Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Popularne angielskie imiona i ich polskie odpowiedniki 
Fascynujący angielski
Star icon
29.04.2024
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Popularne angielskie imiona i ich polskie odpowiedniki 

Spis treści

W ostatnich latach można zauważyć, że niektóre imiona angielskie cieszą się wzrostem zainteresowania na całym świecie, w tym również w Polsce. Imiona te czerpią z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, często zyskując globalne uznanie dzięki różnym wpływom, między innymi z popkultury czy literatury.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na popularność angielskich imion w Polsce jest wymiana kulturowa. Zjawisko to ma swoje źródła zarówno w globalnych trendach medialnych, jak i rosnącej mobilności międzynarodowej. Filmy, seriale, muzyka, oraz inne formy rozrywki z anglojęzycznych krajów docierają do polskich odbiorców, kształtując ich gusta i preferencje.

Dodatkowo jedne z najczęśczęściej wybieranych imion w Wielkiej Brytanii, takie jak Daniel czy Amelia, cieszą się również dużą popularnością wśród polskich rodziców ze względu na swoją uniwersalność i łatwość wymowy. Takie imiona nie sprawiają trudności babciom i dziadkom, a ponadto obcokrajowcom!

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem imienia dla swojego dziecka, to ten wpis na pewno Cię zaciekawi. Poznaj listę najpopularniejszych angielskich imion dla dziewczynek oraz chłopców i sprawdź krótką historię ich pochodzenia, najciekawsze statystyki oraz różne interesujące fakty!

Angielskie imiona dla chłopców i ich polskie odpowiedniki

1. Noah / Noe:

Noah to imię pochodzące z języka hebrajskiego, oznaczające „odpoczynek” lub „spokój”. Jest ono znane z biblijnej postaci Noego, który zbudował arkę, ratując swoją rodzinę i zwierzęta przed potopem.

W 2024 roku Noah pozostaje w czołówce imion w kulturze anglojęzycznej, szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmowało pierwsze miejsce w 2021 roku​1. Można przetłumaczyć je na język polski jako Noe i nie znajduje się wśród popularnych imion w naszym kraju, jednak jest rozpoznawane w kontekście religijnym i kulturowym. Jeśli chcecie nadać swojemu dziecku oryginalne imię, to Noe z pewnością będzie dobrym wyborem.

2. Oliver / Oliwier:

Imię Oliver pochodzi z łacińskiego „Olivarius,” co oznacza „uprawiający oliwki”, co możemy odczytywać jako „miłujący pokój”, ponieważ gałązka oliwna jest symbolem pokoju. Imię stało się popularne w kulturze anglojęzycznej, dzięki postaci Olivera Twista z powieści Charlesa Dickensa, a w 2024 roku Oliver nadal pozostaje w czołówce imion w kulturze anglojęzycznej.

Polski odpowiednik to Oliwier lub po prostu Oliwer i było to jedno z najczęściej nadawanym imion dla chłopców w Polsce w 2021 roku2.

Imię Oliver jest kojarzone z wieloma znanymi postaciami w kulturze anglojęzycznej, m.in. z pisarzem Oliverem Goldsmithem i Oliverem Cromwellem, politykiem i generałem. W Polsce Oliwier kojarzy się m.in. z młodymi sportowcami i artystami.

3. George / Jerzy:

Imię George pochodzi od greckiego „Georgios,” oznaczającego „rolnika” lub „pracownika ziemi.” Stało się popularne w kulturze anglojęzycznej, częściowo ze względu na tradycje królewskie – jest to imię św. Jerzego, patrona Anglii, oraz wielu członków brytyjskiej rodziny królewskiej. W 2021 roku to imię otrzymało aż 4141 chłopców na terenie Walii oraz Anglii.

