Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Nauka angielskiego poprzez zabawę – dlaczego ta metoda jest tak skuteczna?
Jak się uczyć
Star icon
26.03.2020
Time icon 18 min
Comment icon 0 komentarze

Nauka angielskiego poprzez zabawę – dlaczego ta metoda jest tak skuteczna?

Spis treści

Nauka przez zabawę to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez nauczycieli i rodziców sposobów na zachęcenie malucha do nauki, np. języka angielskiego. Dzieciom jest znacznie trudniej skupić uwagę przez dłuższy czas niż dorosłym, dlatego warto maksymalnie zaangażować wszystkie zmysły malucha i uczynić dla niego naukę możliwie jak najbardziej atrakcyjną. Ponadto, żadne dziecko nie będzie chciało się uczyć, gdy nauka będzie mu się kojarzyła wyłącznie z monotonnym przeglądaniem książek. O wiele skuteczniejsze będzie wykorzystanie naturalnej chęci dziecka do zabawy i poznawania świata, poprzez podsuwanie mu mimochodem nowych słówek i wyrażeń w języku obcym, wspólne śpiewanie piosenek, oglądanie bajek po angielsku czy zabawy ruchowe. Gry i zabawy naprawdę mają moc, jeśli chodzi o naukę języka angielskiego.

Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności okresu dzieciństwa, dlatego warto wykorzystać ją w mądry sposób. Dzięki zabawie dziecko swobodnie wyraża emocje i myśli, a także przekazuje swoje wyobrażenia o świecie. Ponieważ zabawa jest istotną formą spędzania czasu wolnego dziecka z rodzicami, warto przygotować maluchowi takie zabawy, które będą angażujące, pożyteczne i ciekawe. Dzięki temu rodzice oraz nauczyciele języka obcego będą mieli szansę wykorzystać w pełni potencjał rozwojowy dziecka.

Dowiedz się dlaczego nauka angielskiego przez zabawę jest taka skuteczna i dlaczego dzieci, które wcześniej mają kontakt z angielskim poprzez zabawę, w przyszłości dużo lepiej posługują się językiem. Sprawdź jakie gry językowe będą najlepsze do nauki angielskiego przez zabawę. Być może, dzięki nim Twoje dziecko już niedługo zacznie Cię zaskakiwać znajomością nowych słówek i wyrażeń w języku angielskim, a także płynnością mówienia?

Nauka angielskiego przez zabawę – najlepsza forma

Nie ma jednego konkretnego scenariusza i sposobu na skuteczną naukę przez zabawę, ponieważ sama zabawa to proces dynamiczny, który przybiera różne formy. Dziecko może bawić się samodzielnie i swobodnie pozwolić sobie na pełną fantazję, na przykład wymawianie podczas zabawy lalkami czy żołnierzykami poznanych już słówek po angielsku lub układanie prostych zdań. Rodzic również aktywnie może włączyć się do zabawy z dzieckiem i narzucić konkretne rodzaje gier i zabaw.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała nauka przez zabawę, przyczyni się ona do rozwoju intelektualnego dziecka. Należy pamiętać, że nauka przez zabawę to nic na siłę. Taka nauka musi dawać dziecku głównie frajdę, satysfakcję i pełne zaangażowanie emocjonalne. Dlaczego nauka przez zabawę w dowolnej formie działa? Ponieważ dziecko angażując się emocjonalnie, szybciej się uczy, a to z kolei sprzyja zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.

Jeśli chcemy zaproponować dziecku konkretne sposoby na naukę angielskiego przez zabawę możemy skorzystać z kilku opcji. Po pierwsze możemy z dzieckiem śpiewać piosenki po angielsku, recytować wierszyki i rymowanki, a także oglądać bajki lub kreskówki po angielsku.

Po drugie, dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) uwielbiają zabawy ruchowe. Warto zatem wykorzystać do nauki angielskiego skakanie, bieganie, pokazywanie i doświadczanie.

Po trzecie postaw na kreatywność. Twoje dziecko ma pomysł na własną zabawę z wykorzystaniem nowo poznanych słówek po angielsku? Doskonale! Warto zachęcać dziecko do korzystania z własnych kreatywnych sposobów na naukę, ponieważ w ten sposób wzmacniamy naturalną ciekawość i chęć poznawania świata przez dziecko, co zaprocentuje w przyszłości na dalszych etapach edukacji.

O czym pamiętać podczas wspólnej nauki przez zabawę?

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko skutecznie nauczyło się nowych słówek, czy zdań po angielsku poprzez zabawę, wcale nie musimy wysyłać pociechy do szkoły językowej czy na dodatkowe zajęcia. Dużą część nauki przez zabawę rodzic spokojnie może zorganizować w domu, nawet jeśli nie włada biegle językiem angielskim. Tutaj chodzi głównie o wspólną dobrą zabawę, dla całej rodziny. Warto jednak przestrzegać kilku prostych zasad podczas wspólnej zabawy, aby nauka była maksymalnie efektywna i pożyteczna dla dziecka.

  • W trakcie zabawy dziecko może mieszać język polski z językiem angielskim. Jest to naturalne. Gdy dziecko będzie chciało coś powiedzieć w danym momencie, a zabraknie mu słówka, to będzie posiłkować się polskim odpowiednikiem. Warto wtedy powiedzieć dziecku jak brzmi po angielsku słowo, o które mu chodziło i zachęcić do powtórzenia go. W ten sposób dziecko zapamięta nowe słownictwo.
  • Zamiast tłumaczyć reguły wybranej zabawy „na sucho”, włączmy się do zabawy i pokażmy dziecku dokładnie na czym będzie polegała gra i jakie będą jej zasady. To powinno wystarczająco wzbudzić zainteresowanie malucha i zachęcić go do zabawy, która za chwilę się rozpocznie.
  • Należy wziąć pod uwagę, że dzieci mają krótszy czas koncentracji niż dorośli. Poziom zaawansowania gry i czas jej trwania należy dobrać proporcjonalnie do wieku dziecka. Maluch w wieku 2 – 4 lat potrafi skupić uwagę na okres 5 – 15 minut, a dziecko w wieku 5 – 6 lat już na około 20 – 30 minut.
  • Kluczowa podczas wspólnej zabawy jest pozytywna atmosfera, która zachęci dziecko do takiej formy nauki w przyszłości. Dobra i swobodna atmosfera dobrze wpływa na koncentrację malucha, a to z kolei jest kluczowe w procesie przyswajania nowej wiedzy.
  • Warto podczas zabawy z dzieckiem jednocześnie ćwiczyć jego poziom motywacji wewnętrznej oraz pewności siebie. Chwalmy dziecko gdy zrobi coś dobrze podczas zabawy po angielsku i cierpliwie prostujmy błędy, jeżeli się pojawią.
  • Jeśli dziecku nie podoba się dana zabawa i widać, że nie ma na nią ochoty, nic się nie stało. Należy wówczas dopytać o zainteresowania i potrzeby pociechy i dobrać kolejną grę, w taki sposób, aby była najbardziej atrakcyjna i angażująca dla malucha. Nie bójmy się również korzystać z pomysłów samych dzieci, których wyobraźnia jeśli chodzi o zabawę jest przecież nieograniczona.

Skuteczne nauka angielskiego przez zabawę – metody

Poniżej prezentujemy najciekawsze i najskuteczniejsze sposoby na naukę angielskiego przez zabawę, wraz z wybranymi przykładami. Sprawdź, którą formę językowej zabawy Twoje dziecko pokocha najbardziej.

Piosenki i wierszyki  

Piosenki, wierszyki, rymowanki i łamacze języka (tzw. tongue twisters) to najlepszy, najskuteczniejszy i najłatwiejszy sposób na naukę języka angielskiego od najmłodszych lat. Piosenki do nauki angielskiego są angażujące, zazwyczaj wymagają pokazywania określonych rzeczy i wpadają w ucho. Wspólne śpiewanie sprawdzi się dobrze zwłaszcza u dzieci muzykalnych, które kochają śpiewy, tańce i występy. W Internecie można znaleźć ogrom piosenek dla dzieci do nauki angielskiego. Wśród najbardziej znanych i lubianych przez dzieci piosenek są: Head and Shoulders Knees & Toes, Humpty Dumpty, Incy Wincy Spider, The Wheels on The Bus, Baa Baa Black Sheep, Alphabet Song.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Bajki po angielsku 

Aby nauka języka angielskiego poprzez oglądanie bajek i kreskówek była skuteczna, wybrane przez rodziców filmy muszą być odpowiednio dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka. Nauka języka będzie skuteczna tylko wtedy, gdy dziecko w pełni zaangażuje się w oglądanie danej kreskówki. Oznacza to, że będzie chętne aby powtarzać słówka za bohaterami, będzie śpiewać piosenki i tańczyć do nich. Samo bezmyślne “gapienie się w ekran” nie da niestety oczekiwanych rezultatów. Wśród najbardziej polecanych bajek do nauki angielskiego znajdują się: Świnka Peppa, Postman Pat, Martha Speaks, czy Adventure Time dla starszych dzieci.

Rozmowy po angielsku 

Warto zachęcać dziecko do bezpośredniego kontaktu z językiem na każdym kroku. Jeśli dziecko na wczesnym etapie nauki przełamie tzw. barierę językową, to w przyszłości nie powinno mieć żadnych problemów z płynnym mówieniem po angielsku. Najlepszym sposobem na kontakt z językiem obcym jest wyjazd na zagraniczne wakacje. Jeśli rodzice dobrze znają język angielski, to również mogą próbować komunikować się z dzieckiem podczas codziennych czynności po angielsku. Każdy kontakt z językiem powoduje, że dziecko osłuchuje się z jego brzmieniem i ma szansę na dopracowanie wymowy. Jeśli następnym razem podczas wakacji pociecha będzie chciała, żeby kupić jej kolejną zabawkę, to zachęćmy, żeby dziecko samo zapytało się o nią po angielsku u sprzedawcy.

Gry i zabawy ruchowe

To najbardziej angażująca, ale też dość pracochłonna dla rodzica czy nauczyciela metoda nauki. Jednakże, jeśli będziemy proponować dziecku stale to nowe scenariusze gier i zabaw ruchowych, maluch będzie wniebowzięty i z ekscytacją będzie oczekiwał na kolejne “lekcje” angielskiego. Do najprostszych gier językowych, które z łatwością można przeprowadzić w domu, w podróży czy na wakacjach należą: memory, krzyżówki, Bingo, domino, wykreślanki, czy popularny wśród starszych dzieci Wisielec. Podczas takich gier można pomóc dziecku, jeśli nie rozumie jakiegoś słówka, jednak przez większość czasu maluch powinien być zaangażowany samodzielnie.

Zdecydowanie najciekawsze dla dzieci są zabawy ruchowe, które pozwalają im patrzeć na naukę z zupełnie innej perspektywy. Zabawy ruchowe można przeprowadzić zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu – najlepiej w towarzystwie rówieśników. Zdrowa rywalizacja jest również niezwykle istotnym czynnikiem wspomagającym proces nauki u dzieci. Sprawia, że dziecko chce być lepsze od innych, dlatego ma większą motywację do nauki.  Do najciekawszych zabaw ruchowych po angielsku dla dzieci należą: Simon Says, Cold… Warm… Hot…, Touch Green, Hopscotch, Twister, Głuchy Telefon, Kalambury.

Nauka angielskiego poprzez zabawę – podsumowanie

Nauka angielskiego nie musi być nudna. Po prostu wprowadź zabawę i różne gry do procesu uczenia się, aby uczyć i jednocześnie dobrze się bawić. Jeśli twoje dziecko pasjonuje się grami planszowymi lub konsolowymi, zachęć go spróbowania gry w języku angielskim. Możesz zorganizować ciekawe popołudnia z grami w języku angielskim i wziąć w nich udział z całą rodziną. Pomysłów na naukę angielskiego przez zabawę jest wiele – tylko od Ciebie zależy, czy je wykorzystasz! Przedmiot zainteresowania Twojego dziecka może również stać się sposobem na zachęcenie do nauki nowego słownictwa. W przypadku małych dzieci możesz zacząć od czegoś prostego – na przykład, gier i zgadywanek, w których będą musiały ćwiczyć kolory lub części ciała. Obserwuj swoje dziecko i rozmawiaj z nim. Pomóż dziecku w procesie nauki nowego słownictwa lub gramatyki – w sposób, który przyniesie wiele radości i zabawy. Pozostaw testy, egzaminy i pytania na później!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak się uczyć
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.