Edukacja

Zwroty grzecznościowe po angielsku

Nauka nowego języka obcego od podstaw wcale nie musi być trudna! Obecnie dostępnych jest mnóstwo metod nauki dostosowanych do wielu potrzeb uczniów, którzy potrzebują angielskiego do różnych celów. 

Naukę angielskiego warto rozpocząć od prostych rzeczy, a następnie stopniowo przechodzić do trudniejszych zagadnień. Dobrym punktem wyjścia są podstawowe zwroty grzecznościowe po angielsku dla dzieci i dorosłych. 

Poznaj razem z nami podstawowe zwroty grzecznościowe po angielsku, których warto używać w codziennej rozmowie. Dzięki tym zwrotom grzecznościowym nauczysz się prawidłowo zwracać do mężczyzn i kobiet po angielsku, a dodatkowo poznasz kilka wyrażeń, przydatnych w podstawowej konwersacji. Czytaj dalej i ucz się angielskiego od podstaw razem z nami

Poznaj podstawowe zwroty grzecznościowe po angielsku – słowniczek

Znajomość podstawowych zwrotów grzecznościowych po angielsku może być świetnym punktem wyjścia do dalszej nauki języka. Zwroty grzecznościowe są stosunkowo łatwe do nauki, szybko można je zapamiętać, a ich zastosowanie w rozmowie jest bardzo szerokie. Dzięki znajomości zaledwie kilkunastu wyrażeń można już prowadzić pierwsze rozmowy po angielsku. Sprawdź, jakie są najważniejsze zwroty grzecznościowe po angielsku dla dzieci i ucz się razem z pociechą angielskiego od podstaw. 

Good morning – Dzień Dobry.

Good afternoon – Dzień Dobry (po południu).

Good evening – Dobry wieczór.

Good night – Dobranoc. 

Hello – Cześć. 

How are you? – Jak się masz?

Im fine, thank you W porządku, dziękuję. 

Excuse me – Przepraszam (jeśli chcemy zwrócić czyjąś uwagę).

I’m sorry – Przepraszam (jest mi przykro). 

Bye – Pa. 

Goodbye – Do widzenia

What’s your name? – Jak masz na imię?

Where are you from? – Skąd jesteś? 

Do you speak English? – Czy mówisz po angielsku?

I don’ t understand – Nie rozumiem

zwroty grzecznościowe

Oficjalne zwroty grzecznościowe po angielsku – Mr.,Ms., Mrs., Miss

W języku polskim, jeżeli chcemy zwrócić się do kogoś w uprzejmy sposób, wówczas użyjemy jednej z dwóch opcji zwrotu grzecznościowego. W zależności od płci rozmówcy będzie to Pan lub Pani. W języku angielskim sprawa zwrotów grzecznościowych do poszczególnych osób jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ mamy aż cztery opcje: Mr. – Pan, Ms. – Pani, Mrs. – Pani oraz Miss – Panienka. 

Mr. to skrót od słowa „Mister”. Tego zwrotu grzecznościowo używamy przed imieniem i nazwiskiem lub samym nazwiskiem. Zwrot grzecznościowy Mr. możemy używać niezależnie od stanu cywilnego rozmówcy. Zarówno do kawalera, żonatego mężczyzny lub wdowca będziemy zwracać się Mr. 

Ms. to dość neutralna forma zwrotu grzecznościowego do kobiet. Ms. może odnosić się zarówno do mężatki jak i panny, w zależności od ich osobistych preferencji. Ms. to także bezpieczny zwrot grzecznościowy w sytuacji, w której nie znamy statusu cywilnego wybranej kobiety. 

Mrs. to zwrot grzecznościowy, którym należy się posługiwać w rozmowie z kobietami, o których wiemy, że są zamężne. Czasami zwrot ten używany jest również w stosunku do wdów. 

Miss to zwrot grzecznościowy, którego wypada używać podczas rozmowy z kobietą niezamężną, panną, nastolatką lub małą dziewczynką.

W rozmowie ze starszymi osobami lub osobami o wysokim statusie społecznym można posłużyć się jeszcze dwoma dodatkowymi zwrotami grzecznościowymi. Są to: Sir w przypadku mężczyzn i Madam w przypadku kobiet. Oba zwroty wyrażają uprzejmość oraz szacunek. 

Przykłady użycia oficjalnych zwrotów grzecznościowych 

  1. This is my English teacher, Mr. Johnson.
  2. Dear Ms. Bucket, your order has been shipped.  
  3. Mrs. Wilson told me to put her husband’s stuff in the garage. 
  4. How about a walk, Miss Wright?
  5. Can I talk to you, Sir? 
  6. Thank you for seeing me, madam.  

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Angielski online – jakie metody są skuteczne?
Od jakiego wieku można zacząć naukę języków obcych?
Szkoła online czy stacjonarna? Jaką wybrać?
Angielski w podróży – przydatne zwroty
Jak wspomóc dziecko w nauce języka obcego? Czyli słów kilka o materiałach do pracy w domu.

   

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: