Kultura

Odpocznij mamo! Jak się zrelaksować? Dlaczego wypoczęci rodzice to lepsi rodzice?

Pierwsze miesiące życia dziecka to dla wszystkich rodziców czas ogromnej próby i wytrwałości. W tym okresie, opieka nad dzieckiem wymaga od rodziców niemalże całodobowej uwagi i czujności. Stąd też wielu rodziców, a w szczególności świeżo upieczone mamy czują narastające zmęczenie, niewyspanie i brak energii. 

Ważne jest, aby w czasie opieki nad małym dzieckiem znaleźć również czas dla siebie i wiedzieć jakie sposoby na relaks dobrze sprawdzą się w trudnych momentach. Dzisiaj wspólnie zastanowimy się nad tym, dlaczego wypoczęci rodzice to szczęśliwi rodzice. Poznaj sposoby na relaks w domu i poza domem oraz dowiedz się jak zrelaksować się i odstresować w czasie, gdy nieustannie musisz mieć na oku swoje małe dziecko. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na relaks dla młodych mam.

Sposoby na relaks w domu

Aby młoda mama mogła się zrelaksować, wcale nie musi wychodzić z domu i zostawiać swojego dziecka pod opieką babci czy opiekunki. Istnieje cały szereg skutecznych sposobów na odstresowanie się w zaciszu swoich czterech ścian. Poznaj odpowiedź na pytanie: Jak się zrelaksować w domu? 

Chwila spokoju z zamkniętymi oczami

Już kilka minut dziennie, spędzone w Towarzystwie samej siebie, pozwoli Tobie na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków, wyciszyć się i uspokoić. Połóż się na chwilę na kanapie lub w łóżku albo usiądź w ulubionym fotelu, zamknij oczy i nie myśl o niczym. Taka chwila spokoju da wytchnienie Twojej głowie, która w ciągu dnia cały czas pracuje na najwyższych obrotach. 

medytacja jako sposób na relaks

Ćwiczenia na oddychanie

Ćwiczenia oddechowe to bardziej zaawansowana metoda znalezienia wewnętrznego spokoju i odstresowania się. W internecie znajdziesz całą masę ćwiczeń skupiających się na kontrolowaniu własnego oddechu, liczeniu oddechów i zrozumienie jak ważne jest uważne i głębokie oddychanie. To świetna metoda na relaks w domu. 

Joga i medytacja

Jeśli nie wyobrażasz sobie relaksu w domu bez odrobiny ruchu i bardziej zaawansowanych technik skupiania się na sobie oraz dysponujesz większą ilością czasu, możesz spróbować domowej jogi i medytacji. W serwisie YouTube znajdziesz całą masę darmowych “treningów” które pomogą Tobie znaleźć wewnętrzny spokój i wydobyć  z siebie dodatkową energię. 

joga jako sposób na relaks

Uśmiechanie się do lustra 

To jeden z najbanalniejszych sposobów na odstresowanie się w domu. Przechodząc obok lustra w mieszkaniu, po prostu uśmiechaj się do swojego odbicia. Uśmiechanie się angażuje wszystkie mięśnie twarzy i przyczynia się do wydzielania zwiększonej ilości hormonu szczęścia. Ten z kolei pomaga w odstresowaniu się i pozytywnym myśleniu. 

Zatańcz

Idąc krok dalej, w wolnej chwili w domu możesz też tańczyć – przed lustrem, sama lub z dzieckiem. Tańczenie to dobra porcja ruchu i zabawy, dzięki którym Twój organizm zwiększy wydzielanie hormonu szczęścia, co przyniesie Ci ulgę nawet podczas najbardziej stresującego dnia.  

Sposoby na relaks i odstresowanie się poza domem 

Jeżeli młoda mama może sobie pozwolić na relaks poza domem, tym lepiej dla niej! Już sama zmiana otoczenia, zwykłe wyjście na miasto czy do parku z koleżankami na parę godzin bez dziecka może okazać się bardzo relaksująca. Przez ten czas młoda mama może spokojnie nadrobić towarzyskie zaległości i na chwilę oderwać się od domowych obowiązków. Jak inaczej można odprężyć się poza domem? 

Spotkanie z przyjaciółką

To uniwersalny przepis na dobrze spędzony czas i doskonała metoda relaksu i odstresowania się poza domem. Nie ma nic lepszego niż nadgonienie towarzyskich zaległości z ulubionymi osobami. Możemy wtedy poznać inny punkt widzenia na wiele spraw, a rozmowa z drugą osobą, z którą nie spędzamy na co dzień czasu w domu może okazać się bardzo ożywcza i inspirująca. 

spotkanie z przyjaciółką jako sposób na relaks

Spacer w parku

Jeśli lepiej odstresowujesz się w samotności, wówczas warto wyjść z domu i skierować swoje kroki w stronę parku. Przebywanie wśród drzew i krzewów, ptaków oraz zieleni uspokaja i wycisza. Otoczenie natury działa bardzo kojąco i pozwala na dobry relaks. Im większy park tym lepiej – Twój spacer będzie trwał dłużej, a Ty dłużej nacieszysz oczy i duszę pięknem przyrody. 

Wyjście do fryzjera/ kosmetyczki 

Nic tak nie pomaga kobiecie, a zwłaszcza młodej mamie, nabrać pewności siebie i zrelaksować się, jak odprężająca wizyta u fryzjera czy kosmetyczki. Nowa fryzura lub pięknie zrobione paznokcie pozwolą mamie zająć się przez chwilę tylko i wyłącznie sobą, co z pewnością poprawi jej nastrój.

Sposoby na relaks przed snem

Istnieją specjalne formy relaksu, które ułatwią młodej mamie zasypianie. W pierwszych miesiącach życia dziecka, młodzi rodzice nie mają zbyt wielu okazji do długiego, błogiego snu, dlatego każda godzina spania jest na wagę złota. Liczne techniki, które możesz zastosować w walce z bezsennością, znajdziesz w Internecie. 

relaks w parku

Jak się zrelaksować po pracy? 

Gdy dziecko podrośnie już na tyle, że można posłać je do żłobka lub przedszkola, młoda mama może udać się z powrotem do pracy. Jednak połączenie kariery zawodowej z wychowywaniem malucha nie jest prostą sprawą i może przysporzyć sporo stresujących sytuacji. Dlatego też warto wiedzieć jak zrelaksować się po powrocie z pracy. Można oczywiście zastosować jedną z opisanych wcześniej technik relaksowania się w domu i poza domem, ale można też: słuchać muzyki, czytać książki, obejrzeć odcinek ulubionego serialu czy iść pobiegać. Wybór aktywności jest spory, w zależności od tego co kto lubi. Najważniejsze, by choć na chwilę oderwać się myślami od stresujących sytuacji i spędzić dobrze czas samej ze sobą. 

Czasami wystarczy tylko chwila, by złapać równowagę i się zrelaksować. Pamiętaj, że w Novakid lekcje odbywają się online. W czasie, gdy dziecko ma zajęcia, Ty możesz zrobić jakąś małą przyjemność tylko dla siebie!

Leave a Reply

%d bloggers like this: