Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Święto Dziękczynienia - wszystko, co musisz wiedzieć o tej amerykańskiej tradycji 
Kultura krajów anglojęzycznych
Star icon
30.01.2024
Time icon 10 min

Święto Dziękczynienia – wszystko, co musisz wiedzieć o tej amerykańskiej tradycji 

Spis treści

Święto Dziękczynienia to jedna z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych tradycji amerykańskich, obchodzona z wielkim entuzjazmem przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Każdego roku, w czwarty czwartek listopada, Amerykanie gromadzą się w gronie najbliższych, aby wspólnie celebrować ten dzień.

Święto to, choć ma swoje korzenie w historii kolonialnej Ameryki, jest przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności za wszystkie dobrodziejstwa, które spotkały nas w minionym roku. Charakterystycznymi elementami Święta Dziękczynienia są rodzinne zjazdy, wspólne posiłki, w trakcie których nie może zabraknąć tradycyjnego pieczonego indyka, a także dekoracje związane z jesienią, takie jak dynie czy liście klonu.

To święto jest również czasem refleksji, dzielenia się radością i wdzięcznością, a także okazją do pomocy potrzebującym. Jest to dobry moment, aby zatrzymać się na chwilę, odłożyć codzienne obowiązki i celebrować to, co naprawdę ważne – rodzinę, przyjaciół oraz wspólne chwile spędzone przy stole.

Kiedy jest Święto Dziękczynienia? 

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych zawsze w czwarty czwartek listopada. Data ta, choć może wydawać się przypadkowa, ma swoje historyczne i kulturowe podstawy.

Początki Święta Dziękczynienia sięgają czasów kolonialnych, kiedy to osadnicy europejscy dziękowali za pierwsze udane zbiory na nowym kontynencie. Z biegiem lat tradycja ta przekształciła się w coroczne święto, a w 1941 roku Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustalił datę jego obchodów na czwarty czwartek listopada.

Warto również zauważyć, że Święto Dziękczynienia wpisuje się w szerszy kontekst końca roku i przygotowań do sezonu świątecznego.

Dzień po Święcie Dziękczynienia, w dniu znanym jako Black Friday, rozpoczyna się oficjalnie sezon zakupów przedświątecznych. Jest to czas wyprzedaży i promocji w sklepach, który wielu Amerykanów wykorzystuje do zakupu prezentów na nadchodzące Boże Narodzenie, przypadające zaledwie miesiąc później.

Ta kolejność – Święto Dziękczynienia, Black Friday, a następnie Boże Narodzenie – tworzy charakterystyczny rytm końca roku w kulturze amerykańskiej, łącząc momenty refleksji i wdzięczności z czasem radości i obdarowywania.

Święto Dziękczynienia – historia 

Święto Dziękczynienia, znane również jako Thanksgiving, to święto o bogatej i złożonej historii, które jest ściśle związane z historią Stanów Zjednoczonych.

Korzenie święta sięgają 1621 roku, kiedy to grupa angielskich pielgrzymów osiadła w Plymouth w dzisiejszym stanie Massachusetts. Po trudnym pierwszym roku, w którym wielu z nich zmarło z powodu złych warunków i braku jedzenia, pozostali osadnicy zorganizowali uroczysty posiłek, aby podziękować za udane zbiory.

W tym wydarzeniu brali również udział rdzenni Amerykanie z plemienia Wampanoag, którzy pomogli osadnikom przetrwać, ucząc ich uprawy miejscowych roślin i technik łowieckich.

Chociaż to wydarzenie często jest uznawane za „pierwsze Święto Dziękczynienia”, trzeba pamiętać, że podobne dni dziękczynienia były obchodzone przez różne europejskie kultury od wieków. W przypadku amerykańskiego Święta Dziękczynienia, szczególną rolę odegrały jednak kontekst kolonialny i interakcja z rdzennymi mieszkańcami kontynentu.

Przez kolejne stulecia obchody Święta Dziękczynienia ewoluowały i zmieniały się, przyjmując różne formy w zależności od regionu i okresu historycznego.

W 1789 roku, po wygranej wojnie o niepodległość, prezydent George Washington ogłosił pierwsze ogólnokrajowe Święto Dziękczynienia, które miało być dniem publicznej wdzięczności i modlitwy. Jednak dopiero w 1863 roku, w czasie Wojny Secesyjnej, prezydent Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia oficjalnym świętem federalnym, ustalając jego obchody na ostatni czwartek listopada.

W 1941 roku Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził ostateczną datę obchodów na czwarty czwartek listopada.

Święto Dziękczynienia jest unikatowe dla Stanów Zjednoczonych i Kanady (gdzie obchodzi się je w innym terminie), choć podobne święta dziękczynne występują także w innych kulturach.

W USA Thanksgiving Day stało się okazją do wyrażania wdzięczności za błogosławieństwa minionego roku, a także do spotkań rodzinnych i wspólnego świętowania. Historia tego święta odzwierciedla zarówno trudne początki amerykańskiej kolonizacji, jak i ewolucję kultury i społeczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Family, friends & food

Święto Dziękczynienia jest przede wszystkim świętem rodzinnym. To okres, kiedy ludzie starają się spędzić czas ze swoimi najbliższymi. W tym dniu, charakteryzującym się ciepłą i serdeczną atmosferą, rodziny zjeżdżają się z różnych stron kraju, aby wspólnie świętować i dzielić się radością.

To także czas, kiedy przyjaciele, którzy nie mogą być ze swoimi rodzinami, często zbierają się razem, tworząc tzw. „święto Dziękczynienia z przyjaciółmi” (ang. Friendsgiving).

Najważniejszym punktem obchodów jest wspólny posiłek, który odgrywa kluczową rolę w świętowaniu. Tradycyjne dania, takie jak pieczony indyk, sos żurawinowy, ziemniaki puree, faszerowane nadzienie, pieczone bataty, różnorodne warzywa oraz ciasta dyniowe i jabłkowe, stanowią nieodłączną część tej uroczystości.

Przygotowanie posiłku dziękczynnego jest często rodzinny przedsięwzięciem, gdzie każdy ma swoją rolę – od pieczenia indyka, przez przygotowywanie sałatek, aż po dekorowanie stołu.

Thanksgivig day to czas spędzany przede wszystkim w domu, w ciepłej i przytulnej atmosferze. W tym dniu wiele rodzin również włącza telewizję, aby oglądać tradycyjne parady, takie jak słynna Parada Dziękczynienia Macy’s w Nowym Jorku, lub mecze futbolu amerykańskiego, co jest równie ważną tradycją.

Jest to także czas refleksji i dzielenia się tym, za co jesteśmy wdzięczni. W wielu domach panuje tradycja, że każda osoba przy stole dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego, za co jest wdzięczna w minionym roku.

Dla wielu rodzin to również okazja do wspólnych gier planszowych i rozmów, które trwają do późnych godzin wieczornych.

W duchu dawania i dzielenia się, Święto Dziękczynienia jest też czasem, kiedy wiele osób decyduje się pomagać potrzebującym. Organizowane są zbiórki żywności, wolontariat w kuchniach dla ubogich czy inne działania charytatywne, co podkreśla ideę wdzięczności i współczucia.

Podsumowując, Święto Dziękczynienia to czas rodziny, przyjaźni i obfitości, kiedy to ludzie zbliżają się do siebie, dzieląc się wspólnym posiłkiem, wspomnieniami i planami na przyszłość, a wszystko to w atmosferze ciepła, radości i wdzięczności.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Co podaje się na Święto Dziękczynienia? 

Podczas Święta Dziękczynienia na stołach amerykańskich rodzin królują tradycyjne, uroczyste dania, które są nieodłącznym elementem tego święta.

Centralnym punktem jest pieczony indyk, który podawany jest z różnorodnymi dodatkami, takimi jak sos żurawinowy, nadzienie (stuffing) i ziemniaki puree. Do popularnych dań należą również pieczone bataty, zielona fasolka, sałatki oraz różnego rodzaju zapiekanki.

