Edukacja Rozwój

Kiedy zdecydować się na dodatkowe lekcje angielskiego?

Wiele osób wychodzi z założenia, że na naukę nigdy nie jest zbyt późno. Jest to jednak tylko część prawdy. W nauce języków obcych czas odgrywa kluczową rolę. Nauczyciele oraz językoznawcy są ze sobą zgodni, że im wcześniej dziecko rozpocznie naukę pierwszego i kolejnych języków obcych, tym łatwiej będzie mu w przyszłości opanować te języki. Co więcej, tylko wczesna nauka języków obcych (nawet u 2 i 3 latków) pozwala na przystosowanie aparatu mowy dziecka do prawidłowej wymowy w języku obcym. Wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego przez dziecko to większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości pociecha będzie się posługiwać językiem obcym tak płynnie jak swoim ojczystym. 

Obecni rodzice doskonale rozumieją konieczność nauki angielskiego u dzieci od najmłodszych lat. Świadomość Polaków jak bardzo język angielski przydaje się w codziennym życiu jest już naprawdę duża, a co za tym idzie rodzice chcą zapewnić swoim pociechom najlepszy start w przyszłość i zapisują je na zajęcia dodatkowe z angielskiego. Dlaczego to tak częste zjawisko? Poziom nauki języka angielskiego w szkołach pozostawia jeszcze wciąż sporo do życzenia, a skoro w pierwszych latach swojego życia maluch powinien chłonąć angielski całym sobą, to najlepszą okazją do tego są właśnie lekcje dodatkowe. Pozostaje tylko kilka ważnych pytań, takich jak: kiedy zdecydować się na dodatkowe lekcje angielskiego, w jakiej formie i czy na pewno warto wydawać na to pieniądze? Dowiedz się więcej o różnych możliwościach zapisania dziecka na dodatkowe lekcje po angielsku i mądrze zainwestuj czas i pieniądze w przyszłość swojej pociechy! 

https://www.novakid.pl/blog/2020/03/23/zajecia-indywidualne-czy-w-grupie-jaka-forma-bedzie-ciekawsza-dla-dziecka/

Dodatkowe lekcje angielskiego – od kiedy? 

Moment, kiedy można posłać dziecko na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego będzie różnił się w zależności od formy zajęć, które mamy na myśli. O ile w przypadku dzieci 3 i 4-letnich nie ma już prawie żadnych przeciwwskazań, aby uczęszczały na zorganizowane, grupowe zajęcia z angielskiego, o tyle w przypadku rocznych dzieci, które jeszcze nie radzą sobie tak dobrze z podstawowymi czynnościami jak ich starsi koledzy i koleżanki, jest to nieco bardziej skomplikowane, jednak nie niemożliwe. W przypadku najmłodszych maluchów, których rodzice chcieliby aby uczyły się angielskiego, dobrym pomysłem jest zatrudnienie anglojęzycznej niani, najlepiej native speakerki, która podczas codziennych obowiązków nad dzieckiem będzie porozumiewała się z nim tylko w języku angielskim. Jeżeli nie niania, to również sami rodzice mogą zanurzać roczne dziecko w brzmieniu języka angielskiego poprzez czytanie bajeczek po angielsku, puszczanie angielskich piosenek i mówienie do pociechy po angielsku. 

Zorganizowane, dodatkowe lekcje z angielskiego indywidualne lub grupowe najlepiej rozpocząć u dzieci 3 i 4-letnich. Maluch w takim wieku będzie już w stanie sporo wyciągnąć z lekcji, prowadzonych głównie w formie zabawy. Dziecko w tym wieku na dodatkowych zajęciach z angielskiego świadomie będzie już osłuchiwać się z brzmieniem języka, poznawać pierwsze angielskie słówka i ćwiczyć wymowę poprzez recytowanie wierszyków i śpiewanie piosenek. Często wykorzystywaną formą zajęć dodatkowych z języka angielskiego w najmłodszej grupie wiekowej jest metoda TPR – Total Physical Response, która uczy maluchy reagować na nowe angielskie słówka i zwroty całym ciałem. Innym efektywnym sposobem nauki angielskiego na zajęciach dodatkowych w grupie są również gry i zabawy ruchowe po angielsku.

Dodatkowe lekcje angielskiego – w jakiej formie? 

Dodatkowe lekcje angielskiego większości osób kojarzą się z zajęciami w tradycyjnej formie w stacjonarnej szkole językowej. Tymczasem za sprawą dokonującego się na naszych oczach postępu technologicznego, dzisiejsza nauka angielskiego przeszła całkowitą rewolucję. Dzieci, które obecnie uczą się dodatkowo języka angielskiego lub innych języków obcych, mają do wyboru dużo więcej ciekawych form zajęć niż ich rówieśnicy kilkanaście lat temu. Jednym z przykładów są aplikacje mobilne do samodzielnej nauki wybranego języka obcego dostępne na telefon. Takie rozwiązanie zapewnia pełną elastyczność w nauce i możliwość uczenia się gdziekolwiek i kiedykolwiek. Na jakie formy dodatkowych lekcji angielskiego warto zatem postawić? 

https://www.novakid.pl/blog/2020/04/11/poslac-czy-nie-posylac-czyli-o-zajeciach-dodatkowych-dla-dzieci/

Kółko językowe w szkole

Najprostszym i najtańszym sposobem, aby pociecha mogła uczyć się dodatkowo języka angielskiego jest zapisanie jej do kółka językowego w szkole czy przedszkolu, do którego uczęszcza. Plusem jest to, że lekcje prowadzi zazwyczaj ten sam nauczyciel, którego dziecko już dobrze zna, a na zajęciach pojawiają się Ci sami rówieśnicy z klasy. Minusem tego rozwiązania mogą być niskie kwalifikacje nauczyciela języka obcego w szkole i nie wystarczająco różnorodne pomysły zajęć. 

Zajęcia w szkole językowej

Zorganizowane dodatkowe lekcje angielskiego (grupowe lub indywidualne) to wciąż jeden z najbardziej powszechnych sposobów uczenia się przez dzieci języka obcego. W szkołach językowych uczą lektorzy posiadający wysokie kwalifikacje, a realizowany program opracowywany jest w taki sposób, aby wyprzedzał program nauki w szkole. Zajęcia w szkole językowej przygotują także dziecko do późniejszego zdobycia jednego z prestiżowych certyfikatów znajomości języka angielskiego takich jak: FCE, CAE, CPE, czy IELTS. Minusem zajęć dodatkowych z angielskiego w szkole językowej jest często dość duży koszt oraz spora ilość czasu, którą rodzice i dzieci muszą przeznaczyć na dojazdy do wybranej szkoły językowej.  

 

dziewczynka na zajęciach dodatkowych z angielskiego

Lekcje angielskiego online

Innowacją w kwestii dodatkowej nauki angielskiego przez dzieci okazały się szkoły językowe online, które oferują to samo co stacjonarne szkoły językowe, jednak w przystępniejszej cenie i bez konieczności dojeżdżania gdziekolwiek na zajęcia. W szkole językowej online dziecko tylko i wyłącznie przy pomocy komputera spotyka się z nauczycielem (najczęściej native speakerem z jednego z anglojęzycznych krajów świata) i w indywidualny sposób uczy się angielskiego w sposób dopasowany do jego umiejętności i osobowości. Lekcje angielskiego online oferuje na przykład szkoła językowa Novakid, gdzie maluchy podczas zajęć w formie zabawy, całymi sobą chłoną nową wiedzę z angielskiego. Jaki jest tego skutek? Dzieciaki po kolejnych zajęciach online w zaciszu własnego pokoju, już nie mogą się doczekać następnej lekcji i traktują naukę angielskiego jak najlepszą przygodę świata.  

Sprawdź też inne nasze wpisy:
Nauka angielskiego dla dzieci online – poznaj zalety
Nauka przez zabawę – wady i zalety
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki
Systematyczność w nauce języków – dlaczego jest tak ważna?
10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym
Nieśmiałość u dziecka – jak sobie z nią poradzić?
Czy wada wymowy ma wpływ na naukę języków obcych?

Leave a Reply

%d bloggers like this: