Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Dzień Dziecka – sposoby na spędzenie czasu z maluchem
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
08.05.2020
Time icon 17 min

Dzień Dziecka – sposoby na spędzenie czasu z maluchem

Spis treści

Dzień Dziecka to najważniejszy dzień w całym roku dla naszej pociechy. No może poza urodzinami, imieninami, Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą… Tak, czy tak, 1 czerwca to dla malucha wyjątkowy dzień. To jego własne, osobiste święto, dlatego warto zadbać, aby nasze dziecko poczuło się w tym dniu wyjątkowo i magicznie. Z okazji Dnia Dziecka rodzice mogą zrobić dla swojej pociechy naprawdę wiele, a program atrakcji czy lista drobnych upominków zależą wyłącznie od wyobraźni i intencji rodzica.

Dowiedz się jakie są najlepsze sposoby na spędzenie Dnia Dziecka z maluchem i jak sprawić, aby ten wyjątkowy dzień był inny niż wszystkie. Sprawdź najciekawsze pomysły na Dzień Dziecka 2020 i przekonaj się, że wcale nie musisz ograniczać się do kupowania prezentów w sklepie. Istnieje bardzo wiele sposobów na spędzenie Dnia Dziecka z pociechą w ciekawy i nietuzinkowy sposób. Każdego roku, 1 czerwca to niepowtarzalna okazja aby przetestować z dzieckiem różne gry i zabawy na Dzień Dziecka. Najważniejsze, aby cała rodzina świetnie się bawiła! Dowiedz się co robić, aby zbliżający się Dzień Dziecka był dla Twojej pociechy niezapomniany!

1 czerwca – Dzień Dziecka

Dzień Dziecka, a właściwie Międzynarodowy Dzień Dziecka, to święto ustanowione w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu promowania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, które zostały zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych już w 1945 roku, zaraz po II wojnie światowej. Dzień Dziecka obchodzony jest każdego roku przez różne kraje członkowskie ONZ. W Polsce Dzień Dziecka przypada na 1 czerwca, natomiast w innych krajach są to inne daty.

W przedszkolach i szkołach Dzień Dziecka zawsze jest ważnym wydarzeniem w roku szkolnym. W tym dniu organizuje się dla dzieci różne festyny, wyjścia do kin i teatrów czy dni sportu, które dodatkowo mają na celu promowanie kultury oraz zdrowia fizycznego, sportu i aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy zorganizować maluchowi wymarzony Dzień Dziecka, warto pójść właśnie tym tropem i zamiast kupować mu kolejną zabawkę, warto postawić na aktywizujące gry i zabawy, w które może zaangażować się cała rodzina. Możliwość spędzenia pełnego dnia na wspólnej zabawie z rodzicami, to najlepszy prezent jaki mogą zapewnić dziecku rodzice, którzy na co dzień sporo pracują i nie zawsze znajdują wystarczająco dużo czasu dla swojej pociechy.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Pomysły na zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka w domu

Artystyczny dzień

Świętowanie Dnia Dziecka można wykorzystać jako okazję do całodniowej zabawy w małego artystę. Zorganizuj dziecku wszystkie niezbędne przybory plastyczne i zróbcie sobie wspólnie artystyczny dzień. Zadbaj o: kolorowe papiery, naklejki, nożyczki, klej, farby, kredki, flamastry, plastelinę, masę solną, kolorowanki, a może nawet prawdziwą sztalugę z płótnem malarskim! Niby zwyczajne czynności, ale zorganizowane z rozmachem dadzą dziecku w dniu jego święta sporo radości. Zwłaszcza, jeśli mama i tata przyłączą się do wspólnego malowania, rysowania, wyklejania i tworzenia! Jedynym ograniczeniem podczas artystycznego dnia niech będzie wasza wyobraźnia!

Łowienie prezentów

Jeśli z okazji Dnia Dziecka chcesz postawić na małe upominki dla pociechy, warto jakoś ciekawie je zapakować i sprezentować. W tym celu można zorganizować wspólne łowienie prezentów za pomocą wędki. W tym celu możesz zapakować drobiazgi, takie jak: naklejki, słodycze lub figurki w wodoodporne opakowanie z haczykiem, tak aby pociecha mogła je samodzielnie złowić. Wędkę można samodzielnie przygotować w domu z kawałka kija, sznurka i spinacza do papieru. Jeśli pogoda nie dopisuje na tyle, aby wybrać się nad prawdziwe jezioro i połowić ryby na świeżym powietrzu, wówczas łowienie prezentów w domu może się okazać dla pociechy równie atrakcyjną zabawą.

Magiczne drzewko

To pomysł na zabawę idealny dla osób posiadających przydomowy ogródek. Do takiej zabawy rodzice powinni przygotować się dzień wcześniej lub w nocy. W dzień poprzedzający Dzień Dziecka należy rozwiesić nadmuchane balony z drobiazgami i małymi prezentami w środku na drzewach, tak aby następnego dnia dzieci mogły urządzić sobie poszukiwanie niespodzianek w ogrodzie. Kolorowe, widoczne lub ukryte balony można zarówno zawieszać na gałęziach drzew, jak i schować w krzakach lub umieszczać w innych skrytkach w ogrodzie. Zabawa przypomina nieco wielkanocny Egg Hunt i jest bardzo atrakcyjna dla malucha. Dzięki niej w Dzień Dziecka pociecha nie tylko wybiega się i zażyje świeżego powietrza ale również samodzielnie odnajdzie drobne prezenty schowane przez rodziców.

Zabawy sensoryczne

Ta forma wspólnej zabawy z dzieckiem to bardziej podkręcona odmiana zajęć plastycznych. Jeśli posiadasz w domu mąkę ziemniaczaną, mąkę kukurydzianą, olej, wodę, sól kuchenną, kredę oreaz barwniki spożywcze, z łatwością samodzielnie przygotowujesz ciecz nienewtonowską, piasek kinetyczny oraz kolorową sól do zabawy. Zabawy sensoryczne dostarczą dziecku wielu emocji i nowych bodźców, a także zajmą pociechę na długi czas.

Ciecz nienewtonowska ma bardzo wiele zastosowań, a każde z nich z pewnością przypadnie maluchowi do gustu. Można w niej chodzić, można ją gnieść, lepić i przepuszczać między palcami. Podobnie jest z kolorową solą, za pomocą której można tworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki. Dzieciaki uwielbiają również lepić najróżniejsze kształty z piasku kinetycznego, który także z łatwością wykonasz samodzielnie w domu. Piasek kinetyczny to świetny materiał budulcowy, zawsze wilgotny, łatwo się klei i nie rozsypuje się. Może zbudujecie z niego w domu ogromny zamek…?

Dzień gier planszowych

Jedną z super zabaw na Dzień Dziecka może być właśnie wieczór lub cały dzień grania w planszówki. Wyciągnijcie z szafek wszystkie gry, które posiadacie i spędźcie ten dzień w domu nad świetnymi grami.Dzień Dziecka może być również świetnym pretekstem do zakupu nowych gier planszowych, w które będzie mogła zagrać wspólnie cała rodzina. Planszówki to bardzo prosta forma rozrywki, która zaangażuje do wspólnej zabawy całą rodzinę i zajmie Was na długie godziny. Maluch z pewnością doceni taki wspólny czas spędzony w ramach swojego święta z rodzicami.

Malowanie twarzy

Malowanie twarzy na festynach i w wesołym miasteczku to to, co dzieciaki kochają najbardziej. A już zwłaszcza, jeśli osoba malująca twarz potrafi wyczarować ukochaną postać z kreskówki czy ulubionego zwierzaka. Z okazji Dnia Dziecka możesz sprawić dziecku wymarzony malunek na twarzy lub zaangażować całą rodzinę w malowanie twarzy. Tata z twarzą pomalowaną jak Spider Man, mama z wizerunkiem kotka na buzi i maluch, który ma na twarzy wymalowana Świnkę Peppę? Brzmi jak wymarzony sposób na wspólne spędzenie dnia Dziecka! Ta super zabawa na Dzień Dziecka dostarczy całej rodzinie masę śmiechu i dobry humor na długi czas!

Gry i zabawy ruchowe 

Zabawy ruchowe to kolejna rzecz, którą maluchy, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, kochają najbardziej. Do dyspozycji masz całą masę najróżniejszych pomysłowych zabaw i gier ruchowych dla dzieci. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych scenariuszy zabawy i pomysłów na atrakcyjne ruchowe gry, które zaangażują i wymęczą pociechę. Zobaczysz, jeszcze będzie Ci za to wdzięczna! Rodzice również mogą wziąć udział w grach i zabawach ruchowych. Taka zabawa z okazji Dnia Dziecka będzie wtedy jeszcze fajniejsza dla całej rodziny. Oczywiście nie można zapominać także o prawdziwych klasykach wśród zabaw dla dzieci, np. malowanie kredą, zabawa w chowanego, ciuciubabka, wyścigi, gra w piłkę, skakanie przez skakankę czy gra w gumę. Super pretekstem do rozpoczęcia takiej zabawy z okazji Dnia Dziecka będzie sprezentowanie dziecku nowego opakowania kredy chodnikowej, nowej piłki czy skakanki.

Zabawy na Dzień Dziecka poza domem

Wycieczka do Parku Wodnego

Maluchy uwielbiają pluskać się w wodzie. Dzień Dziecka to wyjątkowo ważne święto w życiu dziecka, dlatego warto uczcić je w niecodzienny sposób. Wyprawa na basen czy do aquaparku to sposób na zagospodarowanie większości dnia nie tylko maluchom ale całej rodzinie! Baseny z wodą o różnej temperaturze, rwące rzeki, zjeżdżalnie i wodne dmuchańce! To spełnienie marzeń każdego dziecka. Warto wykorzystać Dzień Dziecka w aktywny sposób i wybrać się właśnie na basen. Dodatkowo, niesamowitą pamiątką z takiej wyprawy mogą być zdjęcia pod wodą wykonane wodoodporną kamerą lub telefonem w specjalnym wodoszczelnym etui.

