Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
08.11.2021
Time icon 15 min
Comment icon 2 komentarze

Dysleksja a nauka języka angielskiego

Spis treści

Większość obecnych rodziców dobry start w przyszłość dla swoich dzieci utożsamia z jak najwcześniejszą nauką języków obcych. Jeszcze kilka lat temu za duży sukces uznawano, gdy dziecko płynnie mówiło w jednym języku obcym. Jednak otaczający nas świat stale się zmienia i ewoluuje. Coraz częściej myślimy globalnie, korzystamy z zagranicznych rozwiązań technologicznych, wiedzy naukowej czy obcujemy z inną niż naszą kulturą.

Aby w dzisiejszych czasach w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, trzeba znać języki obce. Dobra znajomość angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego, gwarantuje nie tylko lepszą edukację czy zdobycie bardzo dobrze płatnej pracy, ale pozwala także zachować otwarty umysł, być przyjaźnie nastawionym do innych kultur i szerzej patrzeć na świat.

Nie każde dziecko rodzi się jednak z naturalną zdolnością do nauki języków obcych. Oczekiwania i ambicje rodziców dzieci z dysleksją nie mogą być tak wysokie, jak w przypadku rodziców dzieci z naturalnymi predyspozycjami językowymi. Jednakże fakt, że dziecko jest dyslektykiem, nie przekreśla całkowicie jego możliwości w nauce języków obcych. Owszem, dzieci z dysleksją mają trudności w uczeniu się angielskiego, jednak dzięki odpowiedniemu podejściu i metodom nauki dostosowanym do potrzeb dyslektyków, istniejące bariery można przezwyciężać.

Dowiedz się, czym jest dysleksja u dzieci i jakie są najczęstsze problemy w nauce angielskiego, jeżeli dziecko ma dysleksję. Dysleksja w kontekście nauki języka angielskiego wcale nie musi przekreślać szans dziecka na sukces. Zobacz jak skutecznie uczyć dzieci z dysleksją angielskiego i poznaj nowoczesne metody nauczania, stosowane również u dzieci z dysleksją w szkole języka angielskiego online Novakid. Przekonaj się, że dysleksja a nauka języka angielskiego to temat, o którym warto mówić głośno i zapewnij dziecku z dysleksją najlepszy językowy start w przyszłość!

Czym jest dysleksja? 

Dysleksja to zgodnie z definicją Światowej Federacji Neurologów, zaburzenie objawiające się trudnościami w nauce czytania i pisania, pomimo stosowania standardowych metod nauczania oraz posiadania przez dziecko inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym.

W skrócie dysleksja u dzieci objawia się specyficznymi, dającymi się w miarę łatwo rozpoznać  trudnościami w nauce czytania i pisania. Przyczyny występowania dysleksji u dzieci leżą najczęściej po stronie zaburzeń podstawowych funkcji poznawczych. Zaburzenia te najczęściej dotyczą percepcji wzrokowej, percepcji fonologicznej lub obu na raz. 

W przypadku zaburzeń percepcji wzrokowej dochodzi do sytuacji, gdy dziecko widzi, ale nie dostrzega, a w przypadku zaburzenia percepcji fonologicznej, gdy dziecko słyszy, ale nie usłyszy.

Najczęstszym problemem, który bezpośrednio dotyczy dzieci ze stwierdzoną dysleksją, jest zaburzenie zdolności czytania, a w konsekwencji opóźnienie i trudności w nauce języka ojczystego i języków obcych. Szacuje się, że nawet 15% uczniów w szkołach cierpi z powodu dysleksji, natomiast najsilniejsze objawy stwierdza się w około 3-5% przypadków.

Pierwszym objawem, który najczęściej zwraca uwagę rodziców dzieci z dysleksją, jest nieładny i nieskładny charakter pisma dziecka, częste mylenie liter, błędy ortograficzne, czy wyjeżdżanie z linijek w zeszycie. Bywa, że poza trudnościami w pisaniu, dysleksja u dziecka manifestuje się opóźnionym rozwojem mowy lub w przypadku nauki języków obcych, dużą trudnością w poznawaniu obcego języka.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Częste problemy w nauce angielskiego, jeżeli dziecko ma dysleksję 

Jak wspomniano wcześniej, dzieci z dysleksją wykazują zaburzenia percepcji wzrokowej, percepcji fonologicznej lub obu na raz. Te elementy nauki są kluczowe w nauce języków obcych i właśnie one najbardziej cierpią na schorzeniu.

Trudności uczniów z dysleksją w nauce języka angielskiego mogą dotyczyć wszystkich elementów kodu językowego, lub tylko ich części. W zależności od tego jak silna jest dysleksja u dziecka, może okazać się, że nauka jakiegokolwiek języka obcego nie będzie możliwa lub w lżejszych przypadkach, że możliwa będzie nauka jednego wybranego języka obcego.

Najczęściej spotykane problemy w nauce angielskiego przez dzieci z dysleksją to: 

 • Problem z rozróżnieniem podobnych dźwięków danego języka (podłoże fonologiczne),
 • Trudność z powtarzaniem słów lub zdań w języku obcym  (podłoże fonologiczne),
 • Mylenie liter (podłoże graficzne),
 • Trudność w rozróżnieniu wyrazów zapisanych poprawnie od wyrazów zapisanych niepoprawnie (podłoże graficzne),
 • Teksty pełne błędów ortograficznych i interpunkcyjnych (podłoże graficzne),
 • Problem z nauką słówek, zwłaszcza trudniejszych i dłuższych zwrotów (podłoże leksykalne),
 • Trudności z opanowaniem i stosowaniem reguł gramatycznych (podłoże gramatyczne).

