Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Piggy Bank icon
Piggy Bank icon
Nie zwlekaj!
⏳ -20% na dowolny abonament od 2 lekcji tygodniowo.
Udostępnij
LinkedIn share icon
Państwa i stolice Europy, czy znasz je wszystkie? Rozwiąż quiz
Quizy
Star icon
25.05.2023
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Państwa i stolice Europy, czy znasz je wszystkie? Rozwiąż quiz

Spis treści

Czy wiesz, ile państw jest w Europie? A może jesteś ciekaw, jakie są ich stolice? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś! Ten artykuł zaprasza dzieci i rodziców do fascynującej podróży po Europie, która pozwoli poznać nie tylko różnorodność kulturową i geograficzną, ale również nauczyć się, ile jest państw europejskich i jakie są ich stolice. Co więcej, wspólnie odkryjemy, dlaczego liczby te mogą różnić się w zależności od sposobu ich ujęcia.

Dlaczego warto połączyć naukę geografii z dobrą zabawą i rozwiązać nasz quiz – państwa Europy i ich stolice? Ponieważ poprzez zabawę nauka staje się bardziej przyjemna, a wiedza szybciej zostaje w głowie. Wprowadzając elementy interaktywne i ciekawe zadania, możemy rozbudzić w dzieciach ciekawość świata, a jednocześnie poszerzać wiedzę na temat państw i ich stolic w Europie.

Jak sami za chwilę zobaczycie, określenie dokładnej liczby państw w Europie zależy od sposobu ich ujęcia. Tradycyjnie przyjęto, że w Europie jest 44 państw. Jednak warto wiedzieć, że ta liczba może się różnić w zależności od ujęcia geograficznego, politycznego lub kulturowego.

Sprawdź, jak wiele różnych stolic można odwiedzić w Europie. Od eleganckiego Paryża po tętniący życiem Berlin, od zabytkowego Rzymu po historyczne Ateny – każda stolica ma swoją unikalną historię, architekturę i atmosferę. Koniecznie rozwiąż nasz quiz na końcu artykułu i zapamiętaj wszystkie państwa i stolice w Europie.

Ile jest krajów i stolic w Europie?

Według obecnej mapy politycznej, w Europie znajdują się 44 stolice państw niepodległych, pomimo że geograficznie jest 46 państw europejskich. 2 stolice (Ankara i Astana) leżą bowiem w Azji.

Najczęściej przyjmuje się, że państw Europejskich na mapie politycznej Europy ze stolicami jest 44 i są to następujące kraje – patrz tabela. 

 

LP. PAŃSTWO STOLICA
1 Albania Tirana
2 Andora Andora
3 Austria Wiedeń
4 Belgia Bruksela
5 Białoruś Mińsk
6 Bośnia i Hercegowina Sarajewo
7 Bułgaria Sofia
8 Chorwacja Zagrzeb
9 Czarnogóra Podgorica
10 Czechy Praga
11 Dania Kopenhaga
12 Estonia Tallin
13 Finlandia Helsinki
14 Francja Paryż
15 Grecja Ateny
16 Hiszpania Madryt
17 Holandia Amsterdam – stolica konstytucyjna;
Haga – siedziba rządu
18 Irlandia Dublin
19 Islandia Rejkiawik
20 Liechtenstein Vaduz
21 Litwa Wilno
22 Luksemburg Luksemburg
23 Łotwa Ryga
24 Macedonia Skopie
25 Malta Vallletta
26 Mołdawia Kiszyniów
27 Monako Monako
28 Niemcy Berlin
29 Norwegia Oslo
30 Polska Warszawa
31 Portugalia Lizbona
32 Rosja Moskwa
33 Rumunia Bukareszt
34 San Marino San Marino
35 Serbia Belgrad
36 Słowacja Bratysława
37 Słowenia Lublana
38 Szwajcaria Berno
39 Szwecja Sztokholm
40 Ukraina Kijów
41 Watykan Watykan
42 Węgry Budapeszt
43 Wielka Brytania Londyn
44 Włochy Rzym

 

Czy Kosowo to niepodległe państwo? 

Kosowo ogłosiło swoją niepodległość od Serbii w lutym 2008 roku i od tego czasu w praktyce funkcjonuje jako odrębny kraj. Warto jednak pamiętać, że terytorium Kosowa nie jest uznawane przez wszystkie kraje świata. Dlatego też nie zawsze Kosowo, zaliczane jest jako osobne państwo europejskie ze swoją stolicą.

Niepodległość Republiki Kosowa uznaje tylko 97 krajów na świecie. Czy Polska uznaje Kosowo? Tak, Polska uznała niepodległość Kosowa jako osiemnaste państwo na świecie.

Niepodległości Kosowa nie uznają m.in. takie kraje jak: Hiszpania, Grecja, Cypr, Rumunia, Argentyna, Brazylia, Chiny, Meksyk, Maroko, Mołdawia Gruzja czy Słowacja. Swoje poparcie dla Kosowa jako osobnej republiki wycofało wiele krajów takich jak, chociażby Dominikana, Togo czy Sierra Leone.

Ze względu na niepełne uznanie Republiki Kosowa, za suwerenne i niezależne państwo w Europie, czasami w statystykach podaje się, że liczba państw Europy ze stolicami to 45 (z Kosowem włącznie), jednak częściej jest to oficjalna liczba 44 państw (bez Kosowa).

Mapa polityczna Europy: znajdź wszystkie 44 państwa Europy i ich stolice

Ile jest państw należących do Unii Europejskiej?

Na kontynencie europejskim funkcjonuje wspólnota narodów europejskich, nazwana Unią Europejską. Jest to gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. 

Unia Europejska, powołana oficjalnie 1 listopada 1993 roku na mocy traktatu z Maastricht podpisanego 7 lutego 1992 roku i jest rezultatem długotrwałego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Jednak korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego, kiedy to szereg inicjatyw i działań zostało podjętych w celu umocnienia jedności i współpracy w Europie.

Na początku integracji europejskiej założyciele Unii Europejskiej skupiali się na kształtowaniu współpracy między sześcioma państwami zachodnioeuropejskimi. Te państwa, nazywane również państwami założycielskimi, tworzyły różne formy i mechanizmy współpracy, zakładając organizacje, instytucje i organy, których celem było zbliżenie ich interesów i wspólne działanie.

Państwa założycielskie UE to: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. To właśnie one odegrały kluczową rolę w tworzeniu fundamentów integracji europejskiej. Poprzez swoje zaangażowanie i determinację, te sześć państw zainicjowało proces, który później rozwinął się w dynamiczną i rozbudowaną strukturę Unii Europejskiej.

Od tamtego czasu Unia Europejska nie tylko rozszerzyła swoje granice geograficzne, ale także poszerzyła swoje cele i zakres działań. Dziś Unia Europejska jest wspólnotą 27 państw członkowskich, które dążą do osiągnięcia wspólnych celów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych.

Współczesna integracja europejska jest jednym z najważniejszych procesów w historii kontynentu. Przez współpracę i jedność, państwa europejskie dążą do wzmocnienia pokoju, stabilności i dobrobytu na obszarze Europy.

Sprawdź, jakie państwa europejskie należą do Unii Europejskiej i w którym roku dołączyły do wspólnoty. 

 

LP. PAŃSTWO DATA DOŁĄCZENIA
1 Austria 1 stycznia 1995
2 Belgia 25 marca 1957
3 Bułgaria 1 stycznia 2007
4 Chorwacja 1 lipca 2013
5 Cypr 1 maja 2004
6 Czechy 1 maja 2004
7 Dania 1 stycznia 1973
8 Estonia 1 maja 2004
9 Finlandia 1 stycznia 1995
10 Francja 25 marca 1957
11 Grecja 1 stycznia 1981
12 Hiszpania 1 stycznia 1986
13 Holandia 25 marca 1957
14 Irlandia 1 stycznia 1973
15 Litwa 1 maja 2004
16 Luksemburg 25 marca 1957
17 Łotwa 1 maja 2004
18 Malta 1 maja 2004
19 Niemcy 25 marca 1957
20 Polska 1 maja 2004
21 Portugalia 1 stycznia 1986
22 Rumunia 1 stycznia 2007
23 Słowacja 1 maja 2004
24 Słowenia 1 maja 2004
25 Szwecja 1 stycznia 1995
26 Węgry 1 maja 2004
27 Włochy 25 marca 1957

QUIZ Europa – kraje i stolice EU

Czy jesteś w stanie wymienić wszystkie stolice Europy? A czy wiesz jakie państwa europejskie gdzie leżą i jakie mają stolice? Sprawdź swoją wiedzę w specjalnym quizie. Na końcu sprawdź swoje odpowiedzi i podsumuj punkty!

Jaka jest stolica Czech?
Które państwo ma stolicę w Madrycie?
Stolicą Włoch jest:
Stolica Niemiec to:
Które państwo ma stolicę w Budapeszcie?
Stolicą Rosji jest:
Które państwo ma stolicę w Atenach?
Stolicą Francji jest:
Które państwo ma stolicę w Dublinie?
Stolicą Szwecji jest:
6 stolic państw założycielskich Unii Europejskiej to:
Sprawdź wyniki

Dodatkowe, trudniejsze pytania do quizu o państwach i stolicach europejskich

Gdzie leży Rosja?
Które państwo graniczy z Francją na wschodzie?
Gdzie leży Szwecja?
Które państwo graniczy z Polską na południu?
Gdzie leży Grecja?
Sprawdź wyniki

FAQ: Częste pytania o kraje europy i ich stolice

Jakie są stolice państw Europy?

Stolice państw Europy to: Tirana, Andora la Vella, Wiedeń, Mińsk, Bruksela, Saraievo, Sofia, Zagrzeb, Nikozja, Praga, Kopenhaga, Tallinn, Helsinki, Paryż, Tbilisi, Ateny, Budapeszt, Reykjavik, Dublin, Rzym, Prisztina, Ryga, Vaduz, Wilno, Luksemburg, Skopje, Valletta, Kiszyniów, Podgorica, Amsterdam, Oslo, Warszawa, Lizbona, Bukareszt, Moskwa, San Marino, Belgrad, Bratysława, Lublana, Madryt, Sztokholm, Berno, Ankara, Kijów.

Ile jest krajów w Europie?

W Europie znajdują się 44 stolice państw niepodległych, pomimo że geograficznie jest 46 państw europejskich. 2 stolice Turcji i Kazachstanu (Ankara i Astana) leżą bowiem w Azji.

Ile jest stolic w Europie 2023?

W Polsce przyjmuje się, że w Europie znajdują się stolice 45 państw europejskich, ponieważ Polska uznaje republikę Kosowa, ze stolicą w Prisztinie za niepodległe państwo europejskie. 

Jakie państwo europejskie ma największą powierzchnię? 

Największą powierzchnię spośród państw Europy ma Rosja – jej całkowita powierzchnia to 17 mln km2, z czego 4,4 mln km2 położone jest na kontynencie europejskim.

Jakie jest najmniejsze pod względem powierzchni państwo w Europie? 

Najmniejszym państwem w Europie (i na Świecie) pod względem powierzchni jest Watykan zajmujący zaledwie 0,44 kilometra kwadratowego.

Jakie państwa należą do Unii Europejskiej?

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.

Pamiętaj, że podczas zwiedzania europejskich państw i stolic, przydaje się znajomość języka angielskiego. W Europie w większości krajów bez problemu dogadasz się z mieszkańcami po angielsku. Warto jak najwcześniej wprowadzić naukę angielskiego do edukacji dziecka. Im wcześniej maluch zacznie mówić po angielsku, tym lepiej będzie posługiwał się językiem obcym w przyszłości. 

Jeżeli szukasz lekcji angielskiego nastawionych na komunikację i prowadzonych w formie dobrej zabawy, sprawdź angielski dla dzieci w przedszkolu oraz angielski online dla młodzieży od Novakid. Zapisz pociechę na pierwsze bezpłatne zajęcia próbne i sprawdź, czy nauka angielskiego z Novakid to coś dla Was! 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów.
Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko