Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Co to jest Roblox? 
Novakid dla rodziców
Star icon
24.05.2024
Time icon 5 min

Co to jest Roblox? 

Spis treści

Roblox to platforma, która oferuje wiele darmowych gier, jednak niektóre funkcje, gry, lub przedmioty mogą wymagać zakupu wirtualnej waluty – Robux. Te nazwy na pewno już znacie, bo  nieraz pojawiały się w rozmowach Waszych dzieci.

Dlaczego to właśnie Roblox cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród młodzieży? Ponieważ to coś znacznie więcej niż klasyczna platforma rozrywkowa. To przestrzeń, gdzie młodzi ludzie nie tylko grają, ale również uczą się, tworzą i dzielą się swoimi pomysłami z przyjaciółmi na całym świecie.

W tej społeczności użytkownicy mogą wyrażać siebie i rozwijać umiejętności, które przydadzą się im w przyszłości. To miejsce, gdzie zabawa spotyka się z nauką i twórczością. Jednak, jak w każdej dużej społeczności online, istnieją pewne ryzyka, w tym występowanie nieodpowiednich treści. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli świadomi i aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach swoich dzieci na Roblox, zapewniając im bezpieczeństwo i wspierając ich rozwój w zdrowym środowisku.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was małą bazę wiedzy na temat Robloxa oraz tego, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w tej wirtualnej przestrzeni.

Co zrobić, aby korzystać z Robloxa?

Roblox to platforma dostępna na wielu urządzeniach, która oferuje łatwą rejestrację i szeroką dostępność. Oto kilka podstawowych kroków i informacji, dzięki którym dowiesz się, jak można korzystać z tej platformy.

1. Dostępność

Roblox można grać na różnych platformach:

 • Komputer: Dostępny na systemach Windows i macOS. Wystarczy pobrać aplikację z oficjalnej strony Roblox.
 • Mobilne: Dostępny na urządzeniach z systemem Android i iOS. Można pobrać aplikację z Google Play lub App Store.
 • Konsola: Dostępny na Xbox One. Gracze mogą pobrać aplikację bezpośrednio ze sklepu Xbox.

2. Rejestracja

Rejestracja w Roblox jest bezpłatna i dość prosta:

 • Utworzenie konta: Przejdź na stronę Roblox.com lub otwórz aplikację Roblox na swoim urządzeniu. Kliknij „Zarejestruj się”, aby utworzyć nowe konto.
 • Wypełnienie formularza: Podaj nazwę użytkownika, hasło, datę urodzenia oraz płeć. Nazwa użytkownika nie może zawierać prawdziwych imion ani informacji osobistych, co zapewnia dodatkową warstwę prywatności.
 • Aktywacja konta: Po wypełnieniu formularza i zaakceptowaniu warunków, konto jest gotowe do użytku. Nie ma konieczności podawania numeru karty kredytowej dla podstawowej rejestracji.

3. Logowanie

Po utworzeniu konta, logowanie jest proste:

 • Strona lub aplikacja: Otwórz stronę Roblox.com lub aplikację na swoim urządzeniu.
 • Dane logowania: Wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło.
 • Przystąp do gry: Po zalogowaniu, możesz przeglądać dostępne gry i dołączyć do nich, a także tworzyć własne gry za pomocą Roblox Studio.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jakie możliwości daje Roblox?

Roblox to nie tylko platforma do grania, ale przede wszystkim przestrzeń, gdzie użytkownicy mogą tworzyć, komunikować się, dzielić się i wchodzić w interakcje poprzez gry. Jest to dynamicznie rozwijająca się społeczność, w której granie splata się z nauką i kreatywnością.

1. Tworzenie gier w Roblox Studio

Roblox oferuje narzędzie o nazwie Roblox Studio, które umożliwia tworzenie własnych gier. Studio wykorzystuje język programowania Lua, który jest stosunkowo prosty do nauki, nawet dla początkujących. Użytkownicy mogą intuicyjnie projektować gry, testować je w czasie rzeczywistym, a także współpracować z innymi twórcami. Roblox Studio nie tylko umożliwia edukację w zakresie programowania i projektowania gier, ale także oferuje możliwość zarabiania przez sprzedaż gier lub wirtualnych przedmiotów, co sprawia, że jest to zarówno kreatywne, jak i potencjalnie dochodowe narzędzie dla młodych deweloperów.

2. Komunikacja i współpraca

Roblox umożliwia graczom nie tylko granie w gry oraz ich tworzenie, ale także interakcję z innymi  poprzez wbudowany system czatu. Użytkownicy mogą rozmawiać, współpracować nad projektami lub po prostu dzielić się pomysłami. Dzięki temu młodzi gracze uczą się współpracy i komunikacji w różnorodnych grupach oraz poznają znajomych online.

3. Możliwość zarabiania prawdziwych pieniędzy

Zaawansowani twórcy w Roblox mogą zarabiać prawdziwe pieniądze dzięki systemowi wirtualnej waluty zwanym Robux. Twórcy mogą sprzedawać dostęp do swoich gier, przedmioty w grze lub abonamenty VIP. Po osiągnięciu określonego progu, mogą wymienić zarobione Robuxy na prawdziwe pieniądze.

4. Stworzenie swojego awatara 

W Robloxie każdy użytkownik ma możliwość stworzenia i spersonalizowania swojego awatara, który służy jako jego wirtualny odpowiednik w grze. Proces dostosowywania obejmuje wybór wyglądu, ubrań i akcesoriów, co pozwala na wyrażenie indywidualności i stylu. Awatar staje się nie tylko cyfrową reprezentacją gracza, ale też kluczowym elementem interakcji społecznych na platformie, umożliwiając użytkownikom identyfikowanie się z grupami i uczestniczenie w wirtualnych wydarzeniach.

Jakie są najpopularniejsze gry w Robloxie?

Roblox oferuje szeroką gamę gier stworzonych przez społeczność, które przyciągają miliony graczy. Oto krótki przegląd trzech z najbardziej popularnych gier na platformie:

1. Adopt Me!

„Adopt Me!” to gra symulacyjna, która cieszy się ogromną popularnością, skupiając się na adopcji i opiece nad zwierzętami. Gracze mogą adoptować zwierzęta domowe, od klasycznych psów i kotów po egzotyczne i fantastyczne stworzenia, które następnie wychowują i personalizują. Gra jest znana z regularnych aktualizacji i wydarzeń tematycznych, które utrzymują zainteresowanie i zaangażowanie graczy. W szczycie swojej popularności, „Adopt Me!” potrafi przyciągnąć ponad 500,000 graczy online jednocześnie.

2. Brookhaven 🏡RP

„Brookhaven” to gra role-play, w której gracze mogą żyć wirtualnym życiem, wybierając różne role i działania w otwartym świecie. Gracze mogą kupować domy, samochody i żyć codziennym życiem swojego awatara. Jest to atrakcyjna propozycja dla tych, którzy cenią sobie wolność i kreatywność w tworzeniu własnych narracji. Gra regularnie znajduje się na szczycie listy najczęściej granych tytułów na Roblox.

3. MeepCity

„MeepCity” to kolejna bardzo popularna gra społecznościowa, która pozwala graczom na interakcję z innymi w wirtualnym mieście. Podobnie jak w innych grach MMO, użytkownicy mogą personalizować swoje postacie i domy, uczestniczyć w zawodach, a także uczestniczyć w licznych społecznościowych aktywnościach. Gra jest znana z wprowadzania elementów typowych dla gier społecznościowych, takich jak imprezy, rybactwo i dekorowanie domów, co sprawia, że jest szczególnie popularna wśród młodszych graczy.

Bezpieczeństwo w Robloxie – krótki przewodnik dla rodziców

Chociaż Roblox oferuje szerokie możliwości, to jak każda duża platforma online, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Zrozumienie tych zagrożeń i wdrożenie odpowiednich środków bezpieczeństwa jest kluczowe dla ochrony młodszych użytkowników.

Potencjalne zagrożenia

 1. Kontakt z nieznajomymi: Jako platforma społecznościowa, Roblox umożliwia interakcje między użytkownikami, co może prowadzić do niechcianego kontaktu z nieznajomymi. Dzieci mogą być narażone na nieodpowiednie treści lub zachowania, takie jak nękanie czy próby oszustwa.
 2. Treści nieodpowiednie dla dzieci: Chociaż Roblox stara się moderować gry i aktywności, zdarza się, że nieodpowiednie treści umykają uwadze moderatorów. To może obejmować nieodpowiedni język, przemoc lub treści dla dorosłych.

Ustawienia prywatności i bezpieczeństwa

Roblox oferuje różne ustawienia, które pomagają ograniczyć ryzyko:

 • Ustawienia prywatności: Można ograniczyć, kto może kontaktować się z dzieckiem, kto może je zapraszać do gier, a także kto może oglądać ich profil.
 • Filtrowanie treści: Automatyczne filtry są stosowane na czacie, aby blokować nieodpowiedni język i osobiste informacje.

Funkcje kontroli rodzicielskiej

Roblox posiada funkcje kontroli rodzicielskiej, które pozwalają rodzicom monitorować i kontrolować aktywność swojego dziecka na platformie:

 • Parental Dashboard: Panel kontrolny dla rodziców, gdzie mogą oni zobaczyć aktywność dziecka, historię czatu oraz ustawienia bezpieczeństwa.
 • Pin kontroli rodzicielskiej: Pozwala zablokować zmiany w ustawieniach bezpieczeństwa, zapewniając, że tylko rodzice mogą dokonywać zmian.

Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie online

 1. Budowanie zaufania: Zachęć dziecko do rozmowy o swoich doświadczeniach na Roblox i innych platformach online.
 2. Edukacja: Naucz dzieci zasad bezpiecznego korzystania z internetu, takich jak nieudostępnianie danych osobowych, nieklikanie podejrzanych linków oraz zgłaszanie niepokojących interakcji.
 3. Regularne sprawdzanie: Regularnie sprawdzaj ustawienia konta i bądź na bieżąco z aktywnością dziecka na platformie.

Bezpieczeństwo na Roblox, jak i na innych platformach online, wymaga ciągłej uwagi i współpracy między dziećmi a rodzicami. Aktywne uczestnictwo w życiu cyfrowym dziecka jest najlepszym sposobem na zapewnienie jego bezpieczeństwa.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Novakid dla rodziców
Novakid dla rodziców
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.