Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Top 10 aplikacji dla dziecka na pożyteczny czas przed ekranem
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
29.11.2022
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Top 10 aplikacji dla dziecka na pożyteczny czas przed ekranem

Spis treści

Urządzenia mobilne, takie jak smartfony, tablety czy laptopy opanowały na dobre nasze życia. W ciągu dnia spędzamy coraz więcej czasu przed ekranem, zarówno w szkole i pracy oraz w domu – w czasie wolnym. Ilość aplikacji i programów, które sprytnie pochłaniają nasz czas, jest ogromna.

Na urządzeniach najczęściej wykonujemy prace biurowe i zadania domowe, oglądamy filmy i seriale, słuchamy podcastów, czytamy e-booki, uczymy się języków obcych, gramy w gry i korzystamy z mediów społecznościowych. Niestety, czasami po prostu bezmyślnie gapimy się w ekran i marnujemy czas… Jak zatem nie dać się zwieść nowoczesnej technologii? 

Sprawdź jak zadbać o równowagę w mądrym spędzaniu czasu przed ekranem urządzeń mobilnych. Zadbaj o zdrowie swojej pociechy i dowiedz się, ile czasu dziennie powinniśmy maksymalnie spędzać przed ekranem. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia swój smartfon czy tablet i nie rozstaje się z nim ani na chwilę, poszukaj mądrych alternatyw. 

Znajdziesz je wśród aplikacji, które pożytecznie wypełnią czas wolny dziecka spędzany przed ekranem. Poznaj najciekawsze aplikacje i programy dla dzieci, które pomogą najmłodszym pożytecznie spędzić czas. Powiedz NIE bezmyślnemu przesiadywaniu w smartfonie i przed ekranem komputera! 

Ile czasu można spędzać przed ekranem? – dzieci i dorośli

Zalecenia o tym ile czasu powinniśmy dziennie spędzać przed ekranami urządzeń elektronicznych, takich jak: smartfony, tablety, laptopy, monitory i telewizory, różnią się w zależności od wieku. 

Lekarze pediatrzy są zdania, że dzieci do 3 roku życia, w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych i wpatrywać się w ekran. Uwagę najmłodszych dzieci warto kierować na książeczki, piosenki i zabawy manualno-ruchowe.

W grupie wiekowej 3-7 lat, maksymalny zalecany czas przed ekranem to 30 minut dziennie, czyli 3,5 godziny tygodniowo. To odpowiednia ilość czasu na obejrzenie jednej bajki lub mądrą zabawę z aplikacją mobilną dla dzieci. 

Dla dzieci w wieku szkolnym, rekomendacje lekarzy mówią o maksymalnie 60 minutach dziennie spędzanych przed ekranami. Ten czas można mądrze wykorzystać na obejrzenie programu naukowego, zabawę z edukacyjną aplikacją oraz skorzystanie z mediów społecznościowych. 

W praktyce zalecenia lekarzy niestety nie znajdują odzwierciedlenia w faktycznym czasie, który różne grupy wiekowe spędzają przed ekranem. W maju 2022 roku Novakid przeprowadził badania wśród dzieci w wieku 4-12 lat, z 15 różnych krajów, w tym z Polski. Wyniki zostały opublikowane w specjalnym raporcie, z którego najważniejsze wnioski znajdują się poniżej. 

Dzieci w wieku 4-12 lat na całym świecie spędzają około 2 godzin tygodniowo na zajęciach związanych z edukacją przed komputerem lub urządzeniem elektronicznym. Co ciekawe, polskie nastolatki na różne aktywności przed ekranami urządzeń poświęcają około 2 godzin dziennie, czyli aż 14 tygodniowo. 

W Hiszpanii, Rumunii i Rosji czas spędzony przed ekranem na tych zajęciach jest przeciętnie wyższy niż w pozostałych krajach. Około 30% tamtejszych rodziców wspomniało, że ich dziecko spędza 3-6 godzin na zajęciach edukacyjnych online, podczas gdy w Niemczech i Włoszech W Turcji, krajach bliskiego wschodu i Japonii odsetek ten waha się od 20% do 25%.

Korea Południowa to kraj, w którym spędza się najwięcej czasu przed ekranem na edukacji online: prawie 49% rodziców twierdzi, że ich dziecko spędza od 3 do 10 godzin na zajęciach edukacyjnych online tygodniowo.

Z jednej strony, rodzice, których dzieci spędzają czas na zajęciach edukacyjnych przed ekranem, nie uważają tego za coś złego, aczkolwiek z drugiej strony, 28% rodziców rosyjskich, 23% rodziców polskich, 26% rodziców hiszpańskich i 11% rodziców włoskich uważa, że ​​łączny czas spędzony ze smartfonem, laptopem czy przed telewizorem przez ich dzieci to za dużo.

Dlatego, już od najmłodszych lat warto edukować dziecko na temat zdrowego i pożytecznego spędzania czasu wolnego przed ekranem urządzeń. Pomocą w tym będą aplikacje edukacyjne, które w ciekawy sposób połączą przyjemne z pożytecznym. 

Magda Steczkowska opowiada o wykorzystaniu czasu przed ekranem u jej dziecka

Posłuchaj jak Magda Steczkowska opowiada o pożytecznym czasie przed ekranem, który jej dziecko spędza na lekcjach online 1:1. Piosenkarka w szczerym wywiadzie dzieli się swoimi własnymi doświadczeniami związanymi z nauką angielskiego i relacjonuje, jak doskonałym wyborem były lekcje z native speakerką Johanną z Novakid. Opowiada o ciekawej formie zajęć, super energii nauczyciela i gigantycznych postępach w nauce swojej córki. Posłuchaj koniecznie całego wywiadu!

Najlepsze aplikacje edukacyjne dla dzieci – TOP 10

Thinkrolls

Thinkrolls to gra logiczna przeznaczona dla dzieci w wieku 3-8 lat. Na edukacyjny aspekt gry składa się połączenie logiki z przemierzaniem trasy pełnej wyzwań i przeszkód. Niektóre zadania na trasie gry przypominają zadania z fizyki, a inne wymagają pogłówkowania. Gra jest przedstawiona wizualnie w formie labiryntu, trenuje pamięć, obserwacje rozumowanie i rozwiązywanie problemów.

Squla

To nie tyle gra, a rozbudowana platforma edukacyjna, która tworzona jest przez nauczycieli i specjalistów od gier online. Squla skierowana jest do uczniów klas 1-6 i świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie wiedzy zdobywanej podczas zajęć w szkole. Łącznie na platformie Squla znajdziemy 65 00 gier i quizów ze wszystkich przedmiotów szkolnych. Dzięki elementowi grywalizacji dzieci chętnie korzystają z tej aplikacji do nauki na co dzień.

Bandimal

Idealna aplikacja dla małych melomanów i kompozytorów! W pięknie zilustrowanej aplikacji dzieci mogą komponować własną muzykę, a w wyborze odpowiednich dźwięków pomagają zabawne animowane zwierzaki. Co ciekawe, melodie komponowane w Bandimal brzmią jak naprawdę niezłe DJ-skie sety, więc nie ma konieczności zatykania uszu, gdy dziecko zabiera się za kolejny utwór!

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Coding safari

Ta mini gra będzie świetnym wstępem do świata programowania dla najmłodszych fanów informatyki. W Coding Safari nie brakuje mini zadań, które wymagają zaprojektowania odpowiedniej trasy dla zwierzaków, tak aby bezpiecznie dotarły do celu. Gra ma kilka poziomów trudności i świetnie sprawdzi się w grupie wiekowej 4-6 lat. 

Ludzkie ciało

To idealna gra dla dzieci zainteresowanych tym, jak działa ludzki organizm. Dobrze odwzorowana, animowana aplikacja przedstawia ze szczegółami wnętrze ludzkiego ciała. W aplikacji można swobodnie rozejrzeć się po układzie nerwowym, kostnym, oddechowym czy krwionośnym oraz sprawdzić jak funkcjonuje ciało w zależności od różnych zmiennych. Całość jest interaktywna i zachęca do klikania!  

NASA Kids’ Club

Niewielu rodziców o tym wie, ale dla małych fanów kosmosu, NASA również przygotowała coś specjalnego! NASA Kids’ Club to miejsce online stworzone przez agencję kosmiczną, z myślą o edukacji i zapewnieniu ciekawej rozrywki dla dzieci. Na specjalnej interaktywnej platformie internetowej znajdują się gry na różnych poziomach zaawansowania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zamieszczone przez NASA programy dla dzieci wspierają rozwój  w zakresie przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Na platformie młodzi astronauci mogą także zobaczyć załogę orbitującą wokół Ziemi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Memrise

Memrise to apka do nauki języka angielskiego, która zawiera sporą ilość niestandardowych i różnorodnych kursów. W aplikacji wybieramy sobie kurs o odpowiednim poziomie i wykonujemy kolejne zadania. Za nie otrzymujemy punkty, które z kolei przekładają się na osiągnięte poziomy oraz odznaki. Zadania dostępne w aplikacji bardzo przypominają te z podręczników do nauki angielskiego, ale wzbogacone są o praktyczne materiały wizualne i interaktywne, na podstawie których musimy podejmować różne akcje. Cały program jest intuicyjny i doskonale dopracowany.

Lekcje angielskiego Online z Novakid

Super sposobem na mądre wykorzystanie czasu spędzanego przez pociechę przed ekranem komputera jest udział w lekcjach angielskiego online w Novakid. Wykwalifikowany nauczyciel native-speaker, za pośrednictwem gier i zabaw, dostępnych na interaktywnej platformie, uczy najmłodszych angielskiego. Lekcje prowadzone są w formie nauki poprzez zabawę z wykorzystaniem gamifikacji. Dzięki podejściu 1:1 dziecko na zajęciach otrzymuje pełną uwagę swojego nauczyciela, czuje się komfortowo i nie ma problemów ze swobodnym mówieniem po angielsku.

Mądre literki

Mądre Literki” to gra ucząca prawidłowej pisowni alfabetu poprzez zabawę. Prosta metoda nauki oparta o elementy zabawy pozwala wyćwiczyć zasady pisowni każdej litery. Aplikacja pozwala nie tylko na naukę dużych i małych liter pisowni polskiego alfabetu, ale także zawiera łamigłówki słowne otwierające tajemnicze sejfy. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. 

Logicland Free

Ciekawa gra logiczna, w której dziecko odkrywa kolejne elementy coraz to nowych układanek. Za każdym razem trzeba wykonać kilka zadań logicznych, podobnych do tych, które pojawiają się na testach na inteligencję. Aplikacja warta uwagi dla dzieciaków, które interesują się logicznymi zagadkami. 

 

Jeżeli podobała Ci się ta treść oraz przedstawione tutaj najlepsze aplikacje i programy edukacyjne online dla dzieci, koniecznie zostaw swój komentarz! Daj nam znać, jakie są ulubione aplikacje do nauki Twojego dziecka i jakie sposoby na pożyteczne spędzanie czasu przed ekranem polecasz innym rodzicom!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.