Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Młoda dziewczyna opala się, ilustracja, koncepcja bezpiecznego opalania dla dzieci
Zdrowie dziecka
Star icon
13.06.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Co na oparzenia słoneczne? 6 porad dla rodziców – zadbaj o dziecko na słońcu! 

Spis treści

Lato to intensywny czas, który całą rodziną chętnie spędzamy na świeżym powietrzu. Myśląc o lecie większość z nas marzy o gorących, słonecznych dniach i bezchmurnym niebie… i bardzo dobrze! Ale latem warto też zachować rozwagę i uważać na to ile czasu spędzamy na słońcu oraz czy jesteśmy odpowiednio przygotowani do kąpieli słonecznych. 

Lato wymaga także od rodziców nowych rytuałów pielęgnacyjnych, szczególnie jeżeli chodzi o pielęgnację wrażliwej i delikatnej skóry dzieci i noworodków. 

W tym artykule podzielmy się z rodzicami najlepszymi praktykami w letniej pielęgnacji skóry dzieci i wskazówkami, jak chronić skórę podczas opalania. Dowiedz się, co jest najlepsze na oparzenia słoneczne u dzieci oraz jak zadbać o delikatną skórę dziecka podczas letnich miesięcy i na wakacjach. Czytaj dalej i zapobiegaj poparzeniom słonecznym u dzieci, dzięki poradom Novakid

Nawilżenie i odżywienie skóry latem – jak uniknąć poparzenia słonecznego u dzieci

Wszyscy kochamy długie, słoneczne, letnie dni. Ale, aby uniknąć poparzenia słonecznego u dzieci, należy zastosować odpowiednie środki ochrony i kontrolować czas spędzany na słońcu. Szczególnie w najgorętszych godzinach dnia, kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze, warto pamiętać o zasadach letniej pielęgnacji i zachować rozwagę. 

 • Stosuj nawilżający krem do ciała. 

Wybieraj kremy, które zawierają naturalne składniki nawilżające, takie jak aloes czy masło shea. Unikaj produktów, które zawierają sztuczne substancje zapachowe, barwniki oraz substancje drażniące, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Stosuj kremy zarówno po kąpieli, jak i w ciągu dnia, podczas zabawy na świeżym powietrzu, szczególnie na częściach ciała bardziej narażonych na wysuszenie, takich jak łokcie, kolana i stopy.

 • Pijcie dużo wody.

Upewnij się, że Twoje dziecko pije wystarczającą ilość wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry i nie dopuścić do odwodnienia całego organizmu. Picie wody jest istotne nie tylko dla nawilżenia skóry, ale również dla ogólnego zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu. Zachęcaj dziecko do picia wody regularnie i oferuj mu wodę jako zdrową alternatywę dla napojów słodzonych.

 • Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu. 

Najlepiej unikać ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach, czyli między 10:00 a 16:00, gdy promieniowanie UV jest najintensywniejsze. Zagospodarujcie sobie miejsce w cieniu, korzystajcie z parasoli i innych środków zabezpieczających przed bezpośrednim działaniem słońca. Jeśli macie plany na spędzenie długiego czasu na zewnątrz, zadbaj o regularne przerwy w cieniu i ochładzanie organizmu, np. Poprzez picie wody.

 • Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. 

Wybieraj kremy z szerokim spektrum ochrony, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Zastosuj kremy o wysokim SPF (30 lub wyższym) na odsłonięte części ciała dziecka, takie jak twarz, ręce i nogi. Upewnij się, że aplikujesz krem na skórę co najmniej 15-30 minut przed ekspozycją na słońce i regularnie go odświeżaj co 2 godziny oraz po kąpieli. 

 • Zakładaj odpowiednią odzież. 

Wybieraj ubrania z długimi rękawami i nogawkami wykonane z lekkich, przewiewnych tkanin. Materiały takie jak bawełna i len szczególnie dobrze sprawdzają się latem, ponieważ pozwalają skórze oddychać. Pamiętaj, że dobrym dodatkiem do odzieży są także kapelusze z szerokim rondem, które chronią twarz, szyję i uszy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

 • Zwracaj uwagę na sygnały skóry. 

Regularnie sprawdzaj skórę dziecka, aby na czas zauważyć ewentualne, niepokojące zmiany, podrażnienia czy stany zapalne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy wskazujące na poparzenie słoneczne lub uczulenie na słońce, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk czy pęcherze, skonsultuj się z lekarzem. Skóra sucha i łuszcząca się może być również sygnałem niedostatecznego nawilżenia, dlatego konsekwentnie stosuj nawilżające kremy do ciała.

Nie zapominaj, że każde dziecko ma inną strukturę skóry oraz inne potrzeby w zakresie jej pielęgnacji. Dostosuj zatem nasze wskazówki do indywidualnych potrzeb swojego dziecka. Ważne jest, aby nawilżać i odżywiać skórę przez cały rok, a nie tylko latem, aby utrzymać jej zdrowie i dobrą kondycję. Regularna pielęgnacja skóry, codzienna higiena oraz odpowiednia ochrona przed słońcem zwłaszcza latem pomagają w uniknięciu poparzeń słonecznych i utrzymaniu skóry dziecka w dobrej kondycji i zdrowiu. 

Oparzenia słoneczne – objawy

Do najczęstszych objawów oparzeń słonecznych u dzieci, na które zwracają uwagę lekarze pediatrii należą: 

 • Zaczerwienienie skóry: po oparzeniu słonecznym skóra dziecka może stać się czerwona i podrażniona.
 • Ból i pieczenie: poparzenie słoneczne może powodować uczucie pieczenia, szczególnie gdy dotykasz lub podrażniasz opaloną skórę.
 • Obrzęk: w niektórych przypadkach oparzenia słoneczne mogą prowadzić do obrzęku skóry dziecka.
 • Bąble i pęcherze: w cięższych przypadkach oparzenia słonecznego mogą pojawić się bąble lub pęcherze na skórze, wypełnione płynem.
 • Świąd: poparzenie słoneczne może powodować świąd skóry, co może prowadzić do dyskomfortu u dziecka.
 • Suchość i łuszczenie się skóry: skóra po oparzeniu słonecznym może stać się sucha, łuszcząca się i napięta.

Nasilenie objawów oparzeń słonecznych może różnić się w zależności od stopnia poparzenia i indywidualnej reakcji skóry dziecka. Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka poważne objawy, takie jak silny ból, wysypka rozprzestrzeniająca się na dużą powierzchnię ciała, zawroty głowy czy nudności, należy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej.

Co robić, gdy dziecko ma udar słoneczny?

Nadmierne przebywanie na słońcu latem, zarówno u dorosłych jak i u dzieci może doprowadzić do udaru słonecznego. Nie wolno bagatelizować tego zagrożenia! Rodzice powinni wiedzieć, jakie są objawy udaru słonecznego, jak uchronić przed nim dziecko latem oraz co robić, gdy dojdzie do przegrzania organizmu dziecka.

Objawy udaru słonecznego u dzieci

Objawy udaru słonecznego mogą obejmować nudności, wymioty, zawroty głowy, osłabienie, wysoką gorączkę i szybkie bicie serca – wskazują lekarze pediatrzy. Zwłaszcza u dzieci i niemowląt  te objawy wskazują na rozpoznanie udaru słoneczny i koniecznie trzeba na nie natychmiast zwrócić uwagę.  

Leczenie udaru słonecznego u dziecka 

Gdy zaobserwujemy u dziecka objawy udaru słonecznego, należy niezwłocznie podjąć działania. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, według ekspertów pediatrii, to zabrać dziecko w chłodne miejsce. Zwłaszcza jeśli jesteś w tłocznym miejscu, powinieneś przenieść dziecko w spokojniejsze miejsce.

Następnie powinieneś zdjąć dziecku górne ubranie i położyć pociechę na bezpiecznej powierzchni. Położenie dziecka na ziemi z podniesionymi w górę rękami i nogami ma na celu przepompowanie krwi z narządów końcowych do narządów centralnych, takich jak serce i mózg, w celu zrekompensowania obniżonego ciśnienia krwi spowodowanego udarem słonecznym. Wówczas dziecko szybciej poczuje się lepiej. 

Jeśli to możliwe, zaleca się również brać zimny prysznic, trzymając dziecko pod spokojnym strumieniem chłodnej wody. Pomocne będzie również przyłożenie lodu do miejsc, gdzie żyły znajdują się blisko skóry, czyli przy szyi, pachwinach i pachach. 

W przypadku udaru słonecznego bardzo ważne jest również wsparcie płynowe z elektrolitami. Jeśli Twoje dziecko nie wymiotuje, możesz podawać mu powoli następującą mieszankę, którą proponują lekarze pediatrzy: 

 • 1 litr wody pitnej, 
 • 1 łyżeczka soli, 
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 
 • 1 łyżeczka cukru. 

W aptece znajdziesz też bez problemu elektrolity dla dzieci, które łatwiej wypić, ponieważ mają owocowy smak. 

Co robić, gdy dziecko się poparzy?

Niestety, nieuwaga i beztroska, które często mają miejsce na wakacjach, mogą doprowadzić do oparzeń u naszych dzieci. I to nie tylko tych słonecznych! Dzieci mogą dotknąć gorącego garnka lub wylać na siebie z kubka kawę lub herbatę. 

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić w takiej sytuacji, to potrzymać oparzone miejsce pod bieżącą wodą przez dwadzieścia minut. Jeśli oparzeniu uległ większy obszar ciała, wówczas konieczne jest jak najszybsze zdjęcie ubrania dziecka i umieszczenie go pod prysznicem, ponieważ z upływem czasu mogą tworzyć się zrosty między spaloną skórą a ubraniami. 

Lekarze zwracają uwagę na znaczenie dwudziestominutowego trzymania miejsca oparzenia w wodzie. Chociaż dwadzieścia minut to długi czas, może całkowicie zneutralizować oparzenia pierwszego stopnia i znacznie zmniejszyć skutki oparzeń drugiego stopnia. Należy jednak uważać, aby nie stosować lodu w przypadku oparzenia, ponieważ lód zwiększa uszkodzenia. 

Zwykła woda nie leczy oparzeń. Po trzymaniu oparzenia pod wodą można nałożyć leczniczy olejek lawendowy na obszar oparzenia. Możesz też skorzystać z probiotyków w przypadku biegunki lub wymiotów, z którymi możesz się spotkać przy mocniejszej reakcji organizmu na gwałtowne oparzenie. Mając przy sobie probiotyki podczas wyjazdu na wakacje, możesz szybko przywrócić równowagę bakteryjną u swojego dziecka.

Co na siniaki, stłuczenia, zadrapania i krwawienie z nosa? Wakacyjne SOS!

Upadki podczas zabawy na świeżym powietrzu, siniaki i zadrapania to częste niechciane “atrakcje”, które dzieci mogą napotkać latem. Ponieważ maluchy są bardziej aktywne i żywiołowe niż my dorośli, mogą upaść lub uderzyć w coś podczas zabawy, lub biegania w naturze. Problem ten występuje najczęściej w grupie wiekowej 0-6 lat, jednak jak przekonują lekarze pediatrzy, jest to normalny etap na ścieżce rozwojowej dziecka.

Jeżeli już dojdzie na wakacjach do mniejszego wypadku podczas zabawy lub upadku, ranę koniecznie trzeba przemyć mydłem. Najlepiej przez około 5 minut. Bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić zraniony fragment ciała, aby w ranę nie wdało się żadne poważniejsze zakażenie. Jeśli jednak rana jest głęboka, musimy najpierw zatamować krwawienie w zranionej okolicy. W tym celu należy uciskać ranę czystą szmatką. 

Co robić, gdy u dziecka dojdzie do krwawienia z nosa? Pamiętaj, że głowa dziecka nigdy nie powinna być odchylona do tyłu, wbrew powszechnemu przekonaniu o krwawieniu z nosa. W takim przypadku dziecko będzie miało mdłości, ponieważ połknie krew. Wymioty spowodowane nudnościami również wywołują krwawienie, ponieważ zwiększają ciśnienie w nosie. W ten sposób dziecko wpada tylko w błędne koło.

Przy krwawieniu z nosa, główka dziecka powinna być pochylona do przodu i uciskać nos z obu stron. Dzięki tej metodzie krwawienie powinno ustać w ciągu około pięciu minut, w normalnych warunkach. W przeciwnym razie trzeba udać się do szpitala – radzą lekarze pediatrii.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Właściwy wybór odzieży i akcesoriów do opalania – o czym pamiętać na wakacjach?

Prawidłowe ubieranie się i ochrona przed słońcem są szczególnie ważne na wakacjach, kiedy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a temperatury robią się wysokie. Z naszymi wskazówkami zapewnisz sobie i swojej rodzinie odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. 

Pamiętając o kilku istotnych czynnikach, będziecie mogli cieszyć się bezpiecznym i przyjemnym czasem spędzonym na słońcu. Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odzieży i akcesoriów na wakacjach, podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu. 

 • Zakładaj dziecku ubrania o długich rękawach i nogawkach, które pokrywają jak największą powierzchnię skóry. Wybieraj materiały lekkie i przewiewne, np. len i bawełnę, które blokują promieniowanie UV, ale pozwalają skórze oddychać. Możesz także szukać specjalnych ubrań o oznaczeniu UPF (Ultraviolet Protection Factor), które dodatkowo zwiększają ochronę przeciwsłoneczną u dzieci. 
 • Upewnij się, że Twoje dziecko nosi kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem, które zapewniają ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych dla całej twarzy, uszu, oczu i szyi. Wybieraj nakrycia głowy wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, aby zapewnić komfort termiczny.
 • Chroń oczy przed promieniowaniem UV dzięki okularom przeciwsłonecznym. Wybierz okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają filtrację promieniowania UVA i UVB. Szukaj modeli dostosowanych do wieku dziecka, tak aby zapewnić odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi, ale także komfortowe noszenie okularów.
 • Jeśli jakaś część ciała dziecka pozostaje odsłonięta, na przykład szyja, albo głowa, ponieważ akurat nie macie przy sobie czapeczki, użyj chustek lub szalików z lekkich materiałów, które można łatwo zawiązać wokół szyi lub na głowie dziecka. Zapewnią one dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym i pozwalają zabezpieczyć skórę przed poparzeniem słonecznym. 

Pielęgnacja skóry dla określonych grup wiekowych

Pielęgnacja skóry w okresie letnim będzie wyglądać nieco inaczej w zależności od wieku dziecka. Warto widzieć jak zadbać o skórę dziecka latem, na każdym etapie jego rozwoju i już od najmłodszych lat wpajać dziecku zdrowe podejście do codziennej higieny i pielęgnacji. 

W przypadku noworodków, unikaj ekspozycji na słońce w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka. Skóra noworodków jest szczególnie delikatna i podatna na poparzenia słoneczne. Jeśli konieczne jest wyjście na zewnątrz, ubieraj dziecko w lekkie, przewiewne ubrania, a główkę osłaniaj delikatnym kapeluszem. Pamiętaj, że kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie są zalecane dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. W razie konieczności skonsultuj się z pediatrą w celu uzyskania zaleceń dotyczących ochrony słonecznej dla noworodka.

U małych dzieci w wieku 2-4 lat, możesz już stosować delikatny, lekki krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF na odsłonięte części skóry, zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz. Ubieraj dziecko w lekkie ubrania o długich rękawach i nogawkach, wykonane z materiałów przewiewnych, które chronią skórę przed promieniowaniem UV.

Pamiętaj o nakryciu głowy i okularkach przeciwsłonecznych, aby chronić oczy i twarz przed słońcem.

Przedszkolaki w wieku 5-7 lat mogą już same stosować zdrową rutynę pielęgnacyjną latem. Zachęcaj pociechę do samodzielnego nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym pod twoim nadzorem, aby uczyć dziecko prawidłowej ochrony przed słońcem i budować jego świadomość na temat pielęgnacji ciała. 

Starszym dzieciom w wieku 8-12 lat przypominaj latem, jak ważne jest stosowanie ochrony przeciw słonecznej oraz unikanie przebywania na świeżym powietrzu w godzinach największego promieniowania słonecznego. Zachęcaj dziecko do monitorowania reakcji swojej skóry na słońce, a gdy zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, ból, wysypkę czy pęcherze, koniecznie skonsultujcie się z lekarzem.

Słoneczne oparzenie u dziecka – jak zapobiegać?

Pielęgnacja skóry w okresie letnim powinna obejmować nie tylko aktywną ochronę przed słońcem, ale także regularne nawilżanie. Upewnij się, że Twoje dziecko pije odpowiednią ilość wody, aby utrzymać dobre nawodnienie skóry. Po kąpieli słonecznej stosuj nawilżający krem lub balsam do ciała, aby utrzymać elastyczność i zdrowy wygląd skóry.

Najważniejszym krokiem do zapobiegania oparzeniom słonecznym u dzieci jest świadoma edukacja i uczenie dzieci o tym, jak ważne jest chronienie się przed słońcem, zwłaszcza latem. Możesz zachęcić dziecko do ochrony przeciw słonecznej poprzez radosne i interaktywne metody, takie jak malowanie słonecznych wzorów kremem z SPF na skórze lub opowiadanie ciekawych historii na temat znaczenia ochrony przed słońcem, aby dzieci były bardziej świadome i zaangażowane w proces pielęgnacji skóry.

Dbałość o skórę dziecka w okresie letnim to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale także zdrowia. Z odpowiednią pielęgnacją skóry i właściwymi środkami ochrony przeciwsłonecznej, Twoje dziecko będzie mogło cieszyć się aktywnościami na świeżym powietrzu w bezpieczny i komfortowy sposób. 

Poniżej znajdziesz dodatkowe wskazówki, jak zabezpieczyć skórę podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu na wakacjach i nie tylko! 

Pielęgnacja skóry podczas pływania i zajęć w wodzie 

Przed wejściem do wody nałóż krem z wodoodporny z filtrem przeciwsłonecznym, który utrzyma ochronę skóry nawet w kontakcie z wodą. Po zakończeniu pływania dokładnie spłucz ciało dziecka słodką wodą, aby usunąć resztki soli i chloru, które mogą przesuszać skórę. Natychmiast po wyjściu z wody nałóż nawilżający krem do ciała, aby przywrócić skórze jej naturalne nawilżenie.

Pielęgnacja skóry podczas zajęć na świeżym powietrzu

Jeśli Twoje dziecko jest aktywne na zewnątrz, upewnij się, że jest odpowiednio ubrane, w odzież chroniącą skórę przed promieniowaniem słonecznym i zranieniami. Regularnie nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym, szczególnie na odsłonięte części ciała, nawet podczas zabaw na placu zabaw czy górskich wędrówek. Pamiętaj o dodatkowej ochronie, takiej jak okulary przeciwsłoneczne i kapelusz, aby zapewnić ochronę wrażliwej głowy dziecka.

Pielęgnacja skóry podczas podróży i na wakacjach

Niezależnie od tego, czy podróżujecie samolotem, samochodem czy pociągiem, pamiętaj o nawilżaniu skóry dziecka w trakcie podróży. W suchym powietrzu klimatyzowanych pojazdów skóra może łatwo się przesuszać. Upewnij się, że masz przy sobie wystarczającą ilość kremu nawilżającego, aby regularnie nakładać go na skórę dziecka, zwłaszcza na dłonie, twarz i nogi. Jeśli wybierasz się na plażę lub na letnie wakacje, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym przed każdym wyjściem na słońce i regularnie go reaplikuj.

FAQ: Najczęstsze pytania rodziców na temat letniej pielęgnacji skóry u dzieci

Sprawdź tutaj odpowiedzi ekspertów i wyjaśnienia, które pomogą rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących pielęgnacji skóry dziecka w okresie letnim. 

Jak dbać o skórę latem?

Zawsze przed wyjściem na słońce, stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF, np. SPF 50. Unikaj ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach, między 12 a 15.

Ubieraj dziecko w lekkie, luźne, przewiewne ubrania i obowiązkowo kapelusz lub czapeczka na głowę. W bardzo upalne dni poszukaj cienia, gdy jesteście na zewnątrz.

Jak dbać o skórę dla dzieci?

Używaj łagodnych produktów myjących i unikaj gorącej wody. Po kąpieli stosuj nawilżający balsam lub krem do ciała. Szczególnie latem wybieraj ubrania wykonane z przewiewnych, naturalnych materiałów. Przed wyjściem na świeże powietrze, zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym, odpowiedni dla dzieci, np. SPF 50. 

Jak dbać o skórę po opalaniu?

Jeżeli dziecko zbyt mocno opaliło się np. podczas zabawy na plaży, zastosuj kilka kroków, które są kluczowe dla regeneracji skóry i złagodzenia ewentualnych podrażnień. Daj dziecku odpocząć w cieniu, zastosuj chłodne okłady i nasmaruj skórę dziecka specjalnym, nietłustym kremem, np. z aloesem, który łagodzi podrażnienia słoneczne. Nawilżaj skórę kremem regularnie i zadbaj, aby dziecko piło duże ilości wody, które wspierają procesy regeneracyjne zachodzące w naskórku. 

Co na oparzenia słoneczne? 

Jeżeli u dziecka doszło do oparzenia słonecznego, koniecznie zastosuj chłodne kompresy i nawilżający balsam lub krem do ciała. Unikaj dalszego narażenia na słońce, okryj skórę dziecka lekkimi, przepuszczającymi powietrze tkaninami i podawaj dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry i nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

W jaki sposób powinno się dbać o skórę?

Regularnie myj skórę łagodnymi produktami myjącymi dla dzieci. Unikaj agresywnych substancji chemicznych w kosmetykach i ubieraj dziecko w przewiewne ubrania. Często stosuj nawilżający balsam lub krem do ciała. Latem zawsze zabezpieczaj skórę przed promieniowaniem UV, stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym o jak najwyższej wartości SPF, np. SPF 50.

Na czym polega prawidłowa higiena skóry?

Prawidłowa higiena skóry dziecka obejmuje przede wszystkim regularne mycie skóry łagodnymi produktami myjącymi, szczególnie w miejscach narażonych na pot i codzienne zabrudzenia. Podczas kąpieli unikaj zbyt gorącej wody, ponieważ wysusza ona delikatną skórę dziecka oraz składników chemicznych w kosmetykach, które dodatkowo podrażniają skórę. Dbaj o czystość i higienę ubrań, ręczników i pościeli, aby uniknąć podrażnień skóry.

Jak dbać o nawilżenie skóry?

Stosuj nawilżający balsam lub krem do ciała, szczególnie latem. Wybieraj produkty bez substancji drażniących i dodatków zapachowych. Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry. Jeżeli możesz, unikaj długotrwałego przebywania w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach.

Uczulenie na słońce – czym smarować? 

W przypadku uczulenia na słońce warto skonsultować się z lekarzem, w celu uzyskania odpowiednich zaleceń dotyczących leczenia i stosowania konkretnych produktów. Samodzielnie możesz stosować kremy z filtrem o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Regularnie nakładaj je na skórę dziecka przed każdym wyjściem na słońce. Po opalaniu zastosuj kremy łagodzące, które mogą pomóc w złagodzeniu podrażnień i uczucia pieczenia. W szczególnych przypadkach, po konsultacji z pediatrą możesz podać dziecku lekarstwa przeciwhistaminowe, w celu złagodzenia objawów uczulenia na słońce. 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.