Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Porównanie popularnych metod nauczania języków: metoda Callana, Berlitza i TPR  
Parenting
Star icon
24.04.2024
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Porównanie popularnych metod nauczania języków: metoda Callana, Berlitza i TPR  

Spis treści

Współczesne podejścia do nauczania języków obcych są tak różnorodne, jak liczne są potrzeby uczących się. Wśród najczęściej stosowanych metod na kursach języka angielskiego jako drugiego języka wyróżnić można trzy, które różnią się między sobą podejściem i możliwymi do osiągnięcia efektami: metodę Callana, metodę Berlitza oraz Total Physical Response (TPR).

Każda z nich ma swoje unikalne zalety i pewne ograniczenia, którym warto się przyjrzeć przed podjęciem decyzji o wyborze danego kursu. Znajomość tych metod pozwoli zarówno dorosłym, jak i dzieciom znaleźć najbardziej adekwatne rozwiązanie edukacyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb i stylu uczenia się.

Warto więc zastanowić się, czy preferujemy intensywną naukę z dużą ilością powtórzeń, interakcje w realnych kontekstach czy może naukę przez działanie. Przyda się także wiedza o tym, jaki typ osobowości reprezentuje dziecko rozpoczynające naukę języka obcego – czy jest wzrokowcem, słuchowcem, kinestetykiem czy dotykowcem.

Porównanie popularnych metod nauki angielskiego oraz zestawienie ich z tradycyjnymi metodami nauki języków pomoże rodzicom wybrać najlepszą metodę dla swoich dzieci. Najważniejsze, aby najlepiej odpowiada ona naszym oczekiwaniom i celom edukacyjnym dziecka. Sprawdźmy zatem porównanie różnych metod nauki języka angielskiego.

Jakie wyróżniamy rodzaje metod nauczania? 

Każda z metod – metoda Callana, metoda Berlitza oraz Total Physical Response (TPR), prezentuje odmienną intensywność i podejście do nauki. Warto zatem zapoznać się z charakterystyką i porównaniem poszczególnych metod.

Metoda Callana charakteryzuje się dynamicznym tempem i skupia się na intensywnym powtarzaniu oraz ćwiczeniu mówienia w praktyce, co sprawia, że jest szczególnie efektywna dla osób preferujących aktywne uczenie się przez działanie.

Z kolei metoda Berlitza opiera się na naturalnym przyswajaniu języka poprzez zanurzenie w językowym środowisku, co imituje naturalne warunki nauki języka ojczystego.

Total Physical Response (TPR), najbardziej polecana jest dla najmłodszych uczniów, ponieważ zakłada naukę poprzez fizyczną aktywność i reagowanie całym ciałem. Ta metoda będzie w szczególności atrakcyjne dla osób, które preferują kinestetyczne metody uczenia się.

Wybór odpowiedniej metody zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami ucznia, jego osobowością oraz stylami uczenia się, gdyż każda z nich może przynieść nieco inny efekt i inny poziom zadowolenia z procesu nauki.

Metoda Callana: Charakterystyka i założenia

Metoda Callana to technika nauczania języka angielskiego, która opiera się na szybkim tempie działania oraz intensywnej praktyce mówienia i słuchania. Kluczowym założeniem tej metody jest maksymalizacja czasu, w którym uczeń jest aktywnie zaangażowany w mówienie po angielsku, co przyspiesza proces nauki.

Metoda ta charakteryzuje się powtarzalnością fraz i struktur gramatycznych, co ma na celu utrwalenie materiału i szybką automatyzację reakcji językowych. Zajęcia prowadzone są zwykle w dynamiczny sposób, bez tradycyjnych ćwiczeń gramatycznych, skupiając się głównie na bezpośredniej komunikacji.

Ta metoda może okazać się szczególnie efektywna u osób, które wolą intensywną naukę i szybkie osiąganie płynności w mówieniu, jednak może być mniej atrakcyjna dla tych, którzy potrzebują więcej czasu na przyswajanie nowych struktur gramatycznych w spokojniejszym tempie.

Metoda Berlitza: Indywidualne podejście do nauczania

Metoda Berlitza skupia się na indywidualnym podejściu do ucznia oraz na naukce poprzez naturalne i stopniowe zanurzenie w języku. Nauczanie odbywa się przede wszystkim przez konwersacje, co pozwala uczniom na praktyczne użycie języka w kontekstach, które imitują rzeczywiste sytuacje życiowe.

Kluczową cechą metody Berlitza jest możliwość dostosowywania materiału dydaktycznego do indywidualnych potrzeb uczniów oraz elastyczność w nauczaniu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które lepiej uczą się poprzez interakcje i praktyczne zastosowanie języka, a mniej skutecznie poprzez tradycyjne metody gramatyczne.

Metoda TPR: Nauka przez działanie

Total Physical Response (TPR) to metoda nauki języków obcych, która łączy słowa z fizycznymi, aktywnymi działaniami. W TPR, nauczyciel daje polecenia, które uczniowie następnie wykonują fizycznie. Jest to metoda szczególnie skuteczna w przypadku dzieci, które naturalnie uczą się poprzez ruch i działanie, ale również dorosłych preferujących aktywne metody nauki.

TPR pomaga w szybkim przyswajaniu nowego słownictwa i zwrotów, jednocześnie minimalizując stres związany z zapamiętywaniem i używaniem nowego języka w praktyce. Metoda ta jest znakomita do wprowadzania nowych słów, zwrotów, a także do nauki prostych poleceń, co sprawia, że język staje się częścią naturalnych, codziennych działań ucznia.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Porównanie metod w kontekście efektywności nauczania  

Poniżej przedstawiamy tabelę porównującą trzy omawiane metody nauczania angielskiego – metodę Callana, metodę Berlitza i metodę TPR. Przeanalizowaliśmy je pod kątem różnych czynników wpływających na efektywność nauczania.

Tabela pokazuje, jak różne metody mogą być bardziej lub mniej odpowiednie w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji ucznia. Zestawia także to, jakie cele edukacyjne spełnia i jak wyglądają warunki nauki.

Czynnik Metoda Callana Metoda Berlitza Metoda TPR
Wiek ucznia Skuteczna dla młodzieży i dorosłych preferujących szybkie tempo nauki. Nadaje się do każdego wieku, daje dużą elastyczność w nauczaniu. Szczególnie skuteczna dla mlodszych dzieci dzięki elementom ruchu.
Cel nauki Rozwój umiejętności mówienia i słuchania. Ogólny rozwój językowy, z naciskiem na komunikację. Rozwój słownictwa i zwrotów poprzez aktywne działanie.
Poziom zaawansowania Najlepsza dla początkujących i średnio zaawansowanych. Skuteczna na wszystkich poziomach zaawansowania. Idealna dla początkujących, zwłaszcza w nauce podstaw.
Styl uczenia się Preferujący intensywne i dynamiczne sesje. Preferujący swobodne zanurzenie i naturalne konteksty językowe. Kinestetyczni uczniowie, lubiący uczyć się przez działanie.
Czas poświęcony na naukę Krótki czas osiągnięcia biegłości w mówieniu. Dłuższy czas nauki wymagany, lecz bardziej kompleksowe podejście. Szybkie przyswajanie konkretnych zwrotów i słów.
Dostępność materiałów Szeroko dostępne, ale ograniczone do tej metody. Szeroki zakres materiałów dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczniów. Materiały często nie istnieją, ponieważ nauka wymaga fizycznej interakcji.
Interakcja z nauczycielem Bardzo intensywna, z dominacją nauczyciela. Zrównoważona, z dużym udziałem rozmów uczniów z nauczycielem. Interakcja oparta na wykonywaniu poleceń.
Koszt Zazwyczaj niższy niż metoda Berlitza. Może być droższa z uwagi na personalizację i intensywność. Zazwyczaj niski, minimalne potrzeby materiałowe, aby rozpocząć naukę w domu.
Skuteczność w grupie Wysoka w kontrolowanych, dużych grupach. Wysoka w małych grupach lub indywidualnie. Skuteczna w małych grupach, szczególnie z dziećmi.
Skuteczność online Skuteczna, ale wymaga dobrego połączenia i zaangażowania ucznia. Bardzo skuteczna dzięki możliwości interakcji wideo. Możliwa, dzięki interaktywnym platformom do zorganizowania aktywności fizycznych.

Która metoda jest najlepsza dla początkujących, a która dla zaawansowanych?  

Dla młodszych i początkujących uczniów języka angielskiego szczególnie polecana jest metoda Total Physical Response (TPR). Metoda ta, bazując na uczeniu przez działanie, pozwala uczniom na szybkie przyswajanie nowych słów i zwrotów dzięki połączeniu ich z fizycznymi czynnościami, co obniża barierę wejścia i sprawia, że nauka jest bardziej intuicyjna i mniej stresująca. Jest to szczególnie efektywne w przypadku osób, które nie mają jeszcze żadnej bazy językowej i potrzebują solidnych fundamentów, aby odnaleźć się w kontekstach nowego języka.

Dla osób na poziomie zaawansowanym bardziej odpowiednia może okazać się metoda Berlitza, która poprzez indywidualne podejście do nauczania i koncentrację na komunikacji w realnych kontekstach pozwala na doskonalenie zdolności językowych w sposób kompleksowy. Metoda ta, oferująca możliwość dostosowania tempa i treści zajęć do potrzeb ucznia, jest idealna dla tych, którzy chcą szlifować swoje umiejętności w specyficznych obszarach języka.

Rekomendując metodę nauki w zależności od poziomu zaawansowania, początkujący powinni rozważyć metody takie jak TPR dla lepszego zrozumienia podstaw i motywacji do dalszej nauki, natomiast bardziej zaawansowani uczniowie mogą skorzystać z metody Berlitza, aby precyzyjniej rozwijać swoje umiejętności językowe w praktycznych, życiowych sytuacjach.

Dla tych, którzy preferują intensywne kursy skoncentrowane na mówieniu i słuchaniu, metoda Callana będzie odpowiednia na każdym poziomie zaawansowania, zwłaszcza jeśli celem jest szybkie zwiększenie płynności językowej.

Jak wybrać odpowiednią metodę nauczania języka angielskiego? 

Podczas wyboru najodpowiedniejszej metody nauki angielskiego dla siebie lub dziecka, przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę wiek oraz założone cele edukacyjne. Młodsze dzieci często lepiej reagują na metody, które integrują naukę z fizyczną aktywnością, jak metoda Total Physical Response (TPR), natomiast dorośli mogą preferować metody bardziej skoncentrowane na dialogu i praktycznym zastosowaniu języka, jak metoda Berlitza.

Równie istotne jest rozpoznanie własnego stylu uczenia się. Osoby, które uczą się najlepiej słuchając (słuchowcy), mogą odnaleźć się w metodach takich jak Callan, gdzie duży nacisk kładziony jest na słuchanie i powtarzanie.

Tym, którzy preferują czytanie i pisanie (wzrokowcy), może odpowiadać tradycyjne podejście gramatyczne lub metoda Berlitza z jej bogatym materiałem leksykalnym. Z kolei dla tych, którzy uczą się przez praktykę i działanie (kinestetycy i dotykowcy), idealna będzie metoda TPR, która łączy naukę z ruchem i działaniem.

Kluczem jest więc dokładna analiza własnych preferencji oraz specyfiki sytuacji edukacyjnej. Warto również skonsultować się z nauczycielami lub doradcami edukacyjnymi, którzy mogą pomóc zidentyfikować styl uczenia się i zaproponować najbardziej odpowiednią metodę. Należy pamiętać, że niekiedy skuteczność nauki może być zwiększona przez kombinację różnych metod, dostosowanych do różnych aspektów języka, co pozwala na bardziej kompleksowe podejście do nauki.

Które metody nauczania wykorzystywane są w Novakid?

Novakid to nowoczesna platforma edukacyjna, która wykorzystuje innowacyjne metody nauczania języka angielskiego, dedykowane specjalnie dla dzieci. Zajęcia na Novakid charakteryzują się dynamicznym tempem i są w pełni prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli native speakerów, co zapewnia dzieciom naturalne zanurzenie w języku angielskim od pierwszych minut lekcji. Nauka poprzez zabawę, naśladowanie ruchów nauczyciela oraz interaktywność platformy sprawiają, że dzieci szybko angażują się w lekcje i z zainteresowaniem uczestniczą w edukacji.

Duży nacisk kładziony jest na praktyczne sytuacje, co umożliwia dzieciom stosowanie języka w realnych kontekstach już od najmłodszych lat. Przez stopniowe zanurzanie w języku angielskim, dzieci nie tylko uczą się efektywnie, ale również naturalnie przyswajają akcent i intonację.

Właśnie dlatego polecamy rodzicom, aby wypróbowali platformę Novakid podczas pierwszej bezpłatnej lekcji próbnej, szczególnie zachęcamy do zapisania pociech do programu angielski od podstaw, który jest doskonałym startem dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z językiem angielskim.

Podsumowując, wybór odpowiedniej metody nauczania języka angielskiego powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, stylu uczenia się oraz celów edukacyjnych ucznia. Metoda Callana, Berlitza, czy TPR – każda z nich oferuje unikalne podejście, które może być bardziej lub mniej efektywne w zależności od osobistych doświadczeń ucznia.

Warto skorzystać z dostępnych opcji, takich jak bezpłatne lekcje próbne na platformach edukacyjnych, aby przekonać się, która metoda najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Nauczanie języka angielskiego, dzięki nowoczesnym technologiom i metodom, staje się coraz bardziej dostępne i skuteczne, co otwiera przed uczniami nowe możliwości rozwoju i nauki.

Czy ten artykuł był inspirujący?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Prezenty dla dzieci
Wychowanie dziecka
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.