Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
23.02.2024
Time icon 10 min

Góry Europy – quiz z mapą   

Spis treści

Góry stanowią jedne z najbardziej malowniczych i fascynujących formacji geograficznych na naszej planecie. Europa, mimo że nie posiada szczytów porównywalnych z najwyższymi górami świata, oferuje różnorodność krajobrazów górskich, które zachwycają swoim pięknem, bogatą historią oraz możliwościami aktywności turystycznej i sportowej, takich jak narciarstwo czy wędrówki piesze.

Góry w Europie to wiele różnorodnych pasm górskich, od majestatycznych Alp, przez surowe Karpaty, po dzikie góry Skandynawii. Każde z tych pasm ma swoją unikalną charakterystykę, zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. 

Poznaj najwyższe pasma górskie Europy oraz ich szczyty i wymieniaj bez problemu te szczyty, które należą do korony Europy. Na końcu wpisu znajduje się także praktyczny quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę o najbardziej spektakularnych górach, które znajdują się na mapie Europy. 

Jeżeli interesujesz się górami i chcesz dowiedziec się, które góry wchodzą w skład korony świata, zapoznaj się z osobnym wpisem na blogu. Jest on w całości poświęcony najwyższym szczytom na poszczególnych kontynentach

Łańcuchy górskie w Europie

Łańcuch górski to seria gór lub pasm górskich, które są ze sobą połączone i rozciągają się na znacznych obszarach. Są one wynikiem działania procesów tektonicznych, które przez miliony lat kształtowały powierzchnię Ziemi.

W Europie łańcuchy górskie stanowią nie tylko barierę klimatyczną i geograficzną, ale także są domem dla różnorodnych ekosystemów i kultur.

Poniżej znajduje się tabela z 15 najwyższymi łańcuchami górskimi w Europie oraz ich lokalizacją:

Lp. Łańcuch górski Lokalizacja
1. Alpy Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Niemcy, Słowenia, Monako, Liechtenstein
2. Kaukaz Rosja, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia
3. Karpaty Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Ukraina, Serbia
4. Pireneje Francja, Hiszpania, Andora
5. Apeniny Włochy, San Marino
6. Góry Skandynawskie Norwegia, Szwecja, Finlandia
7. Góry Dynarskie Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia, Albania, Kosowo, Macedonia Północna
8. Ural Rosja, Kazachstan
9. Góry Kantabryjskie Hiszpania
10. Góry Rodopskie Bułgaria, Grecja
11. Masyw Centralny Francja
12. Góry Taurus Turcja
13. Góry Betyckie Hiszpania
14. Grampiany Szkocja (Wielka Brytania)
15. Sudety Polska, Czechy, Niemcy

 

Te łańcuchy górskie są nie tylko ważnym elementem krajobrazu Europy, ale także odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu klimatu, różnorodności biologicznej oraz życia społeczno-gospodarczego regionów, przez które przebiegają. Każdy z nich ma swoją unikatową historię, kulturę i tradycję, co czyni Europę kontynentem o niezwykłej różnorodności.

Alpy

Alpy to największy i najbardziej znany łańcuch górski w Europie. Rozciągają się przez osiem krajów, tworząc łuk o długości ponad 1200 km. Dzielą się na wiele mniejszych grup, takich jak Alpy Bawarskie, Alpy Julijskie czy Alpy Szwajcarskie.

Najwyższym szczytem Alp jest Mont Blanc (4808 m n.p.m.), położony na granicy Francji i Włoch.

Krajobraz Alp charakteryzuje się spektakularnymi szczytami, lodowcami i głębokimi dolinami. Region ten jest domem dla bogatej fauny, w tym kozic, muflonów oraz orłów przednich. Alpy są także popularnym miejscem narciarstwa i alpinizmu, z bogatą historią zdobywania najwyższych szczytów.

Pireneje

Pireneje to pasmo górskie, które stanowi naturalną granicę między Francją a Hiszpanią, rozciągając się na długości około 430 km. Najwyższym szczytem Pirenejów jest Aneto (3404 m n.p.m.). Pasmo to dzieli się na Pireneje Zachodnie, Środkowe i Wschodnie.

Charakteryzuje się różnorodnością krajobrazów, od surowych szczytów po zielone doliny. W Pirenejach żyje wiele gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzie brunatne i sępy. Pireneje są również znane z kultury i historii, z wieloma starożytnymi zabytkami i tradycyjnymi wioskami.

Apeniny

Apeniny to kręgosłup Włoch, ciągnący się od Ligurii aż po Sycylię. Najwyższym szczytem jest Corno Grande w masywie Gran Sasso (2912 m n.p.m.). Apeniny charakteryzują się malowniczymi krajobrazami, bogatą florą i fauną, w tym wilkami i niedźwiedziami brunatnymi.

Pasmo to dzieli się na Apeniny Północne, Środkowe i Południowe. Apeniny są popularne wśród turystów za sprawą swoich naturalnych term, pięknych parków narodowych oraz możliwości uprawiania turystyki pieszej i narciarstwa.

Karpaty

Karpaty to rozległy łańcuch górski, który rozciąga się przez wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Najwyższym szczytem Karpat jest Gerlach (2655 m n.p.m.) na Słowacji.

Karpaty dzielą się na wiele regionów, w tym Karpaty Zachodnie, Wschodnie i Południowe. Charakteryzują się bogatą florą i fauną, w tym wieloma endemicznymi gatunkami. Są domem dla niedźwiedzi brunatnych, wilków i rysi.

Karpaty są również ważnym ośrodkiem kultury ludowej, z bogatymi tradycjami regionalnymi.

Góry Skandynawskie

Góry Skandynawskie, znane również jako Skandynawskie pasmo górskie, rozciągają się przez Norwegię, Szwecję i częściowo Finlandię. Najwyższym szczytem jest Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) w Norwegii.

Pasmo to charakteryzuje się surowymi krajobrazami, z licznych szczytów i lodowców. Góry Skandynawskie są domem dla unikatowej fauny, w tym reniferów i rysi. Region ten jest znany z ekstremalnych sportów zimowych oraz ze wspaniałych możliwości turystyki pieszej.

Góry Dynarskie

Góry Dynarskie to łańcuch górski, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, od Słowenii, przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, aż po Albanię. Najwyższym szczytem jest Maja Jezercë (2694 m n.p.m.) w Alpach Albańskich.

Góry Dynarskie charakteryzują się zróżnicowanym krajobrazem, od skalistych szczytów po zielone doliny. Są one ważnym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, w tym dla endemicznych gatunków. Góry Dynarskie oferują również bogactwo kulturowe, z wieloma starożytnymi zabytkami i tradycyjnymi wioskami.

Sudety

Sudety to pasmo górskie, które rozciąga się wzdłuż granicy Polski i Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Sudety dzielą się na kilka mniejszych pasm, w tym Karkonosze, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika.

Charakteryzują się one malowniczymi krajobrazami, z wieloma formacjami skalnymi, wodospadami i jaskiniami. Flora i fauna Sudetów są bardzo zróżnicowane, z wieloma gatunkami chronionymi. Sudety są popularne wśród turystów, oferując szereg atrakcji, od turystyki pieszej i rowerowej po narciarstwo i uzdrowiska.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jaka jest najwyższa góra Europy?

Najwyższą górą Europy jest Elbrus, który osiąga wysokość 5642 metrów n.p.m. Elbrus znajduje się w Rosji, na Kaukazie, i jest częścią Kaukaskiego pasma górskiego, które rozciąga się między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim.

Elbrus jest nie tylko najwyższym szczytem Europy, ale także wulkanem, choć od dawna uśpionym. Jego ostatnia erupcja miała miejsce około 50 lat p.n.e. Szczyt składa się z dwóch kopuł wulkanicznych, z których zachodnia jest wyższa.

Elbrus jest popularnym celem wśród alpinistów, mimo że jego zdobycie wymaga odpowiedniego przygotowania i aklimatyzacji. Ze względu na swoją wysokość i położenie, Elbrus ma również duże znaczenie w mitologii i folklorze ludów kaukaskich.

Najwyższe szczyty Europy

Oprócz Elbrusu, Europa ma mnóstwo imponujących szczytów, które przyciągają miłośników gór z całego świata. Do najwyższych szczytów Europy, poza Elbrusem, należą:

  • Mont Blanc (4808 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp, a zarazem Francji i Włoch. Mont Blanc jest znany jako „Dach Europy” i jest jednym z najbardziej popularnych celów alpinistycznych.
  • Dychtau (5205 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt Kaukazu i Europy, oferuje jedne z największych wyzwań dla wspinaczy.
  • Dykh-Tau (5204 m n.p.m.) – kolejny imponujący szczyt Kaukazu, znany z trudności technicznych w zdobyciu.
  • Szchara (5193 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gruzji, również znajdujący się w Kaukazie, oferuje dramatyczne widoki i trudne trasy wspinaczkowe.

Najwyższe szczyty górskie w europie od najwyższego do najniższego, zaprezentowano w poniższej tabeli: 

Lp. Góra Wysokość (m n.p.m.) Kraj Łańcuch górski
1. Elbrus 5642 Rosja Kaukaz
2. Dychtau 5205 Rosja Kaukaz
3. Szchara 5193 Gruzja Kaukaz
4. Kosztan-Tau 5151 Rosja Kaukaz
5. Dżanga 5051 Rosja / Gruzja Kaukaz
6. Kazbek 5033 Gruzja Kaukaz
7. Mont Blanc 4808 Francja / Włochy Alpy
8. Dufourspitze 4634 Szwajcaria Alpy
9. Dom 4545 Szwajcaria Alpy
10. Weisshorn 4506 Szwajcaria Alpy
11. Matterhorn 4478 Szwajcaria / Włochy Alpy
12. Grand Combin 4314 Szwajcaria Alpy

 

Te szczyty nie tylko stanowią wyzwanie dla alpinistów, ale także są domem dla unikalnej flory i fauny, a także miejscem, gdzie kultura i tradycja górskich społeczności są nadal żywe.

Ich zdobycie wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także umiejętności technicznych i odpowiedniego przygotowania.

Góry Europy – Quiz

Sprawdź swoją wiedzę o łańcuchach górskich Europy z naszym quizem. To świetny sposób na sprawdzenie wiedzy o górach Europy, ich geografii oraz historii alpinizmu. Zapraszamy do dalszego odkrywania fascynującego świata gór!

Która góra jest uznawana za najwyższą w Europie?
W którym państwie nie znajdują się Alpy?
Jak nazywa się najwyższy szczyt Pirenejów?
Które pasmo górskie uznaje się za naturalną granicę między Europą a Azją?
Gdzie znajduje się Galdhøpiggen, najwyższy szczyt Norwegii?
Który z tych szczytów nie należy do Alp?
W których górach znajduje się Rysy, najwyższy szczyt Polski?
Który z tych szczytów jest najwyższy?
Które pasmo górskie jest najdłuższe w Europie?
Gdzie znajduje się szczyt Dykh-Tau?
Kto był pierwszą kobietą, która zdobyła Mont Blanc?
Które z tych gór znajduje się w Sudetach?
Sprawdź wyniki

Podsumowanie

Podróż przez najwyższe góry Europy, którą odbyliśmy w tym artykule, od majestatycznego Elbrusa po malownicze Pireneje, to nie tylko wspaniałe widoki, ale także głębokie doświadczenie kulturowe i wyjątkowa przygoda – bez wychodzenia z domu. 

Mamy nadzieję, że nakreślona w artykule mapa gór Europy ujawnia bogactwo i różnorodność kontynentu, od łańcuchów górskich na granicy Europy i Azji po pasma górskie rozsiane po całej Europie.

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym alpinistą, czy po prostu kochasz naturę, góry Europy oferują coś dla każdego. Zapraszamy do dalszego odkrywania europejskich gór! 

Czy ten artykuł był interesujący? 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.