Jak uczyć angielskiego dzieci z dysleksją? 

Pomimo trudności, z którymi borykają się uczniowie ze zdiagnozowaną dysleksją, możliwe jest stosowanie metod i technik nauczania, które pozwolą dzieciom ze schorzeniem opanować wybrany język obcy. Rozwiązań dla dzieci z dysleksją jest sporo, a kluczem do sukcesu jest poprawne zaadresowanie danego problemu przez nauczyciela.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, u każdego dziecka dysleksja może objawiać się nieco inaczej i dotyczyć zaburzeń innego obszaru. Aby umożliwić dziecku z dysleksją skuteczną naukę angielskiego, nauczyciel musi w pierwszej kolejności odnaleźć źródło zaburzenia u dziecka, a następnie dobrać odpowiednią metodę jego obejścia. Dzięki cierpliwemu i starannemu podejściu nauczyciela języka obcego do dziecka z dysleksją sukces w nauce angielskiego lub innego języka obcego jest możliwy.

Poniżej prezentujemy, na co należy położyć nacisk w procesie nauki języka angielskiego u dziecka ze stwierdzoną dysleksją.

 • Stosowanie częstych powtórek materiału. Najlepiej wykorzystywać w tym celu różne metody i techniki powtarzania, aby uniknąć nudy.
 • Stosowanie metody symulacji wielozmysłowej, czyli angażowania w naukę języka obcego jak największej liczby zmysłów, dzięki której nowy materiał może być dłużej zatrzymany w pamięci dziecka.
 • Adaptowanie klasycznych metod terapii pedagogicznej i wykorzystywanie ich w języku obcym do nauki tego języka.
 • Stosowanie przyjaznych i angażujących dla dziecka materiałów do nauki angielskiego. 
 • Używanie czcionki bezszeryfowej w rozmiarze przy najmniej 14 pkt. oraz stosowanie szerszej interlinii w materiałach do nauki.
 • Dostarczanie uczniom szczegółowych opisów zadań do wykonania oraz zrozumiałych opisów procedur. Wydawane uczniowi jasnych i zwięzłych poleceń sprzyja nauce, podobnie jak udzielanie prostych wyjaśnień na pytania uczniów. 
 • Przydatne w porządkowaniu informacji z lekcji oraz planu nauki języka obcego są liczne kalendarze, planery i plansze informacyjne, które porządkują zakres obowiązków ucznia i zdobywaną przez niego wiedzę.
 • Bardzo ważne jest też indywidualne podejście do ucznia, ponieważ każdy dyslektyk ma nieco inne potrzeby, które trzeba odpowiednio zaadresować.

Angielski dla dzieci z dysleksją – zobacz jak to robimy w Novakid!

Zajęcia z języka angielskiego w formie online, które prowadzone są przez wykwalifikowanych native speakerów z doświadczeniem w pracy z dziećmi, są dobrze dostosowane do specjalnych potrzeb dzieci z dysleksją. W Novakid odczarowujemy przekonanie, że dysleksja i nauka angielskiego nie idą z sobą w parze!

Każda lekcja w Novakid jest angażująca dla dziecka. Dzięki różnorodnym metodom nauczania i stosowaniu na każdych zajęciach nauki w formie zabawy pociecha chętnie uczestniczy w lekcji i zachowuje aktywną postawę przez cały czas jej trwania. Interaktywna platforma do nauki online przez cały czas stymuluje umysł dziecka i angażuje do nauki. Dodatkowo rodzice mają stały wgląd do postępów pociechy w nauce. Dzięki materiałom do nauki zgromadzonym na platformie Novakid, dzieci z dysleksją, które potrzebują częstszych powtórek materiału, w każdej chwili mogą wrócić do wybranych zagadnień z lekcji i przypomnieć sobie wybraną porcję materiału.

Dodatkowym atutem nauki angielskiego online z native speakerami w Novakid jest indywidualne podejście nauczyciela do każdego ucznia. Lekcje odbywają się w formule 1:1, dzięki czemu przez całą lekcję dziecko dostaje 100% uwagi swojego nauczyciela, a tempo i poziom nauki mogą być dostosowane do potrzeb ucznia.

W Novakid dzieci nie stresują się nauką angielskiego, a w lekcji mogą uczestniczyć z dowolnego miejsca, wyłącznie za pośrednictwem komputera z dostępem do internetu. To duże ułatwienie dla rodziców, którzy nie muszą nigdzie dodatkowo dowozić pociechy na zajęcia, a dziecko czuje się bardziej komfortowo, ucząc się w znanym sobie otoczeniu, np. we własnym pokoju.

Koniecznie zapisz swoją pociechę na pierwsze, bezpłatne zajęcia próbne w Novakid i wspólnie przekonajcie się, że dzięki indywidualnemu, bezstresowemu i przyjacielskiemu podejściu do nauki angielskiego, dzieci z dysleksją mogą z sukcesem uczyć się tego języka obcego.

Sprawdź też inne artykuły:

Rate this post
 1. Agnieszka

  Dzień dobry jestem mamą 12.5 letniej Hani, którą diagnozujemy pod kątem dysleksji. Niestety Hania ma bardzo poważne trudności z nauką j.angielskiego. Nie pamięta słówek, których co dopiero się nauczyła. Nasza korepetytorka twierdzi, że gramatykę zapamiętuje natomiast czytanie, tłumaczenie, pisanie sprawia jej ogromne problemy. Martwimy się, że bardzo słabo zda egzamin. Pozdrawiam Agnieszka

  • Justyna

   12,5 roku na diagnozę? Gdzie Pani była przez tak długi czas, że nie zauważyła dysleksji u dziecka?!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.