Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak napisać pocztówkę po angielsku? Przydatne zwroty i zasady
Pisanie po angielsku
Star icon
26.03.2024
Time icon 9 min

Jak napisać pocztówkę po angielsku? Przydatne zwroty i zasady

Spis treści

Niezależnie od tego, czy jesteś na wymarzonych wakacjach, odwiedzasz odległe kraje czy po prostu chcesz podzielić się swoimi przeżyciami z bliskimi w oryginalny sposób, wysłanie pocztówki jest zawsze świetnym pomysłem. Ale jak się do tego zabrać, gdy chcemy, aby nasze słowa brzmiały naturalnie i poprawnie w języku angielskim?

Właściwe formułowanie myśli, dobór zwrotów, a także znajomość zasad angielskiej gramatyki może sprawić, że nasza pocztówka stanie się nie tylko piękną pamiątką, ale także dowodem naszych umiejętności językowych. W tym wpisie blogowym podpowiemy Ci, jak napisać pocztówkę po angielsku, zachęcając do wykorzystania przydatnych zwrotów i zasad gramatycznych.

Czytaj dalej i sprawdź, co zrobić, aby Twoje pocztówkowe pozdrowienia nie tylko dotarły do adresata, ale także zrobiły na nim duże wrażenie.

Jakie informacje muszą znaleźć się na pocztówce? 

Aby pocztówka spełniła swoją funkcję, nie tylko jako forma pozdrowień, ale również jako nośnik ważnych informacji, należy zawrzeć na niej kilka kluczowych elementów.

Oto, co powinno się na niej znaleźć:

 • Adres odbiorcy: Umieszczenie pełnego adresu jest niezbędne do tego, aby pocztówka dotarła do właściwej osoby. Pamiętaj o dokładnym wypisaniu imienia i nazwiska, ulicy, numeru domu i mieszkania, kodu pocztowego, miasta, a w przypadku wysyłki międzynarodowej – również kraju.
 • Zwroty grzecznościowe: Na początku zawsze warto zacząć od zwrotu grzecznościowego, np. „Dear John,” (Drogi Janie,) czy „Hello from sunny Spain!” (Pozdrowienia ze słonecznej Hiszpanii!). To ustawia ton naszej wiadomości i czyni ją bardziej osobistą.
 • Opis miejsca i własnych doświadczeń: Jednym z głównych celów wysyłania pocztówek jest podzielenie się swoimi przeżyciami. Opisz miejsce, w którym się znajdujesz, co Ci się w nim podoba, jakie masz odczucia, a może jakieś interesujące zdarzenie, które Cię spotkało.
 • Pozdrowienia dla odbiorcy: Nie zapomnij o ciepłych słowach skierowanych do adresata. Może to być proste „Miss you!” (Tęsknię!) lub bardziej osobiste zdanie opisujące, dlaczego myślisz o tej osobie, będąc daleko.
 • Data: Dodanie daty wysłania pocztówki jest miłym gestem, który pozwala odbiorcy umiejscowić Twoje doświadczenia w czasie. Często pocztówki przybywają po dłuższym czasie, a data nadania pozwala zachować chronologię wspomnień.
 • Podpis: Na koniec nie zapomnij się podpisać. Może to być Twoje imię, pseudonim czy inicjały – ważne, aby adresat wiedział, od kogo otrzymał wiadomość.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Angielskie czasy przydatne do napisania pozdrowień z wakacji 

Podczas pisania pocztówki z wakacji po angielsku, kluczowe jest zastosowanie odpowiednich czasów gramatycznych, aby przekazać swoje doświadczenia i wrażenia w sposób jasny i precyzyjny. Oto najbardziej przydatne czasy angielskie, które pomogą Ci w tym zadaniu:

 • Present Simple używamy, aby opisać ogólne fakty lub czynności rutynowe, które są prawdziwe w momencie pisania, np. „The sun shines bright here” (Słońce świeci tutaj jasno).
 • Past Simple stosujemy, gdy chcemy opowiedzieć o konkretnych wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości, np. „We visited the ancient ruins yesterday” (Wczoraj zwiedziliśmy starożytne ruiny).
 • Present Continuous jest idealny, aby podkreślić czynności, które dzieją się w momencie pisania lub w okresie obecnym, np. „I am enjoying the breathtaking views” (Cieszę się zapierającymi dech w piersiach widokami).
 • Present Perfect może być użyty do wyrażenia doświadczeń bez podawania konkretnego czasu ich wystąpienia, co jest przydatne, gdy chcemy podkreślić, że coś się wydarzyło podczas naszego pobytu, np. „I have met some fascinating people here” (Poznałem tutaj kilka fascynujących osób).

Znajomość tych czasów i umiejętność ich stosowania w praktyce sprawi, że Twoje pocztówkowe pozdrowienia będą nie tylko gramatycznie poprawne, ale także ciekawe i pełne życia. Pamiętaj, że naturalność i spontaniczność w przekazywaniu wrażeń z wakacji są równie ważne, co poprawność językowa, więc nie obawiaj się wyrażać siebie!

Koperta, widokówka, poczta – przydatne angielskie słówka, aby wysłać pocztówkę

Poniżej, w dwóch osobnych tabelach znajdują się podstawowe słownictwo i zwroty, które pomogą Ci w komponowaniu oraz wysyłaniu pocztówek po angielsku. Zapamiętanie tych wyrażeń z pewnością ułatwi Ci przekazywanie swoich wrażeń i emocji w czasie podróży.

Słownictwo związane z pisaniem i wysyłaniem pocztówki:

Angielski Polski
postcard pocztówka
stamp znaczek
post office poczta
address adres
recipient odbiorca
sender nadawca
message wiadomość
greetings pozdrowienia
wish życzenie
view widok
holiday wakacje
abroad za granicą
mailbox skrzynka pocztowa
destination miejsce przeznaczenia
souvenir pamiątka
handwriting pismo ręczne
signature podpis
send wysłać
receive otrzymać
travel podróż
explore odkrywać
adventure przygoda
culture kultura
landscape krajobraz
sightseeing zwiedzanie

 

Popularne zwroty używane na pocztówkach: 

Angielski Polski
Wish you were here! Chciałbym, żebyś tu był!
Greetings from [place]! Pozdrowienia z [miejsca]!
Having a great time! Świetnie się bawimy!
Wish you could see this view! Chciałbym, żebyś zobaczył ten widok!
Can’t wait to tell you about it! Nie mogę się doczekać, by Ci o tym opowiedzieć!
See you soon! Do zobaczenia wkrótce!
Missing you! Tęsknię za Tobą!
Can’t believe how beautiful it is here! Nie mogę uwierzyć, jak pięknie jest tutaj!
Looking forward to coming back! Nie mogę się doczekać powrotu!
Having the time of my life! Mam czas swojego życia!

Przykładowe treści po angielsku, które możemy napisać na pocztówce

Oto trzy gotowe przykłady treści, które można napisać na pocztówce po angielsku. Każdy z nich odpowiada różnym nastrojom i sytuacjom, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni ton dla swojej wiadomości:

Przykład 1:

Greetings from Paris! The city of lights has been absolutely enchanting. We’ve spent our days exploring the museums and evenings enjoying the exquisite French cuisine. Wish you were here to experience this with us. Love, [Your Name]. (Pozdrowienia z Paryża! Miasto świateł jest absolutnie czarujące. Dni spędzamy na eksplorowaniu muzeów, a wieczory na delektowaniu się wykwintną francuską kuchnią. Chciałbym, żebyś był tu z nami i doświadczył tego. Z miłością, [Twoje Imię]).

 

Przykład 2:

Hello from sunny Spain! I’m having the time of my life, lounging on the beautiful beaches and soaking up the vibrant culture. Every moment here feels like a dream. Missing you and hope to see you soon! [Your Name]. (Cześć ze słonecznej Hiszpanii! Przeżywam czas swojego życia, leniuchując na pięknych plażach i chłonąc żywą kulturę. Każdy moment tutaj jest jak sen. Tęsknię za Tobą i mam nadzieję, że do zobaczenia wkrótce! [Twoje Imię]).

 

Przykład 3:

Wish you could see the breathtaking views of the Alps! Today’s hike was challenging but so rewarding. The peace and beauty of the mountains is truly something else. Can’t wait to share more stories when I get back. Take care, [Your Name]. (Chciałbym, żebyś mógł zobaczyć te zapierające dech w piersiach widoki z Alp! Dzisiejsza wędrówka była wymagająca, ale również satysfakcjonująca. Spokój i piękno gór to coś niesamowitego. Nie mogę się doczekać, aby podzielić się z Tobą dalszymi historiami, gdy wrócę. Trzymaj się, [Twoje Imię]).

 

Jak wysłać pocztówkę z wakacji?

Wysłanie pocztówki jest pięknym sposobem na podzielenie się swoimi przeżyciami z bliskimi, ale żeby nasza kartka dotarła do adresata, należy zadbać o poszczególne kroki.

1. Wybór pocztówki: Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej pocztówki. Może to być widok, który Cię zachwycił, lub jakiś charakterystyczny motyw z miejsca, w którym przebywasz.

2. Napisanie wiadomości: Na odwrocie pocztówki znajdź miejsce przeznaczone na wiadomość. Staraj się pisać czytelnie, aby Twoje przesłanie było łatwe do odczytania przez odbiorcę.

3. Wypisanie adresu: Na pocztówce znajduje się specjalne miejsce na adres odbiorcy. Pamiętaj o wpisaniu pełnego adresu, w tym:

 • Imienia i nazwiska odbiorcy,
 • Ulicy, numeru domu/mieszkania,
 • Kodu pocztowego oraz miasta,
 • Kraju, jeśli wysyłasz pocztówkę za granicę.

Adres należy pisać po angielsku lub w języku kraju odbiorcy, aby zagwarantować, że zostanie poprawnie zrozumiany przez służby pocztowe.

4. Zakup znaczka pocztowego: Aby wysłać pocztówkę, potrzebujesz odpowiedniego znaczka pocztowego. Możesz go zakupić w lokalnej poczcie, kiosku, a czasami nawet w hotelu lub sklepie z pamiątkami.

5. Sprawdzenie kosztu wysyłki: Koszt wysyłki pocztówki zależy od kraju, z którego ją wysyłasz, oraz kraju docelowego. Upewnij się, że znaczek pokrywa pełny koszt wysyłki. Ceny mogą się różnić, dlatego warto zapytać na poczcie o aktualne stawki.

6. Nadanie pocztówki: Po zakupie i przyklejeniu znaczka, pocztówkę możesz nadać na kilka sposobów:

 • Wrzucić do specjalnej skrzynki pocztowej,
 • Zanieść osobiście do najbliższej poczty,
 • W niektórych przypadkach, personel hotelu może zaoferować pomoc w nadaniu pocztówki.

Pamiętaj, że czas dostarczenia pocztówki może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak odległość, efektywność lokalnych służb pocztowych, oraz okresy wzmożonego ruchu pocztowego, np. przed świętami. Wysłanie pocztówki jest prostym gestem, ale może przynieść wiele radości i pozostawić trwałą pamiątkę z Twojej podróży.

Dlaczego pisanie pocztówek przechodzi renesans?

W epoce cyfrowej, gdzie większość naszych komunikatów przemierza wirtualną przestrzeń w ułamku sekundy, tradycyjne formy komunikacji, takie jak pisanie pocztówek, przeżywają nieoczekiwany renesans. Dlaczego? Sprawdźmy.

Powrót do osobistego kontaktu. W dobie e-maili i wiadomości tekstowych, pocztówka staje się wyrazem głębszej troski i zaangażowania. Wysłanie pocztówki wymaga czasu – od wyboru odpowiedniej kartki, przez zastanowienie się nad treścią, aż po fizyczne wysłanie. Ten wysiłek dodaje wartości do przekazu, czyniąc go bardziej osobistym i docenianym przez odbiorcę.

Trwałość wspomnień. Pocztówki to nie tylko nośniki słów, ale także obrazów. Reprezentują miejsce i czas, zatrzymując wspomnienia w sposób, którego cyfrowe zdjęcia wysłane przez Internet nie są w stanie dorównać. Mogą stanowić trwałe pamiątki z podróży, które przez lata zdobią ściany, lodówki czy albumy, przypominając o przygodach i miejscach.

Ucieczka od cyfrowego zgiełku. Pisanie i wysyłanie pocztówek jest formą ucieczki od ciągłego bombardowania informacjami i notyfikacjami z cyfrowego świata. Dla wielu osób jest to chwila refleksji, spokoju oraz skupienia na teraźniejszości i realnych doświadczeniach, a nie na wirtualnym obrazie rzeczywistości.

Poszukiwanie autentyczności. W czasach, gdy autentyczność staje się wartością deficytową, pocztówki oferują właśnie to – autentyczne doświadczenie. Każdy rysunek, zdjęcie czy napisane słowo niesie ze sobą prawdziwą historię, emocje i osobiste przeżycia, które są niepowtarzalne i nie da się ich zastąpić żadnym cyfrowym ekwiwalentem.

Zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczna. Coraz większa świadomość ekologiczna skłania ludzi do poszukiwania bardziej zrównoważonych form komunikacji i pamiątek. Pocztówki, zwłaszcza te wykonane z recyklingu lub przyjaznych dla środowiska materiałów, odpowiadają na potrzebę redukcji cyfrowego śladu węglowego.

Podsumowując, renesans pisania pocztówek wynika z połączenia tęsknoty za bardziej autentycznym, osobistym sposobem komunikacji, chęcią zachowania trwałych wspomnień oraz pragnieniem odnalezienia spokoju poza cyfrowym zgiełkiem. W swojej prostocie, pocztówka kryje w sobie potężną siłę emocjonalną, która przemawia do ludzi na całym świecie.

Czy Ty podzieliłeś się już swoimi wrażeniami z podróży i zaskoczyłeś znajomych piękną kartką z wakacji? Jeżeli jeszcze nie, do dzieła! To prostsze, niż myślisz.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Jak poprawnie napisać email po angielsku?
Pisanie po angielsku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.