Edukacja

Czy warto uczyć się języków obcych?

Już na samym wstępie, warto udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to nurtujące wielu rodziców i ich dzieci pytanie: “Czy warto uczyć się języków obcych?”. Oczywiście, że TAK! Korzyści płynące ze znajomości języków obcych są ogromne zarówno dla najmłodszych jak i ich rodziców. W dzisiejszym międzynarodowym i globalnym świecie na każdym kroku stykamy się z innymi językami, innymi kulturami czy innymi krajami. Najprostszymi przykładami mogą być tutaj angielskie nazwy produktów w sklepach, angielskie gry, bajki dla dzieci oraz inne dzieła kultury, a także coraz większa obecność obcojęzycznych rówieśników w polskich szkołach czy przedszkolach.

 Język angielski oraz inne języki obce to obecnie podstawowa wiedza, która przyda się nam podczas podróżowania poza granice naszego Państwa. A że wakacje mamy w pełni, to chyba nikogo nie trzeba dwa razy przekonywać, że znajomość języków obcych na plaży, w górach czy nad jeziorem w Niemczech, Czechach, Anglii, Szkocji, Grecji, Turcji czy Hiszpanii, przyda się nam jak nigdy!

W tym tekście dowiedz się czy i dlaczego warto uczyć się języków obcych od najmłodszych lat oraz jakie dzięki temu można osiągnąć korzyści w przyszłości. Poznaj powody, dla których Twoja pociecha już w wieku kilku lat powinna znać podstawowe zwroty w wybranym języku obcym: angielskim, niemieckim czy innym.Przedstawiamy również kilka ciekawych statystyk związanych z językiem angielskim, które powinny przekonać i zmotywować Ciebie i Twoje dziecko do nauki. 

Pamiętaj, że w naszej szkole języka angielskiego dla dzieci, uczymy już czterolatki! Znajomość angielskiego to absolutny must have w dzisiejszych czasach. Dlatego warto zadbać o to, aby. nasze dzieci uczyły sie go od maleńkości – taki proces nauki przebiega znacznie sprawniej i szybciej. nasza metoda pozwala poznawać im język obcy tak, jak poznały polski. Bez stresu i nerwów!

globus na słowniku

Znajomość języka angielskiego – ciekawe statystyki 

Język angielski, czyli po angielsku: English language, jest językiem z grupy zachodniej, należącym do rodziny języków germańskich. Stąd też niektóre słówka występujące w języku angielskim pojawiają się również w języku niemieckim czy francuskim, ponieważ wszystkie te języki należą do jednej grupy językowej. Nic więc dziwnego, że to właśnie te trzy języki obce są najczęściej dostępne do nauki dla dzieci w przedszkolach,  szkołach publicznych i prywatnych oraz szkołach językowych dla dorosłych. 

Język angielski jest powszechnie używany na całym świecie i w dzisiejszych czasach jest tym, czym kiedyś była dla wielu łacina. Jako język oficjalny, angielski wykorzystywany jest w ponad 60 krajach na całym świecie. Powszechnie używa się go w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, całej Wielkiej Brytanii, RPA, Australii, Nowej Zelandii oraz Indiach. Język angielski na całym świecie jest również powszechnie wykorzystywany w międzynarodowych instytucjach takich jak ONZ czy NATO, służy do zawierania międzynarodowych umów handlowych, jest używany na uczelniach wyższych na całym świecie oraz już całkiem przyziemnie, bardzo przydaje się w kontaktach międzyludzkich i podczas podróży po świecie. Liczba osób, które mówią na całym świecie po angielsku wynosi aż 527 milionów osób

Zebrane tutaj przykłady i statystyki jasno dowodzą, że nawet jeśli nie jesteśmy szczególnie uzdolnieni humanistycznie czy językowo, a nauka języków obcych przychodzi nam lub naszym dzieciom z trudnością, warto skupić się na opanowaniu chociaż w podstawowym stopniu jednego tylko języka obcego – angielskiego

Jak pokazują przeprowadzone badania, poziom nauczania i znajomości języka angielskiego w Polsce jest obecnie na wysokim poziomie. Najnowszy raport EF EPI, pokazuje, że Polska zamyka pierwszą dziesiątkę narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim. Ponadto, globalne badanie znajomości języka angielskiego w 72 krajach wykazało również, że biegłość języka angielskiego łączy się z poziomem życia, wysokością zarobków oraz innowacjami. Czy to nie wystarczające argumenty, żeby przekonać Cię, że warto uczyć się języków obcych? Znajomość nawet jednego języka obcego z pewnością okaże się bardzo przydatna w życiu i pomoże rozwiązać niejedną, nawet najbardziej zaskakującą sytuację w Polsce lub za granicą. 

Ucząca się grupka studentów

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? 

Skoro wiemy już, że zdecydowanie warto uczyć się języków obcych, należałoby przejść do korzyści płynących z ich znajomości. Spoiler alert – jest ich naprawdę dużo! Począwszy od tych bardzo przyziemnych, do tych nieco bardziej przyszłościowych dla nas i naszych dzieci. Poniżej prezentujemy najważniejsze powody, dlaczego warto uczyć się języków obcych, w szczególności języka angielskiego. 

Możliwość nauki i studiowania za granicą

Ze względu na to, że wszystkie uczelnie na świecie oferują interesujące programy anglojęzyczne, skierowane specjalnie do studentów z innych krajów, warto znać przynajmniej jeden język obcy, aby móc kształcić się poza granicami naszego kraju,. Edukacja na zagranicznej uczelni to ogromna szansa na sukces w przyszłości oraz możliwość poznania innej kultury, zwyczajów oraz ciekawych ludzi. Edukacja za granicą to także dostęp do szerokiego zasobu wiedzy, który rozszerzy nasz światopogląd i uczyni z naszych dzieci osoby wszechstronne, tolerancyjne i otwarte. 

Znalezienie dobrze płatnej pracy

To najczęściej wymieniana korzyść płynąca ze znajomości języków obcych. Dzięki umiejętności posługiwania się językiem angielskim, niemieckim czy rosyjskim, pracodawca w firmie chętniej nas zatrudni, a nasze wynagrodzenie będzie wyższe. Znajomość języków obcych podnosi naszą konkurencyjność na rynku pracy i przyczynia się do zdobywania lepszych stanowisk w najbardziej prestiżowych firmach polskich i zagranicznych z siedzibami w Polsce, których z każdym rokiem w naszym kraju przybywa.

 

zadowoleni ludzie w biurze

Możliwość wyjazdu na stałe za granicę

Dzięki znajomości języka angielskiego możemy w każdej chwili podjąć decyzję o przeprowadzce na stałe do innego kraju. W życiu przyczyn takiej decyzji może być wiele, np. znalezienie zagranicznej miłości, chęć zarobku za granicą czy zamiłowanie do kultury danego kraju. Dzięki znajomości języka obcego, który obowiązuje w danym kraju, łatwiej będzie nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dogadać się w pracy, poznać nowych znajomych oraz po prostu korzystać z życia w Anglii, Niemczech czy Francji. 

Poznawanie ciekawych ludzi i ich kultur

Aby poznawać ciekawych ludzi z całego świata, w dzisiejszych czasach nie trzeba już dysponować ogromnym budżetem na zagraniczne podróże. W XXI wieku, aby spotkać kogoś ciekawego z zagranicy wystarczy dostęp do Internetu lub odpowiednia aplikacja na telefon. W związku z tym, że poznawanie ciekawych ludzi z innych krajów oraz ich kultur stało się tak łatwe, warto znać język angielski, aby czerpać z tego dobrodziejstwa pełnymi garściamI! Poza tym, znajomość z osobą, która posługuje się na co dzień językiem obcym jest niezwykle motywująca do  dalszej nauki i szlifowania swoich umiejętności językowych

Ponadto, dzięki nauce języków obcych: 

  • mamy nieograniczone możliwości podróżowania po świecie.
  • zyskujemy dostęp do międzynarodowych dzieł kultury i sztuki oraz rozrywki. 
  • stale stymulujemy rozwój mózgu i umiejętności poznawczych. 
  • przez całe życie ćwiczymy pamięć krótkotrwałą i długotrwałą
  • mamy łatwość w korzystaniu z Internetu oraz programów komputerowych i aplikacji. 
  • aktywnie przezwyciężamy tzw. barierę językową. 

Czy warto uczyć się języków obcych? Obrazowy przykład

Na koniec jeszcze mały, humorystyczny przykład, który dobitnie potwierdza, że warto uczyć się języków obcych, najlepiej już od najmłodszych lat. Przenieśmy się na moment do Anglii i wyobraźmy sobie rozmowę dwóch dobrychy znajomych: 

Tomek pyta Bartka: „Znasz może jakiegoś dobrego dentystę, na miejscu?” 

Bartek odpowiada: „Znam świetnego, ale on jest rodowitym Anglikiem.”

Tomek lekko przerażony, bo słabo zna angielski, ale udaje się na wizytę do angielskiego dentysty. Siada w fotelu, pokazuje dentyście swoje zęby i mówi: „Tu.”

Dentysta wyrywa Tomkowi dwa zęby, a na drugi dzień Tomek ponownie widzi się z Bartkiem i opowiada mu: „Słuchaj, jakiś dziwny ten angielski dentysta. Ja mu pokazuję bolący ząb, mówię mu, że TU boli, a on wyrywa mi dwa zęby!”

Bartek śmieje się długą chwilę i odpowiada: „Aleś Ty głupi! Two po angielski oznacza dwa…

Tomek świadomy swojej fatalnej pomyłki, na drugi dzień udaje się ponownie do angielskiego dentysty i pewnie siada na fotelu, po czym wskazuje bolący ząb i mówi: „Ten.” 

Bolesnego zakończenia tej zabawnej historii chyba nie trzeba już nikomu zdradzać, bo kto choć trochę zna angielski, doskonale wie, że TEN to po angielsku dziesięć… 

Leave a Reply

%d bloggers like this: