Edukacja

Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?

Język angielski stał się we współczesnych czasach tym, czym kiedyś była łacina. Czym dokładnie? Uniwersalnym środkiem przekazu, językiem, w którym dogadamy się w prawie każdym miejscu na świecie oraz językiem powszechnie wykorzystywanym w biznesie i nauce. Obecnie trudno jest zdobyć dobrze płatną pracę, dostać się na prestiżowe studia, czy w pełni funkcjonować w międzynarodowym społeczeństwie, bez znajomości języka angielskiego. Dlatego też wszędzie dookoła słychać o konieczności nauki angielskiego od najmłodszych lat. 

 

O ile początki przygody z językiem angielskim zwykle są łatwe i przyjemne, a nauka wśród najmłodszych uczniów realizowana jest głównie w formie zabawy, o tyle im dalej w las tym więcej drzew. Język angielski uważany jest za jeden z najprostszych języków obcych do nauki, jednakże problemem dla wielu uczniów okazują się czasy w języku angielskim, których jest aż… dwanaście!  Jakie są czasy w języku angielskim i dlaczego jest ich aż tyle? Jak skutecznie rozpoznawać czasy w języku angielskim i co zrobić, aby ich nauka nie przysporzyła zbyt wielu trudności? Sprawdź,co musisz wiedzieć o angielskich czasach i poznaj sprawdzone metody na ich rozpoznawanie. 

 

Jakie są czasy w języku angielskim?  

W języku angielskim wyróżniamy trzy główne czasy angielskie: teraźniejszy, przeszły i przyszły, które dzielą się na dwanaście czasów gramatycznych. Szczegółowy podział prezentuje się następująco: 

 

Cztery czasy teraźniejsze: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous. 

 

Cztery czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous.

 

Cztery czasy przyszłe: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous. 

chłopiec. i czasy w angielskim

Jak rozpoznać czasy w języku angielskim?

Każdy z czasów w języku angielskim używany jest w innym kontekście. Nawet gdy mówimy o teraźniejszości, przeszłości czy przyszłości, w języku angielskim możemy o nich powiedzieć na cztery różne sposoby. Każdy z czasów w języku angielskim ma swoją charakterystyczną budowę, po której można dany czas rozpoznać lub na podstawie której można zbudować zdanie w danym czasie. Poniżej opisaliśmy, w jakiej sytuacji należy użyć danego czasu w języku angielskim oraz jak wygląda budowa zdania w każdym z angielskich czasów. Od teraz łatwiej będzie Tobie rozpoznawać czasy w języku angielskim!

 

Present Simple 

Czas Present Simple opisuje wszystkie czynności stałe, rutynowe i powtarzające się. Dotyczy także wydarzeń odbywających się zgodnie z określonym harmonogramem oraz uczuć.

 

Budowa zdania: podmiot + czasownik (w 3 os. l. poj. z końcówką -s)

 

Przykład: I eat yoghurt every day. 

Present Continuous

Czas Present Continuous używany jest do opisywania czynności, które odbywają się dokładnie w danym momencie w teraźniejszości. Wykorzystywany jest też do opisywania czynności tymczasowych oraz wydarzeń, które odbędą się w najbliższej przyszłości. 

 

Budowa zdania: podmiot + to be (am/is/are) + czasownik + ing

 

Przykład: Right now I am playing volleyball with my friends. 

Present Perfect 

Czas Present Perfect używany jest do opisywania własnych doświadczeń oraz aktualnych efektów wcześniej wykonywanych czynności lub zdarzeń. 

 

Budowa zdania: podmiot + have/has + III forma czasownika

 

Przykład: I have bought a car.  

Present Perfect Continuous

Czas Present Perfect Continuous służy do opisywania czynności, w których chcemy podkreślić długość trwania tej czynności. W tym czasie opowiemy również o efektach czynności, które dopiero co się zakończyły.

 

Budowa zdania: podmiot + have/has + been + czasownik + ing

 

Przykład: Mary has been studying in the UK since September.

Past Simple 

Czasu Past Simple używa się podczas opisywania wydarzeń z przyszłości, które już się zakończyły i chcemy podkreślić to, kiedy miały miejsce. 

 

Budowa zdania: podmiot + czasownik w II formie/końcówka -ed,

 

Przykład: She visited John two days ago. 

Past Continuous

Czas Past Continuous używany jest do wyrażania czynności trwającej przez określony czas w przeszłości, która to czynność była tłem dla innej, krótszej czynności.

 

Budowa zdania: podmiot + was/were + czasownik + ing

 

Przykład: I saw an accident when I was driving to work this morning.

Past Perfect

Czas Past Perfect opisuje czynności, które dokonały się w przeszłości, zanim rozpoczęły się inne czynności w przeszłości.

 

Budowa zdania: podmiot + had + czasownik III forma/końcówka -ed

 

Przykład: By the time we reached the cinema, the film had already started.

Past Perfect Continuous

Czas Past Perfect Continuous używany jest do podkreślenia ciągłości czynności w przeszłości, która trwała do określonego momentu w tejże przeszłości. 

 

Budowa zdania: podmiot + had been + czasownik + ing

 

Przykład: The police finally found the man who had been hiding for months.

Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki

Future Simple

Czas Future Simple używany jest do mówienia o spontanicznie podjętych decyzjach lub niezależnych od nas wydarzeniach, które mają nastąpić w przyszłości.

 

Budowa zdania: podmiot + will + czasownik w formie podstawowej

 

Przykład: I will come to see you tomorrow. 

Future Continuous 

Czasu Future Continuous używamy, gdy chcemy wyrazić czynność, która będzie wykonywana przez nas w przyszłości, przez pewien określony czas. 

 

Budowa zdania: podmiot + will be + czasownik + ing

 

Przykład: I will be doing homework tomorrow at 5 pm. 

Future Perfect

Czas Future Perfect zarezerwowany jest do wyrażania czynności, które zostaną zakończone do określonego momentu w przyszłości.

 

Budowa zdania: podmiot + will have + czasownik III forma/końcówka -ed

 

Przykład: By the time she gets ready, the bus will have left.

Future Perfect Continuous

Czas Future Perfect Continuous określa długość trwania czynności w odniesieniu do jakiegoś punktu w przyszłości. 

 

Budowa zdania: podmiot + will have been + czasownik + ing

 

Przykład: By this time next week they will have been studying English for 9 months.

Nauka czasów w języku angielskim – najlepsze sposoby 

Nauka rozpoznawania czasów w języku angielskim niestety wymaga poświęcenia sporo czasu. Aby prawidłowo używać czasów w języku angielskim, na początkowym etapie nauki warto wszystko dokładnie sobie rozpisać i próbować każdego dnia zapamiętać kolejną porcję materiału. Pomocą w nauce angielskich czasów mogą być specjalne fiszki do nauki czasów lub kolorowe listy, plansze i tablice

 

Dobrym sposobem na naukę angielskich czasów jest również osłuchiwanie się ze zdaniami wypowiadanymi po angielsku przez bohaterów filmów i bajek, słuchanie podcastów czy angielskich piosenek. Płynne posługiwanie się czasami w języku angielskim wymaga sporo praktyki i dobrego wyczucia sytuacji, jednak nie ma co się zrażać i zniechęcać do nauki. Nawet jeżeli nie masz pewności, czy wypowiadane przez Ciebie po angielsku zdanie jest poprawne gramatycznie i skonstruowane w dobrym czasie, śmiało i tak je powiedz! Najwyżej ktoś Cię poprawi, a Ty swój błąd wykorzystasz do dalszej nauki. Nie od razu przecież Rzym zbudowano! 

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Nauka kolorów po angielsku dla dzieci – Zabawy kolorami!
Bajka dla dzieci po angielsku – 5 propozycji, dzięki którym Twoje dziecko rozwinie swoje umiejętności językowe
Jak uczyć angielskiego dzieci w wieku od 4 do 6 lat?
Nauka przez zabawę – wady i zalety
Systematyczność w nauce języków – dlaczego jest tak ważna?
Czy wada wymowy ma wpływ na naukę języków obcych?

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: