Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Edukacja w krajach anglojęzycznych – jak przygotować do niej dziecko
Edukacja dziecka
Star icon
22.09.2021
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Edukacja w krajach anglojęzycznych – jak przygotować do niej dziecko

Spis treści

Jeszcze nie tak dawno temu, wysłanie dziecka do szkoły za granicą na okres wakacji lub na cały semestr czy wyjazd na zagraniczne studia wydawały się czymś skomplikowanym i zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych rodzin. Dzisiejszy, świat zmienia się bardzo dynamicznie i staje się coraz bardziej międzynarodowy, dzięki czemu różne organizacje, w tym szkoły językowe oferują młodszym i starszym uczniom różnorodne programy wyjazdowe za granicę w celach naukowych.

Dzięki takim programom pociecha może za przystępne pieniądze wyjechać z Polski i uczyć się w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie czy Australii. W ten sposób ma niepowtarzalną okazję na żywo obcować z językiem, poznać nowe, ciekawe osoby i zrozumieć kulturę wybranego kraju. Taki wyjazd to też dla dziecka szansa na usamodzielnienie się i spojrzenie na otaczający świat z nieco szerszej perspektywy. Dowiedz się, jak wygląda edukacja w krajach anglojęzycznych oraz jak przygotować do niej dziecko. Zapewnij swojemu dziecku najlepszy możliwy rozwój i sprawdź, jak wysłać pociechę na semestr za granicę.

Na zagraniczne studia bez angielskiego ani rusz!

Aby w ogóle zacząć myśleć o wysłaniu dziecka na zagraniczne studia, zwłaszcza do krajów anglojęzycznych, podstawowym warunkiem do spełnienia przez dziecko, jest dobra znajomość języka angielskiego. 

W dzisiejszych czasach, gdy język angielski bombarduje nas niemalże z każdej strony: we współczesnej kulturze, w mediach, w grach komputerowych i w Internecie, aby być na bieżąco, trzeba znać język angielski. Na szczęście większość rodziców w Polsce już sama w szkole uczyła się obowiązkowo języka angielskiego i teraz mając własne dzieci, dostrzega jak istotne, jest wczesne rozpoczęcie nauki angielskiego przez pociechę. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na świadomego obywatela świata, patrzyło na inne kultury i narodowości otwarcie i nie miało problemów z podróżowaniem, warto już od najmłodszych lat zapisać dziecko na dodatkowy angielski. Ta nauka zaowocuje w przyszłości większą pewnością siebie dziecka podczas mówienia po angielsku i pomoże nastolatkowi dostać się na wymarzone studia za granicą. Korzyści takiej edukacji w krajach anglojęzycznych jest naprawdę wiele.

Ucz dziecko bycia otwartym na inne kultury

Aby dobrze przygotować dziecko do rozpoczęcia edukacji w krajach anglojęzycznych, poza dobrą znajomością języka angielskiego, należy od najmłodszych lat pielęgnować w dziecku pewne wartości i cechy. Po pierwsze, nie ograniczaj edukacji dziecka w Polsce jedynie do narodowych wzorców i schematów. Pokazuj dziecku, jak różnorodny jest świat poprzez zagraniczne podróże, poprzez pokazywanie jak obchodzi się różne święta na całym świecie oraz poprzez podsuwanie dziecku filmów, książek i innych materiałów naukowych, które wyjaśniają, jak różnorodny jest świat, który nas otacza.

Dobrym sposobem na przygotowanie dziecka do edukacji w krajach anglojęzycznych w przyszłości są także lekcje języka angielskiego online dla najmłodszych, prowadzone przez wykwalifikowanych native speakerów z całego świata. Dzięki temu, że takie lekcje odbywają się online za pośrednictwem komputera z dostępem do Internetu, pociecha może w bardzo łatwy sposób spotkać się z dowolnym nauczycielem, z dowolnego miejsca na Ziemi.

Podczas każdej lekcji, dziecko poznaje prawidłową angielską wymowę i w przystępny  sposób uczy się zasad angielskiej gramatyki, a także zaznajamia się z anglojęzyczną kulturą, która obowiązuje w kraju danego native speakera. Taka nauka angielskiego online jest dla dziecka niesamowitą przygodą. Lekcje odbywają się w sposób bezstresowy, głównie w formie nauki przez zabawę, a podczas każdej lekcji nauczyciel native speaker poświęca 100% swojej uwagi tylko jednemu uczniowi. Efekty takiej nauki zauważysz u pociechy bardzo szybko, a i w przyszłości taka nauka zaowocuje większą płynnością mówienia po angielsku, brakiem tzw. bariery językowej oraz większą znajomością zagranicznej kultury i sztuki.

Edukacja w Wielkiej Brytanii 

Wielka Brytania to najbliższe w stosunku do naszego kraju anglojęzyczne państwo, dlatego na lekcjach języka angielskiego w Polsce bardzo wiele miejsca poświęca się właśnie brytyjskiej wymowie i kulturze. Ze względu na bliskość geograficzną i przynależność do programu Erasmus + oraz innych programów studenckich, Wielka Brytania jest popularnym wyborem wśród polskich uczniów, którzy chcą kontynuować swoją edukację za granicą.

Aby aplikować na studia w Wielkiej Brytanii, trzeba z dużym wyprzedzeniem dostarczyć wybranej uczelni wszystkie niezbędne dokumenty. Mimo że rok akademicki zaczyna się w Wielkiej Brytanii dopiero jesienią, to w przypadku największych uniwersytetów takich jak Cambridge czy Oxford, dokumenty należy złożyć już jesienią rok wcześniej.

Przy wyborze konkretnej uczelni warto kierować się przede wszystkim tym, co chcemy studiować oraz konkretnym miejscem, gdzie chcemy studiować. Studiowanie i koszty życia w Londynie będą różniły się od studiów w mniejszych miejscowościach oraz od nauki w prestiżowych ośrodkach akademickich, jak wcześniej wspomniany Cambridge i Oxford.

Podczas zagranicznych studiów w Wielkiej Brytanii warto także przygotować się na obcowanie z językiem angielskim i brytyjską wymową 24 godziny na dobę, a ponadto trzeba być gotowym na niemały szok kulturowy, którego doświadczy każdy student, który wcześniej nie miał okazji uczestniczyć w codziennym życiu Brytyjczyków.

Edukacja w USA

Studia w USA wydają się nieco trudniejsze do zrealizowania, głównie poprzez odległość Stanów od Polski, jednak dla chcącego nic trudnego! Za wyborem Stanów Zjednoczonych na semestr, rok lub całe studia za granicą przemawia wysoki poziom edukacji, prestiżowe uniwersytety, słynni absolwenci oraz bardzo dobra kadra naukowa. Niestety studia w USA to nie taka tania sprawa, jednak w Polsce organizowanych jest coraz więcej programów, które pomagają uczniom wyjechać do USA na studia i rozłożyć finanse na korzystne raty lub uzyskać odpowiednie stypendium.

W USA studenci mają do wyboru uczelnie publiczne i prywatne, które oferują studia licencjackie i magisterskie, a także studia dwuletnie tzw. associate. Aby dostać się na studia w USA, polski uczeń musi nie tylko pomyślnie zdać wszelkie niezbędne egzaminy, ale także przygotować się na dodatkowe wymagania od uczelni wyżej, takie jak esej aplikacyjny oraz pełen wykaz ocen wraz z listą dodatkowych aktywności pozaszkolnych.

Poza dokumentami niezbędnymi do dostania się na anglojęzyczną uczelnię w USA student musi się też liczyć z koniecznością uregulowania wszystkich formalności związanych z dłuższym pobytem w kraju spoza Unii Europejskiej, np. odpowiednia wiza, która również nie należy do najtańszych.

Edukacja w Australii

Australijskie uczelnie wyższe są jednymi z najbardziej otwartych na zagranicznych studentów na całym świecie. Rocznie liczba zagranicznych studentów w Australii sięga aż 200 tysięcy osób! Dlaczego tak wiele osób wybiera Australię? Decyduje o tym bardzo wysoki poziom nauczania, różnorodna oferta kierunków oraz niepowtarzalna okazja do poznania całkowicie innej kultury i zwyczajów mieszkańców Australii. Przy wyborze studiów zagranicznych w Australii warto rozważyć głównie Australijski Uniwersytet Narodowy w Canberze, Uniwersytet w Sydney i Uniwersytet w Melbourne.

Przygotowując się do wyjazdu na studia do Australii, należy przygotować się na to, że tamtejsze studia dla większości uczelni rozpoczynają się w lutym, wobec czego rekrutacja trwa do 30 października w roku poprzedzającym wyjazd. Aby zostać przyjętym na studia w Australii, trzeba dobrze znać angielski i posiadać odpowiedni certyfikat językowy taki jak IELTS czy TOEFL. 

Przy wyjeździe na studia do Australii należy się tez liczyć z obowiązkiem wyrobienia specjalnej wizy studenckiej oraz dość wysokimi kosztami życia w Australii. Przy wyborze Australii na miejsce swojej anglojęzycznej edukacji warto też wziąć pod uwagę fakt, że australijski akcent jest dość specyficzny i dużo w nim slangu, który występuje tylko i wyłącznie w tym kraju.

Sprawdź też inne nasze artykuły:

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
19.06.2020
Time icon 5 min
Jakich języków obcych uczą się europejskie dzieci?
Edukacja dziecka
06.04.2023
Time icon 15 min
Eksperymenty dla dzieci – 13 prostych eksperymentów dla przedszkolaków
Edukacja dziecka
13.04.2020
Time icon 7 min
Metoda TPR ułatwi Twojemu dziecku naukę języków obcych
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko