Rozwój

Sposoby na oszczędzanie – TOP 10 pomysłów

Odpowiedzi na pytania czy warto oszczędzać pieniądze oraz kiedy zacząć uczyć dziecko oszczędzania wydają się być oczywiste. Oczywiście, że tak oraz… jak najwcześniej! Nauka o sztuce oszczędzania przyda się zarówno młodszym dzieciom w kontekście ich pierwszego kieszonkowego jak i nastolatkom, które zarabiają już swoje pierwsze pieniądze. Im szybciej zaczniemy zaznajamiać dzieci z korzyściami płynącymi z mądrego gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania, tym lepiej ta nauka zaprocentuje w ich dorosłym życiu. Dzięki regularnemu oszczędzaniu pieniędzy można w dłuższej perspektywie czasu mieć więcej środków na koncie i pozwalać sobie na zakup droższych i bardziej wartościowych rzeczy. Długofalowe oszczędzanie pozwala zamieniać marzenia w realne i osiągalne cele

 

Mimo to, oszczędzanie nie każdemu przychodzi z łatwością, a opanowanie tej sztuki wymaga nieco czasu. Poznaj sprawdzone sposoby na oszczędzanie, które pomogą Twojemu dziecko lepiej zarządzać swoimi finansami i skutecznie realizować swoje cele. Niezależnie od tego, jakimi kwotami pieniędzy dysponuje Twoja pociecha, sztuka oszczędzania zawsze wyjdzie jej na korzyść. Wybierz dla swojego dziecka i dla siebie jeden (lub kilka) przedstawionych tutaj sposobów na oszczędzanie pieniędzy. To się po prostu opłaca! 

 

TOP 10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy 

Stwórz prosty plan finansowy

Regularne oszczędzanie warto zacząć od dobrego planu. Stwórz sobie na zwykłej kartce papieru lub w Excelu prosty plan finansowy, gdzie będziesz zapisywać wszystkie swoje przychody i wydatki. Już samo zobaczenie na własne oczy całej sumy, którą mamy do dyspozycji oraz zestawienie jej ze wszystkimi wydatkami zmotywuje nas do kontrolowania samych siebie i w konsekwencji oszczędzania.

oszczędzanie

Wyznacz sobie cel do osiągnięcia

W skutecznym oszczędzaniu pieniędzy bardzo pomaga wyznaczenie sobie realnego do spełnienia celu. Takim celem może być zakup smartfona lub komputera, wyjazd na wymarzone wakacje, czy kurs językowy lub graficzny. Oszczędzanie przychodzi o wiele łatwiej, gdy na horyzoncie widzimy cel, do którego chcemy dobić. 

Zapisuj wszystkie wydatki

Poza stworzeniem planu finansowego warto także regularnie siadać do spisywania wydatków. Niezależnie od tego, jakimi kwotami pieniędzy dysponujemy, informacja o tym kiedy, na co i ile pieniędzy wydaliśmy, jest bardzo motywująca do oszczędzania. Jeżeli po zapisaniu wydatków zobaczysz, że zdecydowana większość Twojego miesięcznego budżetu przepada na ubrania, wówczas będziesz od razu wiedzieć jakie dalsze kroki należy podjąć, w celu optymalizacji swojego budżetu. 

Zawsze najpierw odkładaj oszczędności

Zazwyczaj po otrzymaniu wypłaty najpierw płacimy rachunki, później wydajemy pieniądze na przyjemności, a na końcu jeżeli coś nam zostanie, ewentualnie wrzucamy do oszczędności. Warto odwrócić tę kolejność i ustalić sobie stałą wartość pieniędzy, które w pierwszej kolejności chcemy oszczędzić. Może to być np. 10% całkowitego przychodu. Pozostałą częścią wypłaty najpierw płacimy rachunki, a później całą resztę możemy przeznaczyć na przyjemności.  

Załóż konto oszczędnościowe dla dziecka

W oszczędzaniu pieniędzy pomoże nam także konto oszczędnościowe dla nas lub naszego dziecka. Konta oszczędnościowe w większości banków działają w ten sposób, że wpłacać na nie pieniądze można bez ograniczeń, z kolei liczba wypłat jest mocno okrojona. Zazwyczaj limit wypłat z konta oszczędnościowego wynosi jedna na miesiąc. To naprawdę bardzo skuteczna motywacja do gromadzenia pieniędzy i niewydawania ich na szybkie, doraźne zachcianki. 

Naucz dziecko oszczędzać

Korzystaj ze świnki skarbonki na kieszonkowe

Staromodna świnka skarbonka na oszczędności wciąż jest w modzie. Dzięki wrzucaniu drobniaków do świnki, którą wcale nie tak prosto otworzyć, gromadzimy grosz do grosza i budujemy coraz poważniejszą sumę pieniędzy. Taka świnka skarbonka to super pomysł na oszczędzanie dla najmłodszych dzieci, które od babci, cioci, wujka, czy dziadka dostają co rusz drobne kwoty. Taka skarbonka pokaże maluchom, że nie muszą od razu wydawać wszystkich swoich pieniędzy, a mogą je przez pewien czas oszczędzać i finalnie kupić sobie bardziej wartościową rzecz, zamiast kilku mniejszych.

Pierwsza praca – nie jest wcale taka zła

Jeżeli masz w domu nastolatka, którego chcesz nauczyć oszczędzania, pokaż mu, jaką wartość ma pieniądz. Zachęć dziecko do podjęcia pierwszej wakacyjnej pracy albo pracy doraźnej w trakcie roku szkolnego. Nastolatek może udzielać korepetycji, pomagać w myciu samochodów, pomagać przy sprzedaży w sklepie, pomagać w restauracji czy rozdawać ulotki. Zazwyczaj o wiele trudniej wydaje się samodzielnie zarobione pieniądze, dlatego też pierwsza praca to świetny sposób na naukę oszczędzania u starszych dzieci. 

Nie rezygnuj ze wszystkich przyjemności

W oszczędzaniu nie warto się jednak zatracić. Pamiętaj o swoich długofalowych celach i nie wydawaj od razu wszystkich swoich pieniędzy. Jednakże nie ma też sensu rezygnować ze wszystkich przyjemności. Nawet jeżeli chcesz oszczędzić bardzo dużo pieniędzy na wybrany, kosztowny cel, nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu pozwolisz sobie na wyjście do dobrej restauracji lub do kina. 

przyjaciółki w kinie

Ogranicz oglądanie reklam 

Obecne reklamy telewizyjne i takie, które pojawiają się w internecie, niestety nie pomagają w oszczędzaniu. Reklamy zazwyczaj są bardzo sugestywne i skrojone pod wybranego odbiorcę – rodzica, małe dziecko lub nastolatka. To sprawia, że nawet jeżeli dziecko nie potrzebuje kolejnej zabawki, a nastolatek najnowszego smartfona, dobra reklama sprawi, że pociecha będzie pragnęła tych rzeczy. Reklamy bardzo mocno odciągają nas od naszych założeń i długofalowych celów w oszczędzaniu pieniędzy, dlatego warto na nie uważać i starać się nie być na nie mocno podatnym.

Oszczędzaj na środkach transportu 

Jeszcze jednym sposobem na skuteczne oszczędzanie pieniędzy oraz na zmniejszenie naszych wydatków w każdym miesiącu jest zaoszczędzenie na środkach transportu. Zamiast przemieszczać się każdego dnia do pracy, do miasta czy do szkoły samochodem lub komunikacją miejską, wybierz rozwiązania tańsze i bardziej ekologiczne – takie jak rower, deskorolka czy elektryczna hulajnoga. Zyska na tym zarówno Twój portfel jak i Twoje zdrowie! 

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Angielski w wakacje – czemu nie warto przerywać nauki języka w czasie wakacji
Daj dziecku odpocząć od komputera – 10 ćwiczeń dla dzieci, dzięki którym będą w dobrej formie
Szkoła online czy stacjonarna? Jaką wybrać?
Czytanie ze zrozumieniem po angielsku. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu tekstu czytanego w innym języku?
Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj sposoby na zmotywowanie malucha do systematycznej nauki!
Jak przełamać barierę językową u dziecka?

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: