Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Czym jest ekologia - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Star icon
06.12.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Ekologia dla dzieci: Jak nauczyć dziecko ekologii?

Spis treści

Ekologia to nauka o relacjach między żywymi organizmami a ich środowiskiem. W prostych słowach, to badanie tego, jak rośliny, zwierzęta i ludzie współistnieją i wpływają na siebie nawzajem oraz na otaczający ich świat.

Bycie eko oznacza żyć w sposób, który jest przyjazny dla środowiska, czyli tak, aby nie szkodzić przyrodzie, a wręcz przeciwnie – pomagać jej. To bardzo ważne, w szczególności w obecnych czasach, kiedy wpływ człowieka na środowisko jest większy niż kiedykolwiek wcześniej.

Dzięki ekologicznemu podejściu do życia dbamy nie tylko o naszą planetę, ale też o nasze zdrowie i przyszłość kolejnych pokoleń. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o tym, jak można prowadzić ekologiczny styl życia i nauczyć tego również dziecko, by razem dbać o naszą planetę.

Jak uczyć dzieci ekologii?

Aby nauczyć dzieci ekologii, ważne jest praktyczne podejście. Pokazujmy, jak w codziennym życiu wygląda dbanie o naszą planetę i środowisko naturalne. W ten sposób możemy wytłumaczyć, jak każdy z nas – dorośli i dzieci, nawet w najmniejszy sposób, może mieć pozytywny wpływ na wielki świat dookoła nas.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych sposobów, jak uczyć dzieci ekologii:

 1. Segregacja śmieci: Pokaż dziecku różne kosze do segregacji odpadów: na papier, plastik, szkło i bioodpady. Wyjaśnij, dlaczego ważne jest, aby nie mieszać śmieci i jak to pomaga w recyklingu. Pokaż dziecku filmik, ile lat rozkłada się plastikowa butelka oraz wyjaśnij, jak przebiega proces recyklingu różnych odpadów.
 2. Oszczędzanie wody: Zachęcaj dziecko do pożytecznej zabawy w zakręcanie kranów podczas mycia zębów czy rąk. Możecie nawet zrobić mały eksperyment, mierząc ile wody zaoszczędziliście, dzięki takiemu ekologicznemu działaniu przez cały tydzień.
 3. Oszczędzanie energii elektrycznej: Wspólnie z dzieckiem sprawdzajcie, czy wszystkie niepotrzebne światła są wyłączone i czy urządzenia elektryczne nie są pozostawione w trybie czuwania. To świetna okazja do rozmowy o energii i jej źródłach. Możesz wyjaśnić dziecku, skąd bierze się prąd w domu oraz podzielić źródła energii na odnawialne i nieodnawialne.
 4. Zabawy eko-zabawkami: Wybieraj zabawki wykonane z ekologicznych materiałów, np. drewniane lub takie, które nie wymagają użycia baterii. Można też razem z dzieckiem tworzyć zabawki z rzeczy, które mamy w domu, jak pudełka czy butelki. Projekty DIY są niesamowicie rozwijające kreatywnie i to także świetna okazja do pożytecznego i ekologicznego spędzenia czasu całą rodziną.
 5. Obserwacje przyrody: Spędzajcie czas na zewnątrz, obserwując rośliny i zwierzęta. To świetna okazja do rozmowy o tym, jak każda roślina i zwierzę ma swoją rolę w ekosystemie. Możecie wybrać się do parku albo do zoo lub na farmę.
 6. Sadzenie roślin: Wspólne sadzenie drzew, kwiatów czy nawet mały ogródek na balkonie to praktyczna lekcja o roślinach i ich znaczeniu dla środowiska. Najprostsza do zasadzenia w domu i obserwacji będzie rzeżucha. A co więcej, kiełki rzeżuchy mają lekko pikantny smak i można dodawać je do posiłków. Regularne jedzenie rzeżuchy ma udowodnione korzyści zdrowotne.
 7. Działania proekologiczne: Zachęcaj dziecko do uczestnictwa w lokalnych akcjach sprzątania parków czy lasów. To nie tylko praktyczna nauka, ale też okazja do spotkania z innymi osobami, które aktywnie dbają o środowisko.

Każda z tych aktywności to nie tylko praktyczna nauka ekologii, ale też doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu i budowania ekologicznej świadomości u dzieci. Przy najbliższej okazji koniecznie spróbujcie którejś z tych aktywności w domu!

Ekologia – definicja dla dzieci

Jak wytłumaczyć dziecku prosto, czym jest ekologia? Możesz skorzystać ze ściągi dla rodziców, która pomoże Ci opowiedzieć dziecku w zrozumiały sposób jak dbać o środowisko i dobro naszej planety. Możesz użyć następujących słów:

„Ekologia to nauka o tym, jak wszystko w przyrodzie jest ze sobą połączone. Wyobraź sobie, że ekologia jest jak wielka rodzina, w której rośliny, zwierzęta, ludzie, powietrze, woda i ziemia współpracują ze sobą.

Na przykład, drzewa w lesie dają nam tlen, którym oddychamy, a my w zamian oddajemy im dwutlenek węgla, który jest dla nich jak pożywienie. Kiedy bierzemy jabłko z drzewa i je jemy, to jest to też część ekologii – jabłko rosło dzięki słońcu, wodzie i ziemi, a my je zjedliśmy, by mieć energię.

Bycie „eko” to tak, jakby być dobrym członkiem tej wielkiej przyrodniczej rodziny. Oznacza to dbanie o nią. Nie śmiecenie, oszczędzanie wody, używanie mniej plastiku i sadzenie drzew. Dzięki temu pomagamy naszej planecie być zdrowszą i szczęśliwszą.

Tak jak w rodzinie, każdy ma swoją rolę i ważne jest, abyśmy wszyscy pomagali sobie nawzajem. Ekologia uczy nas, jak możemy najlepiej pomagać naturze i środowisku!” 

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jak wygląda ekologiczne wychowanie

Ekologiczne wychowanie to proces, w którym rodzice uczą dzieci szacunku i troski o naszą planetę, jednocześnie przygotowując je do życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Pierwszym krokiem jest bycie dla dziecka eko wzorem do naśladowania. Dzieci uczą się przez obserwację, więc codzienne zachowania rodziców, takie jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy energii, mają ogromne znaczenie. Ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o przyczynach i skutkach naszych działań wobec środowiska, pokazując im, jak nasze codzienne wybory wpływają na przyszłość Ziemi.

Kluczowe jest również wprowadzenie ekologii do codziennych zajęć. To może być na przykład wspólne sadzenie roślin, wybór produktów ekologicznych w sklepie czy uczestnictwo w lokalnych akcjach sprzątania i ochrony środowiska.

Rodzice powinni także zachęcać dzieci do kreatywności w wykorzystywaniu materiałów, którym można nadać drugie życie, np. poprzez tworzenie zabawek z recyklingu. Warto też wykorzystywać okazje do edukacji ekologicznej podczas spacerów, obserwując i wyjaśniając zasady działania natury.

Dbając o środowisko dla swoich dzieci i przyszłych pokoleń, rodzice kształtują w młodych umysłach świadomość ekologiczną, która jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju i zdrowej przyszłości naszej planety.

Takie wychowaniu w duchu ekologii, nie tylko uczy odpowiedzialności za otaczający nas świat, ale także buduje w dzieciach poczucie przynależności i szacunku do natury.

7 sposobów na eko zabawy z dzieckiem

Wspólne eko zabawy to doskonały sposób na spędzanie czasu z najmłodszymi i ćwiczenie ochrony naszej planety w praktyce. Dzięki eko zabawom, dzieci uczą się poprzez praktyczne działanie, jak ważne jest dbanie o środowisko.

Proponujemy kilka prostych, edukacyjnych i angażujących aktywności, które możecie przeprowadzić w domu lub ogrodzie. Od tworzenia własnych zabawek z materiałów pochodzących z recyklingu, po eksperymenty przyrodnicze czy tworzenie mini zielnika – te zabawy są pełne kreatywności i nauki. Przedszkolaki i starsze dzieci je pokochają!

 1. Zabawa: Własny kawałek ziemi. Wygospodaruj dla dziecka własną grządkę lub doniczkę do uprawy. Posiejcie razem nasiona, np. fasoli. Regularnie dbajcie o rośliny, podlewając i usuwając chwasty. Poprzez taką zabawę dziecko uczy się odpowiedzialności za rośliny i obserwuje, jak rośnie naturalne życie z małego ziarenka.
 2. Zabawa: Eksperymenty przyrodnicze. Może polegać na wykonaniu prostego doświadczenia, np. obserwacji pękania pączków na gałązce w wazonie. Przynieście ze spacery gałązkę brzozy i umieśćcie ją w wazonie z wodą. Obserwujcie codziennie, jak rozwijają się pączki i liście. Dzięki tej zabawie dziecko nauczy się obserwacji zmian w przyrodzie i rozumie cykle życiowe roślin.
 3. Zabawa: Eko-zabawki DIY. Razem z dzieckiem stwórzcie zabawkę z materiałów, które macie w domu, np. butelka plastikowa świetnie nadaje się do zamienienia jej w rakietę. DO wykonania eko zabawki przydadzą się materiały do recyklingu, klej, nożyczki. Poprzez tę zabawę promujecie recycling i zachęcacie innych do kreatywnego wykorzystywania odpadów.
 4. Zabawa: Gotowanie z naturalnych składników. Przygotujcie posiłki z produktów ekologicznych, omawiając skąd one pochodzą. Wybierzcie wspólnie przepis, np. na sałatkę, i użyjcie świeżych warzyw. Opowiadajcie o ich pochodzeniu i roli w diecie. Nauka o znaczeniu zdrowego, naturalnego jedzenia i jego wpływie na środowisko może być bardzo smaczna.
 5. Zabawa: Zbieranie owoców i warzyw. Jeśli macie ogródek, zbierajcie razem plony, nazywając je i opowiadając o nich. Zrozumienie związku między uprawą roślin a naszym codziennym jedzeniem, które widzimy na stole, ma bardzo duże znaczenie w nauce ekologii i może pomóc zachęcić dziecko do przestrzegania diety zgodnej z naturą.
 6. Zabawa: Dokarmianie ptaków. Zimą stwórzcie karmnik dla ptaków i obserwujcie odwiedzające go gatunki. Wykonajcie razem karmnik z prostych materiałów znalezionych w domu (najlepiej eko!). Umieśćcie go na zewnątrz i regularnie dokarmiajcie ptaki. Taka zabawa pomoże dziecku zrozumieć ważną rolę ptaków w ekosystemie i znaczenie pomocy zwierzętom.
 7. Zabawa: Mini zielnik: Zbieranie i suszenie liści i kwiatów oraz tworzenie zielnika to super eko propozycja na wspólny spacer. Spacerujcie po parku czy ogrodzie, zbierajcie różne liście i kwiaty. W domu suszcie je i umieszczajcie w zielniku, opisując każdy okaz. Poznawanie różnorodności roślin i uczenie się ich znaczenia dla środowiska to nie tylko wprowadzenie do świata przyrody, ale także nauka o szacunku do otaczającej nas przyrody.

Filmy edukacyjne dla dzieci

Jeżeli szukasz pomysłu na ciekawy seans filmowy z dzieckiem w duchu ekologii, każdy z tych filmów zaproponowanych poniżej będzie strzałem w dziesiątkę! Te filmy angażują młode umysły, ucząc je o znaczeniu ochrony środowiska, przy jednoczesnym dostarczaniu rozrywki i inspiracji do dalszych odkryć w świecie ekologii.

 1. „Nasza Planeta” (Our Planet): Ten zachwycający serial dokumentalny, dostępny na Netflix, przedstawia piękno naszej planety oraz wyzwania, przed którymi stoi środowisko naturalne. Film zaprasza młodych widzów w podróż po różnych ekosystemach Ziemi, od arktycznych lodowców po głębokie oceany. Dzięki pięknym zdjęciom i przystępnej narracji, dzieci uczą się o znaczeniu ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.
 2. „Wall-E”: Ten uroczy film animowany produkcji Pixar opowiada historię małego robota, którego misją jest czyszczenie Ziemi z gór odpadów, które ludzie pozostawili. „Wall-E” to nie tylko wspaniała rozrywka, ale też sposób na zrozumienie przez dzieci konsekwencji nadmiernego konsumpcjonizmu i zaniedbywania ekologii.
 3. „Lorax”: Na podstawie klasycznej książki Dr. Seussa, ten film animowany opowiada historię fantastycznego stworzenia zwanego Loraxem, które walczy o ochronę swojego środowiska naturalnego. Przez kolorowe postacie i zabawne sytuacje, film wprowadza młodych widzów w świat odpowiedzialności za środowisko i ukazuje znaczenie zachowania lasów.

Podsumowując, edukacja ekologiczna dzieci jest kluczowa dla przyszłości naszej planety. Poprzez zabawy, filmy edukacyjne i codzienne działania możemy wzbudzić w najmłodszych zainteresowanie i szacunek do środowiska naturalnego.

Każdy z nas, zarówno dorośli jak i dzieci, ma moc wpływania na stan Ziemi. Dzielenie się wiedzą i uczestnictwo w ekologicznych aktywnościach to nie tylko sposób na budowanie świadomości ekologicznej, ale również na spędzanie jakościowego czasu z rodziną.

Pamiętajmy, że każdy mały krok w kierunku zrównoważonego życia i troski o naszą planetę ma ogromne znaczenie. Zacznijmy już dziś, aby zapewnić lepszą przyszłość dla naszych dzieci i wszystkich mieszkańców Ziemi.

4.3/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak wyjaśnić dziecku
Jak wytłumaczyć dziecku co to jest wiatr? - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.