Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Gdzie jechać w góry z dzieckiem? Polecane kierunki na rodzinne wakacje w górach
Parenting
Star icon
24.04.2024
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Gdzie jechać w góry z dzieckiem? Polecane kierunki na rodzinne wakacje w górach

Spis treści

Wakacje w górach z dziećmi to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu, zdobywania nowych doświadczeń i cieszenia się pięknem natury. Polskie góry oferują mnóstwo atrakcji dostosowanych do potrzeb i możliwości najmłodszych, co sprawia, że rodzice mogą bez obaw wybierać spośród różnorodnych tras.

Niezależnie od wieku dziecka, górskie wycieczki mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń i być bezpieczną formą aktywnego wypoczynku.

Decydując się na konkretny kierunek, warto wziąć pod uwagę wiek dzieci, wcześniejsze doświadczenie w górach oraz indywidualne oczekiwania wszystkich członków rodziny. Trasa na górską wycieczkę z najmłodszymi powinna być przede wszystkim krótka i łatwa. Atrakcyjne dla dzieci będą takie miejsca, jak schroniska z możliwością zdobycia pamiątkowej pieczątki czy odznaki, oraz wieże widokowe, place zabaw, mini-zoo, a także malownicze łąki, idealne na rodzinny piknik.

W artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą zaplanować idealne rodzinne wakacje w górach z dziećmi. Dowiesz się, gdzie warto jechać, aby w pełni skorzystać z uroków górskich krajobrazów, jakie trasy są najbezpieczniejsze i najciekawsze dla maluchów oraz co spakować, by wasza górska przygoda była komfortowa i pełna wrażeń.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania z nami najlepszych miejsc na wycieczki w góry z dziećmi!

Gdzie w góry z dzieckiem? 12 propozycji dla całej rodziny

Polskie góry są doskonałym miejscem na rodzinne wyprawy dzięki swojej dostępności i różnorodności tras, które są odpowiednie nawet dla najmłodszych dzieci.

Wiele szlaków turystycznych jest na tyle łagodnych, że pozwala na bezpieczne odkrywanie przyrody, co czyni je idealnym wyborem dla całych rodzin. Po drodze można natknąć się na liczne atrakcje, takie jak interaktywne ścieżki edukacyjne, place zabaw i punkty widokowe, które zachwycają pięknymi panoramami.

Polskie góry oferują nie tylko przepiękne krajobrazy, ale również bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjną, dzięki czemu taka wycieczka może stać się niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.

1. Karkonosze i Szklarska Poręba

Karkonosze to idealne miejsce na rodzinne wakacje w górach, szczególnie atrakcyjne są dla rodzin z dziećmi dzięki łagodnym szlakom i bogatej infrastrukturze turystycznej. Szklarska Poręba oferuje wiele atrakcji, takich jak Park Dinozaurów, interaktywne ścieżki edukacyjne oraz liczne ośrodki wypoczynkowe z placami zabaw. Warto odwiedzić również Wodospad Kamieńczyka i szlak na Szrenicę, który jest dostosowany nawet dla młodszych dzieci. Trasa jest oznaczona na zielono i zajmuje około 2-3 godzin marszu. Polecamy także wycieczkę do schroniska na Hali Szrenickiej, gdzie można zdobyć pieczątki turystyczne.

2. Tatry i Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska w Tatrach to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, które chcą poczuć prawdziwy górski klimat bez nadmiernego wysiłku. Łatwy i bezpieczny szlak prowadzi do najdłuższej doliny w Tatrach, oferując po drodze przepiękne widoki i możliwość odwiedzenia Term Chochołowskich. Trasa jest dostępna dla dzieci już od 3 roku życia. Spacer do schroniska zajmuje około 2 godziny w jedną stronę, co czyni go idealnym na jednodniową wycieczkę. Na miejscu dostępne są plac zabaw i edukacyjne ścieżki przyrodnicze.

3. Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie są doskonałym wyborem dla rodzin, oferując łagodne trasy i bogactwo przyrodnicze. Atrakcje, takie jak Park Miniatur i Ścieżka Edukacyjna na Świętym Krzyżu, sprawiają, że jest to idealne miejsce dla dzieci już od najmłodszych lat. Warto odwiedzić także centrum Geoedukacyjne i Łysicę, najwyższy szczyt, który jest dostępny nawet dla mniej doświadczonych turystów. Trasa z Nowej Słupi do Świętego Krzyża jest krótka i trwa około 1,5 godziny, co jest idealnym wyborem dla młodszych uczestników wyprawy.

4. Pieniny – górskie szczyty i Park Narodowy

Pieniny to świetne miejsce na rodzinne wędrówki. Znajdziemy tam trasy takie jak słynny szlak na Trzy Korony. Jest on dostępny dla dzieci od 7 roku życia i zapewnia spektakularne widoki na okolicę. Atrakcje regionalne to również spływ Dunajcem i wizyta w mini-zoo w Szczawnicy. Szlak jest dobrze przygotowany, a przejście zajmuje około 3 godziny. Pieniński Park Narodowy oferuje również wiele ścieżek edukacyjnych, które umożliwiają poznawanie lokalnej fauny i flory.

5. Góry Izerskie w Sudetach

Góry Izerskie są idealne dla rodzin dzięki łagodnym szlakom i malowniczym krajobrazom. Atrakcją dla dzieci są Izerskie Garby oraz Ścieżka w Koronach Drzew w Jizerce, która dostarcza wrażeń i umożliwia przeżycie przygód blisko przyrody z zupełnie nowej perspektywy. Szlak z Jakuszyc do Chatki Górzystów jest łatwy, trwa 2 godziny i jest dostępny dla dzieci już od 4 roku życia. Dodatkowo region oferuje liczne atrakcje takie jak warsztaty rzemieślnicze i możliwość obserwacji dzikiej przyrody.

6. Góry Stołowe i Kudowa-Zdrój

Góry Stołowe znane są z unikalnych formacji skalnych i są doskonałe dla rodzin, oferując edukacyjne ścieżki przyrodnicze i łatwe trasy. Szczególnie atrakcyjna są Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki, dostępne dla dzieci już od 5 roku życia. Trasa z Karłowa do Szczelińca jest oznaczona na czerwono i zajmuje około 3 godzin. W Kudowie-Zdrój warto odwiedzić Park Zdrojowy z mini-zoo i liczne punkty widokowe, które zachwycają dzieci i dorosłych.

7. Góry Sowie

Góry Sowie to świetne miejsce na rodzinne wycieczki, oferujące liczne szlaki dostosowane do możliwości dzieci. Atrakcyjne są tu szczególnie podziemne trasy turystyczne w Starej Kopalni w Wałbrzychu oraz szlak do Wielkiej Sowy, najwyższego szczytu, który jest dostępny nawet dla mniej doświadczonych turystów. Wycieczka ta jest odpowiednia dla dzieci od 6 roku życia i trwa około 2-3 godziny. W regionie dostępne są także liczne edukacyjne ścieżki przyrodnicze oraz możliwość odwiedzenia tajemniczych zamków, jak Zamek Książ, co czyni wycieczkę fascynującą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

8. Beskid Śląski

Beskid Śląski jest idealny dla rodzin z dziećmi, oferując łagodne, bezpieczne trasy oraz wiele atrakcji. Warto odwiedzić miejscowość Szczyrk, gdzie znajdują się liczne trasy turystyczne oraz kolej linowa na Skrzyczne, dostępna również dla najmłodszych. Trasa z Bielska-Białej do Szczyrku jest łatwa i może zająć około 2 godziny. Na miejscu czekają atrakcje takie jak Leśny Park Niespodzianek, gdzie dzieci mogą z bliska obserwować zwierzęta oraz uczestniczyć w interaktywnych zajęciach przyrodniczych.

9. Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi, które chcą doświadczyć prawdziwie górskiej przygody. Najbardziej polecamy trasę na Pilsko przez Korbielów, która jest jednym z łagodniejszych szlaków w okolicy i gwarantuje malownicze widoki. Szlak jest odpowiedni dla dzieci od 7 roku życia i zajmuje około 3 godzin. W regionie znajdują się również atrakcje jak Leśny Park Edukacyjny w Zwardoniu, który ma edukacyjne ścieżki przyrodnicze i umożliwia bliskie spotkania z fauną i florą górską.

10. Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie oferują mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi, w tym łatwe szlaki górskie i piękne krajobrazy. Idealna trasa prowadzi z Janowic Wielkich do Zamku Bolczów, co jest atrakcją samą w sobie. Szlak jest łatwy, bezpieczny dla dzieci i zajmuje około 2 godziny. Po drodze warto odwiedzić Wieżę Księżnej Anny, gdzie można podziwiać panoramę okolicy. Region ten jest odpowiedni dla dzieci od 5 roku życia i oferuje liczne możliwości do nauki poprzez zabawę i obserwację natury.

11. Szwajcaria Saksonska (Szlak Malarzy)

Szwajcaria Saksonska to niezwykłe miejsce, które swoim pięknem inspirowało niegdyś malarzy i artystów. Szlak Malarzy, który prowadzi przez malownicze krajobrazy i spektakularne formacje skalne, jest doskonały dla rodzin z dziećmi. Trasa z Wehlen do Rathen jest łatwa i zapewnia wiele miejsc do odpoczynku oraz umożliwia edukację na temat geologii i sztuki. Szlak jest odpowiedni dla dzieci od 6 roku życia, a cała wycieczka może trwać 3-4 godziny. W regionie warto odwiedzić także Festung Königstein, imponującą fortecę, która oferuje zarówno historyczne jak i przyrodnicze atrakcje.

12. Bieszczady – Połonina Caryńska

Bieszczady to idealne miejsce na wycieczki z dziećmi, które cenią ciszę i kontakt z naturą. Połonina Caryńska oferuje jedne z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach i szlaki dostosowane do możliwości młodszych turystów. Trasa z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską jest umiarkowanie trudna, ale dobrze przygotowana i oznaczona, co czyni ją dostępną dla dzieci od 8 roku życia. Trwa około 4-5 godzin i prowadzi przez jedne z najbardziej malowniczych terenów w Polsce, oferując niezapomniane wrażenia i bliski kontakt z dziką przyrodą.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

O czym warto pamiętać, wybierając się z dzieckiem w góry? 

Wybierając się z dzieckiem w góry, przede wszystkim, należy dostosować trudność szlaków do wieku i kondycji dziecka, unikając zbyt wymagających tras, które mogłyby przemęczyć najmłodszych. Ważne jest także sprawdzenie prognozy pogody, aby unikać niespodzianek i zadbać o odpowiednie ubranie dla wszystkich uczestników wprawy. Niezbędne jest również zabranie odpowiedniej ilości wody i przekąsek, które zapewnią energię podczas wędrówki. Warto zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy oraz znać lokalizacje najbliższych punktów ratunkowych.

Poniżej szczegółowo omówimy najważniejsze aspekty podczas planowania wakacji w górach z dzieckiem.

Wybór bazy wypadowej i noclegu przyjaznego dzieciom

Wybierając wakacyjną bazę wypadową i miejsce noclegu zwróć uwagę na dostępność specjalnych udogodnień dla rodzin oraz dodatkowych atrakcji dla dzieci. Idealne miejsca to te, które oferują nie tylko komfortowe warunki, ale także place zabaw, baseny czy specjalne menu dla najmłodszych. Noclegi przyjazne dzieciom często znajdują się w rejonach takich jak Góry Izerskie, Świętokrzyskie czy Karkonosze, gdzie dostępne są łatwe szlaki i delikatne podejścia w góry. Przy wyborze miejsca kieruj się również bliskością do atrakcji turystycznych oraz łatwością dojazdu, aby maksymalnie skrócić czas dodatkowych przejazdów, co jest ważne zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.

Planowanie niezbyt długich i urozmaiconych tras

Przy planowaniu tras warto wybierać te, które nie są zbyt długie i oferują zróżnicowany krajobraz oraz interesujące atrakcje. Idealne są trasy z ciekawymi punktami takimi jak schroniska, punkty widokowe czy ścieżki edukacyjne. Szlaki powinny być odpowiednio oznakowane i mieć zaplanowane miejsca postoju. Jeśli nie ma możliwości zakupu jedzenia lub picia po drodze, np. w schronisku, koniecznie spakujcie do plecaka odpowiednią ilość prowiantu na cały dzień. Urozmaicenie trasy ciekawymi przystankami pomoże utrzymać zainteresowanie dziecka i sprawi, że wędrówka będzie wyjątkową przygodą. Przykładowo, dziecko w wieku 6 lat jest w stanie przejść do 8 kilometrów dziennie, jednak na pierwsze wycieczki warto zaplanować trasy nieprzekraczające 6 kilometrów.

Ocena kondycji dziecka i zaplanowanie długości wycieczki

Przed wyruszeniem w góry ważne jest, aby realistycznie ocenić kondycję i możliwości dziecka. Młodsze dzieci będą potrzebować krótszych tras i częstszych przerw. Przy planowaniu długości wycieczki warto wziąć pod uwagę, że przygotowane dziecko może spokojnie pokonać określoną liczbę kilometrów, jednak zawsze lepiej przewidzieć dodatkowy czas na nieprzewidziane przerwy. Nie zapomnij również o możliwościach dorosłego niosącego dziecko – trasa powinna być dostosowana tak, by była do pokonania także z dodatkowym obciążeniem.

Wiek dziecka

Wycieczki górskie są możliwe z dziećmi w każdym wieku, jednak sposób przygotowania się do nich powinien być odpowiednio dostosowany. Niemowlęta i małe dzieci można zabierać na krótkie spacery w specjalnych nosidełkach, zwracając uwagę na odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dzieci, które już chodzą, mogą uczestniczyć w coraz dłuższych wędrówkach, stopniowo zwiększając trudność tras w miarę wzrostu ich wytrzymałości i górskich doświadczeń.

Motywacja dziecka na trasie

Aby utrzymać motywację dziecka na trasie, wprowadź elementy zabawy i interakcji z przyrodą. Organizuj gry takie jak poszukiwanie naturalnych skarbów, które można zbierać po drodze. Pochwal dziecko za każdy przejaw wytrwałości i zainteresowania przyrodą. Motywujące mogą być także małe nagrody za osiągnięcia na trasie, takie jak ulubione przekąski czy małe pamiątki. Ważne jest, aby dziecko czuło satysfakcję i radość z każdej wyprawy, co zachęci je do dalszych przygód w górach.

Odpowiednie przygotowanie do wyprawy

Każda górska wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Oprócz standardowego wyposażenia, jak odpowiednie buty i odzież, ważne jest posiadanie naładowanego telefonu z zapisanymi numerami alarmowymi oraz numerem do właścicieli ośrodka, w którym się przebywa. Upewnij się, że masz ze sobą odpowiednią ilość wody i jedzenia, a także apteczkę pierwszej pomocy. Dobre przygotowanie to klucz do bezpiecznej i udanej wycieczki z dzieckiem.

Co zabrać na wyjazd w góry z dzieckiem? 

Skoro wiemy już, że na każdą rodzinną wyprawę w góry trzeba się odpowiednio przygotować, sprawdźmy, co powinno się znaleźć w plecaku na wakacje z dzieckiem w górach oraz na górskim szlaku.

 • Cieplejsza odzież: sweter lub bluza polarowa, ciepłe, najlepiej wełniane, grube skarpetki, ciepła czapka i chustka na szyję.
 • Buty trekkingowe: odpowiednio dopasowane do stopy dziecka, z dobrą przyczepnością i wsparciem dla kostki.
 • Kurtka przeciwdeszczowa / lekkie poncho: im lżejsza tym lepiej, łatwa do składania, najlepiej z kapturem.
 • Nakrycie głowy / Osłona przeciwsłoneczna: kapelusz lub czapka z daszkiem, dodatkowo okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych.
 • Picie i jedzenie: woda mineralna (około 1,5 litra na osobę na dzień), przekąski takie jak batony energetyczne, orzechy, banany, suszone owoce, kanapki.
 • Gotówka, telefon, dokumenty, mapa, GPS: na szlaku przyda się portfel z niewielką ilością gotówki na pamiątki czy toaletę, telefon komórkowy z naładowaną baterią, dowody osobiste, mapa papierowa regionu oraz GPS lub aplikacja nawigacyjna na telefonie.
 • Apteczka: podstawowe środki pierwszej pomocy, w tym plastry, bandaże, środki przeciwbólowe, antyseptyczny spray, leki na alergię, termometr. Przydadzą się także chusteczki lub papier toaletowy.
 • Krem z filtrem UV: o wysokim faktorze ochrony (SPF 50), szczególnie ważny dla dzieci.
 • Środki przeciw owadom: spray lub maść przeciw komarom i kleszczom.
 • Plecak turystyczny: wygodny, z regulowanymi szelkami, najlepiej z pokrowcem przeciwdeszczowym.
 • Zapasowe ubranie: dodatkowa koszulka, bielizna dla dziecka.
 • Latarka lub czołówka: z dodatkowym zestawem baterii.
 • Karimata lub mata izolacyjna: może przydać się podczas odpoczynku na szlaku lub w przypadku planowania pikniku. Jest jednocześnie lekka i łatwa do spakowania do plecaka.

Podsumowanie

Wycieczki górskie z dziećmi to wspaniała okazja do spędzenia czasu na łonie natury. To także możliwość nauki i przyrodzie w praktyce i wspólnego odkrywania piękna polskich krajobrazów. Przy odpowiednim przygotowaniu i wyborze odpowiednich tras, cała rodzina może cieszyć się bezpiecznym i satysfakcjonującym wypoczynkiem.

Pamiętaj, aby dostosować długość i trudność szlaków do wieku i kondycji dzieci, zawsze mieć przy sobie niezbędne wyposażenie oraz zaplanować trasę z różnymi atrakcjami, które zainteresują najmłodszych.

\Wspólne planowanie wyprawy może również stać się ekscytującym doświadczeniem dla dzieci, ucząc je odpowiedzialności i podstaw orientacji w terenie. W góry można wybrać się z dzieckiem w każdym wieku, co czyni to rodzajem aktywności, który dostosowuje się do potrzeb i możliwości każdej rodziny.

Mamy nadzieję, że od teraz każda górska przygoda stanie się niezapomnianym przeżyciem, które zbliży Was jako rodzinę i zostawi po sobie mnóstwo pięknych wspomnień.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.