznym (wady wzroku i wady postawy) oraz zdrowiem psychicznym. 

Nadzór rodzicielski: Wprowadzenie dziecka do świata technologii powinno zawsze odbywać się pod nadzorem rodziców lub opiekunów, którzy mogą zapewniać dziecku dostęp do właściwych treści, aplikacji oraz pilnować czasu spędzanego przed ekranem. 

Jaki sprzęt elektroniczny wybrać dla 7-latka, nastolatka i studenta?

Jeżeli dostęp do Internetu jest dziecku niezbędny do codziennej nauki i zdobywania nowej wiedzy, warto rozważyć zakup pierwszego, własnego, elektronicznego sprzętu. 

Wybór konkretnego urządzenia zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka oraz rodzaju wykonywanej pracy. Warto także zadbać, aby sprzęt umożliwiał używanie go przez pozostałych członków rodziny w razie potrzeby. 

 • Dla dziecka w wieku 7-10 lat, odpowiedni wybór to tablet. Tablet oferuje lekkość, jest przenośny, czasem wręcz kieszonkowy i ma wielofunkcyjny ekran dotykowy, co ułatwia interakcję z treściami edukacyjnymi oraz zabawnymi aplikacjami do nauki. Dzieci w tym wieku często potrzebują wizualnych bodźców, a tablet może dostarczyć kolorowe i interaktywne treści, które angażują małych użytkowników. Istnieje wiele edukacyjnych gier, aplikacji do nauki czy e-booków, które są atrakcyjne dla dzieci i wspierają ich rozwój intelektualny. Ważne jest jednak, aby w tym wieku ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranem i zapewnić również aktywności fizyczne i interakcje społeczne.
 • Dla nastolatka, który bardziej angażuje się w samodzielną naukę, najlepszym wyborem jest często laptop. Laptopy oferują mobilność, co pozwala uczniom pracować zarówno w domu, szkole, jak i w różnych miejscach. Te urządzenia zwykle mają wystarczającą wydajność do obsługi zadań szkolnych, projektów, badań naukowych czy tworzenia prezentacji. Oprócz tego laptopy umożliwiają dostęp do szerokiego zakresu aplikacji edukacyjnych i narzędzi online. Nastolatki często również korzystają z laptopów do komunikacji ze znajomymi, przeglądania internetu czy tworzenia różnorodnych treści multimedialnych, co wpisuje się w ich aktywności w czasie wolnym.
 • Studenci mają bardziej zróżnicowane potrzeby, ale laptop lub komputer stacjonarny wciąż pozostają kluczowym narzędziem do codziennej pracy na uczelni oraz prac biurowych, np. w pierwszej pracy. Laptop zapewnia mobilność w miarę potrzeb, a w przypadku bardziej wymagających zajęć czy projektów, stacjonarny komputer może zapewnić wyższą wydajność. Studenci często pracują nad projektami, piszą prace dyplomowe, uczestniczą w kursach online czy prowadzą badania. Komputer pozwala na płynną pracę z narzędziami do edycji tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi, oprogramowaniem do projektowania czy analizy danych. Poza pracą akademicką, komputer jest również używany przez studentów do komunikacji, rozrywki oraz dostępu do treści online. 

Tablet, laptop, czy komputer stacjonarny?

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie i porównanie funkcjonalności oraz orientacyjne ceny dla trzech najpopularniejszych sprzętów elektronicznych do nauki w szkole dla dzieci. Zatem co lepsze do nauki – tablet czy laptop?

Czynnik Komputer Stacjonarny Laptop Tablet
Zalety – Duża wydajność

– Możliwość rozbudowy

– Wygodna praca na większym ekranie

– Odpowiedni do bardziej zaawansowanych zadań

– Mobilność: można używać w różnych miejscach

– Wbudowany ekran, klawiatura i touchpad

– Wystarczająca wydajność dla większości zadań edukacyjnych

– Opcje zasilania bateryjnego

– Bardzo lekki i przenośny

– Łatwy dostęp do aplikacji edukacyjnych

– Ekran dotykowy ułatwiający interakcję, zwłaszcza dla młodszych dzieci

– Często tańszy niż komputer stacjonarny lub laptop

Wady – Brak mobilności

– Wymaga stałego źródła zasilania

– Może zajmować dużo miejsca

– Wyższa cena niż niektóre laptopy

– Mniejsza wydajność niż niektóre komputery stacjonarne

– Mniejszy ekran w porównaniu do komputera stacjonarnego

– Ograniczona wydajność

– Niektóre aplikacje edukacyjne mogą działać lepiej na większych urządzeniach

– Brak fizycznej klawiatury może być utrudnieniem dla niektórych zadań

Cena  Średnio: 2000-5000+ zł.  Średnio: 1500-4000+ zł.  Średnio: 500-1500+ zł.

 

Podane w tabeli orientacyjne ceny będą się różnić w zależności od konkretnego modelu urządzenia i jego specyfikacji technicznej. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia do nauki dla dziecka warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego potrzeby edukacyjne, dostępność potrzebnych aplikacji, wygodę użytkowania oraz budżet rodziny. 

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

7 praktycznych wskazówek podczas zakupu laptopa lub tabletu dla dziecka

Podczas wyboru urządzenia do nauki dla dziecka, kieruj się naszymi wskazówkami. Pomogą one kupić sprzęt, który posłuży dziecku przez dłuższy czas. 

 • Cel użytkowania: Zastanów się, do jakich celów będzie wykorzystywane urządzenie – czy głównie do nauki, rozrywki czy innych zastosowań? Jeśli głównym celem jest nauka, ważne jest, aby wybrać urządzenie z odpowiednimi aplikacjami edukacyjnymi oraz narzędziami do nauki online, np. pakietem Microsoft Office.
 • Bezpieczeństwo online: Szukaj urządzeń z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak rodzicielskie kontrole dostępu czy blokowanie nieodpowiednich treści. Tablet z trybem rodzicielskim, który pozwala na kontrolowanie czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem oraz dostęp do treści, idealnie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci. 
 • Łączność z internetem: Upewnij się, że urządzenie ma dostęp do odpowiednich opcji łączności, takich jak Wi-Fi, aby dziecko mogło korzystać z internetu do celów edukacyjnych. Laptop lub tablet z szybkim modułem Wi-Fi, umożliwiający swobodne przeglądanie materiałów edukacyjnych online świetnie sprawdzi się u starszych uczniów i studentów.
 • Trwałość i wytrzymałość: Wybieraj modele, które są odporne na uszkodzenia, a nawet zakup dodatkowe w etui ochronne, aby zapewnić dłuższą żywotność urządzenia. Tablet z wytrzymałą obudową i ekranem odpornym na zarysowania, będzie idealny dla młodszych dzieci, które mogą przypadkowo upuścić urządzenie.
 • Recenzje i rekomendacje: Przeczytaj recenzje innych użytkowników oraz poszukaj rekomendacji na temat konkretnych marek i modeli, aby dowiedzieć się, jakie są doświadczenia innych rodziców i dzieci z wybranym sprzętem. Przeszukując internet, dowiesz się, które tablety lub laptopy są polecane obecnie przez rodziców z uwagi na trwałość i funkcjonalność.
 • Marki i modele: Porównaj różne marki i modele urządzeń, zwracając uwagę na specyfikacje techniczne, wydajność oraz dostępne funkcje. Porównując różne laptopy, możesz odkryć, że pewna marka oferuje lepszą baterię lub wyższą jakość ekranu albo dodatkowe gadżety w danym przedziale cenowym. 
 • Zakres cenowy: Określ swój budżet i poszukuj urządzeń, które mieszczą się w tej kwocie, biorąc pod uwagę cenę oraz funkcje oferowane przez dany model. Możesz znaleźć tablety w różnych cenach – od tańszych, które spełniają podstawowe potrzeby, po droższe z bardziej zaawansowanymi opcjami. Do porównania cen i funkcjonalności wybranych modeli możesz wykorzystać popularne porównywarki internetowe. 

Tablet edukacyjny dla 5-7 latka – co to jest?

Tablet edukacyjny to specjalnie zaprojektowane urządzenie elektroniczne, które integruje edukacyjne treści i zabawki w interaktywny sposób, dostosowany do potrzeb i umiejętności młodszych użytkowników. 

Takie tablety są stworzone z myślą o wspieraniu rozwoju poznawczego, kreatywności i umiejętności myślenia logicznego u dzieci na wczesnym etapie edukacji. 

Tablet edukacyjny jest przeznaczony dla dzieci w wieku dla 5-7 lat i oferuje różnorodne aplikacje, gry oraz zadania, które uczą liter, cyfr, kształtów i kolorów, a także rozwijają zdolności manualne poprzez interakcję z ekranem dotykowym. 

Treści dostępne na tablecie edukacyjnym są dostosowane do poziomu rozwojowego kilkulatków, co pozwala na angażującą naukę i przyjemne odkrywanie świata. Ponadto takie tablety posiadają funkcje bezpieczeństwa: tryb rodzicielski czy blokowanie nieodpowiednich treści, zapewniając rodzicom spokój w kwestii kontroli oglądanych przez pociechy treści, podczas ich interakcji z technologią.

Jaki pierwszy laptop dla dziecka?

Jako pierwszy laptop dla dziecka warto rozważyć modele, które są łatwe w obsłudze, trwałe i dostosowane do edukacyjnych potrzeb uczniów. Oto ranking top 5 modeli laptopów dla dzieci w 2023 roku.

 1. Laptop LENOVO Ideapad Duet 3 Chrome: Wyjątkowo przenośny laptop z systemem Chrome OS, doskonały dla młodszych dzieci.
 2. Acer Swift 3: Lekki i wydajny laptop, idealny dla starszych dzieci, oferujący dobrą jakość ekranu i dźwięku.
 3. Laptop HP 15S: Budżetowy laptop z systemem Windows, dostępny w atrakcyjnych kolorach i z pakietem Office 365.
 4. Asus VivoBook Flip 14: Konwertowalny laptop z możliwością używania jako tablet, wyposażony w dotykowy ekran.
 5. Dell Inspiron 7391 2in1 i7: Solidny laptop konwertowalny, który może służyć zarówno do nauki, jak i rozrywki.

Jaki tablet dla dziecka w 2023?

Wybór tabletów do nauki i rozrywki dla dzieci w 2023 roku jest ogromny. Poniżej znajdziesz top 5 wybranych przez nas modeli. 

 1. Amazon Fire HD 10 Kids Pro: Tablet z ekranem o rozdzielczości Full HD, zapewniający wysoką jakość obrazu. Zawiera zestaw edukacyjnych aplikacji oraz narzędzia kontroli rodzicielskiej, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla dzieci w różnym wieku.
 2. Samsung Galaxy Tab A8: Ten model to przyjazny dla dzieci tablet z ekranem o przekątnej 10 cali. Znajdują się na nim aplikacje edukacyjne, a także wiele zabezpieczeń, takich jak tryb dziecięcy, aby zapewnić bezpieczne i angażujące doświadczenie.
 3. Apple iPad (9th Gen): Dla starszych dzieci, iPad wciąż pozostaje solidnym wyborem. Bogactwo dostępnych aplikacji edukacyjnych oraz jakość wykonania sprawiają, że to świetny tablet dla młodszych uczniów.
 4. Tablet LENOVO Tab P11 2 gen: Tablet ten posiada certyfikat „Kid’s Mode”, co oznacza, że oferuje edukacyjne treści i ograniczenia dostępu do treści nieodpowiednich dla dzieci. Wyposażony jest w rysik, wieć może być również pomocny w rysowaniu i pisaniu.
 5. Tablet Huawei MatePad T10s: Ten model to przykład tabletu z w miarę przystępną ceną, oferujący ochronę oczu dziecka poprzez tryb specjalnej ochrony wzroku. Jest wyposażony w zabezpieczenia rodzicielskie oraz przydatne aplikacje edukacyjne.

Ostateczny wybór pomiędzy tabletem a laptopem będzie zależał od indywidualnych  potrzeb dziecka, a także od poziomu edukacji i celu, do którego urządzenie będzie wykorzystywane. 

Ważne jest, aby wybierając sprzęt dla dziecka, zwracać uwagę na jego funkcje, wydajność oraz dostępność odpowiednich aplikacji edukacyjnych. Rodzice powinni pamiętać, że zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, kluczowy jest nadzór nad oglądanymi w internecie treściami oraz kontrola czasu spędzanego przed ekranem. Wszystko po to, aby korzystanie z elektroniki przez dziecko było zdrowe i efektywne.

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.