Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?
Gramatyka
Star icon
31.05.2021
Time icon 16 min
Comment icon 0 komentarze
Heart icon 0 polubień

Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?

Spis treści

Język angielski stał się we współczesnych czasach tym, czym kiedyś była łacina. Czym dokładnie? Uniwersalnym środkiem przekazu, językiem, w którym dogadamy się w prawie każdym miejscu na świecie oraz językiem powszechnie wykorzystywanym w biznesie i nauce. Obecnie trudno jest zdobyć dobrze płatną pracę, dostać się na prestiżowe studia, czy w pełni funkcjonować w międzynarodowym społeczeństwie, bez znajomości języka angielskiego. Dlatego też wszędzie dookoła słychać o konieczności nauki angielskiego od najmłodszych lat.

O ile początki przygody z językiem angielskim zwykle są łatwe i przyjemne, a nauka wśród najmłodszych uczniów realizowana jest głównie w formie zabawy, o tyle im dalej w las tym więcej drzew. Język angielski uważany jest za jeden z najprostszych języków obcych do nauki, jednakże problemem dla wielu uczniów okazują się czasy w języku angielskim, których jest aż… dwanaście!  Jakie są czasy w języku angielskim i dlaczego jest ich aż tyle? Jak skutecznie rozpoznawać czasy w języku angielskim i co zrobić, aby ich nauka nie przysporzyła zbyt wielu trudności? Sprawdź,co musisz wiedzieć o angielskich czasach i poznaj sprawdzone metody na ich rozpoznawanie.

Jakie są czasy w języku angielskim?  

W języku angielskim wyróżniamy trzy główne czasy angielskie: teraźniejszy, przeszły i przyszły, które dzielą się na dwanaście czasów gramatycznych. Szczegółowy podział prezentuje się następująco:

Cztery czasy teraźniejsze: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous. 

Cztery czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous.

Cztery czasy przyszłe: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous. 

Jak rozpoznać czasy w języku angielskim?

Każdy z czasów w języku angielskim używany jest w innym kontekście. Nawet gdy mówimy o teraźniejszości, przeszłości czy przyszłości, w języku angielskim możemy o nich powiedzieć na cztery różne sposoby. Każdy z czasów w języku angielskim ma swoją charakterystyczną budowę, po której można dany czas rozpoznać lub na podstawie której można zbudować zdanie w danym czasie. Poniżej opisaliśmy, w jakiej sytuacji należy użyć danego czasu w języku angielskim oraz jak wygląda budowa zdania w każdym z angielskich czasów. Od teraz łatwiej będzie Tobie rozpoznawać czasy w języku angielskim!

Present Simple 

Czas Present Simple opisuje wszystkie czynności stałe, rutynowe i powtarzające się. Dotyczy także wydarzeń odbywających się zgodnie z określonym harmonogramem oraz uczuć.

Budowa zdania: podmiot + czasownik (w 3 os. l. poj. z końcówką -s)

Przykład: I eat yoghurt every day.

Present Continuous

Czas Present Continuous używany jest do opisywania czynności, które odbywają się dokładnie w danym momencie w teraźniejszości. Wykorzystywany jest też do opisywania czynności tymczasowych oraz wydarzeń, które odbędą się w najbliższej przyszłości.

Budowa zdania: podmiot + to be (am/is/are) + czasownik + ing

Przykład: Right now I am playing volleyball with my friends.

Present Perfect 

Czas Present Perfect używany jest do opisywania własnych doświadczeń oraz aktualnych efektów wcześniej wykonywanych czynności lub zdarzeń.

Budowa zdania: podmiot + have/has + III forma czasownika

Przykład: I have bought a car.

Present Perfect Continuous

Czas Present Perfect Continuous służy do opisywania czynności, w których chcemy podkreślić długość trwania tej czynności. W tym czasie opowiemy również o efektach czynności, które dopiero co się zakończyły.

Budowa zdania: podmiot + have/has + been + czasownik + ing

Przykład: Mary has been studying in the UK since September.

Past Simple 

Czasu Past Simple używa się podczas opisywania wydarzeń z przyszłości, które już się zakończyły i chcemy podkreślić to, kiedy miały miejsce. 

Budowa zdania: podmiot + czasownik w II formie/końcówka -ed,

Przykład: She visited John two days ago.

Past Continuous

Czas Past Continuous używany jest do wyrażania czynności trwającej przez określony czas w przeszłości, która to czynność była tłem dla innej, krótszej czynności.

Budowa zdania: podmiot + was/were + czasownik + ing

Przykład: I saw an accident when I was driving to work this morning.

Past Perfect

Czas Past Perfect opisuje czynności, które dokonały się w przeszłości, zanim rozpoczęły się inne czynności w przeszłości.

Budowa zdania: podmiot + had + czasownik III forma/końcówka -ed

Przykład: By the time we reached the cinema, the film had already started.

Past Perfect Continuous

Czas Past Perfect Continuous używany jest do podkreślenia ciągłości czynności w przeszłości, która trwała do określonego momentu w tejże przeszłości.

Budowa zdania: podmiot + had been + czasownik + ing

Przykład: The police finally found the man who had been hiding for months.

Future Simple

Czas Future Simple używany jest do mówienia o spontanicznie podjętych decyzjach lub niezależnych od nas wydarzeniach, które mają nastąpić w przyszłości.

Budowa zdania: podmiot + will + czasownik w formie podstawowej

Przykład: I will come to see you tomorrow.

Future Continuous 

Czasu Future Continuous używamy, gdy chcemy wyrazić czynność, która będzie wykonywana przez nas w przyszłości, przez pewien określony czas.

Budowa zdania: podmiot + will be + czasownik + ing

Przykład: I will be doing homework tomorrow at 5 pm.

Future Perfect

Czas Future Perfect zarezerwowany jest do wyrażania czynności, które zostaną zakończone do określonego momentu w przyszłości.

Budowa zdania: podmiot + will have + czasownik III forma/końcówka -ed

Przykład: By the time she gets ready, the bus will have left.

Future Perfect Continuous

Czas Future Perfect Continuous określa długość trwania czynności w odniesieniu do jakiegoś punktu w przyszłości. 

Budowa zdania: podmiot + will have been + czasownik + ing

Przykład: By this time next week they will have been studying English for 9 months.

Nauka czasów w języku angielskim – najlepsze sposoby 

Nauka rozpoznawania czasów w języku angielskim niestety wymaga poświęcenia sporo czasu. Aby prawidłowo używać czasów w języku angielskim, na początkowym etapie nauki warto wszystko dokładnie sobie rozpisać i próbować każdego dnia zapamiętać kolejną porcję materiału. Pomocą w nauce angielskich czasów mogą być specjalne fiszki do nauki czasów lub kolorowe listy, plansze i tablice.

Dobrym sposobem na naukę angielskich czasów jest również osłuchiwanie się ze zdaniami wypowiadanymi po angielsku przez bohaterów filmów i bajek, słuchanie podcastów czy angielskich piosenek. Płynne posługiwanie się czasami w języku angielskim wymaga sporo praktyki i dobrego wyczucia sytuacji, jednak nie ma co się zrażać i zniechęcać do nauki. Nawet jeżeli nie masz pewności, czy wypowiadane przez Ciebie po angielsku zdanie jest poprawne gramatycznie i skonstruowane w dobrym czasie, śmiało i tak je powiedz! Najwyżej ktoś Cię poprawi, a Ty swój błąd wykorzystasz do dalszej nauki. Nie od razu przecież Rzym zbudowano!

Sprawdź też inne nasze artykuły:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Arrow icon Poprzedni
Gramatyka
31.05.2021
Time icon 10 min
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki
Następny Arrow icon
Gramatyka
31.05.2021
Time icon 12 min
Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland