Edukacja

Past Perfect – nauka angielskich czasów

Znasz już podstawy języka angielskiego, posiadasz wystarczający zasób słówek i potrafisz dogadać się w codziennych sytuacjach po angielsku? To świetnie! A jak idzie Ci nauka angielskich czasów? Dla wielu polskich uczniów angielskie czasy to prawdziwa zmora w nauce tego języka obcego. Ale, dla chcącego nic trudnego! Przy systematycznej nauce angielskiej gramatyki, również angielskie czasy da się opanować. Mimo że w języku angielskim występuje aż szesnaście czasów, które w większości nie mają swoich polskich odpowiedników, to dzięki usystematyzowaniu swojej wiedzy oraz regularnym ćwiczeniom – można je opanować.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej czasowi Part Perfect, który przydaje się do mówienia o pewnych sytuacjach z przeszłości. Dowiedz się kiedy stosować czas Past Perfect, po czym rozpoznać ten czas oraz jak wgląda budowa zdania w Past Perfect. Koniecznie zwróć również uwagę na przykładowe zdania w czasie Past Perfect, które znajdują się na końcu tego wpisu. Uporządkuj razem z nami swoją wiedzę o angielskich czasach. Ucz się języka angielskiego razem z nami!  

Past Perfect – zastosowanie

Czas Past Perfect często nazywany jest czasem zaprzeszłym. Pozwala dokładnie określić chronologie zdarzeń z przeszłości. Czas Past Perfect wykorzystywany jest w ściśle określonych sytuacjach. Stosuje się go do opisywania czynności, które zakończyły się przed inną czynnością lub punktem w czasie w przeszłości. Czas Past Perfect łączy się z kilkoma okolicznikami czasu, po których można ten czas łatwo zidentyfikować. Są to: before, after, by, by the end, by the time, when. 

Past Perfect – budowa zdania 

Aby skonstruować poprawne gramatycznie zdanie w czasie Past Perfect, należy pamiętać o dwóch najważniejszych elementach, czyli o operatorze had oraz o czasowniku w trzeciej formie lubi z końcówką -ed, jeżeli jest to czasownik regularny. Tworząc zdanie w czasie Past Perfect możemy posłużyć się następującym wzorem:

Podmiot + operator had + III forma czasownika + reszta zdania. 

Przykładowe zdanie twierdzące skonstruowane w Past Perfect będzie wyglądało następująco: 

I (podmiot) + had + known (czasownik III forma) + Mary before that party (reszta zdania).

Przykładowe zdanie pytające w czasie Past Perfect będzie wyglądać następująco: 

How many emails had she written before lunchtime?

Past Perfect – przykładowe zdania

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zdań, w których pojawia się czas Past Perfect. Przyjrzyj się im i spróbuj samodzielnie ułożyć kilka zdań w tym czasie. 

  • I had packed my suitcase before the Uber arrived. 
  • My company had sold over one million books by 2020.
  • By the time you came, we had already eaten the dinner. 
  • John and Emma had been engaged for over five years before they got married.

Sprawdź też inne artykuły o czasach w języku angielskim:
Present Simple
Present Continuous
Poznaj czas Past Simple
Past Continuous – nauka angielskich czasów
Present Perfect – nauka angielskich czasów
Present Perfect Continuous – nauka angielskich czasów
Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?


Zostaw komentarz

%d bloggers like this: