Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak nauczyć dziecko rysować - podstawy rysunku dla najmłodszych
Jak wyjaśnić dziecku
Star icon
27.03.2024
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Jak nauczyć dziecko rysować – podstawy rysunku dla najmłodszych

Spis treści

Nauczanie dziecka rysowania i malowania to nie tylko doskonały sposób na rozwijanie jego kreatywności, ale także budowanie umiejętności motorycznych oraz zdolności do wyrażania emocji i myśli przez sztukę.

Podstawy rysunku dla najmłodszych koncentrują się na wprowadzeniu dziecka w świat kształtów, linii, prostych obiektów i kolorów, ucząc je, jak te elementy mogą współgrać, by tworzyć coraz bardziej skomplikowane dzieła sztuki.

Kluczem do nauczenia dziecka rysowania jest dostarczenie mu przestrzeni do eksperymentowania, zachęcanie do prób i błędów oraz oferowanie wsparcia i pozytywnego wzmacniania. W naszym wpisie blogowym przyjrzymy się, jak krok po kroku wprowadzić Twoje dziecko w podstawy rysunku, począwszy od najprostszych ćwiczeń, przez rozwijanie zdolności obserwacji, aż po wyrażanie własnych pomysłów i emocji poprzez sztukę.

W dalszej części artykułu poruszymy tematykę taką jak etapy rysunku dziecka, nauka rysowania krok po kroku dla najmłodszych, łatwe rysunki dla początkujących, a także podamy pomysły na rysunki, które mogą zainspirować zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Dowiesz się, jakie materiały są najlepsze dla początkujących artystów i jak stworzyć przyjazne środowisko, które zachęci Twoje dziecko do rozwijania swoich artystycznych pasji. Zapraszamy do dalszej lektury, aby odkryć, jak przekształcić zainteresowanie rysowaniem w prawdziwą pasję i wyjątkową umiejętność Twojego dziecka.

Nauka rysowania dla dzieci – podstawy i od czego zacząć

Rozpoczynając naukę rysowania z dzieckiem, wyjaśnij, że każdy wielki artysta kiedyś zaczynał od podstaw.

Dla dzieci, które dopiero wkraczają w świat sztuki, te podstawy obejmują naukę o liniach, kształtach, prostych wzorach i kolorach. Nauka rysowania od zera zazwyczaj zaczyna się od pokazania, jak z prostych kształtów, takich jak koła, kwadraty czy trójkąty, można tworzyć bardziej złożone obrazy.

To podejście pomaga dziecku zrozumieć, że każdy obiekt wokół nas można zredukować do podstawowych form, co jest pierwszym krokiem do nauki rysunku.

Wprowadzenie dziecka w świat rysunku najlepiej zacząć od zachęcania do swobodnego rysowania i eksplorowania różnych przyborów plastycznych, takich jak kredki, farby czy flamastry. Warto poświęcić dużo czasu na wspólne rysowanie, pokazując, jak można łączyć różne kształty i linie, aby tworzyć proste obrazy.

Pamiętajmy, że na tym etapie ważniejszy jest proces twórczy i zabawa niż dokładne odwzorowanie rzeczywistości. Dopiero po etapie swobodnej eksploracji sztuki, często całym ciałem dziecka (rączkami, stópkami) można przejść do bardziej zaawansowanych pojęć jak proporcje, czy kompozycja.

Jak wyjaśnić dziecku, czym są proporcje?

Proporcje to sposób, w jaki różne części obiektu odpowiadają sobie wielkością i położeniem.

Wyjaśniając to pojęcie dziecku, warto posłużyć się porównaniami do przedmiotów, które zna i rozumie. Za przykład można wziąć własne ciało i pokazać, że długość naszych ramion jest podobna do długości naszych nóg, a nasza głowa jest mniejsza niż nasz tors.

Używając klocków lub innych zabawek, można układać je w taki sposób, aby ilustrowały proporcje – na przykład, żeby stworzyć postać, gdzie dwa klocki tworzą nogi, jeden tors, a mniejszy klocek głowę.

Jak wyjaśnić dziecku, jak działa kompozycja?

Kompozycja to sposób, w jaki elementy obrazu są rozmieszczone na płaszczyźnie, czyli na papierze czy płótnie, tak aby wspólnie tworzyły harmonijną całość.

