Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
27.06.2024
Time icon 7 min

Książki Agathy Christie dla dzieci

Spis treści

Agatha Christie, znana jako królowa kryminału, zyskała światową sławę dzięki swoim skomplikowanym zagadkom morderstw i niezapomnianym postaciom, takim jak Herkules Poirot czy Miss Marple. Choć nie pisała książek stricte dla dzieci, jej twórczość obejmuje również dzieła, które mogą być z powodzeniem czytane przez młodszych czytelników.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku książkom pełnym niesamowitych tajemnic, które pobudzą wyobraźnię młodych fanów literatury detektywistycznej. Ale, jeśli i Wy nie mieliście okazji przeczytać żadnego dzieła tej pisarki, to zachęcamy do odkrycia „Zabójstwa Rogera Ackroyda”, czy „A.B.C”, bo to tytuły, które trzeba poznać! Gwarantujemy, że zakochacie się w tych historiach.

Jak wybrać odpowiednią książkę?

Wybierając książki Agathy Christie dla dzieci, warto mieć na uwadze, że chociaż jej powieści detektywistyczne są klasyczne i ponadczasowe, nie wszystkie będą odpowiednie dla młodszych czytelników. Oto kilka kluczowych kwestii, które powinny pomóc w ocenie, czy dany tytuł będzie odpowiedni dla dziecka:

 1. Treść i tematyka: Przejrzyj fabułę książki, aby ocenić, czy zawarte w niej treści są odpowiednie dla wieku dziecka. Unikaj książek z intensywnymi motywami przemocy czy zagadkami kryminalnymi, które mogą być zbyt trudne lub nieodpowiednie dla młodszych czytelników.
 2. Język i styl narracji: Niektóre z książek Christie mogą zawierać skomplikowany język lub długie opisy, które będą trudne do zrozumienia dla dzieci. Wybieraj dzieła o prostszej strukturze zdania i bardziej bezpośrednim stylu narracji.
 3. Moralne i etyczne przesłanie: Rozważ, jakie wartości są przekazywane w książce. Dzieła, które promują pozytywne przesłanie, takie jak znaczenie prawdy, sprawiedliwości, czy odwagi, mogą być bardziej odpowiednie.
 4. Elementy edukacyjne: Zastanów się, czy książka oferuje jakiekolwiek wartości edukacyjne, takie jak wprowadzenie do różnych kultur, historycznych okresów, czy ważnych tematów społecznych, co może wzbogacić doświadczenie czytelnicze dziecka.
 5. Dostosowanie do wieku: Sprawdź, czy książka była adaptowana lub rekomendowana dla dzieci. Wersje skrócone lub uproszczone mogą lepiej odpowiadać młodszym czytelnikom.

Jakie książki Agathy Christie dla młodszych dzieci?

Oto trzy książki Agathy Christie, które mogą być odpowiednie dla młodszych dzieci ze względu na prostszy język i łagodniejsze tematy:

 1. „Mali wielcy” („Come, Tell Me How You Live”) – Choć to nie jest tradycyjna powieść dla dzieci, ta autobiograficzna książka opisuje codzienne życie Agathy Christie i jej męża podczas wykopalisk archeologicznych na Bliskim Wschodzie. Jest napisana prostym językiem i oferuje ciekawe spojrzenie na inne kultury, co może być edukacyjne i inspirujące dla młodszych czytelników.
 2. „Tajemniczy przeciwnik” („The Secret Adversary”) – Ta powieść przedstawia przygody młodej pary detektywów, Tommy’ego i Tuppence. Jest to lekka i przygodowa historia z elementami tajemnicy, która może przyciągnąć młodszych czytelników dzięki dynamicznej fabule i sympatycznym bohaterom.
 3. „Zagadka błękitnego pociągu” („The Mystery of the Blue Train”) – Książka opowiada historię detektywistyczną z Herculem Poirot w roli głównej, który rozwiązuje zagadkę morderstwa i kradzieży klejnotów. Choć fabuła zawiera mroczne elementy, to jednak są one przedstawione w sposób mniej intensywny niż w innych powieściach Christie, co może być bardziej odpowiednie dla starszych dzieci.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jakie książki Agathy Christie dla starszych dzieci?

Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które uwielbiają zagadki, nie ma bardziej porywającego niż twórczość Agathy Christie. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które wprowadzą młodych czytelników w fascynujący świat detektywistycznych tajemnic i przygód:

 1. „Tajemniczy przeciwnik” (The Secret Adversary) – Tommy i Tuppence, młoda para detektywów, rozpoczynają swoją przygodę z detektywistyką, starając się rozwikłać tajemnicę zaginionego dokumentu, który może wpłynąć na losy narodu. Ich młodość i energia sprawiają, że książka jest atrakcyjna dla młodszych czytelników.
 2. „Morderstwo w Orient Expressie” (Murder on the Orient Express) – Jedna z najbardziej znanych powieści Christie, w której detektyw Hercule Poirot musi rozwiązać zagadkę morderstwa, do którego doszło w luksusowym pociągu. Ta zamknięta przestrzeń i ograniczona liczba podejrzanych tworzą intensywną atmosferę detektywistyczną.
 3. „Śmierć na Nilu” (Death on the Nile) – Kolejna klasyczna powieść kryminalna, gdzie Hercule Poirot musi wyjaśnić morderstwo młodej spadkobierczyni podczas luksusowego rejsu po Nilu. Egzotyczne tło i skomplikowana sieć relacji między postaciami dodają głębi tej intrygującej historii.
 4. „Zagadka Błękitnego Pociągu” (The Mystery of the Blue Train) – Historia dotyczy kradzieży cennego klejnotu i morderstwa w pociągu, co stawia przed Poirot kolejne wyzwanie. Książka łączy elementy zagadki i podróży, co może być atrakcyjne dla młodszych czytelników.

Jakie korzyści dla dzieci płyną z czytania literatury Agathy Christie?

Czytanie książek Agathy Christie może przynieść dzieciom wiele korzyści, takich jak:

 1. Rozwój umiejętności rozwiązywania problemów: Analiza zawiłych zagadek i dedukowanie tożsamości sprawców przyczynia się do kształtowania zdolności analitycznych i krytycznego myślenia.
 2. Zwiększenie zrozumienia ludzkich motywacji: Christie często eksploruje różnorodne motywacje postaci, co może pomóc młodym czytelnikom lepiej rozumieć różnorodność ludzkich zachowań i reakcji.
 3. Poznawanie różnych kultur i epok: Wiele książek Christie osadzonych jest w odmiennych kontekstach kulturowych i historycznych, co może wzbogacić wiedzę dzieci o świecie.
 4. Przystępny język: Język używany przez Christie jest stosunkowo prosty, co czyni jej książki doskonałym materiałem dla dzieci, które uczą się angielskiego, ponieważ będą w stanie czytać literaturę w oryginale. To może być świetny sposób na praktykowanie i rozszerzanie znajomości języka angielskiego poprzez angażujące i ciekawe treści.

Adaptacje książek Agathy Christie dla dzieci

Adaptacje książek Agathy Christie często obejmują filmy, seriale telewizyjne oraz audycje radiowe, które dostosowują oryginalne historie do różnych grup wiekowych, zachowując przy tym charakterystyczne dla niej zagadki i intrygi.

Na przykład, seria filmów i seriali telewizyjnych takich jak „Hercule Poirot” i „Miss Marple” prezentuje te klasyczne postaci i ich przygody w sposób, który może przyciągnąć starszą młodzież. Mimo że niektóre z tych adaptacji mogą nadal zawierać elementy kryminalne, ogólnie są przedstawiane w sposób mniej graficzny niż typowe kryminały dla dorosłych.

Również niektóre sztuki oparte na jej książkach, takie jak „The Mousetrap” (najdłużej graną sztuką na świecie), będą ciekawe dla starszych dzieci, które interesują się teatrem i dramatem.

Kim była Agatha Christie?

Agatha Mary Clarissa Miller Christie urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay, Anglia. „Królowa kryminału” od dziecka była zafascynowana opowieściami – kiedy Agatha była małą dziewczynką, już wtedy uwielbiała czytać i tworzyć własne historie. Mimo że miała ograniczony dostęp do formalnej edukacji, wykazywała się niezwykłą wyobraźnią i talentem literackim.

W trakcie I wojny światowej pracowała w szpitalu, co miało duży wpływ na jej późniejszą twórczość. Doświadczenia te dały jej cenne wglądy w medycynę i zatrucia, które często pojawiają się w jej powieściach kryminalnych. Christie wykorzystywała swoją wiedzę, tworząc skomplikowane fabuły, w których trucizna odgrywała często kluczową rolę.

Agatha Christie jest autorką ponad 66 powieści, wielu opowiadań oraz sztuk teatralnych. Stworzyła kultowe postaci, takie jak detektyw Hercule Poirot i pani Marple oraz napisała jedne z najlepszych książek tego gatunku. Z pewnością można do nich zaliczyć „I nie było już nikogo”, „Dwanaście prac Herkulesa”, „Pięć małych świnek”, czy jedną z najsłynniejszych, „Morderstwo w Orient Expressie”. Na końcu każdej książki czeka na nas nagroda w postaci nieoczekiwanego rozwiązania zbrodni, które zaskakuje nawet największych miłośników literatury kryminalnej!

Jej książki zostały przetłumaczone na 45 języków i sprzedane w miliardach egzemplarzy, co świadczy o jej trwałym wpływie na literaturę kryminalną. Zmarła 12 stycznia 1976 roku, ale jej książki wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie.

 

Wybór książek Agathy Christie może stanowić doskonały sposób na zaszczepienie miłości do książek i wciągających historii wśród najmłodszych. Czytanie tych lekko napisanych i pełnych przygód powieści razem z dzieckiem nie tylko wspiera rozwój jego umiejętności językowych i analitycznych, ale także umacnia więzi rodzinne. Wspólne odkrywanie tajemnic i zagadek literackich zachęca dzieci do dalszego eksplorowania literatury, rozbudza ich ciekawość i inspiruje do samodzielnego czytania. Dlatego zachęcamy do wspólnego czytania z dzieckiem, aby wspierać jego edukacyjny rozwój i budować wspomnienia, które pozostaną z Wami do końca życia.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.