Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Elektroniczne gadżety dla dzieci – jakie wybrać? Przegląd najlepszych gadżetów
Parenting
Star icon
22.04.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Elektroniczne gadżety dla dzieci – jakie wybrać? Przegląd najlepszych gadżetów

Spis treści

W dobie szybkiego postępu technologicznego elektroniczne gadżety dla dzieci stają się coraz bardziej popularne w domach na całym świecie. Rodzice jednak często zastanawiają się, jakie urządzenia będą najlepsze dla pociech w wieku szkolnym, chcąc wykorzystać technologię nie tylko do zabawy, ale i do edukacji.

Wybór odpowiednich gadżetów elektronicznych dla dzieci może znacząco wpłynąć na ich rozwój intelektualny, emocjonalny oraz motoryczny. Elektroniczne gadżety dla nastolatków wcale nie muszą być uzależniające i obniżać produktywność dzieci w wieku szkolnym.

W tym wpisie przyjrzymy się, jakie fajne gadżety dla dzieci warto rozważyć, aby wspierać ich naukę i rozwój w bezpieczny oraz przemyślany sposób. Skoncentrujemy się na wielozadaniowości tych urządzeń i ich edukacyjnym potencjale, podkreślając, jak ważne jest, aby technologia służyła rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia oraz kreatywności.

Omówimy różne rodzaje gadżetów, ich konkretne funkcje oraz jak mogą one być zintegrowane z codziennym życiem dzieci, zapewniając im zarówno rozrywkę, jak i wartościowe naukowe doświadczenia.

Kryteria wyboru gadżetów

Wybierając gadżety dla dziecka, warto kierować się nie tylko ich atrakcyjnością, ale przede wszystkim funkcjonalnością i bezpieczeństwem, zwłaszcza jeżeli mają połączenie z internetem. Dlatego też przedstawiamy kilka kluczowych kryteriów, które powinny pomóc rodzicom w dokonaniu najlepszego wyboru gadżetów dla swoich dzieci:

 • Wiek dziecka i związane z nim rekomendacje dotyczące korzystania z technologii: wybierając gadżet, zawsze należy uwzględnić wiek dziecka oraz rekomendacje dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.
 • Bezpieczeństwo i kontrola rodzicielska: gadżety powinny być wyposażone w funkcje, które pozwalają rodzicom na monitorowanie i ograniczenie dostępu do treści nieodpowiednich dla wieku dziecka.
 • Edukacyjna wartość gadżetów: urządzenia powinny wspierać rozwój intelektualny i kreatywność, oferując aplikacje edukacyjne czy gry rozwijające najróżniejsze umiejętności.
 • Trwałość i odporność na uszkodzenia: dziecięce gadżety powinny być solidnie wykonane, aby wytrzymać typowe dla dzieci użytkowanie, które często może być mniej ostrożne.

Jakie gadżety są przydatne dla poszczególnych grup wiekowych? Sprawdźmy.

 • Dla 6-latków: idealne będą proste tablety edukacyjne z grami rozwijającymi umiejętności językowe i matematyczne, które jednocześnie są odporne na upadki.
 • Dla 7-latków: dobrym wyborem będzie smartwatch z funkcją GPS i możliwością dzwonienia, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka zaczynającego samodzielnie eksplorować świat.
 • Dla 8-latków i 9-latków: kreatywne zabawki elektroniczne, takie jak roboty do programowania, które rozwijają logiczne myślenie i podstawy kodowania.
 • Dla 10-latków: bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak laptopy do nauki i konsole do gier, które mogą być wykorzystywane zarówno do edukacji, jak i rozrywki.

Zegarek smartwatch dla dziecka

Smartwatch dla dzieci z funkcją dzwonienia oraz GPS to innowacyjne urządzenie, które może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo Twojego dziecka, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.

Zegarek umożliwia łatwy kontakt z dzieckiem oraz monitorowanie jego lokalizacji, co jest szczególnie przydatne, gdy pociecha zaczyna samodzielnie wracać ze szkoły czy spotykać się z rówieśnikami.

Dzięki wbudowanym aplikacjom edukacyjnym smartwatch może również wspierać rozwój umiejętności matematycznych i logicznego myślenia. Cena tych urządzeń jest różnorodna, ale modele z podstawowymi funkcjami są stosunkowo przystępne cenowo i łatwe do kupienia w każdym sklepie z elektroniką.

Telefon, a raczej smartfon 

Wybór pierwszego telefonu dla dziecka to ważny krok dla wielu rodziców, który powinien być dobrze przemyślany. Telefon umożliwia dziecku kontakt z rodzicami w każdej sytuacji, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa pociechy, która stawia pierwsze kroki na ścieżce do swojej samodzielności.

W sklepach dostępne są modele z prostymi funkcjami, które są idealne dla młodszych dzieci, oraz bardziej zaawansowane smartfony, które mogą służyć starszym uczniom do nauki i organizacji czasu. Koszt telefonu zależy od jego funkcji i marki, ale już proste modele spełniają podstawowe potrzeby komunikacyjne.

Smartfon dla dziecka nie powinien być zbyt drogi, ani bardzo zaawansowany technologicznie, ponieważ małemu dziecku urządzenie może łatwiej upaść i ulec zniszczeniu lub zagubieniu. Tańszy model to także większa gwarancja, że nie stanie się łatwy łupem złodziei.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Tablet lub laptop

Tablet dla dziecka może być fantastycznym narzędziem edukacyjnym, wspierającym rozwój intelektualny i motoryczny. Dostępne na rynku tablety edukacyjne oferują aplikacje i gry, które uczą przez zabawę. Jeżeli dziecko uwielbia rysować, możecie rozważyć zakup specjalnego tabletu graficznego.

Natomiast laptop dla dziecka jest bardziej wszechstronny – może być wykorzystywany zarówno do nauki, jak i do rozrywki, takiej jak granie w gry czy oglądanie filmów. Nowoczesne laptopy, nawet te dedykowane dzieciom, są wyposażone w solidne procesory i odpowiednią ilość pamięci RAM, co sprawia, że mogą służyć przez wiele lat. Laptopy są także o wiele łatwiejsze do zabrania do kolegów czy do szkoły, w porównaniu do bardziej solidnych komputerów stacjonarnych.  Dla rodziców, którzy zastanawiają się, co sprawdzi się najlepiej, polecamy osobny artykuł na blogu Novakid: „Tablet, czy laptop dla dziecka – jaki sprzęt wybrać do nauki w szkole?„, który zawiera szczegółowe rekomendacje.

Konsola do gier

Wybór odpowiedniej konsoli do gier dla dzieci powinien być uzależniony od rodzaju gier, które dziecko może na niej grać. Konsola jest nie tylko źródłem rozrywki, ale może także oferować gry rozwijające różne umiejętności – od logicznego myślenia po koordynację. Ważne, aby rodzice kontrolowali czas spędzany przez dziecko na graniu oraz wybierali gry odpowiednie do wieku dziecka.

Przykładem edukacyjnej gry na konsolę, która zabiera uczestników zabawy do wirtualnego show opartego na zasadzie quizu jest „Wiedza to Potęga”. Gra świetnie sprawdzi się dla całej rodziny.

Głośniki Bluetooth oraz słuchawki

Głośniki Bluetooth dla dzieci to świetny sposób na to, aby muzyka towarzyszyła dziecku w różnych sytuacjach. Model z mikrofonem umożliwia także naukę śpiewu lub zabawę w karaoke.

Słuchawki dla dzieci, szczególnie te wygłuszające z ograniczeniem maksymalnego poziomu głośności, są istotne dla ochrony słuchu dziecka. Bezprzewodowe słuchawki nauszne są bezpieczne i wygodne, co jest kluczowe, gdy dziecko używa ich podczas nauki czy relaksu.

To świetny wybór idealnego prezentu dla dziecka, gdy chcemy kupić gadżet elektroniczny, ale nie chcemy wydawać fortuny. Słuchawki bezprzewodowe z funkcją aktywnego noise cancellingu mogą pomóc dziecku wyciszyć się podczas nauki w klasie lub innym miejscu, gdzie panuje gwar.

Czytnik e-booków

Czytnik e-booków to urządzenie, które może znacząco przyczynić się do rozwoju nawyków czytelniczych u dziecka. Czytniki są lekkie i przenośne, co umożliwia dziecku zabranie ulubionych książek wszędzie tam, gdzie się udaje. Dostęp do szerokiej biblioteki e-booków może zachęcić dziecko do czytania w dowolnym miejscu i czasie, a także jest to ekonomiczna alternatywa dla kupowania fizycznych książek.