Udział w miejskim festynie

Z okazji Dnia Dziecka wiele miast i miasteczek organizuje u siebie festyny, jarmarki oraz liczne atrakcje dla dzieci z okazji ich święta. Warto zawczasu sprawdzić, jakie niecodzienne wydarzenia będą miały miejsce w Waszym mieście i wybrać się na nie wspólnie z dzieckiem. Podczas miejskiego festynu można wspólnie z dzieckiem wysłuchać koncertu, obejrzeć przedstawienie, pomalować farbami twarz, zjęść lody, watę cukrową lub popcorn albo pobawić się na specjalnym dmuchanym placu zabaw. Zazwyczaj w takich miejscach atrakcji dla najmłodszych nie brakuje, a cała rodzina może wspólnie świętować Dzień Dziecka i doskonale się bawić.

Wycieczka do wesołego miasteczka

Dzień Dziecka to również świetna okazja, aby wybrać się z dzieckiem do wesołego miasteczka lub parku rozrywki. Takie atrakcje nie należą do najtańszych, dlatego wybranie się w takie miejsce powinno być dla dziecka czymś bardzo wyjątkowym. Dzień Dziecka wydaje się idealną okazją do rozpieszczenia pociechy i zagwarantowania jej wrażeń na najwyższym poziomie, które jeszcze długo później będzie wspominać. Przy wybore konkretnego parku rozrywki czy wesołego miasteczka należy wcześniej sprawdzić czy oferowane w nim atrakcje będą odpowiednio dostosowane do wieku naszej pociechy. Rodzice w takim parku również nie powinni się nudzić, a dzieci z pewnością będą bardzo wdzięczne za tak niesamowite świętowanie Dnia Dziecka.

Wycieczka do innego miasta

Jeśli chcesz świętować wspólnie z pociechą Dzień Dziecka w niebanalny sposób, możesz zorganizować wycieczkę dla całej rodziny do innego miasta, która połączona będzie ze zwiedzaniem najciekawszych atrakcji. Jeśli wybierzecie się do Warszawy – możecie udać się do Centrum Nauki Kopernik. W Gdyni warto zobaczyć Experyment, a w Krakowie Ogród Doświadczeń. Taka wycieczka z atrakcjami to niestety dość droga opcja zabawy z okazji dnia Dziecka i wymaga od rodziców zaangażowania sporej ilości czasu. Jeśli jednak taki wypad był długo wyczekiwany przez dziecko – warto go zorganizować.

Wycieczka rowerowa

W ramach zabawy dla dzieci z okazji Dnia Dziecka można zorganizować także rodzinną wycieczkę rowerową. Jeśli wszyscy posiadacie rowery, to raz dwa możecie ruszyć w dowolny zakątek miasta, poza miasto, nad jezioro czy nad rzekę. Wspólne spędzenie z rodzicami Dnia Dziecka będzie dla pociechy świetną sprawą. Dodatkowo, aktywność na świeżym powietrzu przysłuży się nie tylko najmłodszym, ale i rodzicom.

Rodzinny Piknik

Rodzinny piknik można zorganizować zarówno we własnym ogródku jak i w plenerze: w parku, nad jeziorem czy na działce. Warto przygotować specjalny piknikowy kosz z największymi przysmakami naszej pociechy. Niech w menu znajdą się zdrowe owoce i warzywa, soki i woda, ale również herbatniki i inne słodycze oraz ulubione potrawy dla wszystkich uczestników pikniku. Podczas takiego wypadu można również zagrać w gry planszowe, wspólnie poczytać książeczki, a także zorganizować ciekawe gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Słońce w czerwcu potrafi już naprawdę mocno przygrzać, dlatego nie zapomnij zabrać czegoś na głowę dla malucha oraz kremu z filtrem, aby uniknąć oparzeń słonecznych.

Podchody z nagrodami

W Dzień Dziecka nawet zwykła wycieczka do lasu może zamienić się w niecodzienną przygodę. W lesie można zorganizować wiele zabaw z okazji Dnia Dziecka, począwszy od najprostszych wyścigów i zabawy w chowanego na leśnych podchodach z nagrodami kończąc. Gra terenowa w leśnej scenerii też sprawdzi się doskonale, jednak wymaga ona nieco większych przygotowań ze strony rodziców oraz przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci. Idealnie byłoby skrzyknąć większą grupę dzieci i wraz z innymi rodzicami przygotować dzieciom prawdziwą leśną przygodę z niespodziankami. Dzień w klimacie poszukiwaczy skarbów oraz leśnych odkrywców z pewnością na długo pozostanie w pamięci pociechy.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Gry i zabawy z dzieckiem
04.02.2022
Time icon 10 min
Jak grać w Scrabble?
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.