Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
24.01.2024
Time icon 10 min

Counties and shires – geografia i podział administracyjny Wielkiej Brytanii

Spis treści

Wielka Brytania, jako wyspiarski kraj o bogatej i złożonej historii, prezentuje interesujący przekrój kulturowy, który ma swoje odzwierciedlenie w unikatowym podziale administracyjnym.

Brytyjska mozaika polityczna i historyczna, która sięga korzeniami średniowiecza, znajduje odzwierciedlenie w różnorodnych formach zarządzania lokalnego. Od hrabstw Anglii, poprzez szkockie council areas, po walijskie principal areas, każda część Zjednoczonego Królestwa ma swój unikalny sposób na administracyjną organizację przestrzeni i władzy lokalnej.

Anglia, będąca największą i najbardziej znaną częścią Wielkiej Brytanii, posiada system hrabstw, który odzwierciedla zarówno historyczne, jak i współczesne uwarunkowania. Tymczasem Szkocja, z jej unikalną tożsamością i historią, prezentuje własną wersję podziału terytorialnego, często różniącą się od angielskiego modelu.

Odkrywanie różnorodności kultury krajów anglosaskich to niezwykła i wciągająca przygoda. Zapraszamy do lektury i odkrywania tajemnic brytyjskich hrabstw i shires, które są kluczem do zrozumienia unikalnego charakteru Wielkiej Brytanii.

Geografia Wielkiej Brytanii

Geografia Wielkiej Brytanii jest tak zróżnicowana, jak jej kultura i historia. United Kingdom składa się z głównej wyspy Wielkiej Brytanii, która obejmuje Anglię, Szkocję i Walię, oraz z mniejszych wysp, w tym Irlandii Północnej. Otoczona przez Atlantyk, Morze Północne, Kanał La Manche i Morze Irlandzkie, Wielka Brytania prezentuje bogactwo krajobrazów – od majestatycznych wybrzeży po malownicze obszary wiejskie.

Góry Wielkiej Brytanii

Góry stanowią istotny element brytyjskiego krajobrazu. W Szkocji znajduje się najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii – Ben Nevis, będący częścią malowniczego pasma Grampian.

Walia słynie ze swojego Snowdonia National Park, gdzie króluje Snowdon, najwyższy szczyt Walii. Anglia natomiast oferuje Lake District z Scafell Pike, najwyższym angielskim wzniesieniem, oraz malownicze wzgórza Pennines, często nazywane „kręgosłupem Anglii”.

Jeziora i rzeki

Brytyjskie jeziora i rzeki są nie tylko piękne, ale i pełne historii. Lake District w Anglii, znany z romantycznych krajobrazów i licznych literackich inspiracji, skrywa najgłębsze angielskie jezioro – Wastwater.

W Szkocji natomiast znajduje się słynne Loch Ness, domniemane siedlisko legendarnego potwora. Walia może się z kolei pochwalić malowniczym jeziorem Bala w Parku Narodowym Snowdonia.

Rzeki, takie jak Tamiza w Anglii czy Severn, najdłuższa rzeka Wielkiej Brytanii, odgrywają kluczową rolę w życiu i historii kraju, będąc świadkami wielu ważnych wydarzeń na przestrzeni lat.

Znajomość geografii Wielkiej Brytanii to nie tylko wiedza o położeniu i charakterystyce jej terenów, ale również głębsze zrozumienie jej kultury, historii i tożsamości. Ta różnorodność krajobrazowa tworzy tło dla bogatej mozaiki kulturowej, która jest nieodłączną częścią brytyjskiego dziedzictwa.

Hrabstwa Anglii

Historia hrabstw w Anglii jest tak fascynująca, jak sama historia tego kraju. Hrabstwa, znane w języku angielskim jako „counties”, stanowią tradycyjną formę podziału administracyjnego, której korzenie sięgają czasów anglosaskich.

Początkowo były to jednostki utworzone w celu organizacji sądownictwa i zbierania podatków, ale z czasem ewoluowały, stając się kluczowymi elementami zarządzania lokalnego.

Współczesna Anglia dzieli się na 48 ceremonialnych hrabstw, obejmujących zarówno obszary miejskie, jak i wiejskie.

Każde z nich ma swoją unikatową historię, kulturę i charakter, co czyni je wyjątkowymi nie tylko w kontekście administracyjnym, ale również kulturowym i społecznym. Hrabstwa różnią się między sobą wielkością, liczbą mieszkańców, a także gospodarką i krajobrazem.

Oto tabela z listą wszystkich ceremonialnych hrabstw Anglii wraz z ich administracyjnymi stolicami:

Hrabstwo Administracyjna stolica
Bedfordshire Bedford
Berkshire Reading
Bristol Bristol
Buckinghamshire Aylesbury
Cambridgeshire Cambridge
Cheshire Chester
City of London Londyn
Cornwall Truro
Cumbria Carlisle
Derbyshire Matlock
Devon Exeter
Dorset Dorchester
Durham Durham
East Riding of Yorkshire Beverley
East Sussex Lewes
Essex Chelmsford
Gloucestershire Gloucester
Greater London Londyn
Greater Manchester Manchester
Hampshire Winchester
Herefordshire Hereford
Hertfordshire Hertford
Isle of Wight Newport
Kent Maidstone
Lancashire Preston
Leicestershire Leicester
Lincolnshire Lincoln
Merseyside Liverpool
Norfolk Norwich
North Yorkshire Northallerton
Northamptonshire Northampton
Northumberland Morpeth
Nottinghamshire Nottingham
Oxfordshire Oxford
Rutland Oakham
Shropshire Shrewsbury
Somerset Taunton
South Yorkshire Barnsley
Staffordshire Stafford
Suffolk Ipswich
Surrey Kingston upon Thames
Tyne and Wear Newcastle upon Tyne
Warwickshire Warwick
West Midlands Birmingham
West Sussex Chichester
West Yorkshire Wakefield
Wiltshire Trowbridge
Worcestershire Worcester

 

Tabela pokazuje geograficzną różnorodność Anglii, poprzez bogactwo i złożoność jej struktury administracyjnej. Mimo spójności Zjednoczonego Królestwa, każde znajdujące się w tabeli hrabstwo ma swoją unikatową historię i tożsamość, która przekłada się na specyficzne tradycje i kulturę.

Najmniejsze hrabstwo w Anglii

Rutland, nazywane czasami „sercem Anglii”, jest najmniejszym hrabstwem w Anglii zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Ten malowniczy zakątek kraju, ukryty w hrabstwie East Midlands, oferuje urokliwe krajobrazy i spokojną atmosferę wiejskiego życia. Liczba mieszkańców Rutland oscyluje wokół 40 000, co przekłada się na intymny charakter społeczności i silne więzi międzyludzkie.

Rutland jest znane ze swoich zabytków i tradycji. Przykładem jest Oakham Castle, średniowieczny zamek znany z unikalnej kolekcji podków końskich, co jest odzwierciedleniem dawnej tradycji wymagającej od odwiedzających szlachciców ofiarowania podkowy jako daniny.

Rutland Water, drugi co do wielkości sztuczny zbiornik wodny w Anglii, jest popularnym miejscem rekreacji i obserwacji ptaków. Życie w Rutland charakteryzuje się dużym spokojem i bliskością natury, co czyni to hrabstwo idealnym miejscem dla tych, którzy cenią sobie ciszę i urok wiejskiego życia.

Największe hrabstwo w Anglii

Yorkshire, często nazywane „God’s Own County” (Kraj Pana), jest największym hrabstwem w Anglii pod względem powierzchni. Yorkshire dzieli się na cztery główne regiony: North Yorkshire, West Yorkshire, South Yorkshire i East Riding of Yorkshire. W sumie w Yorkshire mieszka ponad 5 milionów osób, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej zaludnionych regionów w kraju.

Yorkshire ma bogatą historię i kulturę. Znajdują się tu liczne zabytki historyczne, takie jak katedra w Yorku czy ruiny opactwa w Whitby. Region jest znany ze swojej tradycyjnej kuchni, w tym z Yorkshire pudding, oraz z piwnych browarów.

Yorkshire ma również silne tradycje literackie, będąc domem dla sióstr Brontë. Hrabstwo oferuje różnorodne krajobrazy – od surowych wrzosowisk Yorkshire Moors po malownicze doliny Yorkshire Dales. Życie w Yorkshire charakteryzuje się głęboką więzią z historią i tradycją, a mieszkańcy są dumni ze swojej regionalnej tożsamości.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

9 regionów Anglii

Podział Anglii na 9 regionów został wprowadzony w końcu XX wieku w celu usprawnienia administracji i planowania regionalnego. Każdy region ma swojego przedstawiciela w brytyjskim rządzie, który spełnia funkcję statystyczną, planistyczną oraz administracyjną. Poniżej znajdują się krótkie opisy każdego z regionów:

  1. East Midlands – Region charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem – od wzgórz Peak District po niziny Lincolnshire. Przemysłowy Leicester, historyczne Derby oraz znany z produkcji porcelany Stoke-on-Trent to ważne miasta regionu.
  2. East of England – Obszar ten obejmuje hrabstwa takie jak Norfolk, Suffolk i Essex. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami i wybrzeżem. Cambridge, znane z prestiżowego uniwersytetu, jest jednym z głównych ośrodków kultury i nauki w regionie.
  3. London – Stolica Wielkiej Brytanii i ważny globalny ośrodek finansowy. Londyn jest również miastem o bogatej historii, kulturze i różnorodności etnicznej.
  4. North East – Region ten, obejmujący Newcastle i Sunderland, słynie z przemysłu ciężkiego i górniczego. Obecnie przekształca się w centrum technologii i edukacji.
  5. North West – Manchester i Liverpool, dwa główne miasta regionu, są znane z historii przemysłowej, a także z wpływu na muzykę i sport. Region oferuje również piękne krajobrazy, w tym Lake District.
  6. South East – Jest to najbogatszy i najludniejszy region Anglii, obejmujący hrabstwa takie jak Kent, Sussex czy Hampshire. Charakteryzuje się zróżnicowaniem od wielkomiejskiego Brighton po spokojne Wyspy Scilly.
  7. South West – Region ten, obejmujący Kornwalię, Devon i Somerset, słynie z pięknych wybrzeży i plaż. Jest to również obszar silnych tradycji kulturowych i historycznych, w tym Stonehenge.
  8. West Midlands – Region ten obejmuje Birmingham, drugie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii. Charakteryzuje się mocnym przemysłem i różnorodnością kulturową.
  9. Yorkshire and the Humber – Region ten łączy w sobie bogactwo historii przemysłowej z naturalnym pięknem, jak np. Yorkshire Dales. Leeds i Sheffield to ważne ośrodki przemysłowe i edukacyjne.

Każdy z tych regionów ma swoją unikalną tożsamość, historię i wkład w kulturę i gospodarkę Anglii. Zapewniają one także różnorodność krajobrazów, od wiejskich terenów po tętniące życiem metropolie, co czyni je fascynującymi miejscami do życia i odkrywania.

Klimat w Wielkiej Brytanii 

Klimat Wielkiej Brytanii jest tak zróżnicowany, jak jej krajobrazy. Wpływa na to położenie wysp na styku Oceanu Atlantyckiego i Europy, co skutkuje klimatem umiarkowanym, ale pełnym niespodzianek. Omówmy klimat osobno dla Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Anglia – Tutaj klimat jest zazwyczaj łagodny z umiarkowanymi temperaturami przez cały rok. Latem rzadko jest ekstremalnie gorąco, a zimy są zazwyczaj chłodne, ale nie surowe. Regiony południowo-wschodnie są najsuchsze i cieplejsze w porównaniu z resztą Anglii. Deszczowe dni są częste, ale opady zazwyczaj nie są intensywne.

Szkocja – Klimat Szkocji charakteryzuje się chłodniejszymi temperaturami niż w Anglii. Zimy mogą być mroźne, szczególnie w górskich regionach, gdzie śnieg pojawia się często. Latem temperatury są umiarkowane, rzadko przekraczają 20 stopni Celsjusza. Szkocja jest także znana z częstych opadów, zwłaszcza na zachodzie, gdzie klimat jest wilgotniejszy i bardziej niestabilny.

Irlandia Północna – Klimat tutaj jest podobny do reszty Wielkiej Brytanii, ale generalnie jest trochę wilgotniejszy i łagodniejszy. Zimy są zazwyczaj umiarkowane, a latem temperatura rzadko przekracza 25 stopni Celsjusza. Regiony przybrzeżne Irlandii Północnej doświadczają częstych, ale zazwyczaj lekkich opadów, dzięki czemu krajobraz utrzymuje swój charakterystyczny zielony kolor przez cały rok.

Warto pamiętać, że zjawiska pogodowe w Wielkiej Brytanii są często zmienne, co jest wynikiem dominujących zachodnich wiatrów przynoszących wilgoć z Atlantyku. Dzięki temu klimat jest generalnie łagodny, ale nieprzewidywalny, co jest charakterystyczne dla wyspiarskiego położenia kraju.

Ciekawostką jest, że w ciągu jednego dnia można doświadczyć „czterech pór roku”, co czyni pogodę w Wielkiej Brytanii tematem niekończących się rozmów typu small talk i dostarcza licznych niespodzianek.

Podsumowanie

Nasza wirtualna podróż przez geografię i klimat poszczególnych hrabstw Wielkiej Brytanii ujawniła bogactwo i różnorodność tego fascynującego regionu. Od malowniczych małych i większych hrabstw po zróżnicowane warunki pogodowe, każdy aspekt tego kraju ma swoją unikalną historię i charakter.

Mamy nadzieję, że nowo zdobyta wiedza zainspiruje Cię do dalszego odkrywania i doceniania bogactwa historycznych hrabst Anglii oraz całej Wielkiej Brytanii. Kraj ten stanowi wspaniały przykład jak historia i geografia współtworzą niepowtarzalną tożsamość narodu.

Cy ten artykuł był inspirujący?

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.