Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
01.07.2024
Time icon 7 min

Czy audiobook dla dziecka jest dobrą alternatywą do książki? 

Spis treści

Współczesne technologie oferują dużo więcej sposobów dostępu do literatury niż tradycyjne książki czy czasopisma. Jedną z coraz chętniej wybieranych alternatyw stają się audiobooki.

Audiobooki, czyli książki w formie dźwiękowej, zdobywają coraz większą popularność, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Ale czy są one dobrą alternatywą dla tradycyjnych książek? Zwłaszcza pod kątem rozwijania umiejętności czytania i rozumienia tekstu przez dzieci?

Audiobooki stanowią nowoczesny sposób na poznawanie literatury, który może być równie wartościowy, jak tradycyjne czytanie. W dalszej części artykułu przedstawimy 7 korzyści dla dzieci, ze słuchania audiobooków. Omówimy, jaki pozytywny wpływ ma słuchanie audiobooków na rozwój dziecka oraz podamy przykłady najlepszych audiobooków dla najmłodszych.

Kiedy audiobook jest dobrą alternatywą do książki? 

Audiobook to książka w formie dźwiękowej, która pojawiła się po raz pierwszy już w latach 80. XX wieku, a od tego czasu zyskała na popularności dzięki postępującemu rozwojowi technologii. Audiobooków można słuchać praktycznie na każdym urządzeniu wyposażonym w odtwarzacz dźwięku – od komputerów, przez smartfony, po specjalne czytniki i platformy streamingowe, takie jak Audible czy Storytel.

Często pojawia się pytanie, czy audiobooki są odpowiednie dla dzieci. Najważniejsza informacja jest taka, że audiobooki nie są wcale przeznaczone dla leniwych lub mniej uzdolnionych dzieci.

Audiobooki to po prostu  inna forma przekazu informacji, ale treść pozostaje taka sama jak w tradycyjnej książce. Mózg przetwarza informacje słuchowe równie efektywnie, jak te, które docierają do nas poprzez czytanie. Oznacza to, że audiobooki są równie korzystne dla dzieci, jak tradycyjne książki.

Przykładem sytuacji, w której audiobooki mogą być szczególnie pomocne, jest nauka i rozrywka dla dzieci z ADHD. Dzieci te mogą mieć trudności z koncentracją na tekstach pisanych, literki mogą je rozpraszać, ale już słuchanie historii może pomóc się wyciszyć i skupić.

Podobnie, dzieci, które lepiej rozumieją informacje ze słuchu niż poprzez czytanie, mogą czerpać większe korzyści i lepiej przyswajać informacje z audiobooków. Dla takich dzieci, które nie są wzrokowcami, słuchanie może być bardziej naturalnym sposobem zdobywania i zapamiętywania wiedzy.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Korzyści ze słuchania audiobooków przez dzieci 

Słuchanie audiobooków przynosi wiele korzyści dla dzieci, podobnie jak tradycyjne czytanie książek. Audiobooki wspierają rozwój językowy, pobudzają wyobraźnię i pomagają w nauce koncentracji. Poniżej przedstawiamy główne korzyści ze słuchania książek, które są równie wartościowe, jak czytanie ich w tradycyjnej formie.

Uczą koncentracji

Audiobook wymaga skupienia, ponieważ aby zrozumieć i śledzić fabułę, dziecko musi być uważne przez cały czas trwania nagrania. Przykładowo, podczas słuchania bajki o przygodach bohatera, dziecko nie może przegapić żadnej części, aby w pełni zrozumieć całą historię. To doskonały trening koncentracji, który może przynieść korzyści również w nauce szkolnej i codziennym życiu.

Rozwijają wyobraźnię

Słuchanie audiobooków rozwija wyobraźnię, ponieważ nie dostarczają one gotowych obrazów, jak ma to miejsce w przypadku filmów czy gier komputerowych. Dzieci muszą samodzielnie tworzyć obrazy w swojej wyobraźni, bazując na opisach i dialogach. Na przykład, słuchając opowieści o magicznych krainach, dzieci wyobrażają sobie krajobrazy, postacie i wydarzenia, co stymuluje ich kreatywność i zdolności twórcze.

Sprzyjają wyciszeniu

Po ciężkim dniu w szkole audiobooki mogą pomóc dziecku się wyciszyć i zrelaksować. Słuchanie spokojnych, kojących historii przed snem może być świetnym sposobem na odprężenie. Delikatna opowieść o przygodach w zaczarowanym lesie może pomóc dziecku uspokoić się i szybciej zasnąć.

Rozwijają słownictwo

Audiobooki rozwijają słownictwo dzieci, ponieważ eksponują je na bogaty język literacki i nowe wyrażenia. Słuchając różnych historii, dzieci uczą się nowych słów i zwrotów w kontekście, co jest kluczowe dla ich rozwijającej się zdolności zrozumienia i zapamiętywania.

Sprzyjają odpoczynkowi wzroku

W dzisiejszych czasach, gdy dzieci są ciągle narażone na ekrany urządzeń emitujących niebieskie światło, audiobooki mogą stanowić doskonałą alternatywę, dając oczom potrzebny odpoczynek. Słuchanie książek zamiast czytania na ekranie, pozwala uniknąć zmęczenia oczu i negatywnego wpływu niebieskiego światła na jakość snu. Ponadto audiobooki są idealne dla dzieci z problemami wzrokowymi, które mogą mieć trudności z czytaniem tradycyjnych książek.

Nie zajmują zbyt dużo przestrzeni

Audiobooki zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne książki papierowe, co ułatwia utrzymanie porządku w domu. Zamiast przepełnionych półek i regałów, cała kolekcja książek może zmieścić się na jednym urządzeniu, takim jak smartfon czy tablet. To szczególnie dobre rozwiązanie dla dzieci, które lubią mieć wiele książek, ale brakuje im miejsca na ich przechowywanie.

Są dla każdego

Czytanie książek w formie audiobooków sprawdzi się świetnie u każdego dziecka (i dorosłego!). Dla dzieci z ADHD, które mają trudności ze skupieniem się na czytaniu, słuchanie audiobooków może być idealnym rozwiązaniem. Dla dzieci, które lepiej przyswajają informacje ze słuchu, audiobooki oferują naturalny sposób nauki i zabawy. Dzieci, które nie mają problemów z koncentracją ani preferencji słuchowych, wciąż mogą korzystać ze wszystkich korzyści audiobooków, które mogą uzupełniać tradycyjne czytanie.

Jakie audiobooki są polecane dla dzieci?

Audiobooki mogą być nie tylko doskonałą formą rozrywki, ale również narzędziem edukacyjnym.

Warto podkreślić, że jakość audiobooka w dużej mierze zależy od lektora. Interesujący i zaangażowany lektor potrafi wciągnąć dziecko w historię, czyniąc słuchanie jeszcze bardziej atrakcyjnym. Czasem warto wybrać audiobooki, w których lektorów jest kilku – dodaje to dynamiki i urozmaica opowieść.

Efekty dźwiękowe, takie jak muzyka czy dźwięki tła, mogą dodatkowo wzbogacić doświadczenie słuchania, tworząc bardziej immersyjne środowisko. Wybierając audiobook dla dziecka, zwróćmy uwagę na jakość jego wykonania, aby zagwarantować jak najlepsze wrażenia słuchowe.

Oto 7 najlepszych audiobooków dla dzieci, których warto posłuchać.

  1. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa J.K. Rowling. Pierwsza część przygód młodego czarodzieja Harry’ego Pottera to wciągająca przygoda, która od lat fascynuje dzieci i dorosłych na całym świecie. Audiobook pozwala dzieciom zanurzyć się w magiczny świat Hogwartu i śledzić losy Harry’ego, Hermiony i Rona.
  2. „Baśnie Braci Grimm”. Klasyczne baśnie takie jak „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka” czy „Czerwony Kapturek” w formie audiobooka to doskonały sposób na zapoznanie dzieci z literaturą, która przetrwała pokolenia. Historie te są pełne magii, moralnych lekcji i niezwykłych postaci.
  3. „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Opowieść o grupie przyjaciół z małej wioski, którzy przeżywają codzienne przygody i odkrywają świat. Audiobook czytany przez Edytę Jungowską przynosi wiele radości i wzruszeń, wciągając dzieci w świat pełen przygód i zabawy.
  4. „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Relacja z podróży Kazimierza Nowaka po Afryce w latach 1931-1936, opowiedziana w formie przygód dla dzieci. Opowieści czytane przez Jacka Kawalca są fascynujące i edukacyjne, poszerzają horyzonty dzieci i rozbudzają ich ciekawość świata.
  5. „Przygody detektywa Pozytywki” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Detektyw Pozytywka to bohater, który rozwiązuje zagadki i tajemnice. Te opowieści nie tylko bawią, ale także rozwijają logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów.
  6. „Kubuś Puchatek” autorstwa A.A. Milne. Klasyczna opowieść o misiu o bardzo małym rozumku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Audiobook jest pełen ciepłych, mądrych i zabawnych historii, które uczą dzieci o sile przyjaźni i mocy współpracy.
  7. „Mikołajek” autorstwa René Goscinny’ego. Zabawne i pełne humoru przygody Mikołajka i jego kolegów są idealne dla dzieci, które lubią śmiać się i przeżywać niecodzienne sytuacje. Audiobooki z serii o Mikołajku to świetny wybór na poprawę nastroju.

Więcej interesujących audiobooków dla dzieci znajdziesz w osobnym artykule na blogu Novakid. Zachęcamy do sprawdzenia.

Słuchanie audiobooków przynosi najmłodszym wiele korzyści, takich jak rozwijanie koncentracji, wyobraźni, słownictwa oraz zapewnianie odpoczynku oczom. Są łatwo dostępne dla każdego dziecka i stanowią nowoczesną formę literatury, która może wzbogacać codzienne doświadczenia najmłodszych.

Dzięki różnorodności dostępnych tytułów, każde dziecko może znaleźć coś dla siebie, czerpiąc radość i korzyści ze słuchania. Warto wprowadzić audiobooki do codziennej rutyny dziecka i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem przy fascynujących opowieściach.

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Novakid dla rodziców
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.