Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży
Książki
Star icon
22.03.2024
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży

Spis treści

Wciągające, pełne tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji – książki detektywistyczne dla dzieci to nie tylko doskonała rozrywka, ale i wspaniały sposób na rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia oraz kreatywności. W naszym artykule prezentujemy siedem tytułów, które zachwycą młodych detektywów.

Wraz z bohaterami, dzieci mogą przeżywać niesamowite przygody, ucząc się przy tym wartości takich jak odwaga, przyjaźń i determinacja. Wyruszcie z nami w ekscytującą podróż do serca literackich zagadek, które zarówno rozpalą wyobraźnię, jak i dostarczą godzin świetnej rozrywki!

„Ada Lace, on the Case” 

Grupa wiekowa: 6-10 lat

Książka „Ada Lace, on the Case” autorstwa Emily Calandrelli promuje zainteresowanie nauką i technologią wśród młodych czytelników, zwłaszcza dziewcząt, pokazując, że nauka może być fascynującą przygodą. Poprzez postać Ady Lace, książka inspiruje do kreatywnego myślenia i pokazuje, jak ważne jest wykorzystywanie wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. To doskonała lektura dla młodych detektywów, którzy cenią sobie inteligentne historie z nutą tajemnicy.

O czym jest „Ada Lace, on the Case”?

„Ada Lace, on the Case” to pierwsza książka z serii o młodej detektyw Ada Lace, która ma wyjątkowy talent do nauk ścisłych i matematyki. Ada, ośmioletnia naukowiec i wynalazczyni z trzeciej klasy, staje przed wyzwaniem rozwiązania zagadki ataku na ukochanego Yorkie jej sąsiadki. Wraz z sąsiadką Niną, która jest przekonana, że za zniknięciem psa mogą stać kosmici, Ada wykorzystuje swoją kolekcję gadżetów, aby śledzić wskazówki i znaleźć sprawcę. Ich dochodzenie prowadzi je przez serię coraz bardziej tajemniczych wydarzeń i pozwala zbudować silną więź w trakcie wspólnego rozwiązywania zagadki. Czyżby przeciwieństwa faktycznie się przyciągały?

„The Thief Lord” 

Grupa wiekowa: 9-12 lat

„The Thief Lord” autorstwa Cornelii Funke to nie tylko historia pełna przygód i magii, ale także opowieść o poszukiwaniu rodziny, przyjaźni i akceptacji. Wenecja, z jej tajemniczymi kanałami i zaułkami, stanowi idealne tło dla tej opowieści, a unikalne postaci i zwroty akcji sprawiają, że książka jest trudna do odłożenia. To doskonały wybór dla młodych czytelników, którzy kochają tajemnice i przygody, a także dla tych, którzy marzą o odwiedzeniu Wenecji.

Dodatkowo, książka posiada swoją adaptację filmową o tym samym tytule, więc jest to świetna informacja dla miłośników zagadek detektywistycznych, którzy od literatury wolą magię ekranu.

O czym jest „The Thief Lord”?

„The Thief Lord” to opowieść o dwóch braciach, Prosperze i Bo, którzy uciekają do magicznej Wenecji po śmierci matki, aby uniknąć życia pod opieką swojej ciotki i wuja. Kiedy detektyw wynajęty przez rodzinę chłopców, Victor Getz, zaczyna ich śledzić, przygoda nabiera nowego wymiaru.

Prosper i Bo w Wenecji spotykają grupę sierot, które żyją w opuszczonym kinie pod przywództwem tajemniczego chłopca zwanego „Panem Kradzieży” – Scipio. Chłopak, który kradnie z bogatych domów Wenecji, aby wspierać swoją bandę, skrywa mroczny sekret związany z jego prawdziwą tożsamością. Okazuje się, że jest synem bogatego człowieka i cały „łup” pochodził z jego własnego domu.

Jednak jednym z najważniejszych elementów powieści jest zaczarwana karuzela! Ma ona moc zmieniania wieku osób, które na niej jeżdżą, co pomaga chłopcom w trakcie przygód. Historia łączy elementy magii z realistycznym przedstawieniem życia na ulicach Wenecji, oferując młodym czytelnikom wciągającą historię o przyjaźni, odwadze i tajemnicy.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

„The Detective Dog” 

Grupa wiekowa: 4-8 lat

„The Detective Dog” to wciągająca opowieść detektywistyczna oraz ciepła historia promująca miłość do książek i czytania. Julia Donaldson, znana z umiejętności tworzenia rytmicznych i zapadających w pamięć tekstów, w połączeniu z talentem ilustratorki Sary Ogilvie, stworzyła książkę, która z pewnością zachwyci młodych czytelników. To idealna lektura do wspólnego czytania rodziców z dziećmi, która zachęca do rozmowy o wartości pomocy innym i współpracy.

O czym jest „The Detective Dog”? 

„The Detective Dog” to opowieść o Nell, psie z niezwykłym węchem, który jest znany daleko i szeroko jako Detektyw Nell. Nell nie tylko rozwiązuje zagadki i odnajduje zaginione zabawki swojego właściciela, Petera, ale także ma inne talenty. Jednym z nich jest uczestnictwo w szkolnych zajęciach Petera, gdzie słucha, jak dzieci czytają książki na różne tematy – od dinozaurów po kosmos. Pewnego dnia, kiedy Peter i Nell przybywają do szkoły, odkrywają, że wszystkie książki zniknęły! Z pomocą całej klasy, Detektyw Nell jest gotowa wywęszyć złodzieja i rozwikłać tę zagadkę!

„Russell and the Lost Treasure” 

Grupa wiekowa: 4-8 lat

„Russell and the Lost Treasure” autorstwa Rob Scotton oferuje humorystyczne podejście do tematu przygody i odkrywania, co czyni ją idealną dla młodszych czytelników. Autor, z jego charakterystycznym stylem ilustracji, tworzy świat, który jest zarówno zabawny, jak i pouczający. Książka zachęca dzieci do czytania, jednocześnie przekazując ważne lekcje o wartościach, które są ważniejsze niż materialne posiadanie. To doskonały wybór dla rodziców szukających książek, które nie tylko bawią, ale także uczą i inspirują.

O czym jest „Russell and the Lost Treasure”? 

„Russell and the Lost Treasure” to urocza opowieść o Russellu, sympatycznym owczarku, który wyrusza na poszukiwanie legendarnego Skarbu Frogsbottom. Wyposażony w swój „Super-Duper Treasure Seeker”, Russell przeszukuje każdy zakątek, od najwyższych wzgórz po najgłębsze doliny, mając nadzieję na znalezienie skarbu. W trakcie swojej przygody Russell odkrywa, że prawdziwy skarb to nie złoto czy klejnoty, ale chwile spędzone z przyjaciółmi i radość płynąca z odkrywania. Książka wyróżnia się prostym, dużym drukiem i zabawnymi ilustracjami, które angażują młodych czytelników i trzymają ich uwagę. Moralne przesłanie na końcu książki podkreśla wartość przyjaźni i przygody ponad materialne bogactwa.

„Basil of Baker Street” autorstwa Eve Titus

Grupa wiekowa: 6-10 lat

„Basil of Baker Street” to fascynująca przygoda, która wprowadza młodych czytelników w świat detektywistyczny, pełen tajemnic i zagadek do rozwiązania. Książka zachowuje lekki i dostępny ton, jednocześnie oferując ekscytującą historię z morałem o wartości przyjaźni, odwadze i inteligencji.

O czym jest „Basil of Baker Street”?

Basil, mysz mieszkająca w społeczności myszy zlokalizowanej w piwnicy pod adresem 221B Baker Street, jest wielkim fanem Sherlocka Holmesa. Wraz ze swoim przyjacielem, Dr. Dawsonem, często skrada się do mieszkania Holmesa, aby uczyć się jego metod obserwacji. Basil zdobywa reputację utalentowanego detektywa w swojej społeczności i okolicznych miastach. Pewnego dnia Basil i Dawson wracają z wizyty u Holmesa i dowiadują się od swojej gospodyni, że sąsiedzi Basil, rodzina Proudfootów, czekają na niego z prośbą o pomoc w odnalezieniu ich zaginionych bliźniaczek. Basil odkrywa, że awaryjne wyjście w piwnicy Baker Street było otwarte i znajduje pięć zestawów śladów stóp prowadzących na zewnątrz.

Wnioskuje, że dzieci zostały porwane, ale poszły za dorosłymi dobrowolnie. Następnego dnia otrzymuje list z żądaniem, aby wszystkie myszy opuściły Holmestead w ciągu 48 godzin, w przeciwnym razie bliźniaczki nigdy nie zostaną zobaczone. Basil i Dawson udają się do miasteczka Mousecliffe-on-Sea, aby zbadać sprawę i ostatecznie, dzięki pomocy lokalnej policji, udaje im się aresztować gang „The Terrible Three” i uratować bliźniaczki.

Niektórych na pewno ucieszy informacja, że książka została zaadaptowana na film „Wielka mysia detektyw” (1986) przez Disneya.

„The Tower Treasure” autorstwa Franklin W. Dixon

Grupa wiekowa: 8-12 lat

„The Tower Treasure” wprowadza czytelników w fascynujący świat detektywistycznych przygód braci Hardy. Książka łączy elementy tajemnicy, przygody i sprawiedliwości, pokazując, jak ważna jest determinacja, odwaga i wiara w niewinność przyjaciół. To klasyczna opowieść detektywistyczna, która rozwija wyobraźnię i zachęca do logicznego myślenia, będąc jednocześnie świetną rozrywką dla młodych czytelników.

O czym jest „The Tower Treasure”? 

The Tower Treasure” to pierwsza książka z klasycznej serii powieści kryminalnych dla dzieci o przygodach braci Hardy, Franka i Joe. Historia zaczyna się od dramatycznego momentu, gdy bracia prawie zostają potrąceni przez pędzącego kierowcę o jaskrawo czerwonych włosach. Ten sam kierowca później dokonuje napadu na kasę promową i kradnie żółty samochód „Queen” należący do ich przyjaciela, Cheta Mortona.

Kiedy okazuje się, że złodziej używał czerwonej peruki, Hardy’owie podejrzewają, że może mieć on związek z rabunkiem w Tower Mansion, domu rodzeństwa Hurd i Adelia Applegate, skąd zniknęło czterdzieści tysięcy dolarów w papierach wartościowych i klejnotach. Głównym podejrzanym staje się opiekun posiadłości, Henry Robinson, co bardzo martwi braci, ponieważ jego syn Perry jest ich przyjacielem.

Hardy’owie postanawiają oczyścić imię Robinsona, co prowadzi ich do serii niebezpiecznych przygód i odkrycia prawdziwego złodzieja, Johna „Reda” Jackleya. W jego ostatnich słowach przed śmiercią kryje się wskazówka, która prowadzi braci do starej wieży kolejowej, gdzie znajdują ukryty łup.

Ta wyjątkowa seria książek doczekała się kilku adaptacji telewizyjnych, w tym serialu pokazywanego w „Mickey Mouse Club” w latach 1956-1957 pod tytułem „The Mystery of the Applegate Treasure”.

 

Książki detektywistyczne dla dzieci oferują nie tylko fascynujące historie pełne tajemnic i zagadek do rozwiązania, ale także stanowią doskonałe narzędzie do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i kreatywności.

Dodatkowo, czytanie książek w języku angielskim jest nieocenioną metodą nauki tego języka, zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Zanurzając się w opowieści napisane w oryginale, młodzi czytelnicy naturalnie przyswajają nowe słownictwo, struktury gramatyczne i idiomy, co przyczynia się do płynności i bogactwa ich języka.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.