Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Wytłumacz dziecku, czym jest Boże Ciało - święto kościelne
Jak wyjaśnić dziecku
Star icon
15.05.2024
Time icon 7 min

Wytłumacz dziecku, czym jest Boże Ciało – święto kościelne

Spis treści

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to wyjątkowe święto w tradycji Kościoła katolickiego, które celebruje się uroczyście z wielką radością, przede wszystkim w Polsce. Jest to czas, gdy wspólnota katolicka oddaje cześć Eucharystii jako pamiątce ostatniej wieczerzy Jezusa z Apostołami.

Dla wielu rodzin jest to także okazja do wspólnego, rodzinnego uczestnictwa w procesjach oraz innych religijnych obrzędach. Nasz artykuł ma na celu pomóc rodzicom w łatwy i zrozumiały sposób wyjaśnić dzieciom, czym jest to święto i jak mogą razem celebrować te głębokie tradycje. Zaprezentujemy również pomysły na aktywności, które mogą sprawić, że ten dzień będzie wyjątkowo uroczysty, umacniając jednocześnie więzi rodzinne i duchowe.

Co to jest Boże Ciało i dlaczego je obchodzimy? 

Boże Ciało to katolickie święto liturgiczne celebrujące prawdziwą obecność ciała, krwi, duszy i boskości Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii. Historia tego święta sięga XIII wieku, kiedy to święta Julianna z Liège zainspirowana wizją, zaczęła dążyć do ustanowienia nowego święta, które byłoby poświęcone Eucharystii poza okresem Wielkiego Postu. Jej starania przyczyniły się do lokalnego wprowadzenia święta w Liège w 1246 roku.

Rozpowszechnienie święta nastąpiło po cudzie eucharystycznym w Bolsenie w 1263 roku, gdzie konsekrowana hostia miała krwawić, co przekonało Papieża Urbana IV do ogłoszenia Bożego Ciała jako święta obowiązującego w całym Kościele katolickim. Do dzisiaj Boże Ciało obchodzone jest na całym świecie, będąc wyrazem głębokiej wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, co jest centralnym punktem katolickiej wiary i duchowości.

Święto to jest również piękną okazją do kolorowych i radosnych procesji eucharystycznych, które są publicznym wyznaniem wiary i dziękczynieniem za dar Eucharystii.

Czy Boże Ciało świętuje się tylko w Polsce?

Nie, Boże Ciało nie jest świętem obchodzonym tylko w Polsce. Jest to uroczystość obchodzona przez Kościół katolicki na całym świecie.

Chociaż szczególnie uroczyste i tradycyjne obchody tego święta można zauważyć w Polsce, gdzie często organizowane są procesje eucharystyczne, to jednak jest to święto obchodzone również w innych krajach katolickich. Wiele krajów, takich jak Hiszpania, Włochy, Austria, Brazylia czy Filipiny, również uznaje Boże Ciało za dzień wolny od pracy i celebruje je z wielką radością i religijnym zaangażowaniem.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Kiedy przypada Boże Ciało?

Boże Ciało przypada zawsze w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej, ponieważ ma to nawiązywać do Wielkiego Czwartku, kiedy pierwszy raz miało miejsce przemienienia chleba w ciało i wina w krew Chrystusa. Niedziela Trójcy Świętej jest obchodzona tydzień po Zielonych Świątkach, które z kolei są świętowane 50 dni po Wielkanocy. Zatem Boże Ciało obchodzimy na początku czerwca, zazwyczaj między końcem maja a końcem czerwca, w zależności od daty Wielkanocy w danym roku.

Ponieważ data Wielkanocy jest ruchoma i zależy od kalendarza księżycowego, co roku zmienia się także data Bożego Ciała. Wielkanoc obchodzona jest pierwszej niedzieli po pierwszej pełni wiosennej, co może przypadać na okres od 22 marca do 25 kwietnia. W związku z tym Boże Ciało może wypadać najwcześniej 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca.

Na przykład, w roku 2023 Boże Ciało przypadało 8 czerwca, natomiast w roku 2024 będzie obchodzone 30 maja, a w 2025 roku 19 czerwca. Data ta jest uznawana za ważne święto kościelne i w wielu krajach jest ustanowiony w tym dniu dzień wolny od pracy, co pozwala wiernym na udział w procesjach i uroczystościach religijnych związanych z tym świętem. Bardzo często dla polskich rodzin to również okazja do przedłużenia sobie weekendu i zorganizowania w tym pięknym czasie wycieczki po Polsce.

Jak przygotować się do obchodów Bożego Ciała?

Przygotowania do Bożego Ciała to doskonała okazja do wzmacniania więzi rodzinnych, pogłębiania wiedzy religijnej i wspólnego świętowania ważnego wydarzenia w życiu duchowym. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą całym rodzinom celebrować ten dzień:

1. Przeczytanie katechezy. Zacznijcie od wspólnego przeczytania i omówienia katechezy dotyczącej Bożego Ciała. To świetna okazja, aby wyjaśnić dzieciom, czym jest Eucharystia i dlaczego świętujemy obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Możecie to zrobić na kilka dni przed świętem, aby dzieci miały czas na przemyślenia i zadanie ewentualnych pytań.

2. Udział w Mszy Świętej. Jako rodzina weźcie udział w Mszy Świętej w dniu Bożego Ciała. To centralny punkt świętowania, podczas którego można głębiej zrozumieć znaczenie tego dnia. Dla dzieci będzie to także okazja do zobaczenia, jak ważne są te obchody dla całej wspólnoty wiernych.

3. Obejrzenie procesji. Procesje eucharystyczne są kluczowym elementem Bożego Ciała i zazwyczaj odbywają się po Mszy. Zaplanujcie, aby wziąć w nich udział lub przynajmniej obserwować je. Dzieci mogą być zachwycone kolorowymi dekoracjami, kwiatami, śpiewem i atmosferą ogólnego świętowania. Wyjaśnij najmłodszym znaczenie poszczególnych elementów procesji, takich jak monstrancja czy baldachim.

4. Dekorowanie domu. Razem z dziećmi przygotujcie dekoracje, takie jak kwiaty czy wianki, które można wywiesić na drzwiach lub oknach. To nie tylko wprowadzi świąteczną atmosferę, ale również pomoże dzieciom czuć się bardziej włączonymi w całe przygotowania.

5. Tworzenie własnej małej procesji. Jeśli uczestnictwo w publicznej procesji nie jest możliwe, możecie zorganizować małą procesję wokół domu lub w ogrodzie. Użyjcie krzyża, wykonajcie własną monstrancję z kartonu i zaproście dzieci do śpiewu religijnych pieśni. To prosty i angażujący sposób na nauczenie dzieci o tradycjach i znaczeniu Bożego Ciała.

6. Czas na refleksję i modlitwę. Znajdźcie czas na wspólną modlitwę całą rodziną. Może to być modlitwa przed posiłkiem, modlitwa wieczorna, czy specjalna modlitwa w intencji głębszego zrozumienia tajemnicy Eucharystii. Jest to także okazja, aby podziękować za wszelkie błogosławieństwa i prosić o opiekę dla rodziny i bliskich.

7. Rodzinne rozmowy. Podczas świętowania, znajdźcie czas na rozmowy o tym, co każdy członek rodziny myśli o Eucharystii i Bożym Ciele. To może być również dobry moment na rozmowy o własnych doświadczeniach związanych z wiarą i tradycją.

Gdzie obejrzeć procesję z okazji Bożego Ciała?

Procesję z okazji Bożego Ciała można obejrzeć na kilka sposobów, w zależności od tego w jakim wieku są dzieci i w jak znacznym stopniu chcecie duchowo przeżywać to święto.

Najbardziej bezpośrednim sposobem jest uczestnictwo w procesji organizowanej przez lokalny kościół. Wiele miast i wsi w Polsce organizuje uroczyste procesje, w których wierni przechodzą ulicami, niosąc symbole religijne i śpiewając pieśni.

Jeżeli nie jesteście w stanie osobiście uczestniczyć, procesje z Bożego Ciała są również transmitowane w telewizji, zarówno przez kanały ogólnokrajowe, jak i regionalne, co pozwala na duchowe doświadczenie tego wydarzenia z własnego domu. Dla osób mieszkających poza granicami kraju, niektóre parafie mogą oferować transmisje na żywo przez internet.

To wszystko sprawia, że każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie sposób, by doświadczyć piękna i znaczenia tej uroczystości.

Boże Ciało – katecheza dla dzieci w tym uroczystym dniu

Podczas przygotowania katechezy dla dzieci na temat Bożego Ciała, warto korzystać z cytatów z Biblii, które odnoszą się do Eucharystii, jak również z nauk Kościoła. Dobrym przykładem cytatu biblijnego, który można wykorzystać do wyjaśnienia znaczenia Eucharystii, jest fragment z Ewangelii wg św. Jana:

„Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął, a kto we Mnie wierzy, nigdy nie będzie pragnął” (J 6,35).

Ten cytat może pomóc dzieciom zrozumieć, że Jezus jest duchowym pokarmem, który zaspokaja nasze głębokie duchowe potrzeby.

Dodatkowo, warto zacytować katechizm, który tłumaczy znaczenie i cel święta Bożego Ciała, potwierdzając znaczenie tej uroczystości w życiu Kościoła. Przykładowo, można odwołać się do Katechizmu Kościoła Katolickiego:

„Eucharystia jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego” (KKK 1324).

Podczas katechezy dla dzieci można również opowiedzieć historię ustanowienia tego święta, wskazując na postać św. Julianny z Liège, która miała kluczowy wpływ na jego promowanie. Historia ta pokazuje, jak ważne jest śledzenie inspiracji i wizji duchowych, co może być inspirującym przykładem dla dzieci.

W kontekście katechezy, warto zakończyć spotkanie modlitwą lub pieśnią eucharystyczną, która pozwoli dzieciom lepiej poczuć i zapamiętać nauczone treści. Na przykład, można zaśpiewać razem z dziećmi pieśń „Pan jest moim pasterzem”, co wzmocni ich rozumienie Jezusa jako duchowego przewodnika i opiekuna.

Co robić z dziećmi w Boże Ciało? 

Boże Ciało to doskonała okazja, by spędzić czas z rodziną. Oto kilka aktywności, które sprawdzą się idealnie w tym dniu.

  • Udział w procesji: Wiele parafii organizuje procesje z Najświętszym Sakramentem. To wyjątkowa chwila, którą warto przeżyć razem z dziećmi, ucząc je tradycji i znaczenia tego święta.
  • Przygotowanie dekoracji: Razem z dziećmi możecie przygotować religijne dekoracje, takie jak wianki czy rysunki o tematyce eucharystycznej, które można wykorzystać w domu lub zabrać na procesję.
  • Wspólne porządki: Dzień wolny może być dobrą okazją do wspólnego sprzątania domu, co można połączyć z nauką o czystości i przygotowaniu serca do świętowania.
  • Wycieczka do miejsca kultu religijnego: Wybierzcie się w rodzinny wyjazd do jednego z polskich miejsc pielgrzymkowych, takich jak:

– Jasna Góra w Częstochowie,
– Sanktuarium w Licheniu,
– Kalwaria Zebrzydowska,
– Góra Świętej Anny,
– Wambierzyce,
– Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

  • Spacer do katedry: Jeśli mieszkacie w mieście z katedrą, spacer do tego majestatycznego miejsca może być pięknym doświadczeniem dla dzieci, które zobaczą kościół udekorowany w pełnej okazałości z okazji tego święta.

Każda z tych aktywności pozwala na głębsze przeżycie święta Bożego Ciała, jednocześnie budując rodzinne wspomnienia i ucząc dzieci wartości religijnych w praktyczny sposób.

Czy artykuł był dla Ciebie wsparciem?

1/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Jak wyjaśnić dziecku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.