Elektroniczne gadżety dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Decyzja o wprowadzeniu technologii do życia dziecka często rodzi wiele pytań i wątpliwości wśród rodziców. Rozważając tę kwestię, warto przeanalizować zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyka związane z korzystaniem przez dzieci z elektronicznych gadżetów. Do argumentów przemawiających za kupieniu dziecku smartfona, tabletu, czytnika e-booków czy konsoli możemy zaliczyć:

 1. Edukacyjny potencjał – Wiele gadżetów elektronicznych jest zaprojektowanych z myślą o edukacji. Aplikacje edukacyjne, gry interaktywne oraz e-booki mogą wspierać rozwój umiejętności matematycznych, językowych i popularnonaukowych.
 2. Rozwój umiejętności cyfrowych – Umiejętność obsługi nowoczesnych technologii to kompetencja kluczowa w dzisiejszym cyfrowym świecie. Dzieci, które od małego uczą się korzystać z nowoczesnych urządzeń, mogą lepiej adaptować się do szybko zmieniających się warunków technologicznych.
 3. Motywacja i zaangażowanie – Gadżety często oferują interaktywne metody nauki, które są bardziej angażujące dla dzieci niż tradycyjne metody edukacyjne. Dzięki temu mogą one dłużej utrzymać koncentrację i zainteresowanie nauką.

Mimo swojej praktyczności, nadmierne korzystanie z gadżetów elektronicznych może mieć też negatywne skutki dla dzieci, co podkreślają argumenty przeciwko kupowaniu dzieciom takich „elektronicznych zabawek”. Należą do nich m.in.:

 1. Ryzyko nadmiernego użytkowania – Niekontrolowane korzystanie z gadżetów może prowadzić do uzależnień oraz negatywnie wpłynąć na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem może również zaburzać zdrowy rozwój fizyczny.
 2. Zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa – Wiele urządzeń łączy się z internetem, co może narażać dziecko na niebezpieczne treści lub cyberprzemoc. Konieczność monitorowania i kontrolowania dostępu dziecka do internetowych zasobów jest kluczowa.
 3. Koszt – Ceny nowoczesnych gadżetów mogą być wysokie, co stanowi istotne obciążenie finansowe dla wielu rodzin.

W kontekście zalet i wad wymienionych urządzeń, należy podkreślić, że dzieci poniżej określonego wieku w ogóle nie powinny korzystać z gadżetów elektronicznych.

Zaleca się, aby dzieci poniżej 2 roku życia nie miały wcale dostępu do elektroniki. W wieku od 2 do 5 lat, korzystanie z elektronicznych urządzeń powinno być ograniczone do maksymalnie godziny dziennie, pod ścisłym nadzorem rodzica. Dla starszych dzieci zalecane jest stopniowe wprowadzanie do świata technologii, zawsze z naciskiem na równowagę między czasem spędzonym przed ekranem a innymi aktywnościami.

Dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak odpowiednio wprowadzić dzieci w świat cyfrowy, polecamy osobny artykuł na blogu Novakid: „Kiedy i jak wprowadzić dziecko w cyfrowy świat?„, który zawiera szczegółowe wskazówki i rekomendacje.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego elektronicznego gadżetu dla dziecka to nie tylko kwestia zapewnienia rozrywki, ale przede wszystkim inwestycja w jego rozwój edukacyjny i bezpieczeństwo.  Niezależnie od tego, czy wybierzesz tablet, smartwatch, czy laptopa, ważne jest, aby dostosować gadżet do potrzeb i etapu rozwoju Twojego dziecka.

Zapraszamy rodziców do dalszego zgłębiania wiedzy na temat technologii przyjaznych dzieciom i zachęcamy do świadomego wybierania gadżetów, które wspierają naukę przez zabawę.

Taką naukę popiera także Novakid, gdzie dzieci w wieku 4-12 lat uczą się języka angielskiego w bezpiecznym, bezstresowym środowisku na interaktywnej platformie edukacyjnej, z której można korzystać zawsze i wszędzie, na laptopie, tablecie lub smartfonie. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak to działa w praktyce, koniecznie zapisz dziecko na pierwszą, bezpłatną lekcję próbną z nauczycielem native speakerem w Novakid!

Rodzice, nie zapominajcie również o monitorowaniu czasu, który Wasze dzieci spędzają przed ekranem. Wybierając mądrze i sprawdzając, co dziecko robi w internecie, możecie przyczynić się do harmonijnego rozwoju Waszych pociech, jednocześnie chroniąc przed potencjalnymi zagrożeniami płynącymi z cyfrowego świata.

Czy ten artykuł był pomocny?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.