Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Zabawy dla dzieci w domu - 10 pomysłów na angażujące zabawy bez niczego 
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
16.06.2023
Time icon 5 min

Zabawy dla dzieci w domu – 10 pomysłów na angażujące zabawy bez niczego 

Spis treści

Do prawdziwej zabawy nie zawsze potrzeba drogich gadżetów, skomplikowanych gier czy tysiąca atrakcji jednocześnie. Czasami, to co najprostsze sprawdzi się najlepiej. Drodzy rodzice – z pewnością doskonale pamiętacie z czasów własnego dzieciństwa, że podczas letnich wakacji, czasem sama dziecięca wyobraźnia wystarczała, do wymyślenia najlepszej i najbardziej angażującej zabawy na świecie. 

Okazuje się, że prawdziwa zabawa z dzieckiem, prócz zaangażowania, nie wymaga od nas praktycznie niczego. Do angażującej zabawy z dzieckiem w domu, w parku czy podczas podróży samochodem nie potrzebujemy zabawek, ani żadnych innych rekwizytów. Wystarczy nasze niesamowite i pełne możliwości ciało, otwarta głowa z mnóstwem pomysłów i nieograniczone pokłady wyobraźni. Wówczas, można bawić się na całego. 

W tym artykule przygotowaliśmy 10 angażujących zabaw, które nie wymagają użycia żadnych dodatkowych zabawek i gadżetów. Nasz wybór gier i zajęć dla dzieci jest zaskakująco prosty i maksymalnie wciągający. Sprawdź pomysły na fajne gry bez niczego!

Dlaczego fajne zajęcia dla dzieci nie wymagają zabawek?

Wiele angażujących i ciekawych zabaw dla dzieci nie wymaga wcale użycia drogich i skomplikowanych zabawek. Największą korzyścią płynącą z zabaw bez zabawek jest rozwijanie kreatywności i wyobraźni dziecka. Bez gotowych rekwizytów czy gadżetów, maluchy muszą polegać na swojej wyobraźni i twórczym myśleniu, aby stworzyć własny świat zabawy. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności problem-solvingu i samodzielności.

Takie aktywności wzmacniają też więź między rodzicem a dzieckiem i rówieśnikami. Gdy rodzic angażuje się w pełni w zabawę bez zabawek, pokazuje, że spędzanie czasu razem jest cenne i ważne. Spędzanie wspólnych chwil, podczas których można się bawić i cieszyć bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych, materialnych przedmiotów, buduje silne więzi emocjonalne i wzmacnia relację między rodzicem a dzieckiem oraz w grupie rówieśniczej.

Podczas gier i zabaw bez użycia zabawek, dziecko uczy się dostosowywać do różnych sytuacji i często nieoczywistych zasobów, które ma do dyspozycji. Zamiast polegać na gotowych zabawkach, maluchy muszą wykorzystać dostępne wokół nich przedmioty, aby tworzyć i eksperymentować. To doskonały trening kreatywnego myślenia i rozwijania umiejętności improwizacji.

Taka zabawa to zarówno dla dorosłych jak i dzieci prawdziwa lekcja odkrywania radości i przyjemność w prostych rzeczach. Często zapominamy, że najlepsze rzeczy w życiu nie zależą od drogich czy skomplikowanych gadżetów. Dzieci potrafią czerpać ogromną radość z małych rzeczy, takich jak skakanie po kałużach, tworzenie baniek mydlanych czy układanie puzzli z domowych przedmiotów. Taka prostota może uczyć dzieci doceniać piękno i przyjemność z drobnych, codziennych przygód.

Zabawy bez zabawek wspierają rozwój i budowanie dobrych relacji między rodzicem a dzieckiem. Warto więc od czasu do czasu zachęcać dzieci do swobodnej eksploracji fascynującego otoczenia i odkrywanie świata bez konieczności wykorzystywania wielu przedmiotów materialnych. 

10 angażujących zabaw bez zabawek dla dzieci

Sprawdź, 10 najlepszych kreatywnych zabaw dla dzieci. Znajdziesz tutaj zabawy dla dzieci bez niczego, zabawy z zamkniętymi oczami, super zabawy rywalizacyjne dla dzieci, a także zabawy dla dwóch osób oraz gry na 3 i więcej osób w domu lub na świeżym powietrzu. Are you ready? 

1. Chodzi lisek koło drogi

Jest to bardzo znana dziecięca gra, chętnie prowadzona w przedszkolach, w której może brać udział dowolna liczba uczestników. Im więcej, tym lepiej! Odpowiednikiem tej zabawy w języku angielskim jest Duck, Duck, Goose. 

Na początku wszyscy siedzą w kręgu i wybierają jedną osobę, która z chusteczką w ręku krąży za plecami pozostałych uczestników. Krążąca osoba musi przed końcem piosenki rzucić komuś chusteczkę za plecy i szybko okrążając innych uczestników zająć miejsce tej osoby. W tym czasie osoba, której została rzucona chusteczka, musi szybko wstać i złapać biegnącą osobę. Jeśli jej się to nie uda, przejmuje chusteczkę i krąży na zewnątrz koła.

2. Zamrożony taniec 

Podczas tej zabawy, wszystkie dzieci tańczą, gdy gra muzyka. Kiedy muzyka się zatrzyma, każdy gracz musi natychmiast znieruchomieć i utrzymać nieruchomo swoją pozycję, aż muzyka zacznie się ponownie. Jeśli gracz nie zamrozi się natychmiast, wykonuje 10 podskoków na początku następnej rundy, a następnie ponownie dołącza do tańca.

3. Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

Kolejna popularna dziecięca zabawa ruchowa, w której najlepiej żeby uczestniczyło przynajmniej kilka osób. Jedna z nich, nazywana Babą-Jagą, znajduje się w pewnej odległości od reszty grupy i jest odwrócona tyłem lub ma zakryte oczy. Gracze biegną w kierunku Baby Jagi. Po wypowiedzeniu słów: “Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, odsłania oczy lub odwraca się do graczy. Wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie mogą się poruszać, mówić, śmiać się. Baba Jaga stara się ich sprowokować, np. rozśmieszając. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do punktu startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i rozgrywka się powtarza. Celem graczy jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy, i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje miejsce Baby Jagi.

4. Gorący ziemniak 

Gra jest bardzo prosta do przeprowadzenia i znana jest w języku angielskim pod nazwą “Hot Potato” i polega na tym, że gracze gromadzą się w kręgu i rzucają sobie nawzajem mały przedmiot, taki jak worek fasoli lub nawet prawdziwy ziemniak, podczas gdy gra muzyka. Gracz, który trzyma przedmiot, gdy muzyka się zatrzyma, zostaje wyeliminowany.

5. Kalambury

Jedna z ulubionych gier przez młodszych i starszych. Polega na tym, że jedna z osób pokazuje wylosowane hasło, nie mogąc przy tym używać żadnych słów. Reszta graczy odgaduje to hasło na podstawie rysowania lub pantomimy. Salwy śmiechu i element zdrowej rywalizacji podczas rozgrywki – gwarantowane! 

6. Gra w skojarzenia

Prosta zabawa dla małych i dużych, do której nie potrzeba absolutnie niczego poza zasobami swojego umysłu oraz bogatą wyobraźnią. Zacznij zabawę wypowiadając dowolne słowo, np. „krowa”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałeś, np. „trawa”. Twoim zadaniem jest znalezienie skojarzenia do „trawy”. Taka zabawa może trwać w nieskończoność i idealnie sprawdzi się podczas długiej podróży. 

7. Simon Says – Ojciec Wergiliusz

Angielska zabawa ruchowa Simon Says znana jest w Polsce pod nazwą Ojciec Wergiliusz i jest uwielbiana przez dzieci. Jeden gracz wciela się w rolę Szymona lub Ojca i wydaje innym graczom instrukcje, np. „wyskocz w powietrze” lub „wystaw język”. Należy ich przestrzegać tylko wtedy, gdy poprzedzone są zwrotem „Simon/Ojciec mówi”. W grze liczy się umiejętność odróżniania prawdziwych od fałszywych poleceń, nie poprzedzonych komendą “Simon/Ojciec mówi”. Zwycięzcą gry jest zwykle ostatni gracz, który pomyślnie wykonał wszystkie podane polecenia. 

8. Balonowa siatkówka

Zabawa w siatkówkę balonem jest niezwykle prosta i świetnie nadaje się dla osób w każdym wieku. Podczas zabawy wszyscy są zaangażowani, a najlepiej w taką balonową siatkówkę grać podczas pikników na świeżym powietrzu, na podwórku lub nawet w domu.

Aby zagrać w grę, podziel graczy na dwie drużyny i zdecydujcie, która drużyna serwuje pierwsza, po czym daj tej drużynie balon. Po rozpoczęciu zabawy, każda drużyna podaje między sobą balon tam i z powrotem, tak aby delikatny balon nie upadł i nie dotknął ziemi. Wszystkie odbicia rękoma, nogami i głową są dozwolone.  Jeżeli balon dotknie ziemi, drużyna po stronie upuszczonego balonu przegrywa mecz i punkt zostaje przyznany drugiej stronie. Ci, którzy jako pierwsi zdobędą 10 punktów, wygrywają mecz!

9. Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki 

Prosta, ale często wywołująca dużo śmiechu zabawa, którą często przeprowadza się w przedszkolu lub w większej grupie dzieci. Dzieci stają w kole, początkowo bardzo blisko siebie, a koło za sprawą kroków dzieci w tył, wciąż się powiększa. Na koniec, gdy kółko jest już zbyt duże, aby dzieci mogły trzymać się za ręce, wszyscy upadają na ziemię. Podczas zabawy dzieci wypowiadają słowa rymowanki: „Baloniku nasz malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę no i… bach!”.

10. Pisała Pani na maszynie 

To ciekawa zabawa dla dzieci w domu, dla dwóch osób. Podczas wypowiadania słów wierszyka, jedna osoba wykonuje określone ruchy masażu na plecach drugiej osoby. Po przejściu przez wszystkie kroki wierszyka osoby zamieniają się i zabawa się powtarza. Słowa, które należy wypowiadać to: “Pisała pani na maszynie (stukamy palcami po plecach), A, B, C, przecinek (ciągniemy delikatnie za włosy), że idą słonie, (na plecach dziecka kładziemy na zmianę całe dłonie), potem konie (piąstki). Panieneczki na szpileczkach (palce wskazujące), z gryzącymi pieseczkami (szczypanie). Świeci słońce, (dłonią zataczamy kółka), płynie rzeczka, (rysujemy linię), pada deszczyk. (wszystkimi palcami), Czujesz dreszczyk? (łaskotanie)”

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Angażująca zabawa bez zabawek połączona z nauką angielskiego

Jeśli szukasz pomysłu na to, aby Twoje dziecko rozwijało umiejętności językowe w bezstresowym środowisku, to szkoła angielskiego online Novakid będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki innowacyjnej platformie edukacyjnej i wykwalifikowanym nauczycielom native speakerom dzieci mogą uczyć się języka angielskiego poprzez interaktywną i angażującą zabawę, bez konieczności używania dodatkowych zabawek, czy akcesoriów.

Co wyróżnia Novakid spośród innych programów edukacyjnych online? Przede wszystkim, nasi nauczyciele są rodowitymi użytkownikami języka angielskiego, co oznacza, że dziecko ma możliwość uczenia się prawdziwego, żywego języka angielskiego. Zajęcia są prowadzone w formie gier, zadań i zagadek, co sprawia, że nauka staje się ciekawa i przyjemna. Dzieci mają szansę aktywnie uczestniczyć w lekcjach, rozwijać swoje umiejętności językowe i zwiększać pewność siebie w komunikacji po angielsku.

Jedną z największych zalet nauki z Novakid jest fakt, że do udziału w zajęciach wystarczy jedynie komputer z dostępem do internetu. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych zabawek czy materiałów. Dzięki temu możesz łatwo zorganizować lekcje w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia z domu. To niesamowita oszczędność czasu, która daje możliwość elastycznego dopasowania zajęć do harmonogramu całej rodziny.

Aby przekonać się, czy Novakid jest odpowiednim wyborem dla Twojego dziecka, skorzystaj już teraz z darmowej lekcji próbnej. Daj dziecku szansę na fascynującą i skuteczną naukę języka angielskiego, która oparta jest na edukacyjnej zabawie. 

Jakie są Wasze ulubione zabawy w domu, beż użycia zabawek? A może sami wymyślacie własne, angażujące zabawy z dzieckiem? Daj nam znać w komentarzu, co sądzisz na ten temat. 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.