Edukacja

Present Continuous

Nauka angielskiej gramatyki wcale nie musi oznaczać długich godzin wkuwania skomplikowanych reguł, mechanicznego rozwiązywania nudnych ćwiczeń i narastającej frustracji. Dzięki systematycznemu podejściu i chęci zrozumienia reguł rządzących angielską gramatyką można całkiem sprawnie ją opanować i szybko zacząć stosować w mowie i piśmie. 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim, to naukę gramatyki warto rozpocząć od prostych czasów teraźniejszych, które są również najczęściej wykorzystywanymi czasami w języku angielskim. W poprzednim wpisie zajęliśmy się czasem Present Simple, natomiast dzisiaj poświęcimy więcej uwagi czasowi Present Continuous. 

Poznaj budowę czasu Present Continuous oraz dowiedz się, w jakich sytuacjach używa się tego czasu. Sprawdź nasze przykłady zastosowania czasu Present Continuous w zdaniach i upewnij się, że potrafisz rozróżnić dwa główne czasy teraźniejsze w języku angielskim – Present Simple i Present Continuous. Ucz się angielskiej gramatyki razem z nami! 

Present Continuous

Present Continuous – budowa czasu 

Tworzenie zdań w czasie Present Continuous nie jest skomplikowane. Do budowy prostego zdania potrzeba: podmiotu, odmienionego czasownika „to be” oraz czasownika z końcówką -ing. 

Odmianę czasownika „to be” najłatwiej jest zrozumieć biorąc na warsztat przykład, w postaci prostego zdania w czasie Present Continuous i odmieniając je przez kolejne osoby. 

Liczba pojedyncza: 

1 os. – I am walking. 

2 os. – You are walking. 

3 os. – He/ She/ It is walking. 

Liczba mnoga: 

1 os. – We are walking.

2 os. – You are walking.

2 os. – They are walking.  

Jak zatem zbudować podstawowe zdanie w czasie Present Continuous samodzielnie? Najpierw bierzemy osobę, która wykonuje czynność, następnie odmieniamy prawidłowo trzecią formę czasownika być, czyli “is”. Kolejno dodajemy do czasownika głównego końcówkę -ing, a na koniec dopełnienie zdania. Ta dam!  Pierwsze zdanie w Present Continuous gotowe!

Hannah (podmiot) is (odmieniony w 3 os. l. poj. czasownik “to be”) writing (czasownik z końcówką -ing) a letter (dopełnienie). 

Present Continuous

Present Continuous – kiedy używamy? 

Czas Present Continuous jest wykorzystywany głównie w mówionym angielskim, podczas naturalnej, codziennej komunikacji. Najczęściej używa się go do opisywania tego, co dzieje się tu i teraz. 

Często pojawiają się w tym zasie wyrażenia takie jak „now” czy „at the moment”. Czasu Present Continuous użyjemy także do mówienia o czynnościach, które mają charakter tymczasowy, nawet jeśli nie wykonujemy ich w chwili mówienia oraz opowiadając o naszych planach na najbliższą przyszłość

Czas Present Continuous świetnie nada się także do opisywania zmieniających się stanów i sytuacji, a także do opisu sytuacji, które powtarzają się naszym zdaniem zbyt często, a dodatkowo są dla nas irytujące lub uciążliwe. 

Present Continuous – zastosowanie i przykłady

Poniżej prezentujemy przykłady wykorzystania czasu Present Continuous w prostych zdaniach. 

  • Thomas is reading a book. 
  • Daisy is waiting at the bus stop now. 
  • Josh is working at the moment. 
  • Where are they going? 
  • When are you flying to London? 
  • My friends from Canada are coming to visit me next month!
  • My grandma is getting older. 
  • It’s getting dark. 
  • My younger sister is interrupting me all the time. 
  • I’m resting now. 

Sprawdź też inne nasze wpisy:
Native speaker a nauczyciel lokalny – którego wybrać?
Present Simple
Gramatyka czy słówka – co jest ważniejsze w nauce angielskiego?
Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki
Jak zmotywować dziecko do nauki
Potrzeby dziecka, a poziom znajomości angielskiego

Leave a Reply

%d bloggers like this: