Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Nauka angielskiego poprzez zabawę – dlaczego ta metoda jest tak skuteczna?
Novakid dla rodziców
Star icon
26.03.2020
Time icon 18 min
Comment icon 0 komentarze

Nauka angielskiego poprzez zabawę – dlaczego ta metoda jest tak skuteczna?

Spis treści

Nauka przez zabawę to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez nauczycieli i rodziców sposobów na zachęcenie malucha do nauki, np. języka angielskiego. Dzieciom jest znacznie trudniej skupić uwagę przez dłuższy czas niż dorosłym, dlatego warto maksymalnie zaangażować wszystkie zmysły malucha i uczynić dla niego naukę możliwie jak najbardziej atrakcyjną. Ponadto, żadne dziecko nie będzie chciało się uczyć, gdy nauka będzie mu się kojarzyła wyłącznie z monotonnym przeglądaniem książek. O wiele skuteczniejsze będzie wykorzystanie naturalnej chęci dziecka do zabawy i poznawania świata, poprzez podsuwanie mu mimochodem nowych słówek i wyrażeń w języku obcym, wspólne śpiewanie piosenek, oglądanie bajek po angielsku czy zabawy ruchowe. Gry i zabawy naprawdę mają moc, jeśli chodzi o naukę języka angielskiego.

Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności okresu dzieciństwa, dlatego warto wykorzystać ją w mądry sposób. Dzięki zabawie dziecko swobodnie wyraża emocje i myśli, a także przekazuje swoje wyobrażenia o świecie. Ponieważ zabawa jest istotną formą spędzania czasu wolnego dziecka z rodzicami, warto przygotować maluchowi takie zabawy, które będą angażujące, pożyteczne i ciekawe. Dzięki temu rodzice oraz nauczyciele języka obcego będą mieli szansę wykorzystać w pełni potencjał rozwojowy dziecka.

Dowiedz się dlaczego nauka angielskiego przez zabawę jest taka skuteczna i dlaczego dzieci, które wcześniej mają kontakt z angielskim poprzez zabawę, w przyszłości dużo lepiej posługują się językiem. Sprawdź jakie gry językowe będą najlepsze do nauki angielskiego przez zabawę. Być może, dzięki nim Twoje dziecko już niedługo zacznie Cię zaskakiwać znajomością nowych słówek i wyrażeń w języku angielskim, a także płynnością mówienia?

Nauka angielskiego przez zabawę – najlepsza forma

Nie ma jednego konkretnego scenariusza i sposobu na skuteczną naukę przez zabawę, ponieważ sama zabawa to proces dynamiczny, który przybiera różne formy. Dziecko może bawić się samodzielnie i swobodnie pozwolić sobie na pełną fantazję, na przykład wymawianie podczas zabawy lalkami czy żołnierzykami poznanych już słówek po angielsku lub układanie prostych zdań. Rodzic również aktywnie może włączyć się do zabawy z dzieckiem i narzucić konkretne rodzaje gier i zabaw.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała nauka przez zabawę, przyczyni się ona do rozwoju intelektualnego dziecka. Należy pamiętać, że nauka przez zabawę to nic na siłę. Taka nauka musi dawać dziecku głównie frajdę, satysfakcję i pełne zaangażowanie emocjonalne. Dlaczego nauka przez zabawę w dowolnej formie działa? Ponieważ dziecko angażując się emocjonalnie, szybciej się uczy, a to z kolei sprzyja zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.

Jeśli chcemy zaproponować dziecku konkretne sposoby na naukę angielskiego przez zabawę możemy skorzystać z kilku opcji. Po pierwsze możemy z dzieckiem śpiewać piosenki po angielsku, recytować wierszyki i rymowanki, a także oglądać bajki lub kreskówki po angielsku.

Po drugie, dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) uwielbiają zabawy ruchowe. Warto zatem wykorzystać do nauki angielskiego skakanie, bieganie, pokazywanie i doświadczanie.

Po trzecie postaw na kreatywność. Twoje dziecko ma pomysł na własną zabawę z wykorzystaniem nowo poznanych słówek po angielsku? Doskonale! Warto zachęcać dziecko do korzystania z własnych kreatywnych sposobów na naukę, ponieważ w ten sposób wzmacniamy naturalną ciekawość i chęć poznawania świata przez dziecko, co zaprocentuje w przyszłości na dalszych etapach edukacji.

O czym pamiętać podczas wspólnej nauki przez zabawę?

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko skutecznie nauczyło się nowych słówek, czy zdań po angielsku poprzez zabawę, wcale nie musimy wysyłać pociechy do szkoły językowej czy na dodatkowe zajęcia. Dużą część nauki przez zabawę rodzic spokojnie może zorganizować w domu, nawet jeśli nie włada biegle językiem angielskim. Tutaj chodzi głównie o wspólną dobrą zabawę, dla całej rodziny. Warto jednak przestrzegać kilku prostych zasad podczas wspólnej zabawy, aby nauka była maksymalnie efektywna i pożyteczna dla dziecka.

 • W trakcie zabawy dziecko może mieszać język polski z językiem angielskim. Jest to naturalne. Gdy dziecko będzie chciało coś powiedzieć w danym momencie, a zabraknie mu słówka, to będzie posiłkować się polskim odpowiednikiem. Warto wtedy powiedzieć dziecku jak brzmi po angielsku słowo, o które mu chodziło i zachęcić do powtórzenia go. W ten sposób dziecko zapamięta nowe słownictwo.
 • Zamiast tłumaczyć reguły wybranej zabawy „na sucho”, włączmy się do zabawy i pokażmy dziecku dokładnie na czym będzie polegała gra i jakie będą jej zasady. To powinno wystarczająco wzbudzić zainteresowanie malucha i zachęcić go do zabawy, która za chwilę się rozpocznie.
 • Należy wziąć pod uwagę, że dzieci mają krótszy czas koncentracji niż dorośli. Poziom zaawansowania gry i czas jej trwania należy dobrać proporcjonalnie do wieku dziecka. Maluch w wieku 2 – 4 lat potrafi skupić uwagę na okres 5 – 15 minut, a dziecko w wieku 5 – 6 lat już na około 20 – 30 minut.
 • Kluczowa podczas wspólnej zabawy jest pozytywna atmosfera, która zachęci dziecko do takiej formy nauki w przyszłości. Dobra i swobodna atmosfera dobrze wpływa na koncentrację malucha, a to z kolei jest kluczowe w procesie przyswajania nowej wiedzy.
 • Warto podczas zabawy z dzieckiem jednocześnie ćwiczyć jego poziom motywacji wewnętrznej oraz pewności siebie. Chwalmy dziecko gdy zrobi coś dobrze podczas zabawy po angielsku i cierpliwie prostujmy błędy, jeżeli się pojawią.
 • Jeśli dziecku nie podoba się dana zabawa i widać, że nie ma na nią ochoty, nic się nie stało. Należy wówczas dopytać o zainteresowania i potrzeby pociechy i dobrać kolejną grę, w taki sposób, aby była najbardziej atrakcyjna i angażująca dla malucha. Nie bójmy się również korzystać z pomysłów samych dzieci, których wyobraźnia jeśli chodzi o zabawę jest przecież nieograniczona.

Skuteczne nauka angielskiego przez zabawę – metody

Poniżej prezentujemy najciekawsze i najskuteczniejsze sposoby na naukę angielskiego przez zabawę, wraz z wybranymi przykładami. Sprawdź, którą formę językowej zabawy Twoje dziecko pokocha najbardziej.

Piosenki i wierszyki  

Piosenki, wierszyki, rymowanki i łamacze języka (tzw. tongue twisters) to najlepszy, najskuteczniejszy i najłatwiejszy sposób na naukę języka angielskiego od najmłodszych lat. Piosenki do nauki angielskiego są angażujące, zazwyczaj wymagają pokazywania określonych rzeczy i wpadają w ucho. Wspólne śpiewanie sprawdzi się dobrze zwłaszcza u dzieci muzykalnych, które kochają śpiewy, tańce i występy. W Internecie można znaleźć ogrom piosenek dla dzieci do nauki angielskiego. Wśród najbardziej znanych i lubianych przez dzieci piosenek są: Head and Shoulders Knees & Toes, Humpty Dumpty, Incy Wincy Spider, The Wheels on The Bus, Baa Baa Black Sheep, Alphabet Song.

Bajki po angielsku 

Aby nauka języka angielskiego poprzez oglądanie bajek i kreskówek była skuteczna, wybrane przez rodziców filmy muszą być odpowiednio dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka. Nauka języka będzie skuteczna tylko wtedy, gdy dziecko w pełni zaangażuje się w oglądanie danej kreskówki. Oznacza to, że będzie chętne aby powtarzać słówka za bohaterami, będzie śpiewać piosenki i tańczyć do nich. Samo bezmyślne “gapienie się w ekran” nie da niestety oczekiwanych rezultatów. Wśród najbardziej polecanych bajek do nauki angielskiego znajdują się: Świnka Peppa, Postman Pat, Martha Speaks, czy Adventure Time dla starszych dzieci.

Rozmowy po angielsku 

Warto zachęcać dziecko do bezpośredniego kontaktu z językiem na każdym kroku. Jeśli dziecko na wczesnym etapie nauki przełamie tzw. barierę językową, to w przyszłości nie powinno mieć żadnych problemów z płynnym mówieniem po angielsku. Najlepszym sposobem na kontakt z językiem obcym jest wyjazd na zagraniczne wakacje. Jeśli rodzice dobrze znają język angielski, to również mogą próbować komunikować się z dzieckiem podczas codziennych czynności po angielsku. Każdy kontakt z językiem powoduje, że dziecko osłuchuje się z jego brzmieniem i ma szansę na dopracowanie wymowy. Jeśli następnym razem podczas wakacji pociecha będzie chciała, żeby kupić jej kolejną zabawkę, to zachęćmy, żeby dziecko samo zapytało się o nią po angielsku u sprzedawcy.

Gry i zabawy ruchowe

To najbardziej angażująca, ale też dość pracochłonna dla rodzica czy nauczyciela metoda nauki. Jednakże, jeśli będziemy proponować dziecku stale to nowe scenariusze gier i zabaw ruchowych, maluch będzie wniebowzięty i z ekscytacją będzie oczekiwał na kolejne “lekcje” angielskiego. Do najprostszych gier językowych, które z łatwością można przeprowadzić w domu, w podróży czy na wakacjach należą: memory, krzyżówki, Bingo, domino, wykreślanki, czy popularny wśród starszych dzieci Wisielec. Podczas takich gier można pomóc dziecku, jeśli nie rozumie jakiegoś słówka, jednak przez większość czasu maluch powinien być zaangażowany samodzielnie.

Zdecydowanie najciekawsze dla dzieci są zabawy ruchowe, które pozwalają im patrzeć na naukę z zupełnie innej perspektywy. Zabawy ruchowe można przeprowadzić zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu – najlepiej w towarzystwie rówieśników. Zdrowa rywalizacja jest również niezwykle istotnym czynnikiem wspomagającym proces nauki u dzieci. Sprawia, że dziecko chce być lepsze od innych, dlatego ma większą motywację do nauki.  Do najciekawszych zabaw ruchowych po angielsku dla dzieci należą: Simon Says, Cold… Warm… Hot…, Touch Green, Hopscotch, Twister, Głuchy Telefon, Kalambury.

Nauka angielskiego poprzez zabawę – podsumowanie

Nauka angielskiego nie musi być nudna. Po prostu wprowadź zabawę i różne gry do procesu uczenia się, aby uczyć i jednocześnie dobrze się bawić. Jeśli twoje dziecko pasjonuje się grami planszowymi lub konsolowymi, zachęć go spróbowania gry w języku angielskim. Możesz zorganizować ciekawe popołudnia z grami w języku angielskim i wziąć w nich udział z całą rodziną. Pomysłów na naukę angielskiego przez zabawę jest wiele – tylko od Ciebie zależy, czy je wykorzystasz! Przedmiot zainteresowania Twojego dziecka może również stać się sposobem na zachęcenie do nauki nowego słownictwa. W przypadku małych dzieci możesz zacząć od czegoś prostego – na przykład, gier i zgadywanek, w których będą musiały ćwiczyć kolory lub części ciała. Obserwuj swoje dziecko i rozmawiaj z nim. Pomóż dziecku w procesie nauki nowego słownictwa lub gramatyki – w sposób, który przyniesie wiele radości i zabawy. Pozostaw testy, egzaminy i pytania na później!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prop left
Prop right
Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
Rozpocznij test
Jakim typem rodzica jesteś?
Sprawdź teraz
Rozpocznij test
Wybór redakcji
Łatwa gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Novakid dla rodziców
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Novakid dla rodziców
13.04.2020
Time icon 7 min
Metoda TPR ułatwi Twojemu dziecku naukę języków obcych
Novakid dla rodziców
09.07.2020
Time icon 14 min
Angielski dla dzieci w Europie – porównanie programów nauczania
Novakid dla rodziców
04.09.2020
Time icon 14 min
Zdrowe słodycze dla dzieci z sezonowych owoców – przepisy
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Otrzymuj porady ekspertów nt. rodzicielstwa bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową!

  Imię
  Adres e-mail
  Popup kid novakid
  Prop Prop Prop Prop
  Novakid ma dla Ciebie prezent! Wyjątkowy poradnik o rozwoju umiejętności miękkich u dzieci.
  Zdobądź go teraz! Wystarczy wpisać swój adres e-mail:

   Imię
   Adres e-mail
   Popup kid novakid