Aby wyjaśnić to dziecku, możemy użyć analogii do opowiadania historii. Można powiedzieć, że każdy rysunek opowiada pewną historię, a kompozycja to decyzja o tym, jakie elementy tej historii są najważniejsze i gdzie powinny się znaleźć, aby najlepiej przyciągnąć uwagę oglądającego.

Na przykład, rysując rodzinę na pikniku, zdecydujemy, by umieścić ich w centrum papieru, podczas gdy drzewa i chmury mogą tworzyć tło.

Można też wykorzystać zabawę w układanie scenek z ulubionych bajek dziecka, wybierając, które postacie i elementy są najważniejsze i gdzie powinny się znaleźć na „scenie”, czyli kartce papieru.

Jak wybierać obiekty do rysowania i co rysować, żeby nie było nudno

Najlepsze obiekty do rysowania dla dzieci, to te, które łączą prostotę, z tym co ekscytujące. Na początkującym etapie nauki rysunku chodzi głównie o zachęcenie do kreatywności, nie zaś zniechęcenie nadmiernym skomplikowaniem kompozycji.

Dobrym punktem wyjścia jest zwrócenie uwagi na zainteresowania dziecka, takie jak zwierzęta, postacie z bajek, pojazdy czy kwiaty. Wybór obiektów do przećwiczenia zdolności manualnych w praktyce, można łatwo uprościć do podstawowych form i kształtów.

Oto 20 propozycji na proste pierwsze rysunki dla dzieci, które łączą w sobie elementy edukacyjne i zabawę:

 1. Kwiaty – prosty kwiat z okrągłym środkiem i płatkami dookoła.
 2. Drzewa – podstawowy kontur drzewa z koroną i pniem.
 3. Słońce – wielki okrąg z promieniami wokół.
 4. Domki – proste kwadratowe lub prostokątne bryły z trójkątnymi dachami.
 5. Samochody – podstawowe kształty z kołami i oknami.
 6. Zwierzęta domowe jak koty i psy – z dużym naciskiem na okrągłe głowy i proste ciała.
 7. Owoce – jabłka, gruszki, banany, łatwe do przedstawienia za pomocą podstawowych form.
 8. Postacie z bajek – uproszczone wersje ulubionych bohaterów.
 9. Balony – okręgi z długimi sznurkami.
 10. Chmury – puchate i lekkie kształty na niebieskim tle.
 11. Ryby – proste owalne kształty z płetwami.
 12. Motyle – symetryczne skrzydła z ciałem w środku.
 13. Gwiazdy – proste gwiazdki można rysować zawsze i wszędzie.
 14. Serca – symbol miłości, prosty w narysowaniu.
 15. Pociągi – z wagonikami jako prostokątami na kołach.
 16. Drzewka choinkowe – trójkąty z prostokątnym pniem.
 17. Misie – duże okrągłe głowy i mniejsze ciała.
 18. Łódki – proste kształty z trójkątnymi żaglami.
 19. Kosmici – zabawa kształtami i wyobraźnią, bez ograniczeń.
 20. Księżyc i gwiazdy – nocny pejzaż z okrągłym księżycem i małymi gwiazdkami.

Przedstawione propozycje mają na celu inspirowanie dzieci do rysowania, ucząc jednocześnie podstawowych kształtów i jak je wykorzystywać w codziennym życiu.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Podstawy malarstwa – zachęć dziecko do używania farb i pędzli

Po nauce podstaw rysunku, kolejnym przystankiem na artystycznej podróży dziecka może być malowanie farbami. Wprowadzenie dziecka w świat malarstwa to fascynująca przygoda, która otwiera przed nim drzwi do wyrażania emocji, pomysłów i kreatywności poprzez kolor i formę.

Możecie zacząć od najprostszych aktywności, które nie tylko zachęcą dziecko do eksperymentowania z farbami i pędzlami, ale również pozwolą na swobodne wyrażanie siebie.

Idealnym punktem wyjścia jest stworzenie strefy do malowania, gdzie dziecko może swobodnie pracować, nie martwiąc się o bałagan. Można zacząć od malowania palcami, co jest doskonałym sposobem na eksplorowanie faktury farby i pozwala na bezpośrednie doświadczanie koloru.

Rodzaje farb i różnice w technikach malarskich

Gdy dziecko poczuje się już komfortowo z podstawowymi aktywnościami, można wprowadzić je w świat różnorodności farb i technik malarskich. Istnieją różne rodzaje farb, które oferują odmienne doświadczenia i efekty:

 • Akwarele są przeźroczyste i świetne do delikatnych, płynnych przejść kolorów. Malowanie nimi uczy kontrolowania ilości wody i delikatności pociągnięć pędzlem.
 • Gwasze są nieprzezroczyste i dają bardziej matowe i kryjące efekty, co może być satysfakcjonujące dla dzieci, które chcą uzyskać intensywne, wyraziste kolory.
 • Farby akrylowe schną szybko i są bardzo wszechstronne, pozwalając na eksperymentowanie z teksturą i warstwami.

Jak przygotować się do malowania

Przygotowanie do malowania jest równie ważne, jak sam proces twórczy. Oto kilka wskazówek, jak się przygotować, aby zabawa była bezpieczna i komfortowa dla wszystkich członków rodziny:

 • Zabezpiecz miejsce pracy odpowiednimi środkami, takimi jak folia, stara gazeta, czy specjalny fartuszek dla dziecka.
 • Wybór pędzli różnych rozmiarów pozwoli dziecku eksplorować różne efekty i sposoby nakładania farby.
 • Zmiana wody – ucz dziecko, jak ważne jest częste zmienianie wody podczas malowania, aby kolory pozostały czyste i jasne.

Kiedy dziecko zacznie czuć się swobodnie z podstawami malarstwa i różnymi technikami, naturalnym krokiem będzie głębsze zrozumienie koloru.

Nauka o kolorach, ich mieszaniu oraz o tym, jak różne kolory wpływają na nastrój i percepcję obrazu, otworzy przed dzieckiem nowe możliwości wyrazu artystycznego. To także świetna okazja do zabawy i eksperymentów, które ugruntują wiedzę dziecka na temat sztuki i pozwolą mu wyrażać siebie w coraz bardziej złożony sposób.

Rozmowę o barwach w malarstwie można też wykorzystać do nauki nazw kolorów po angielsku!

Nauka kolorów po angielsku 

Nauka malowania i eksploracja różnych technik artystycznych to nie tylko doskonała okazja do rozwijania kreatywności i wyrażania siebie przez sztukę, ale także świetny moment na edukację językową.

Włączając elementy języka angielskiego do lekcji rysunku i malarstwa, możemy sprawić, że nauka nowych słówek stanie się bardziej angażująca i praktyczna. Nazwy kolorów to słówka, których dzieci uczą się na początkowych etapach edukacji językowej, a malowanie daje doskonałą okazję do powtórzenia i utrwalenia tych właśnie słów w naturalnym kontekście.

Przedstawienie kolorów i ich nazw w języku angielskim, podczas wybierania farb czy kredek, może pomóc dziecku lepiej zapamiętać nowe słownictwo. Można również zachęcać dziecko do mówienia o tym, jakich kolorów używa podczas malowania po angielsku, co dodatkowo wzmocni jego zdolności językowe w zabawny i kreatywny sposób.

Poniżej znajduje się tabela z podstawowymi kolorami w języku angielskim oraz ich tłumaczeniami na język polski, która może posłużyć jako pomocniczy materiał edukacyjny:

Kolor w języku angielskim Tłumaczenie na język polski
Red Czerwony
Orange Pomarańczowy
Yellow Żółty
Green Zielony
Blue Niebieski
Purple Fioletowy
Pink Różowy
Brown Brązowy
Black Czarny
White Biały
Grey Szary

 

Wykorzystanie tej tabeli podczas lekcji malowania może sprawić, że nauka angielskiego stanie się dla dziecka bardziej interesująca i związana z realnymi działaniami, a kolory staną się świetnym pretekstem do praktykowania nowych słówek.

Jak wymieszać trzy kolory, aby uzyskać dowolny kolor? Nauka o barwach

Wymieszanie trzech podstawowych kolorów – czerwonego, żółtego i niebieskiego – w teorii pozwala na uzyskanie niemal każdego innego koloru. Kluczową wiedzą, która pozwala zrozumieć i praktykować mieszanie kolorów, jest teoria barw.

Według niej, kolory podstawowe, które nie mogą być otrzymane przez mieszanie innych barw, mogą być połączone w różnych proporcjach, aby uzyskać szeroki zakres barw pośrednich, w tym kolory wtórne i tretarne.

Kolory wtórne uzyskuje się przez mieszanie dwóch kolorów podstawowych. Oto kilka przykładów:

 • Czerwony + Żółty = Pomarańczowy
 • Żółty + Niebieski = Zielony
 • Niebieski + Czerwony = Fioletowy

Kolory tretarne powstają przez mieszanie koloru podstawowego z kolorem wtórnym, znajdującym się obok niego na kole barw. Przykłady:

 • Czerwony + Pomarańczowy = Czerwono-pomarańczowy
 • Żółty + Zielony = Żółto-zielony
 • Niebieski + Fioletowy = Niebiesko-fioletowy

Gdy wymieszasz wszystkie trzy kolory podstawowe, tj. czerwony, żółty i niebieski w równych proporcjach, teoretycznie otrzymasz kolor bliski czerni lub bardzo ciemnej szarości. W praktyce jednak, zależnie od odcieni użytych farb, wynik może różnić się intensywnością i tonem.

Aby uzyskać bardziej złożone kolory, można eksperymentować z różnymi proporcjami kolorów podstawowych, dodając również biel, aby rozjaśnić mieszankę, lub czerń, aby ją przyciemnić.

Przykłady bardziej skomplikowanych mieszanek kolorów:

 • Czerwony + Żółty + Nieco Niebieskiego = Brązowy
 • Żółty + Niebieski + Odrobina Czerwonego = Oliwkowy
 • Niebieski + Mała ilość Żółtego + Odrobina Czerwonego = Turkusowy

Pamiętaj, że proporcje i intensywność każdego koloru wpływają na ostateczny wynik, a eksperymentowanie jest kluczem do nauki i odkrywania nowych, unikalnych odcieni.

Uważna obserwacja, jak różne kolory wpływają na siebie, gdy są mieszane, jest niezastąpiona w rozwijaniu umiejętności pracy z kolorami.

Jak działa światło i cień w malarstwie?

W malarstwie, światło i cień współpracują, by nadać obrazom głębię i uczynić je bardziej realistycznymi. Światło podkreśla te części obrazu, które są najbliżej źródła światła, sprawiając, że wydają się jaśniejsze i bardziej widoczne. Z kolei cienie pojawiają się tam, gdzie światło nie dociera bezpośrednio, co pomaga zobrazować kształt obiektów i ich położenie w przestrzeni.

Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu światła i cienia, artysta może przekształcić płaską powierzchnię w pełen życia i trójwymiarowy obraz, dodając do swojej pracy wrażenie głębi i realności. Ta wiedza przydaje się szczególnie na wyższym poziomie zaawansowania, jeżeli chodzi o kursy rysunku i malarstwa.

Podsumowując, nauka rysowania i malowania dla dzieci otwiera przed nimi drzwi do nieskończonego świata kreatywności i wyrażania siebie. Zaczynając od prostych kształtów i kolorów, przez zrozumienie proporcji i kompozycji, aż po eksplorację różnorodnych technik malarskich i zabawę światłem i cieniem, każdy etap nauki przynosi nowe możliwości rozwoju i odkryć.

Pozwalając dzieciom na eksperymentowanie i wyrażanie siebie poprzez sztukę, dajemy im narzędzie do komunikowania swoich myśli i uczuć, które będzie z nimi przez całe życie. Zachęcając równocześnie do nauki nowych słów po angielsku podczas malowania, wzbogacamy ich edukację o element językowy, czyniąc naukę bardziej atrakcyjną i wielowymiarową.

Pamiętaj, że każde dzieło sztuki, niezależnie od tego, czy to pierwszy prosty rysunek, czy skomplikowana kompozycja, jest odzwierciedleniem unikalnego wewnętrznego świata Twojego małego artysty. Zachęcajmy więc dzieci do wyrażania siebie przez sztukę, otwierając przed nimi możliwości, które mogą wpłynąć na ich rozwój i samopoczucie na wiele pozytywnych sposobów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak wytłumaczyć dziecku co to jest wiatr? - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Jak wytłumaczyć dziecku co to jest honor? - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.