Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Czasowniki frazowe (phrasal verbs) z
Gramatyka
Star icon
25.04.2024
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Czasowniki frazowe (phrasal verbs) z „on” i „off”

Spis treści

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych grup czasowników frazowych są te, które łączą się z przyimkami „on” i „off”. Dla tych przyimków charakterystyczne jest to, że poprzez ich dodanie do czasownika, często otrzymujemy wyrażenia związane z włączaniem i wyłączaniem lub rozpoczęciem i zakończeniem działania.

Ale oczywiście wśród fraz z „on” i „off” znajdziemy również takie, które całkowicie odbiegają od tego wzorca. Czas rzucić okiem na tę grupę phrasal verbs i poznać znaczenia i zastosowania najpopularniejszych zwrotów!

Czasowniki frazowe, które występują z „on” i „off” 

Czasowniki frazowe, które łączą się zarówno z przyimkiem „on”, jak i „off” często nabierają przeciwnych znaczeń w zależności od użytego przyimka, co demonstruje elastyczność i złożoność języka angielskiego. Na przykład, czasownik „turn” po połączeniu z „on” (włączyć) i „off” (wyłączyć) wskazuje na rozpoczęcie lub zakończenie działania, co jest typowym dla wielu czasowników frazowych używających tych dwóch przyimków. Oto lista najczęściej używanych czasowników frazowych z „on” i „off”, które świetnie ilustrują tę właściwość:

 • Turn on/Turn off

Turn on – włączyć (np. światło, urządzenie)
Turn off – wyłączyć (np. światło, urządzenie)

 • Keep on/Keep off

Keep on – Kontynuować, nie przestawać robić czegoś.
Keep off – Trzymać się z dala, unikać stawania na czymś lub dotykania czegoś

 • Switch on/Switch off

Switch on – włączyć (np. urządzenie)
Switch off – wyłączyć (np. urządzenie)

 • Log on/Log off

Log on – zalogować się (do systemu, konta)
Log off – wylogować się (z systemu, konta).

 • Load on/Load off

Load on – załadować (np. towar na pojazd)
Load off – rozładować (np. towar z pojazdu)

Jednak wiele czasowników frazowych używa zarówno przyimków „on” jak i „off”, a ich znaczenia nie są przeciwstawne. Często, te same czasowniki z różnymi przyimkami pełnią zupełnie różne funkcje lub odnoszą się do odmiennych sytuacji, co pokazuje bogactwo i złożoność języka angielskiego. Oto lista przykładowych czasowników z „on” i „off”:

 • Fire on/Fire off

Fire on – otworzyć ogień, strzelać do kogoś lub czegoś.
Fire off – szybko wysłać (np. email, wiadomość), często bez dużego zastanowienia.

 • Carry on/Carry off

Carry on – kontynuować, zachowywać się w określony sposób.
Carry off – poradzić sobie z czymś trudnym, wykonać coś z powodzeniem.

 • Run on/Run off

Run on – mówić ciągle o tym samym, mówić bez zatrzymywania się.
Run off – uciec, odpłynąć (np. o wodzie); także wydrukować (np. dokumenty).

 • Hold on/Hold off

Hold on – czekać, trzymać się czegoś.
Hold off – wstrzymać się z robieniem czegoś, opóźnić działanie.

 • Put on/put off

Put on – zakładać coś (np. ubrania) lub organizować (np. eventu).
Put off – przesunąć coś na później lub zniechęcić.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Popularne czasowniki frazowe z „on”

Czasowniki frazowe z przyimkiem „on” są niezwykle często używane w języku angielskim. Obejmują szeroki zakres znaczeń i są używane w różnych kontekstach, od formalnych po nieformalne. Poniżej prezentujemy tabelę z  popularnymi czasownikami frazowymi z „on”, ich tłumaczeniami oraz przykładami użycia.

Czasownik frazowy Tłumaczenie Przykład użycia po angielsku Tłumaczenie na polski
Carry on Kontynuować „Please carry on with your work.” „Proszę, kontynuuj swoją pracę.”
Keep on Kontynuować „She kept on singing despite the rain.” „Ona kontynuowała śpiewanie, pomimo deszczu.”
Move on Iść do przodu „It’s time to move on and forget the past.” „Czas iść do przodu i zapomnieć o przeszłości.”
Go on Kontynuować „Go on with your story, it’s really interesting.” „Kontynuuj swoją opowieść, jest naprawdę interesująca.”
Hold on Poczekaj, trzymaj się „Hold on to the railing while going down the stairs.” „Trzymaj się poręczy schodząc po schodach.”
Come on No dalej, chodź „Come on, we’re going to be late!” „No dalej, spóźnimy się!”
Take on Podjąć się, przyjąć „He decided to take on the challenge.” „Zdecydował się podjąć to wyzwanie.”
Put on Założyć, nakładać „She put on her shoes and went outside.” „Ona założyła buty i wyszła na zewnątrz.”
Count on Polegać na „You can count on me, I won’t let you down.” „Możesz na mnie polegać, nie zawiodę cię.”
Call on Odwiedzić, wezwać „I might call on you this weekend.” „Możliwe, że odwiedzę cię w ten weekend.”

Popularne czasowniki frazowe z „off” 

Czasowniki frazowe z przyimkiem „off” są równie wszechstronne i ważne w języku angielskim, często odnosząc się do zakończenia, oddzielenia lub zaniechania czegoś. Poniżej przedstawiamy tabelę z popularnymi czasownikami frazowymi z „off” wraz z tłumaczeniami i przykładami użycia.

Czasownik frazowy Tłumaczenie Przykład użycia po angielsku Tłumaczenie na polski
Cool off Ochłodzić się, uspokoić się „After the argument, he went outside to cool off.” „Po kłótni wyszedł na zewnątrz, aby ochłonąć.”
Pay off Spłacić, opłacić się „All her hard work finally paid off.” „Cała jej ciężka praca w końcu się opłaciła.”
Take off Startować, zdjąć „The plane took off on time.” „Samolot wystartował punktualnie.”
Cut off Odciąć, przerwać „He was cut off in the middle of his speech.” „Został przerwany w połowie swojego przemówienia.”
Back off Cofnąć się, dać spokój „She told him to back off and give her some space.” „Powiedziała mu, aby dał jej spokój i trochę przestrzeni.”
Lay off Zwolnić z pracy „The company had to lay off several employees.” „Firma musiała zwolnić kilku pracowników.”
Show off Popisywać się „He loves to show off his new car.” „On uwielbia popisywać się swoim nowym samochodem.”
Call off Odwołać „They had to call off the meeting due to bad weather.” „Muszą odwołać spotkanie z powodu złej pogody.”
Kick off Rozpocząć (np. mecz, event) „The festival kicks off on Friday night.” „Festiwal rozpoczyna się w piątkowy wieczór.”
Rip off Zdzierać, oszukiwać „That store is a rip off; their prices are too high.” „Ten sklep to zdzierstwo; ich ceny są za wysokie.”

 

Co to są czasowniki frazowe w języku angielskim? 

Czasowniki frazowe, znane jako phrasal verbs, składają się z czasownika połączonego z przyimkiem lub przysłówkiem, tworząc nowe znaczenie, które często znacząco różni się od oryginalnego znaczenia ich elementów składowych. Te unikalne połączenia są kluczowe dla płynnego porozumiewania się w języku angielskim, a ich znajomość ułatwia zarówno mówienie, jak i pisanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat phrasal verbs, to koniecznie zobacz nasz artykuł Czasowniki frazowe (phrasal verbs) – co to takiego i jak ich używać?, w którym znajdziesz całą teorię dotyczącą tego obszaru, jak i materiały wideo oraz quiz, w którym sprawdzisz swoją wiedzę!

Odsyłamy również do wpisu Czasowniki w języku angielskim, który stanowi świetne wprowadzenie do tej części mowy. Więc jeśli chcesz przypomnieć sobie podstawy gramatyki, to ten materiał jest dla Ciebie!

Jakie są najpopularniejsze kategorie czasowników frazowych?

Istnieją pewne regularności, które pozwalają na grupowanie czasowników frazowych w kategorie na podstawie użytych przyimków lub przysłówków. Te kategorie nie tylko pomagają zrozumieć różne znaczenia tych wyrażeń, ale również ułatwiają ich naukę i zapamiętywanie. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym grupom czasowników frazowych:

 1. On i Off – Te przyimki często dotyczą włączania i wyłączania lub rozpoczęcia i zakończenia działania. Na przykład, „turn on” (włączyć) i „turn off” (wyłączyć), „log on” (zalogować się) i „log off” (wylogować się).
 2. In i Out – Używane do opisania ruchu do wewnątrz lub na zewnątrz. Na przykład, „check in” (zameldować się) i „check out” (wymeldować się), „move in” (wprowadzić się) i „move out” (wyprowadzić się).
 3. Up i Down – Te przysłówki są zazwyczaj związane z ruchem w górę lub w dół, ale mogą też symbolizować zwiększenie lub zmniejszenie czegoś. Na przykład „turn up” (podgłośnić) i „turn down” (ściszyć), „pick up” (podnieść) i „let down” (zawieść).
 4. Back – Często używane do opisywania powrotu lub cofania się. Przykłady to „come back” (wrócić), „give back” (oddawać), „take back” (zabierać z powrotem).
 5. Over – Może oznaczać zakończenie czegoś lub dokładne przemyślenie. Na przykład „think over” (rozważać), „do over” (robić od nowa), „get over” (przeboleć, przejść przez coś).
 6. Through – Sugeruje zakończenie procesu lub kontynuację mimo trudności. Przykłady obejmują „go through” (przejść przez), „look through” (przejrzeć), „run through” (przećwiczyć).
 7. Around – Często odnosi się do ruchu wokół czegoś lub zajmowania się czymś w sposób niebezpośredni. Na przykład „look around” (rozejrzeć się), „mess around” (wygłupiać się), „get around” (omijać).
 8. Away – Używane, gdy coś oddala się lub jest usuwane. Przykłady to „throw away” (wyrzucić), „fade away” (zanikać), „put away” (odkładać na miejsce).
 9. Out – Może oznaczać usunięcie, odkrycie lub pełne wykonanie. Przykłady to „find out” (odkryć), „work out” (ćwiczyć, rozwiązać problem), „put out” (ugasić).

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci na opanowanie kolejnej grupy czasowników w języku angielskim. Wierzymy, że nauka gramatyki może być łatwa i przyjemna! W szkole językowej Novakid mamy na to swoje sposoby. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było w stanie prowadzić rozmowy po angielsku, zapisz je na angielski od podstaw. Wypróbuj za darmo i sprawdź, czy Twoja pociecha polubi naukę nowego języka.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.