Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?
Edukacja dziecka
Star icon
03.01.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?

Spis treści

Aby pomóc dziecku w nauce matematyki warto zachęcać je do gier i zabaw edukacyjnych, które rozwijają logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Regularne poświęcanie czasu na wspólne rozwiązywanie zadań matematycznych, dostosowanych poziomem trudności do wieku i zdolności dziecka, również jest dobrym pomysłem. Ważne jest także utrzymywanie pozytywnego nastawienia do matematyki, by budować u dziecka pewność siebie i zainteresowanie przedmiotem.

Dlaczego warto? Nauka matematyki jest nie tylko kluczowym elementem edukacji, ale także nieodłączną częścią codziennego życia. Zrozumienie podstawowych zasad matematycznych może pomóc dziecku w rozwoju logicznego myślenia, rozwiązywaniu problemów oraz w przyszłej karierze zawodowej. Jak więc można skutecznie wspierać dziecko w tej ważnej części edukacji? Dowiedz się z tego artykułu. 

Kiedy rozpocząć naukę matematyki u dzieci?

Rozpoczęcie nauki matematyki u dzieci jest kwestią indywidualną, lecz większość ekspertów zgadza się, że wczesna stymulacja matematyczna może rozpocząć się już w wieku przedszkolnym, a nawet wcześniej, poprzez zabawy liczbami, kształtami i prostymi problemami matematycznymi do rozwiązania. Nauka matematyki od najmłodszych lat jest cenna, ponieważ rozwija umiejętność logicznego myślenia, zdolność analizy i rozumienia świata, co jest fundamentem dla dalszej edukacji i codziennego funkcjonowania.

Warto zacząć od prostych gier liczbowych, liczenia przedmiotów codziennego użytku, czy nawet śpiewania piosenek, które wprowadzają pojęcia liczbowe. Dzieci są naturalnie ciekawe świata i mają tendencję do odkrywania go poprzez zabawę, dlatego wprowadzenie matematyki w formie zabawy może znacząco wpłynąć na to, jak postrzegają i jak sobie radzą z matematycznymi wyzwaniami w przyszłości.

Wczesne zapoznanie z matematyką nie tylko przygotowuje dzieci do przyszłej nauki w szkole, ale również buduje ich pewność siebie w rozwiązywaniu problemów i pomaga rozwijać krytyczne myślenie.

Dlaczego niektóre dzieci mają problemy z matematyką?

Matematyka, choć fascynująca dla niektórych, może być zagadką dla pozostałych dzieci. Istnieje wiele powodów, dla których uczniowie mogą mieć trudności z tą dziedziną nauki.

Problemy z matematyką mogą wynikać z różnych przyczyn: od lęku przed przedmiotem, przez trudności w zrozumieniu abstrakcyjnych pojęć, aż po indywidualne różnice w tempie nauki. Kluczowe jest zidentyfikowanie źródła problemu i dostosowanie metod nauczania, tak aby motywować i budować pewność siebie dziecka.

W szczególności niektóre dzieci mogą mieć problemy ze zrozumieniem matematyki, ponieważ występują:

 • Brak podstawowych umiejętności matematycznych: Często trudności w nauce matematyki wynikają z braku solidnego zrozumienia podstawowych pojęć matematycznych. Gdy fundamenty nie są dobrze ugruntowane, kolejne, bardziej zaawansowane koncepcje mogą sprawiać trudności.
 • Negatywne nastawienie i przekonania: Niektóre dzieci przyjmują przekonanie, że matematyka jest trudna, a siebie postrzegają jako osoby niezdolne do jej zrozumienia. Negatywne nastawienie może stać się barierą uniemożliwiającą skuteczną naukę.
 • Niestosowne metody nauczania: W wielu przypadkach nauczyciele mogą używać metod nauczania, które nie odpowiadają indywidualnym potrzebom ucznia. Brak różnorodności w podejściu do nauczania matematyki może utrudniać zrozumienie u niektórych dzieci.
 • Trudności z koncentracją i motywacją: Dzieci mogą mieć trudności w skupieniu uwagi na matematyce ze względu na różne czynniki, takie jak zaburzenia uwagi, brak motywacji, czy też dynamiczne otoczenie szkolne.

Jak wytłumaczyć dziecku matematykę?

Nauczanie matematyki może stać się kreatywnym procesem, w którym nie brakuje przestrzeni na niestandardowe metody. Wykorzystanie gier, zabaw, historyjek czy codziennych sytuacji do tłumaczenia zasad matematycznych może znacznie zwiększyć zainteresowanie dziecka nauką przedmiotów ścisłych.

Najważniejsze, aby nauka była interaktywna i dostosowana do indywidualnych preferencji dziecka – niektóre dzieci lepiej przyswajają wiedzę wizualnie, inne poprzez działanie, a jeszcze inne na podstawie instrukcji i poleceń głosowych.

Poniżej znajdziesz 4 praktyczne scenariusze, jak zastosowanie matematyki w życiu codziennym może pomóc nauczyć dziecko liczyć i lepiej zapamiętywać operacje w świecie matematyki. 

Scenariusz 1: Tworzenie matematycznej gry planszowej

Instrukcje:

 • Zaproponuj dziecku stworzenie własnej gry planszowej, gdzie pytania dotyczą matematycznych zadań odpowiednich dla ich wieku i poziomu umiejętności.
 • Wspólnie narysujcie planszę i wymyślcie zasady gry, w której rozwiązanie matematycznych problemów jest kluczem do wygranej.
 • Podczas rozgrywki zadawaj pytania matematyczne dostosowane do wieku i umiejętności dziecka.

Scenariusz 2: Matematyka w kuchni

Instrukcje:

 • Podczas gotowania lub pieczenia, poproś dziecko o odmierzanie składników, zadając pytania typu: „Jeśli potrzebujemy pół szklanki mąki, ile to jest w ćwiartkach?”.
 • Przedstawiaj proste problemy matematyczne, wykorzystując codzienne sytuacje, jak np. proporcje składników, mierzenie czasu pieczenia czy podział ciasta na równą ilość porcji.

Scenariusz 3: Użycie kolorowych kartek i obrazków

Instrukcje:

 • Przygotuj kolorowe kartki z obrazkami ilustrującymi problemy matematyczne (np. owocowa karta z 5 jabłkami i pytaniem: „Jeśli zjesz 2 jabłka, ile zostanie?”).
 • Poproś dziecko, aby zilustrowało lub skonstruowało odpowiedź na pytanie, wykorzystując te kolorowe kartki.

Scenariusz 4: Zadania matematyczne na komputerze lub w aplikacji edukacyjnej

Instrukcje:

 • Wybierz interaktywną aplikację lub grę komputerową, która oferuje matematyczne zadania dopasowane do wieku i umiejętności dziecka.
 • Zachęć dziecko do wspólnego rozwiązywania zadań, wykorzystując interaktywne narzędzia, a jednocześnie śledząc postępy i analizując wyniki, służąc dziecku pomocą i radą, jeżeli o to poprosi.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Najczęściej popełniane błędy w nauce matematyki z dziećmi

Nauka matematyki z dzieckiem może przysporzyć trudności niezależnie, czy dziecko uczy się liczyć do 20 na etapie wczesnej nauki matematyki, czy lekcje matematyki są bardziej skomplikowane i obejmują liczenie w pamięci oraz naukę sprawnego dodawania i odejmowania, mnożenia i dzielenia. 

Oto lista siedmiu najczęściej popełnianych błędów w nauce matematyki przez dzieci:

 1. Brak solidnych podstawowych umiejętności: Najczęstszym problemem jest brak dobrze ugruntowanych podstawowych umiejętności matematycznych. Jeśli dziecko sprawnie nie dodaje, odejmuje, nie mnoży i nie dzieli, to może mieć trudności ze zrozumieniem bardziej zaawansowanych zagadnień.
 2. Negatywne nastawienie i przekonania: Dzieci, które mają negatywne nastawienie do matematyki lub przekonanie, że „nie nadają się” do tego przedmiotu, mogą sabotować swój własny postęp. Te negatywne przekonania mogą być wynikiem trudności w nauce matematyki lub wpływu środowiska.
 3. Błędy w interpretacji problemów: Czasami dzieci mają problemy ze zrozumieniem treści problemu matematycznego. Zamiast skupić się na zrozumieniu pytania i wyciągnięciu odpowiednich danych, mogą interpretować problem w sposób niewłaściwy, co prowadzi do błędnych wyników.
 4. Zbyt pośpieszne rozwiązywanie zadań: Dzieci często popełniają błędy matematyczne, ponieważ rozwiązują zadania zbyt szybko, pomijając lub nie analizując dokładnie każdego etapu. Pośpiech może prowadzić do błędów w obliczeniach lub interpretacji.
 5. Brak systematycznego powtarzania materiału: Matematyka to przedmiot, który wymaga systematycznego powtarzania. Jeśli dziecko nie ćwiczy regularnie umiejętności matematycznych, może zapominać wcześniej zdobytej wiedzy, co przysparza trudności w analizowaniu bardziej zaawansowanych koncepcji.
 6. Nieodpowiednie podejście do nauki: Czasami dzieci stosują nieodpowiednie podejście do nauki matematyki. Mogą opierać się zapamiętywaniu wzorców lub metod rozwiązywania problemów, zamiast zrozumieć, dlaczego dana metoda działa.
 7. Brak praktyki i stosowania w życiu codziennym: Matematyka jest wszędzie wokół nas, jednak dzieci mogą nie widzieć jej praktycznego zastosowania w życiu codziennym. Brak związku między teorią matematyczną a rzeczywistymi sytuacjami może powodować trudności w zrozumieniu i utrzymaniu motywacji do dalszej nauki.

Zadania z treścią – jak nauczyć dziecko matematyki w praktyce?

Zadania matematyczne z treścią obejmują nie tylko proste obliczenia, ale także zastosowanie matematyki w realnych kontekstach. Wykorzystanie takich zadań w matematyce dla dzieci przynosi wiele korzyści: 

 • Zadania z treścią angażują dzieci do nauki matematyki poprzez korelację abstrakcyjnych koncepcji z codziennymi sytuacjami, co sprawia, że dane zagadnienie staje się bardziej interesujące i zrozumiałe.
 • Zagadnienia matematyczne z treścią wymagają analizy i zastosowania umiejętności matematycznych w kontekście rzeczywistym, co rozwija umiejętności logicznego myślenia.
 • Zadania z treścią pokazują praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym, co pomaga dzieciom zrozumieć, jak duże znaczenie mają sprawne i szybkie operacje matematyczne w realnym świecie.

Razem z dzieckiem sprawdźcie, czy potraficie rozwiązać poprawnie przedstawione tu trzy zadania matematyczne z treścią.

Zadanie 1: Zakupy w sklepie. W sklepie spożywczym Marek kupił 3 pudełka jajek po 12 sztuk w każdym pudełku oraz 5 paczek mleka po 1 litrze w każdej paczce. Ile jajek i ile litrów mleka kupił Marek w sumie?

Odpowiedź: Marek kupił 36 jajek (3 pudełka * 12 sztuk) i 5 litrów mleka.

Uzasadnienie: Mnożymy liczbę pudełek jajek przez ilość jajek w każdym pudełku (3 * 12), aby otrzymać łączną ilość jajek. Dodajemy również ilość paczek mleka, aby otrzymać łączną liczbę litrów mleka.

Zadanie 2: Podział deseru na równą liczbę części. Ewa chce podzielić ciasto na 6 równych części. Jej ciasto ma ¾ kg. Ile waży każda część, jeśli ciasto jest równo podzielone?

Odpowiedź: Każda część ciasta waży 125 gramów. 

Uzasadnienie: Aby znaleźć wagę jednej części, dzielimy wagę całego ciasta przez liczbę części, na które chcemy je podzielić (3/4 kg = 750 gramów, a 750 g / 6 = 125 gramów).

Zadanie 3: Planowanie pracy domowej. Maria ma 2 godziny na zrobienie zadania domowego. Pierwsze zadanie zajmuje jej 35 minut, a drugie 45 minut. Ile czasu zostanie Marii na kolejne zadania?

Odpowiedź: Maria będzie mieć 40 minut na kolejne zadania.

Uzasadnienie: Dodajemy czas potrzebny na rozwiązanie obu zadań (35 minut + 45 minut = 80 minut) i odejmujemy ten czas od dostępnych 120 minut (2 godziny), aby uzyskać pozostały czas (120 minut – 80 minut = 40 minut).

Które umiejętności z matematyki warto rozwijać?

W zależności od wieku, istnieje wiele obszarów matematyki, na których warto się skupić. W młodszych grupach wiekowych, koncentrowanie się na umiejętnościach dodawania i odejmowania pomoże zbudować solidne podstawy. Najlepiej taką naukę poprowadzić w formie zabawt matematycznej dla dzieci. W przypadku starszych dzieci, warto rozwijać umiejętności bardziej zaawansowane, takie jak mnożenie, dzielenie, figury geometryczne i sprawne liczenie w pamięci.

 • Młodsze dzieci: W przypadku młodszych dzieci warto kłaść nacisk na naukę dodawania i odejmowania. To podstawowe operacje matematyczne stanowią fundament, który później pozwoli na zrozumienie bardziej złożonych zagadnień. Sprawdź koniecznie: Jak wytłumaczyć dziecku dodawanie i odejmowanie.
 • Starsze dzieci: U starszych uczniów warto rozwijać umiejętność mnożenia i dzielenia, która jest równie ważną umiejętnością w matematyce, która przyspiesza uzyskanie dokładnego wyniku. Zrozumienie tabliczki mnożenia jest ponadto niezwykle przydatne w codziennym życiu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia.

Pomoc dziecku w nauce matematyki wymaga cierpliwości, kreatywności oraz zrozumienia jego indywidualnych potrzeb i sposobów uczenia się. Wykorzystując praktyczne przykłady, angażujące metody nauki dostosowane do wieku dziecka oraz regularnie monitorując postępy, możemy skutecznie wspierać rozwój matematycznych umiejętności naszego dziecka.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i kluczem do matematycznego sukcesu jest dostosowanie podejścia do unikalnego stylu nauki dziecka i jego potrzeb.

Czy ten artykuł był pomocny? 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.