Na deser często pojawiają się ciasta i tarty, zwłaszcza ciasto dyniowe, jabłkowe oraz pecan pie. Sprawdź koniecznie trzy tradycyjne przepisy na Thanksgiving dinner.

Przepis 1: Klasyczny Pieczony IndykSkładniki:

 • 1 cały indyk (ok. 5-7 kg)
 • Masło
 • Sól, pieprz
 • Zioła: rozmaryn, tymianek, szałwia

Przygotowanie:

 1. Indyka rozmrażamy w lodówce przez kilka dni. Następnie dokładnie myjemy i osuszamy.
 2. Wnętrze indyka nacieramy solą i pieprzem, a zewnętrzną stronę natłuszczamy masłem, posypując przyprawami i ziołami.
 3. W piekarniku rozgrzanym do 180°C pieczemy indyka przez około 3-4 godziny (około 30 minut na każdy kilogram wagi). Regularnie polewamy mięso powstałym sosem.
 4. Upieczony indyk powinien mieć złotobrązową skórkę i soczyste mięso.

Przepis 2: Indyk nadziewanySkładniki:

 • 1 cały indyk
 • Nadzienie: suchy chleb, cebula, seler, masło, bulion, zioła

Przygotowanie:

Indyka przygotowujemy tak jak w pierwszym przepisie.

 1. Nadzienie: na patelni podsmażamy cebulę i seler, dodajemy kawałki suchego chleba, zalewamy bulionem, doprawiamy ziołami.
 2. Wypełniamy indyka nadzieniem i pieczemy w piekarniku, jak w przepisie pierwszym.

Przepis na Ciasto DynioweSkładniki:

 • Puree z dyni
 • Kruche ciasto
 • Jajka, śmietanka, cukier, przyprawy (cynamon, goździki, imbir)

Przygotowanie:

 1. Na spód formy wykładamy kruche ciasto.
 2. W misce mieszamy puree z dyni, jajka, śmietankę, cukier i przyprawy, aż do uzyskania jednolitej masy.
 3. Masę wylewamy na ciasto i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez około 50 minut, aż masa stężeje.

Zaprezentowane tutaj potrawy są nie tylko smaczne, ale również pełne tradycyjnej symboliki. Stanowią esencję Święta Dziękczynienia w USA. Pieczony indyk symbolizuje obfitość, podczas gdy ciasto dyniowe – zakończenie żniw i początek zimy. Każde z tych dań wnosi do święta swój unikalny smak i atmosferę. Bez tych dan Amerykanie nie wyobrażają sobie ochodów Thanksgiving w USA.

Parada na Święto Dziękczynienia 

Parada na Święto Dziękczynienia to jedno z najbardziej spektakularnych i radosnych wydarzeń towarzyszących temu świętu w Stanach Zjednoczonych, a najbardziej znana z nich odbywa się w Nowym Jorku.

Tradycyjna parada organizowana przez dom towarowy Macy’s, przyciąga corocznie miliony widzów zarówno na ulicach miasta, jak i przed telewizorami. Charakterystycznym elementem tej parady są ogromne balony w kształcie postaci z bajek i komiksów, które unoszą się nad głowami tłumu. Oprócz tego, parada obfituje w kolorowe platformy z różnymi motywami, występy zespołów tanecznych, orkiestr dętych, a także celebrytów i znanych artystów.

Parada rozpoczyna się rano i trwa kilka godzin, przemierzając ulice Manhattanu od Central Parku do Herald Square. Każdego roku wydarzenie to gromadzi około 3 miliony widzów na ulicach Nowego Jorku, a kolejne dziesiątki milionów oglądają transmisję telewizyjną.

Przez wielu Amerykanów parada Macy’s jest uważana za nieoficjalne rozpoczęcie sezonu świątecznego i jest momentem pełnym radości, kolorów oraz świątecznej atmosfery. To wydarzenie, ze swoją ponad 90-letnią tradycją, stało się nieodłącznym elementem Święta Dziękczynienia, odzwierciedlając kulturę i ducha tego amerykańskiego święta.

Ciekawostki na temat Święta Dziękczynienia

Sprawdź swoją wiedzę o zwyczajach Święta Dziękczynienia i poznaj kilka ciekawostek dotyczacych tego wyjątkowego dnia w amerykańskiej kulturze.

 1. Pierwsze Święto Dziękczynienia – Choć powszechnie uważa się, że pierwsze Święto Dziękczynienia odbyło się w 1621 roku, dokumenty historyczne wskazują, że podobne uroczystości dziękczynne miały miejsce w różnych europejskich kulturach już wiele wieków wcześniej.
 2. Dlaczego indyk? – Indyk stał się symbolem Święta Dziękczynienia głównie ze względu na swoją obfitość (objętość) w Ameryce Północnej. Nie ma jednak dowodów na to, że ptak ten był podawany podczas pierwszego święta w Plymouth.
 3. Święto Dziękczynienia a futbol amerykański – Tradycja oglądania futbolu amerykańskiego w Święto Dziękczynienia sięga 1876 roku, kiedy to w tym dniu odbył się pierwszy mecz między Uniwersytetem Yale a Uniwersytetem Princeton.
 4. Prezydencki indyk – Od czasów Harry’ego Trumana, każdy prezydent USA „udziela łaski” jednemu żywemu indykowi, ratując go przed śmiercią w Święto Dziękczynienia. Ten zabawny zwyczaj stał się coroczną tradycją.
 5. Statystyki konsumpcji – Amerykanie zjadają około 46 milionów indyków każdego Święta Dziękczynienia. To więcej niż waga ponad 10 Statu Wolności!
 6. Największa parada – Parada Macy’s na Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku jest największą paradą na świecie, z udziałem około 8,000 uczestników i milionów widzów na ulicach i przed telewizorami.
 7. Dzień po Święcie Dziękczynienia – Black Friday, dzień po Święcie Dziękczynienia, jest największym dniem handlowym w Stanach Zjednoczonych, rozpoczynającym sezon zakupów świątecznych i charakteryzującym się ogromnymi wyprzedażami w sklepach.

Aby wejść mocniej w klimat amerykańskiego Święta Dziękczynienia polecamy obejrzeć film „Home for the Holidays” z 1995 roku. Reżyserowany przez Jodie Foster, film to komedia obyczajowa, która koncentruje się na rodzinnych zawiłościach podczas Święta Dziękczynienia. Główna bohaterka, grana przez Holly Hunter, wraca do domu rodzinnego, gdzie spotyka się z szerokim spektrum krewnych, każdy z własnymi problemami i charakterem. Film ukazuje, jak święta mogą stać się okazją do pojednania, zrozumienia i wzajemnego wsparcia w rodzinie. Warto obejrzeć!

Podsumowanie

Podsumowując, Święto Dziękczynienia, to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu amerykańskim. Jest to czas, kiedy Amerykanie zbierają się w gronie rodziny i przyjaciół, by celebrować dzień wdzięczności. Obchody tego dnia to nie tylko wspólny posiłek, ale również tradycje takie jak oglądanie parady Macy’s w Nowym Jorku czy meczu futbolu amerykańskiego.

Prezydent i inne znane osobistości często uczestniczą w publicznych wydarzeniach, podkreślając narodowy charakter święta. Święto Dziękczynienia jest również dla Amerykanów czasem refleksji i dziękowania za dobrodziejstwa, jakie spotkały nas w ciągu roku, oraz okazją do pomocy potrzebującym.

Jeśli jesteś ciekawy, jak obchodzone są inne święta w USA, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu o Świętym Patryku, który również jest pełen fascynujących tradycji i historii i został opisany w osobnym artykule na naszym blogu.

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Kultura krajów anglojęzycznych
Independence Day
Kultura krajów anglojęzycznych
Kultura krajów anglojęzycznych
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.