Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Ameryka Północna - państwa i stolice. Sprawdź wiedzę z quizem!
Edukacja dziecka
Star icon
24.01.2024
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Ameryka Północna – państwa i stolice. Sprawdź wiedzę z quizem!

Spis treści

Ameryka Północna to trzeci największy na świecie kontynent, który często kojarzy się głównie ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jednakże kontynent północnoamerykański to znacznie więcej niż tylko te dwa państwa. Ameryka Północna to prawdziwa mozaika kulturowa, składająca się z krajów, które mają swoją unikatową geografię oraz historię. Ameryka Północna obejmuje 23 niezależne kraje, od lodowatych krajobrazów Kanady po słoneczne wybrzeża Meksyku i małe, lecz pełne życia wyspy Karaibów.

Łączna powierzchnia Ameryki Północnej wynosi około 24,7 miliona kilometrów kwadratowych, co plasuje ją na trzecim miejscu na świecie, jeżeli chodzi o wielkość kontynentu. Jest to region o niezwykłej różnorodności geograficznej – od rozległych równin i potężnych pasm górskich, po malownicze wybrzeża i tętniące życiem metropolie. W tej różnorodności kryje się wiele ciekawostek, na przykład Grenlandia, największa wyspa na świecie, należąca do Danii, ale geograficznie będąca częścią Ameryki Północnej.

Zapraszamy do zgłębiania tajemnic i ciekawostek, jakie kryje Ameryka Północna. A jeśli interesuje Cię również południowa część kontynentu amerykańskiego, koniecznie sprawdź nasz quiz o państwach i stolicach Ameryki Południowej. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę geograficzną i sprawdzić, ile już wiesz!

Ile państw znajduje się w Ameryce Północnej?

Ameryka Północna to kontynent, na którym znajdują się 23 niezależne państwa. W zależności od kraju, podróżnicy mogą spotkać się z bardzo różnym typem krajobrazu. Już nawet w samych Stanach Zjednoczonych widać ogromną różnorodność na wschodnim i zachodnim wybrzeżu, na północy i na południu. Od malowniczych plaż pokrytych złotym piaskiem po majestatyczne pasma górskie, kontynent ten oferuje niezwykłe różnorodności i piękno. 

Oto państwa, które wchodzą w skład kontynentu północnoamerykańskiego z ich stolicami oraz powierzchnią w kilometrach kwadratowych:

Lp. Państwo Stolica Powierzchnia (w km²)
1 Antigua i Barbuda Saint John’s 442
2 Bahamy Nassau 13 940
3 Barbados Bridgetown 431
4 Belize Belmopan 22 966
5 Dominika Roseau 754
6 Dominikana Santo Domingo 48 730
7 Grenada Saint George’s 344
8 Gwatemala Gwatemala 108 890
9 Haiti Port-au-Prince 27 750
10 Honduras Tegucigalpa 112 090
11 Jamajka Kingston 10 991
12 Kanada Ottawa 9 976 140
13 Kostaryka San José 51 100
14 Kuba Hawana 100 860
15 Meksyk Meksyk 1 972 550
16 Nikaragua Managua 129 494
17 Panama Panama 78 200
18 Saint Kitts i Nevis Basseterre 261
19 Saint Lucia Castries 616
20 Saint Vincent i Grenadyny Kingstown 389
21 Salwador San Salvador 21 040
22 Stany Zjednoczone Waszyngton 9 631 418
23 Trynidad i Tobago Port of Spain 5 128

 

Ameryka Północna to kontynent o wyjątkowej różnorodności geograficznej. Jest otoczony przez trzy wielkie oceany: Atlantycki na wschodzie, Spokojny na zachodzie i Arktyczny na północy. Na tym kontynencie znajdują się także imponujące pasma górskie, takie jak Góry Skaliste w Ameryce Północnej oraz Sierra Madre w Meksyku.

 Wiele z krajów Ameryki Północnej posiada również bogate i zróżnicowane ekosystemy, od tropikalnych lasów deszczowych w Ameryce Środkowej po arktyczne tundry na północy Kanady. To wszystko tworzy mozaikę pełną naturalnego piękna i kulturowego bogactwa, która czyni Amerykę Północną kontynentem wartym poznania i docenienia w całości, poprzez podróże do poszczególnych państw.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Geografia i kultura Ameryki Północnej

Ameryka Północna, jako kontynent stanowi fascynujący obszar do odkrywania. Kultury zamieszkujące tę część świata to zarówno rdzenni mieszkańcy, jak Inuici i plemiona indiańskie, po współczesne, wielokulturowe społeczeństwa. Różnorodność kulturowa Ameryki Północnej manifestuje się w niezliczonych tradycjach, obyczajach, sztuce oraz w praktykach społecznych, które wyróżniają każde z tych społeczności.

Rdzenne kultury, takie jak kultura Inuitów na dalekiej północy czy różne plemiona indiańskie, zachowały wiele swoich tradycyjnych zwyczajów, języków i wierzeń. Ich historie, opowiadane przez pokolenia, są żywym świadectwem bogatej przeszłości tego kontynentu. Z kolei współczesne społeczeństwa Ameryki Północnej to wielokulturowe mieszanki, które kształtowały się przez wieki pod wpływem imigracji z różnych stron świata. Dzięki temu na kontynencie tym można doświadczyć fascynującego połączenia kultur, co znajduje odzwierciedlenie w muzyce, sztuce, kuchni oraz innych aspektach życia codziennego.

Języki i religie na tym kontynencie są równie zróżnicowane jak jego geografia. W Kanadzie dominują języki angielski i francuski, co jest wynikiem jej kolonialnej przeszłości. W Meksyku i krajach Ameryki Środkowej przeważa język hiszpański, który przybył wraz z konkwistadorami. Jednakże na kontynencie tym mówi się również w setkach języków rdzennych ludności, takich jak język Nahuatl w Meksyku czy języki quechua w Ameryce Centralnej. Te rdzenne języki, często używane równolegle z językami kolonialnymi, są kluczowym elementem zachowania kulturowej tożsamości i tradycji.

Religijnie, kontynent ten jest domem dla szerokiej gamy wierzeń. Chrześcijaństwo jest dominującą religią, z silnymi tradycjami katolickimi w Meksyku i krajach Ameryki Środkowej oraz różnorodnymi denominacjami protestanckimi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jednakże, obecne są również religie rdzenne, praktykowane przez niektóre społeczności rdzennych Amerykanów i Inuitów, które często łączą tradycyjne wierzenia z elementami chrześcijaństwa. To współistnienie różnych systemów wierzeń jest również odzwierciedleniem głębokiej różnorodności kulturowej kontynentu.

Interesującym aspektem kultury Ameryki Północnej jest jej zdolność do absorbowania i adaptowania różnorodnych wpływów. Widać to na przykład w muzyce – od jazzu i bluesa, które mają korzenie w afrykańskich tradycjach muzycznych, po latynoskie rytmy, które przyniosła ze sobą latynoska diaspora. Sztuka i literatura również odzwierciedlają tę wielokulturowość, prezentując dzieła od klasycznych europejskich tradycji po współczesne prądy artystyczne.

W dwóch największych państwach Ameryki Północnej, czyli w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, podróżnicy odnajdą różnorodność kulturową, która przejawia się w tradycjach, kuchni muzyce i sztuce. Znajdują się tam również niektóre z najbardziej spektakularnych parków narodowych na świecie, które są świadectwem wspaniałej różnorodności naturalnej tego regionu.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie sześciu najlepszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych, które każdy miłośnik przyrody powinien odwiedzić:

 1. Park Narodowy Yellowstone – Pierwszy park narodowy na świecie, znany z gejzerów, w tym słynnego Old Faithful, oraz różnorodnej fauny, w tym niedźwiedzi grizzly i wilków.
 2. Park Narodowy Wielkiego Kanionu – Zapierające dech w piersiach widoki, olbrzymie rozmiary i kolorowe formacje skalne sprawiają, że jest to jeden z najbardziej znanych parków na świecie.
 3. Park Narodowy Yosemite – Sławny ze swoich imponujących wodospadów, olbrzymich sekwoi i malowniczych dolin.
 4. Park Narodowy Zion – Oferuje spektakularne krajobrazy skalne, wąwozy i bogatą roślinność.
 5. Park Narodowy Rocky Mountain – Charakteryzuje się majestatycznymi górami, alpejskimi łąkami i bogatym życiem dzikich zwierząt.
 6. Park Narodowy Glacier – Znany z oszałamiających górskich krajobrazów, lodowców i turkusowych jezior.

Każdy z tych parków narodowych stanowi niewiarygodne doświadczenie i pozwala z bliska podziwiać naturalne piękno Ameryki Północnej. Kontynent ten jest prawdziwą skarbnicą różnorodności nie tylko kulturowej, ale i przyrodniczej, która zachwyca i inspiruje odwiedzających z całego świata. To połączenie kultury, historii i przyrody sprawia, że Ameryka Północna jest wyjątkowa i niezapomniana.

Quiz – państwa i stolice Ameryki Północnej

Sprawdź swoją wiedzę o państwach i stolicach kontynentu północnoamerykańskiego. Rozwiąż quiz składający się z 12 pytań i pamiętaj, że zawsze tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Pytania zostały zróżnicowane pod kątem poziomu trudności i obejmują różne obszary wiedzy.

Która z tych stolic należy do kraju Ameryki Północnej?
Jakie jest największe miasto w Meksyku?
W którym kraju Ameryki Północnej znajduje się wyspa Grenlandia?
Który z tych krajów ma najmniejszą powierzchnię?
Ile państw znajduje się w Ameryce Północnej?
Jakie jest ludność Kanady w 2023 roku?
Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Ameryki Północnej?
Która z tych rzek przepływa przez Stany Zjednoczone?
Które z tych państw jest monarchią?
Które miasto jest stolicą Belize?
Jak nazywa się pustynia znajdująca się w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych?
Które z tych państw leży na Karaibach?
Sprawdź wyniki
Sprawdź odpowiedzi

Pytania i ciekawostki o Ameryce Północnej

Ameryka Północna to jak już wiemy kontynent pełen fascynujących tajemnic i niezwykłych miejsc. Oto kilka ciekawostek, które mogą zaskoczyć i poszerzyć Twoją wiedzę geograficzną o tym regionie:

 1. Najmniejsze państwo: Najmniejszym państwem Ameryki Północnej jest Saint Kitts i Nevis, które ma zaledwie 261 km² powierzchni. Ta malutka wyspa to prawdziwy klejnot Karaibów, słynący z niesamowitych plaż i bogatej historii.
 2. Najdłuższa rzeka: Mississippi-Missouri to najdłuższy system rzeczny w Ameryce Północnej i czwarty pod względem długości na świecie. Rozciąga się na długość około 6 275 km, przepływając przez wiele amerykańskich stanów.
 3. Największe jezioro: Jezioro Górne (Lake Superior) jest największym z Wielkich Jezior i największym słodkowodnym jeziorem na świecie pod względem powierzchni, które wynosi około 82 100 km².
 4. Najwyższy szczyt: Najwyższym szczytem Ameryki Północnej jest Denali (dawniej znany jako Mount McKinley) w Alasce, który wznosi się na wysokość 6190 metrów n.p.m.
 5. Najstarsze miasto: St. Augustine na Florydzie jest uważane za najstarsze ciągle zamieszkane miasto założone przez Europejczyków w Stanach Zjednoczonych, datowane na rok 1565.

Jeżeli interesujesz się geografią i chcesz poszerzyć swoją wiedzę o inne kontynenty, zapraszamy do sprawdzenia naszych innych quizów. Odkryj na przykład tajemnice i wyjątkowość Afryki w naszym quizie o państwach i stolicach tego kontynentu, dostępnym tutaj: Quiz o Afryce. To doskonała okazja do zabawy i nauki dla całej rodziny!

Czy ten artykuł był pomocny?

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.