Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
28.11.2023
Time icon 7 min

Język angielski na poziomie C1 

Spis treści

Poziom C1 w nauce języka angielskiego, zdefiniowany przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), oznacza zaawansowaną biegłość w języku. Osoby na tym poziomie mogą swobodnie komunikować się po angielsku, wykazując umiejętność płynnego i spontanicznego wypowiadania się.

W zakresie mówienia i słuchania, osoby na poziomie C1 mogą skutecznie uczestniczyć w rozmowach na różnorodne tematy, rozumiejąc nawet skomplikowane wypowiedzi. W obszarze pisania są w stanie tworzyć jasne, dobrze strukturyzowane teksty na skomplikowane tematy, wykazując umiejętność kontroli nad stylem i formą wypowiedzi pisanej. Natomiast w czytaniu, radzą sobie z długimi i wymagającymi tekstami, rozumiejąc zarówno ogólny sens, jak i niuanse takie jak związki frazeologiczne czy metafory.

Poziom C1 znajduje się pomiędzy B2, który oznacza samodzielność językową, a C2, będącym poziomem równym biegłości językowej native speakera. Podczas gdy B2 skupia się na zdolności do skutecznej i niezależnej komunikacji w typowych sytuacjach, C1 podnosi tę biegłość na wyższy poziom, umożliwiając bardziej zaawansowane zrozumienie i wyrażanie swoich myśli.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Umiejętności na poziomie C1

Na poziomie C1, użytkownicy języka angielskiego wykazują się zdolnością do płynnej i efektywnej komunikacji w różnorodnych sytuacjach. Są w stanie wyrażać swoje opinie, argumentować, prowadzić zaawansowane dyskusje na tematy abstrakcyjne, a także używać języka w sposób subtelny i zrozumiały dla osób mówiących tym językiem od urodzenia. Mają również umiejętność dostosowywania stylu mowy do sytuacji, czy to w formalnych prezentacjach, czy w nieformalnych rozmowach.

Osoby na poziomie C1 rozumieją długie i złożone wypowiedzi, zarówno te dotyczące konkretnych informacji, jak i abstrakcyjnych tematów. Są w stanie śledzić złożone argumenty, nawet jeśli nie są one przedstawiane w jasny sposób. Rozumieją większość filmów, programów telewizyjnych i radiowych, a także są w stanie zrozumieć akcenty i regionalne odmiany języka angielskiego.

Na tym poziomie, jeżeli chodzi o czytanie, uczniowie rozumieją długie i złożone teksty literackie, techniczne lub akademickie, włącznie z artykułami specjalistycznymi. Potrafią dostrzegać subtelne różnice w stylach i znaczeniach, a także są w stanie zrozumieć ironię i inne niestandardowe wykorzystania języka. Mają również zdolność do szybkiego przyswajania informacji z tekstów, wyciągania wniosków oraz krytycznej analizy przeczytanych treści.

Użytkownicy języka angielskiego na poziomie C1 tworzą jasne, dobrze strukturyzowane i szczegółowe teksty na różnorodne tematy. Są w stanie wyrażać się w sposób precyzyjny i dostosowany do okoliczności, używając odpowiednich środków stylistycznych do wyrażania opinii i przedstawiania argumentów. Potrafią także pisać skomplikowane listy, raporty, eseje czy artykuły, zachowując odpowiednią strukturę i poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną treści.

Uczenie się i nauczanie języka angielskiego na poziomie C1

Na poziomie C1, nauczanie języka angielskiego powinno być ukierunkowane na rozwijanie zaawansowanych umiejętności językowych oraz zdolności krytycznego myślenia. Dobrze sprawdzi się podejście komunikatywne, które skupia się na praktycznym użyciu języka w realistycznych sytuacjach, oraz podejście zadaniowe, w którym nauka odbywa się poprzez wykonywanie konkretnych zadań wymagających aktywnego użycia języka.

Równie ważne na poziomie C1 jest wykorzystanie autentycznych materiałów, takich jak artykuły z gazet, fragmenty książek, podcasty czy filmy. Pozwala to zapewnić realistyczny kontekst językowy, niezbędny na tym etapie znajomości języka obcego.

Co więcej, aktywne korzystanie z języka obcego w praktyce jest kluczem do poprawy umiejętności na poziomie C1, który jest już poziomem zaawansowanym.

Uczniowie mogą regularnie uczestniczyć w dyskusjach, debatach, symulacjach rozmów i prezentacjach. Pisanie esejów, recenzji, czy artykułów na różnorodne tematy pozwala na doskonalenie umiejętności pisarskich. Praktyczne ćwiczenia, takie jak prowadzenie dziennika w języku angielskim lub tłumaczenie tekstów, również mogą być pomocne.

Do najbardziej efektywnych narzędzi do nauki angielskiego na poziomie C1 należą zaawansowane podręczniki oraz specjalistyczne kursy online, które oferują trudne ćwiczenia i możliwość konwersacji z native speakerami. Aplikacje do nauki języków, takie jak Duolingo czy Babbel, mogą być pomocne w utrwalaniu słownictwa, choć ich możliwości mogą okazać się ograniczone dla zaawansowanych użytkowników.

Wybór najlepszej metody nauki dla osób na poziomie C1 będzie zależał od indywidualnych preferencji i celów uczącego się. Na przykład, osoby dążące do doskonalenia umiejętności pisania i czytania mogą skorzystać z zaawansowanych kursów pisarskich lub literatury anglojęzycznej, podczas gdy ci, którzy chcą poprawić umiejętności mówienia, mogą korzystać z narzędzi do ćwiczenia konwersacji, takich jak Tandem czy Meetup, aby ćwiczyć mówienie w prawdziwych sytuacjach.

Wyzwania i rozwiązania na poziomie C1

Na poziomie C1 w nauce języka angielskiego, uczący się często napotykają na mniejsze lub większe trudności.

 • W komunikacji mogą mieć problem z użyciem odpowiedniego stylu języka w kontekście kulturowym, szczególnie w subtelnych i złożonych sytuacjach społecznych.
 • W słuchaniu wyzwaniem jest często zrozumienie szybko mówionych dialogów, zwłaszcza z różnorodnymi akcentami i idiomami.
 • W czytaniu trudności mogą pojawić się przy zrozumieniu abstrakcyjnych lub bardzo specjalistycznych tekstów.
 • W pisaniu wyzwaniem jest często tworzenie spójnych, prawidłowo ułożonych tekstów na zaawansowanym poziomie, z odpowiednim stylem i słownictwem.

Na szczęście te trudności można rozwiązać, poprzez ćwiczenia i regularne doskonalenie swojej znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Pomóc może:

 • Uczestnictwo w warsztatach lub grupach dyskusyjnych, aby ćwiczyć w praktyce subtelności języka i kultury.
 • Oglądanie filmów i programów w języku angielskim, aby zrozumieć kontekst kulturowy i różne style komunikacji.
 • Słuchanie różnorodnych materiałów audio, takich jak podcasty, wykłady, i audiobooki z różnymi akcentami.
 • Ćwiczenie zrozumienia języka mówionego poprzez uczestnictwo w konwersacjach z native speakerami.
 • Czytanie specjalistycznej literatury oraz artykułów naukowych, aby przyzwyczaić się do złożonego słownictwa i struktur.
 • Używanie słowników i translatorów online do zrozumienia trudnych słów i zwrotów.
 • Pisanie esejów na różnorodne tematy i analiza ich z nauczycielem języka angielskiego lub native speakerem
 • Ćwiczenie różnych stylów pisania, w tym akademickiego, biznesowego, i kreatywnego.

Metody oceny dla poziomu C1

Ocena umiejętności językowych na poziomie C1 powinna uwzględniać specyficzne wyzwania, z jakimi borykają się osoby na tym poziomie zaawansowania.

Najczęstszą metodą oceniania na poziomie C1 jest wykorzystanie testów pisemnych. Takie testy obejmują sprawdzenie wiedzy gramatycznej i związanej ze słownictwem, pisanie esejów oraz zaawansowane rozumienie ze słuchu, co pozwala na ocenę zdolności do komunikacji oraz wyrażania myśli w sposób zorganizowany, z użyciem odpowiedniego słownictwa i stylu.

Często stosuje się również ocenę umiejętności mówienia. Biegłość mówienia po angielsku na poziomie C1 można sprawdzać poprzez przeprowadzanie rozmów, prezentacje, dyskusje oraz debaty, co pozwala na ocenę zdolności do płynnego i efektywnego wypowiadania się w różnorodnych sytuacjach i na różne tematy.

W zakresie umiejętności słuchania ocena może polegać na zrozumieniu złożonych dialogów lub wykładów, często z różnymi akcentami i idiomami, aby sprawdzić zdolność do śledzenia skomplikowanych wypowiedzi.

W kontekście czytania, testy skupiają się na zrozumieniu i analizie złożonych tekstów akademickich, literackich lub specjalistycznych, co pozwala ocenić zdolność do zrozumienia złożonych argumentów i trudniejszego słownictwa.

Ile jest poziomów w języku angielskim?

W systemie oceny znajomości języka angielskiego, który jest zgodny ze Wspólnym Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), wyróżniamy sześć głównych poziomów biegłości językowej. Te poziomy dzielą się na trzy główne kategorie:

 • Podstawowy (A): A1 – początkujący i A2 – niższy średnio zaawansowany
 • Średnio zaawansowany (B): B1 – średnio zaawansowany i B2 – wyższy średnio zaawansowany
 • Zaawansowany (C): C1 – zaawansowany i C2 – biegłość na poziomie rodzimego użytkownika języka

Poziom C1 jest uważany za zaawansowany, wymagający od uczących się rozszerzonego i specjalistycznego słownictwa. Na tym etapie nauki, osoby uczące się języka angielskiego mają już za sobą większość trudności związanych z opanowaniem języka, jednak nadal potrzebują dopracowywać pewne aspekty, by osiągnąć pełną płynność językową.

Poziom C2, który jest najwyższym poziomem w systemie CEFR, oznacza pełną biegłość, porównywalną z poziomem osoby, dla której angielski jest językiem ojczystym. Uzyskanie poziomu C2 oznacza zdolność do płynnego i precyzyjnego posługiwania się językiem w każdej sytuacji.

Trzymamy kciuki za osiągnięcie poziomu C1 i mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.