Odpowiednikiem w języku polskim jest Jerzy i w tym samym czasie nazwano tak jedynie 457 chłopców. W przeszłości „Jurek” cieszył się dużą popularnością, dlatego też otrzymało je wiele znanych osób, m.in. Jerzy Grotowski, polski reżyser teatralny i innowator w dziedzinie sztuki teatralnej, czy Jerzy Stuhr, wybitny aktor i reżyser.

Co ciekawe, w polskiej kulturze imię Jerzy jest często kojarzone ze św. Jerzym, patronem rycerzy i rolników, który jest popularnym świętym w Polsce.

4. Henry / Henryk:

Imię Henry ma germańskie korzenie, pochodząc od słów „heim,” oznaczającego „dom,” i „ric,” oznaczającego „władca.” Jest to imię o bogatej historii, kojarzone z wieloma brytyjskimi królami, jak również z innymi postaciami historycznymi.

W 2024 roku Henry pozostaje w czołówce imion w kulturze anglojęzycznej, zajmując wysokie pozycje w Wielkiej Brytanii. W 2021 roku było to jedno z 10 najpopularniejszych imion w Anglii i Walii​1. Imię Henryk było popularne w Polsce, szczególnie wśród pokolenia urodzonego w latach 50. i 60., jednak od wielu lat możemy zauważyć wzrost zainteresowania imionami z dawnych lat. Dlatego też w 2021 roku, „Henio” został wybrany na imię dla dziecka aż 978 razy. Znane osoby o tym imieniu to m.in. Henryk Sienkiewicz, polski pisarz i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

5. Samuel / Samuel:

Samuel to imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „usłyszany przez Boga” lub „Bóg wysłuchał”. Jest to imię biblijne, związane z prorokiem Samuelem, który odegrał kluczową rolę w historii Izraela. W USA imię Samuel od lat pozostaje niezmiennie popularne, ogólnie utrzymując się na liście 30 najpopularniejszych imion dla chłopców3.

Samuel to ciekawe imię męskie, ponieważ nie posiada polskiego odpowiednika, jednak mimo to, w 2023 roku otrzymało je 180. chłopców. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że wśród znanych osób o imieniu Samuel jest m.in. Samuel Morse, wynalazca alfabetu Morse’a, a wszystkim dobrze znany Mark Twain, to tak naprawdę Samuel Langhorne Clemens.

6. William / Wilhelm:

Imię William ma germańskie korzenie, pochodząc od słów „wil,” oznaczającego „wola” lub „pragnienie,” i „helm,” oznaczającego „ochrona” lub „hełm.” Po narodzinach księcia Williama, syna księżnej Diany i księcia Karola w 1982 roku, popularność imienia William wzrosła, zwłaszcza w krajach anglojęzycznych, takich jak Wielka Brytania. W Anglii i Walii imię William zyskało na popularności i często pojawiało się w czołówkach list najpopularniejszych imion dla chłopców w kolejnych latach.

„William” również aktualnie cieszy się dużym zainteresowaniem w tych krajach, zajmując w 2021 roku 21. miejsce na liście najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom1, podczas gdy w Polsce to samo imię otrzymało jedynie 24 dzieci4.

Imię Wilhelm jest kojarzone w Polsce z wieloma historycznymi postaciami, w tym z Henrykiem Wilhelmem, księciem Prus, co wpływa na jego postrzeganie w polskiej kulturze.

7. James / Jakub:

Imię James ma hebrajskie korzenie, wywodząc się od „Ya’aqov,” co oznacza „ten, który chwyta za piętę” lub „ten, który zastępuje.” Jest to imię biblijne, znane z postaci Jakuba, jednego z patriarchów Izraela. Stało się popularne w kulturze anglojęzycznej, w szczególności dzięki królewskim i historycznym postaciom – aż sześciu królów Szkocji nosiło to imię! James jest również popularnym imieniem w literaturze i filmach. Najbardziej znany to zapewne James Bond, fikcyjny szpieg wykreowany przez Iana Fleminga. Postać ta znacząco wpłynęła na popularność tego imienia w świecie rozrywki.

James to jedno z najczęściej nadawanych angielskich imion męskich w ostatnich latach nie tylko w Wielkiej Brytanii (5. miejsce) i USA (4. miejsce), ale również w Polsce! W naszmy kraju odpowiednikiem Jamesa jest imię Jakub, które w 2023 roku zajęło 12. miejsce wśród najczęściej wybieranych imion męskich.

8. Louis / Ludwik:

Imię Louis ma łacińskie korzenie, wywodzące się od imienia „Ludovicus,” co jest łacińską formą germańskiego imienia Ludwik. Oznacza ono „sławny wojownik” lub „słynny w bitwie.” Louis jest imieniem o bogatej historii królewskiej, szczególnie we Francji, gdzie osiemnastu królów nosiło to imię, w tym Ludwik XIV, znany jako Król Słońce, który przyczynił się do rozwoju Francji jako wiodącej potęgi europejskiej.

W kulturze angielskiej imię Louis zyskało na popularności, częściowo dzięki licznym postaciom literackim i historycznym. Obecnie, po narodzinach księcia Louisa z Cambridge w 2018 roku, syna księcia Williama i księżnej Kate, imię to zyskało dodatkową popularność w Wielkiej Brytanii.

Louis jest także popularnym imieniem w innych krajach anglojęzycznych, takich jak USA, gdzie często znajduje się w czołówce list najpopularniejszych imion dla chłopców. W Polsce odpowiednikiem imienia Louis jest Ludwik. Ludwik w 2023 roku nie znajdował się wśród czołowych pozycji najpopularniejszych imion męskich, ale jest imieniem o silnych korzeniach historycznych i kulturowych. Postaci takie jak Ludwik Węgierski czy Ludwik Solski, wybitny polski aktor i reżyser, podkreślają jego ważność w polskiej historii i kulturze.

9. Benjamin / Beniamin:

Imię Benjamin, czy też w polskiej wersji Beniamin, ma semickie korzenie, pochodzące z hebrajskiego słowa „Binyamin,” co oznacza „syn południa” lub „syn szczęścia.” W Biblii, Beniamin to najmłodszy syn Jakuba i Racheli, a także nazwa jednego z plemion Izraela. Ze względu na te biblijne skojarzenia, imię to jest popularne w wielu krajach o chrześcijańskiej tradycji.

W kulturach anglojęzycznych Benjamin jest uważane za klasyczne i ponadczasowe imię, które zyskało na popularności w ostatnich dekadach. Jest to także imię noszone przez liczne znaczące postaci historyczne, w tym Benjamina Franklina, jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych, co dodatkowo podnosi jego prestiż. Postacie takie jak Benjamin Button, bohater filmu „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, dodatkowo podkreślają kulturowe znaczenie tego imienia w nowoczesnych mediach, pokazując jego uniwersalność i zdolność do adaptacji w różnych kontekstach kulturowych.

W Polsce „Beniamin” jest o wiele mniej popularny niż jego angielski odpowiednik. Może cieszyć się uznaniem wśród rodziców szukających tradycyjnych, ale zarazem niezbyt powszechnych imion. W 2023 roku w całym kraju to imię otrzymało jedynie 56 dzieci4.

10. Daniel / Daniel:

Imię Daniel ma hebrajskie korzenie, pochodzące od słowa „Daniyyel”, co oznacza „Bóg jest moim sędzią”. Daniel jest postacią biblijną znaną z Księgi Daniela, która opowiada o jego życiu jako wygnanego proroka na dworze babilońskim. Jego zdolność do interpretacji snów przyniosła mu wysoką pozycję i szacunek u kolejnych królów babilońskich.

W USA, Daniel jest bardzo popularnym imieniem, zaliczanym do pierwszej dwudziestki najczęściej nadawanych imion chłopięcych przez ostatnie dekady. W 2023 roku Daniel zajmował 19. miejsce na liście najpopularniejszych imion dla chłopców w USA (zostało wybrane przez rodziców 12,839 razy!)​5.

W Polsce imię Daniel jest również dość popularne, ponieważ znajduje się na 51. miejscu w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w 2023 roku​3.

To imię znane na całym świecie i kojarzone z wieloma osobami, w tym z Danielem Radcliffe’em, znanym aktorem, który odgrywał rolę Harry’ego Pottera w popularnej serii filmowej​.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Angielskie imiona dla dziewczynek i ich polskie odpowiedniki

1. Olivia / Oliwia:

Imię o korzeniach łacińskich, oznacza „drzewo oliwne”. Jego popularność wzrosła dzięki Williamowi Shakespeare’owi, który użył tego imienia dla jednej z postaci w sztuce „Wieczór Trzech Króli”. Od tamtej pory imię to zyskuje na popularności w kulturze anglojęzycznej.

W 2024 roku Olivia utrzymuje się w czołówce imion wybieranych dla dzieci w Wielkiej Brytanii, innych krajach anglojęzycznych, a także w Polsce, co świadczy o jego niezaprzeczalnym uroku. W ubiegłym roku, w naszym kraju imię Oliwia otrzymało aż 3846 dziewczynek!

2. Amelia / Amelia:

Imię Amelia, posiada korzenie germańskie, oznacza „pracowitość” lub „działanie”. Zyskało popularność w Anglii w okresie, gdy na tronie była niemiecka dynastia Hanowerów, dzięki czemu stało się popularne wśród córek królewskich, takich jak córki Jerzego II i Jerzego III. Współcześnie, Amelia jest jednym z najpopularniejszych imion dla dziewcząt w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii​ oraz Polsce.

Amelia jest także imieniem, które zyskało sławę dzięki znanej lotniczce, Amelii Earhart, która jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie przez Atlantyk. W kulturze popularnej, Amelia pojawia się również w wielu dziełach, od książek dla dzieci, takich jak seria o Amelii Bedelii, przez serię filmów „Dzienniki Księżniczki”, gdzie główna bohaterka to właśnie Amelia, po postać w serii „Grey’s Anatomy”​.

3. Sophia / Zofia:

Imię Sophia ma greckie korzenie i oznacza „mądrość”. Stało się szczególnie popularne w wielu krajach anglojęzycznych. W Stanach Zjednoczonych Sophia była jednym z najczęściej wybieranych imion dla dziewcząt w ostatnich latach, zajmując wysokie miejsca na listach popularności.

Polski odpowiednik to Zofia, imię, które ma długą tradycję w naszym kraju i wciąż cieszy się popularnością. Według danych Centralnego Biura Statystycznego, w 2021 roku Zofia zajmowała 6. miejsce wśród imion nadawanych dziewczynkom.

Rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci imiona, które były popularne w przeszłości, ale przez pewien czas odeszły w zapomnienie. Tendencja ta obejmuje imiona, które mają tradycyjne korzenie, są łatwe do wymówienia i pisania, ale także niosą ze sobą pewien rodzaj nostalgii i elegancji.

4. Emily / Emilia:

Imię Emily ma łacińskie korzenie, pochodzi od „Aemilia,” co oznacza „rywal” lub „ambitna.” Zostało zanglicyzowane jako Emily i jest popularne na całym świecie, szczególnie w krajach anglojęzycznych. W Stanach Zjednoczonych, Emily była jednym z najpopularniejszych imion dla dziewcząt, utrzymując się w czołowej dziesiątce przez wiele lat. W 2022 roku zajmowało 17. miejsce w rankingu popularności​3.

Imię Emilia, będące wariantem Emily, również cieszy się zainteresowaniem wśród rodziców w wielu krajach, w tym w Niemczech, Włoszech oraz Polsce, gdzie jest postrzegane jako bardziej tradycyjne.

Oba imiona, Emily i Emilia, są popularne nie tylko ze względu na ich piękne i eleganckie brzmienie, ale także dzięki znaczącym postaciom historycznym i współczesnym, takim jak pisarka Emily Brontë czy poetka Emily Dickinson, które przyczyniły się do kulturalnego bogactwa i rozpoznawalności tych imion​.

5. Charlotte / Karolina:

Charlotte to imię o francuskim pochodzeniu, oznaczające „wolnego człowieka”. Jest to żeńska forma imienia Charles. Wśród znanych osób o tym imieniu znajdują się zarówno historyczne postacie jak księżniczki i arystokratki, jak i współczesne gwiazdy, takie jak aktorka Charlotte Rampling czy modelka Charlotte Free​.

Imię Charlotte zyskało na popularności po narodzinach księżniczki Charlotte, córki księcia Williama i księżnej Catherine, co jest przykładem wpływu rodzin królewskich na trendy imienne. Księżniczka Charlotte of Cambridge urodziła się w 2015 roku, a imię to szybko stało się jednym z najpopularniejszych imion dla dziewczynek w Wielkiej Brytanii.

W Polsce odpowiednikiem imienia Charlotte jest Karolina, które również jest popularne (w 2023 r. zostało nadane dzieciom 752 razy) i ma podobne korzenie, wywodzące się od męskiego imienia Karol, oznaczającego „mężny”, „silny”​.

6. Alice / Alicja:

Imię Alice, o łacińskich korzeniach, pochodzi od imienia „Alicia” lub „Aelia”, co oznacza „szlachetna”, „wysoko urodzona”. W 2023 roku Alice było popularnym imieniem w wielu krajach anglojęzycznych. W Wielkiej Brytanii znalazło się na 31. miejscu wśród najpopularniejszych imion żeńskich, a w USA zajęło 64. miejsce​3.

Alice jest znane z literatury, szczególnie dzięki postaci Alicji z powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”, co bez wątpienia przyczyniło się do jego popularności. To imię nosiło także wiele znanych postaci, takich jak Alice Paul, amerykańska sufrażystka, oraz Alice Walker, amerykańska pisarka i aktywistka​.

W Polsce odpowiednikiem imienia Alice jest Alicja, które także cieszy się popularnością i jest postrzegane jako imię klasyczne i eleganckie. Alicja, podobnie jak Alice, kojarzy się z postacią z dzieła Carrolla, co czyni je wyborem pełnym uroku i nostalgii dla wielu rodziców​.

7. Grace / Grażyna:

Imię Grace, które wywodzi się z łacińskiego słowa „gratia”, oznaczające „wdzięk” lub „łaska”, pozostaje jednym z klasycznych imion żeńskich, popularnym w wielu krajach anglojęzycznych. Jego popularność wzrosła na przełomie XIX i XX wieku, a w ostatnich dekadach imię to ponownie zyskuje na popularności. W 2023 roku Grace było jednym z bardziej popularnych imion w Irlandii, gdzie zajęło pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych imion żeńskich​3.

W Polsce odpowiednikiem imienia Grace jest Grażyna. To imię pochodzi z poezji Adama Mickiewicza, gdzie Grażyna jest bohaterką epickiego poematu noszącego to samo imię. Grażyna jest symbolem patriotyzmu i męstwa w kobiecej postaci. Chociaż obecnie imię to nie jest tak popularne jak w przeszłości, nadal jest cenione za swoje kulturowe i historyczne konotacje.

Oba imiona, Grace i Grażyna, dzielą wartości takie jak szlachetność i elegancja, choć każde z nich ma odmienną kulturową tożsamość i pochodzenie. Grace jest często wybierane przez rodziców, którzy szukają imienia o prostym brzmieniu i pięknej, tradycyjnej wartości. Często jest także kojarzone z takimi postaciami jak Grace Kelly, amerykańska aktorka, która została księżną Monako.

8. Isabella / Izabela:

Imię Isabella, pochodzące od hebrajskiego Elisheba, co oznacza „poświęcona Bogu”, jest popularne na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych Isabella znajdowała się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion żeńskich przez dwie dekady, a w 2022 roku zajęła 6. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewcząt​3. Z kolei w UK w 2021 roku zajęło 13. miejsce na liście najpopularniejszych imion żeńskich​3. Isabella to imię, które jest uważane za klasyczne i eleganckie, i można oczekiwać, że będzie nadal popularne przez wiele nadchodzących lat.

W Polsce odpowiednikiem Isabella jest Izabela. Jest to imię również o biblijnych korzeniach, które cieszy się popularnością (nadane 425 razy w 2023 roku), choć nie jest tak powszechne jak jego odpowiednik w krajach anglojęzycznych. Imię Izabela nosi wiele postaci historycznych, co dodaje mu dodatkowego prestiżu.

Isabella jest także imieniem wielu znanych osób i postaci z literatury i kultury. Na przykład Isabella Rossellini, włoska aktorka, czy Isabella Swan, postać z serii „Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer, są współczesnymi przykładami wpływu tego imienia na popularną kulturę​.

9. Mia / Maja:

Imię Mia, pochodzące z języków włoskiego i skandynawskiego, oznacza „moje” lub „gorzkie”. Mia stała się popularnym imieniem w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 2009 roku utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych imion żeńskich. W 2020 roku była na 8. miejscu wśród najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek w USA. Popularność Mii zbiegła się z rosnącą sławą aktorki Mii Farrow oraz piłkarki Mii Hamm, co mogło przyczynić się do wzrostu popularności tego imienia​.

W Polsce odpowiednikiem imienia Mia jest Maja. To także popularne imię, które cieszy się uznaniem, zwłaszcza w kontekście polskiej kultury, gdzie jest kojarzone z ciepłem i wiosną. Imię to jest niezwykle często wybierane przez rodziców – w 2023 roku zajęło 5. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek4.

Mia w popkulturze jest również znana jako imię postaci z różnych dzieł filmowych i literackich, takich jak Mia Thermopolis z „Pamiętników księżniczki” czy Mia Wallace z filmu „Pulp Fiction”​.

Mimo różnic regionalnych, zarówno Mia jak i Maja to imiona, które są postrzegane jako nowoczesne i mają pozytywne skojarzenia w wielu kulturach.

10. Lucy / Łucja:

Imię Lucy, które pochodzi z łaciny i oznacza „światło”, jest popularne w wielu krajach anglojęzycznych. W 2023 roku Lucy zajęło 14. miejsce w Irlandii i 20. miejsce w Szkocji pod względem popularności imion żeńskich. W Anglii i Walii, jego popularność osiągnęła 85. miejsce w 2021 roku​3.

Lucy jest także obecne w popkulturze, jako imię dla wielu postaci fikcyjnych, takich jak Lucy Pevensie z „Opowieści z Narnii”, Lucy van Pelt z serii „Peanuts” oraz Lucy Ricardo z serialu „I Love Lucy”.

W Polsce odpowiednikiem Lucy jest Łucja, które także cieszy się popularnością (w 2023 roku nazwano tak aż 1732 dziewczynek) i ma podobne znaczenie, odnoszące się do światła. Obie formy imienia są postrzegane jako klasyczne i eleganckie, co czyni je popularnym wyborem dla nowo narodzonych dziewcząt.

 

Angielskie imiona są coraz bardziej popularne w Polsce, co odzwierciedla zarówno globalizację, jak i przenikanie się kultur. Decydując się na zagraniczne imię dla dziecka, warto rozważyć takie, które będzie na tyle uniwersalne, aby łatwo mu było przedstawiać się w ojczystym kraju.

Z pewnością będą zrozumiałe dla obcokrajowców, co ułatwi komunikację i integrację w świecie, w którym granice językowe są coraz mniej widoczne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspirował Was do wzięcia pod uwagę angielskich imion dla Waszych dzieci lub innych członków rodziny.

 

Źródła:
Office for National Statistics
Mumsnet
Behind the name
Otwarte dane
5 Everything Birthday

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.