Kultura Popkultura

Halloween – anglosaska tradycja – dobra czy zła + słowniczek

Tradycja Halloween wzbudza w Polsce sporo kontrowersji. Wszystko za sprawą konkurencyjności tego anglosaskiego święta względem polskiej tradycji Dnia Wszystkich Świętych. Z tego powodu, duża część rodziców i nauczycieli w szkołach zastanawia się, czy warto obchodzić Halloween, czy pozwalać dzieciom na przebieranie się za straszydła i udział w tym “święcie”. Aby dowiedzieć się, czy anglosaska tradycja Halloween jest dobra czy zła, należy w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić czym jest. Wyjaśniamy skąd pochodzi Halloween, kiedy obchodzi się to “święto” i jak przygotować na nie dziecko. Świadomy rodzic, to także świadome dziecko, które w uważny sposób unika niebezpieczeństw, a skupia się na dobrych doświadczeniach. Przekonaj się, że obchody Halloween mogą dostarczyć Tobie i Twojemu dziecku sporo frajdy! 

Kiedy jest Halloween? 

Halloween, to święto szczególnie popularne w kulturze anglosaskiej – głównie brytyjskiej i amerykańskiej. Mimo to, Halloween co roku obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie, zawsze w ostatni wieczór października – 31.10. Obchody Halloween 31 października według niektórych kolidują z obchodami Dnia Wszystkich Świętych, który przypada na 1 listopada. Większość rodziców i nauczycieli nie widzi jednak żadnych przeciwwskazań, dlaczego dzieci nie miałyby obchodzić obu tych świąt, dzień po dniu.

mama i córka przygotowują dekoracje na Halloween

Skąd pochodzi Halloween? 

Nazwa Halloween wywodzi się od połączenia dwóch angielski terminów: All Hallow’s Eve oraz All Saints’ Eve, czyli angielskich odpowiedników polskiego Dnia Wszystkich Świętych. Tradycja sięga starożytnych czasów celtyckich, kiedy to Celtowie w ostatnią noc października organizowali festiwal, podczas którego przy ognisku odpędzano duchy. Święto związane było również pierwotnie z pożegnaniem lata i uczczeniem żniw oraz przygotowaniem się na nadejście zimy, która często w ówczesnych czasach kojarzona była ze śmiercią. Celtowie głęboko wierzyli, że dzięki przywoływaniu duchów, łatwiej będzie przewidzieć nadchodzącą przyszłość. 

Obecnie Halloween największą popularnością cieszy się w krajach anglosaskich: w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mimo, że Halloween nie jest oficjalnym świętem urzędowym, cieszy się ogromną popularnością, również w Polsce. Halloween to świetna okazja, aby spotkać się z przyjaciółmi i w nietuzinkowy sposób spędzić wieczór. W ten jeden dzień w roku można przebrać się za straszydło, nietoperza, kościotrupa czy ducha lub wampira i puścić wodze wyobraźni. Symbolem tradycji Halloween jest wydrążona dynia z upiornym wyrazem twarzy, która od środka podświetlona jest świeczką. Taka ozdoba nazywa się Jack O’Lantern. 

Halloween – dobre czy złe? 

Od kilku lat w Polsce toczy się spór, czy Halloween to dobra tradycja czy zła. Ci, którzy podchodzą do tradycji Halloween w ideologiczny sposób, twierdzą, że święto propaguje pogańskie zabobony, które są sprzeczne z założeniami wiary chrześcijańskiej. Jednakże, są też tacy, którzy nie widzą przeciwwskazań do obchodzenia obu świąt – zarówno Halloween jak i Dnia Wszystkich Świętych. Wszak Halloween to obecnie tylko zabawa, przebieranki i dużo śmiechu, podczas gdy 1 listopada to w Polsce dzień prawdziwej zadumy. 

Udział dziecka w Halloween będzie doskonałą okazją do poznania anglosaskiej kultury i tradycji, a także pozwoli maluchowi puścić wodze wyobraźni i przebrać się za zabawnego ducha, wróżkę, wiedźmę na miotle, czy nieśmiertelnego wampira. Halloween to też doskonała okazja do skosztowania przysmaków z dyni oraz obejrzenia bajki, np. Hotel Transylwania. 

Dziady a Halloween

Dziady to kolejna odsłona święta, które stawia na przywoływanie duchów i jednanie się ze zmarłymi. Dziady są przedchrześcijańskim obrzędem, który wywodzi się z naszej, słowiańskiej kultury. Można powiedzieć, że tak jak Celtowie mieli swoje Halloween, tak Polacy obchodzili Dziady. 

Dziady podobnie jak Halloween przypadały na 31 października, czyli na dzień przed 1 listopada. Święto było przygotowaniem do prawdziwego święta zmarłych. Obecnie nie obchodzi się w Polsce święta Dziadów, a w miejsce tej dawnej tradycji wpasowało się bardziej popularne Halloween. 

Piosenki na Halloween

Poniżej znajdziesz kilka piosenek, które wprowadzą Ciebie i Twoje dziecko w odpowiednio mroczny klimat Halloween i pomogą wybrać tegoroczne przebranie! 

1) Haunted House

2) Knock Knock, Trick or treat?

3) The Skeleton Dance

4) Five Little Pumpkins

Tradycje Halloween – słowniczek

 • All Saints’ Day – Dzień Wszystkich Świętych
 • Bones – kości
 • Bonfire – ognisko
 • Blood – krew
 • Broomstick – miotła
 • Candles – świeczki 
 • Candy – cukierek
 • Coffin – trumna
 • Darkness – ciemność
 • Death – śmierć
 • Ghost – duch
 • Haunted house – nawiedzony dom
 • Jack O’Lantern – lampion z dyni
 • Grave  – grób
 • Graveyard – cmentarz
 • Midnight – północ
 • Spooky – straszny 
 • Superstitions – przesądy
 • Treat or trick – cukierek albo psikus

Przygotuj się na Halloween z naszym poradnikiem Halloween 2020!

Leave a Reply

%d bloggers like this: