Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
10 najpiękniejszych miejsc w Ameryce Południowej 
Edukacja dziecka
Star icon
20.05.2024
Time icon 10 min

10 najpiękniejszych miejsc w Ameryce Południowej 

Spis treści

Ameryka Południowa to kontynent pełen kontrastów, bogactwa kulturowego i niesamowitych krajobrazów, które zapierają dech w piersiach. Od górskich szczytów Andów, przez rozległe równiny Amazonii, po malownicze plaże karaibskiego wybrzeża – każdy zakątek tego kontynentu skrywa unikalne skarby przyrody i historii.

Wśród licznych atrakcji turystycznych, niektóre miejsca wyróżniają się swoją wyjątkowością i niezwykłym pięknem, przyciągając co roku miliony podróżników z całego świata. W tym artykule zabierzemy Was w podróż po dziesięciu najpiękniejszych miejscach Ameryki Południowej, które warto odwiedzić, by doświadczyć magicznej atmosfery tego niezwykłego kontynentu.

Odkryjcie z nami zaginione miasto Inków, majestatyczne wodospady, tajemnicze wyspy oraz wiele innych cudów natury i kultury, które sprawiają, że Ameryka Południowa jest tak fascynująca. Gotowi na niezapomnianą przygodę? Wyruszamy!

Co warto zobaczyć w Ameryce Południowej? 

Odkryj najlepsze miejsca do odwiedzenia w Ameryce Południowej. Z naszym przewodnikiem dowiesz się, w jakich krajach znajdują się wybrane atrakcje oraz co mają do zaoferowania zwiedzającym. Wybierz się w wyjątkową podróż i odkrywaj fascynującą Ameryką Południową.

1. Machu Picchu – Peru

Machu Picchu, znane jako „Zaginione Miasto Inków,” znajduje się w Peru, na wysokości około 2400 metrów n.p.m. Zostało zbudowane w XV wieku i odkryte ponownie przez Hiram Binghama w 1911 roku. Machu Picchu charakteryzuje się niezwykłą architekturą inkaską, składającą się z precyzyjnie ułożonych kamieni bez użycia zaprawy.

Warto je odwiedzić ze względu na jego historyczne znaczenie i zapierające dech w piersiach widoki. Machu Picchu jest dostępne dla dzieci, choć wspinaczka może być wymagająca. Ciekawostką jest, że dokładny cel budowy tego miejsca pozostaje tajemnicą. Wizyta tutaj to niezapomniane doświadczenie, które łączy historię z niesamowitą przyrodą.

2. Figura Chrystusa Odkupiciela – Rio de Janeiro, Brazylia
Figura Chrystusa Odkupiciela, znajdująca się w Rio de Janeiro, została ukończona w 1931 roku i ma 30 metrów wysokości. Znajduje się na szczycie góry Corcovado, skąd roztacza się panoramiczny widok na miasto.

Pomnik ten charakteryzuje się ogromnym rozmiarem i jest symbolem pokoju i chrześcijaństwa. Warto ją odwiedzić ze względu na zapierające dech w piersiach widoki oraz jej symboliczne znaczenie. Jest to atrakcja przyjazna dzieciom, a ciekawostką jest, że figura jest wykonana z betonu i steatytu, co zapewnia jej trwałość w wilgotnym klimacie.

3. Wodospad Iguazu – granica Argentyny i Brazylii
Wodospad Iguazu, położony na granicy Argentyny i Brazylii, składa się z około 275 oddzielnych kaskad. Powstał około 150 milionów lat temu. Charakteryzuje się imponującymi rozmiarami i ogromnym przepływem wody.

Warto go odwiedzić ze względu na niesamowite widoki oraz możliwość zobaczenia różnorodnej fauny i flory. Jest to miejsce przyjazne dzieciom, z łatwo dostępnymi ścieżkami i punktami widokowymi. Ciekawostką jest, że wodospady tworzą naturalną granicę między dwoma krajami. Wizyta tutaj to wspaniałe doświadczenie dla całej rodziny.

4. Wyspy Galapagos – Ekwador
Wyspy Galapagos, należące do Ekwadoru, są archipelagiem około 18 wysp i wielu mniejszych wysepek. Mają około 3-5 milionów lat. Charakteryzują się unikalną fauną i florą, która zainspirowała teorię ewolucji Karola Darwina. Warto je odwiedzić ze względu na możliwość obserwacji niespotykanych nigdzie indziej zwierząt i piękne krajobrazy.

Wyspy są przyjazne dzieciom, z wieloma edukacyjnymi i rekreacyjnymi atrakcjami. Ciekawostką jest, że na wyspach można spotkać gigantyczne żółwie, które żyją tam od wieków. Wizyta na Galapagos to niezapomniana lekcja przyrody.

5. Salar de Uyuni – Boliwia
Salar de Uyuni, największa solna pustynia na świecie, znajduje się w Boliwii i ma około 40 tysięcy lat. Charakteryzuje się ogromnymi, płaskimi obszarami białej soli, które tworzą surrealistyczne krajobrazy. Warto ją odwiedzić dla unikalnych widoków i niezwykłych doświadczeń, takich jak przebywanie na największym lustrze świata w porze deszczowej.

Jest to miejsce przyjazne dzieciom, chociaż surowe warunki mogą być wymagające. Ciekawostką jest, że Salar de Uyuni zawiera około 7% światowych zasobów litu. To miejsce zapewnia niezapomniane wrażenia i unikalne możliwości fotograficzne.

6. Perito Moreno Glacier – Argentyna
Lodowiec Perito Moreno, położony w Parku Narodowym Los Glaciares w Argentynie, ma około 18 tysięcy lat. Charakteryzuje się dynamicznym ruchem i spektakularnym zjawiskiem odrywania się lodu. Warto go odwiedzić ze względu na możliwość zobaczenia z bliska jednego z niewielu lodowców na świecie, który wciąż rośnie.

Jest to miejsce przyjazne dzieciom, z łatwymi do pokonania trasami i bezpiecznymi punktami widokowymi. Ciekawostką jest, że lodowiec przesuwa się z prędkością około dwóch metrów dziennie. Wizyta tutaj to fascynujące doświadczenie pokazujące potęgę natury.

7. Wyspa Wielkanocna – Chile
Wyspa Wielkanocna, należąca do Chile, jest jedną z najbardziej odległych zamieszkanych wysp na świecie, o bogatej historii sięgającej około 1200 roku. Charakteryzuje się tajemniczymi posągami moai, których jest ponad 900.

Warto ją odwiedzić ze względu na unikalne dziedzictwo kulturowe i piękne krajobrazy. Jest to miejsce przyjazne dzieciom, z wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Ciekawostką jest, że niektóre z moai mają ponad 10 metrów wysokości. Wizyta na Wyspie Wielkanocnej to podróż do serca tajemniczej cywilizacji.

8. Torres del Paine – Chile
Park Narodowy Torres del Paine w Chile jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc na Ziemi, założonym w 1959 roku. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, w tym granitowymi wieżami, jeziorami i lodowcami.

Warto go odwiedzić ze względu na niezwykłe możliwości trekkingowe i obserwację dzikiej przyrody. Jest to miejsce przyjazne dzieciom, z różnorodnymi trasami dostosowanymi do różnych poziomów zaawansowania. Ciekawostką jest, że park ten jest domem dla pumy. Wizyta tutaj to prawdziwa przygoda na łonie natury.

9. Park Narodowy Tayrona – Kolumbia
Park Narodowy Tayrona w Kolumbii, założony w 1969 roku, znajduje się na karaibskim wybrzeżu i charakteryzuje się pięknymi plażami, lasami tropikalnymi i bogatą różnorodnością biologiczną. Warto go odwiedzić ze względu na niesamowite widoki i możliwość relaksu na dziewiczych plażach.

Jest to miejsce przyjazne dzieciom, z licznymi ścieżkami i miejscami do odpoczynku. Ciekawostką jest, że park ten jest domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Wizyta tutaj to połączenie wypoczynku z odkrywaniem dzikiej przyrody.

10. Lençóis Maranhenses – Brazylia
Lençóis Maranhenses w Brazylii to unikalny park narodowy, założony w 1981 roku, charakteryzujący się białymi wydmami i sezonowymi lagunami. Warto go odwiedzić dla niezwykłych krajobrazów, które wyglądają jak gigantyczne, białe prześcieradła rozciągnięte na pustyni.

Jest to miejsce przyjazne dzieciom, z możliwością kąpieli w ciepłych lagunach. Ciekawostką jest, że laguny wypełniają się wodą deszczową tylko w porze deszczowej, co tworzy unikalny ekosystem. Wizyta tutaj to wyjątkowe doświadczenie natury i piękna.

Miejsca w Ameryce Południowej na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to zestawienie miejsc o wyjątkowym znaczeniu kulturalnym lub przyrodniczym, które zostały uznane za dziedzictwo ludzkości. Tworzona przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury, lista ma na celu ochronę i zachowanie tych miejsc dla przyszłych pokoleń.

Wpisanie na listę UNESCO jest prestiżowym wyróżnieniem, które podkreśla unikalną wartość danego miejsca. W Ameryce Południowej nie brakuje miejsc, wpisanych na listę UNESCO. Sprawdź je koniecznie.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Argentyna:

 1. Park Narodowy Los Glaciares
 2. Jezuickie Misje Guarani: San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto, Santa María Mayor, w Argentynie, oraz ruiny São Miguel das Missões w Brazylii
 3. Jesuit Block i Estancias w Kordobie
 4. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg
 5. Park Narodowy Iguazu
 6. Pustynia i naturalne tereny półpustynne w Talampaya
 7. Ischigualasto / Park Narodowy Talampaya
 8. Cueva de las Manos, Rio Pinturas
 9. Valdes Peninsula

Boliwia:

 1. Miasto Potosí
 2. Historyczne Miasto Sucre
 3. Jezioro Titicaca: Święte Miasto Caral-Supe
 4. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg
 5. Fuerte de Samaipata
 6. Park Narodowy Noel Kempff Mercado
 7. Misje Jezuickie Chiquitos
 8. Tariquía – Flora i Fauna National Reserve

Brazylia:

 1. Miasto Ouro Preto
 2. Miasto Olinda
 3. Jezuickie Misje Guarani: Ruiny São Miguel das Missões
 4. Historyczne centrum Salvador de Bahia
 5. Sanktuarium Bom Jesus do Congonhas
 6. Brasília
 7. Park Narodowy Iguaçu
 8. Historyczne centrum miasta São Luís
 9. Historyczne centrum miasta Diamantina
 10. Rezerwat Atlantic Forest – Costa do Descobrimento
 11. Rezerwat przyrody Serra do Divisor
 12. Fernando de Noronha i Atol das Rocas
 13. Pantanal Conservation Complex
 14. Wyspy i chronione obszary przyrodnicze w Atlantyku południowym
 15. Cerrado Protected Areas – Chapada dos Veadeiros and Emas National Parks
 16. São Francisco Square w mieście São Cristóvão
 17. The Paraty i Ilha Grande – Kultura i Biodiversity

Chile:

 1. Wyspa Wielkanocna
 2. Park Narodowy Rapa Nui
 3. Historyczne dzielnice Valparaíso
 4. Humberstone i Santa Laura Saltpeter Works
 5. Sewell Mining Town
 6. Churches of Chiloé
 7. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg

Kolumbia:

 1. Port, fortele i grupa zabytków w Kartagenie
 2. Park Narodowy Los Katíos
 3. Historyczne centrum miasta Santa Cruz de Mompox
 4. San Agustín Archaeological Park
 5. National Archeological Park of Tierradentro
 6. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg
 7. Coffee Cultural Landscape of Colombia
 8. Chiribiquete National Park – The Maloca of the Jaguar

Ekwador:

 1. Wyspy Galapagos
 2. Miasto Quito
 3. Park Narodowy Sangay
 4. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg
 5. Ciudad Mitad del Mundo

Paragwaj:

 1. Jezuickie Misje La Santísima Trinidad de Paraná i Jesús de Tavarangue

Peru:

 1. Miasto Cuzco
 2. Historyczne Sanktuarium Machu Picchu
 3. Chavín (Archaeological Site)
 4. Huascarán National Park
 5. Chan Chan Archaeological Zone
 6. Manú National Park
 7. Sacred City of Caral-Supe
 8. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg
 9. Lines and Geoglyphs of Nasca and Palpa
 10. Historical Centre of Lima
 11. Raqchi

Urugwaj:

 1. Historyczne miasto Colonia del Sacramento
 2. Fray Bentos Industrial Landscape

Wenezuela:

 1. Coro i jego port
 2. Park Narodowy Canaima
 3. Ciudad Universitaria de Caracas
 4. Qhapaq Ñan, andyjska sieć dróg

Quiz: Ile wiesz o Ameryce Południowej? 

Od tajemniczych ruin starożytnych cywilizacji, przez spektakularne cuda natury, po tętniące życiem miasta – każde z tych miejsc w Ameryce Południowej ma swoją unikalną historię i niepowtarzalny urok. Sprawdź, ile o nich wiesz, biorąc udział w naszym quizie.

Gdzie znajduje się Machu Picchu?
Który kraj słynie z największej solnej pustyni na świecie, Salar de Uyuni?
Jak nazywa się słynny wodospad na granicy Argentyny i Brazylii?
Gdzie można zobaczyć posągi moai?
W którym mieście znajduje się Figura Chrystusa Odkupiciela?
Jak nazywa się lodowiec znajdujący się w Argentynie, słynący ze spektakularnych oderwań lodu?
Który park narodowy w Chile jest znany z malowniczych granitowych wież?
Jak nazywa się stolica Kolumbii, znana z pięknych zabytków i historycznego centrum?
Na którym archipelagu Karol Darwin opracował teorię ewolucji?
Które miasto w Ameryce Południowej jest słynne z karnawału i Sambodromu?
Sprawdź wyniki
Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.