- Kim jest native speaker?
- Czym wyróżnia się polski nauczyciel angielskiego z przygotowaniem dydaktycznym?
- Lektor angielskiego z Polski vs native
- Kiedy warto wybrać native speakera?
- Kiedy lepiej sprawdzi się nauczyciel lokalny?
Szukasz nauczyciela angielskiego, korepetytora dla dziecka. Widzisz oferty zarówno Polaków uczących angielskiego, jak i native speakerów. Czy któryś z tych nauczycieli będzie lepszy? Jaka jest specyfika nauki z „nejtiwem”, a jaka z osobą z wyuczonym językiem angielskim? Jak dobrać nauczyciela angielskiego pod kątem celów nauki, poziomu zaawansowania oraz swoich preferencji? Podpowiadamy!
Kim jest native speaker?
Native speaker to rodzimy użytkownik języka. Jest to osoba, która od dziecka wychowywała się w otoczeniu danego języka. To jej język ojczysty, tzw. pierwszy język – wyniesiony z domu, szkoły, podwórka oraz przekazów kulturowych – bajek, piosenek, książek.
Czy zatem każdy obcokrajowiec mówiący po angielsku będzie native speakerem w tym języku? Nie! Przykładowo:
- Hiszpan wychowany w Hiszpanii, który angielski zna ze szkoły – to native speaker w języku hiszpańskim.
- Hiszpan wychowany w USA w domu, w którym mówiono po angielsku – to native speaker w języku angielskim.
- Anglik wychowany w Hiszpanii w domu, w którym mówiono po hiszpańsku – to native speaker w języku hiszpańskim.
Najczęściej native speakerzy angielscy pochodzą z krajów anglojęzycznych: Wielkiej Brytanii, USA, Kanady czy Australii. Mogą, ale nie muszą mieć kwalifikacji pedagogicznych czy glottodydaktycznych. Supermocą native speakera jest to, że umożliwia on kontakt z autentycznym, naturalnym i żywym językiem.
Dlaczego warto uczyć się z native speakerem?
Rozważasz native speakera jako prywatnego nauczyciela angielskiego? Oto dlaczego nauka języka obcego z taką osobą to dobry pomysł:
- Native speaker będzie prezentował wzorce naturalnej wymowy i akcentu. Dzięki temu nauka poprawnej wymowy jest prostsza – łatwiej opanować autentyczną i swobodną wymowę oraz intonację przez bezpośrednie konwersacje z osobą, która tak mówi. Możesz także dobrać lektora native’a zgodnie ze swoimi celami edukacyjnymi i życiowymi, aby przyswoić konkretny akcent, np. British English albo American English.
- Native speaker daje kontakt z żywym językiem. Nie tym z podręcznika, lecz z domów, sklepów, ulic, szkół, programów telewizyjnych, które można usłyszeć w jego ojczyźnie. Sprawne posługiwanie się mową potoczną, kolokwializmami czy idiomami decyduje o płynności mowy i pozwala wskoczyć na wyższy poziom angielskiego niż w przypadku nauki typowo szkolnych zwrotów. To umiejętności językowe trudne do opanowania innymi sposobami
- Dzięki native speakerowi lepiej osłuchasz się z językiem obcym w kontekście codziennej komunikacji. Sprzyja to lepszemu rozumieniu ze słuchu i łatwiejszej komunikacji z innymi native speakerami np. podczas wyjazdu zagranicznego, wymian międzynarodowych czy choćby oglądania filmu zagranicznego youtubera.
- Native speaker jest dobrym wyborem, jeśli chcesz się przygotować do konkretnej sytuacji, rozmowy, spotkania czy wyjazdu. Np. czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna z Brytyjczykiem. Native speaker nie tylko wyczuli Twój słuch językowy na brytyjski akcent, ale też wprowadzi Cię z kontekst kulturowy i zwyczaje towarzyszące takiej rozmowie w jego ojczystym języku.
Czym wyróżnia się polski nauczyciel angielskiego z przygotowaniem dydaktycznym?
Polski nauczyciel angielskiego to osoba, która wychowała się w Polsce, w polskojęzycznym domu, a angielski jest jej drugim wyuczonym językiem. Ma wykształcenie filologiczne i pedagogiczne. Daje jej to kilka wyjątkowych cech, które mogą być poszukiwane przez uczniów.
Polski nauczyciel zna i rozumie trudności, przez jakie przechodzi Polak w toku nauki języka obcego. Ma takie samo doświadczenie, bo też kiedyś musiał opanować język angielski w szkole i na studiach. Dzięki temu może być mniej podatny na tzw. klątwę wiedzy i nie pomijać informacji ważnych z perspektywy ucznia.
Ponadto polski nauczyciel angielskiego zna treść programów nauczania w szkołach, więc może je uwzględniać, prowadząc korepetycje. Zna także wymogi egzaminacyjne związane z maturami oraz certyfikacją językową.
Zalety nauki z polskim nauczycielem
Polak-nauczyciel angielskiego ma kilka zalet niedostępnych dla native speakera:
- Nauczyciel angielskiego polskiego pochodzenia ma możliwość skorzystania z języka polskiego, gdy tylko jest to potrzebne. Zna go na tyle dobrze, że może rozwiać wszelkie wątpliwości i mieć pewność, że uczeń dobrze go rozumie. Chwilowe przejście na polski bywa potrzebne np. podczas tłumaczenia gramatyki czy szczególnie skomplikowanych poleceń w zadaniach, a także do objaśniania abstrakcyjnego słownictwa występującego w rzadko używanych, obcych uczniowi kontekstach.
- Nauczyciel polskiego pochodzenia na ogół sprawnie porusza się w podstawach programowych oraz wymogach egzaminacyjnych. To odpowiednia osoba, jeśli chcesz przygotować się do matury czy certyfikacji.
- Polski lektor angielskiego lepiej rozumie perspektywę polskiego ucznia – blokady mentalne, typowe błędy i trudności charakterystyczne dla Polaków w toku nauki języka angielskiego.
- Jeśli dziecko dopiero zaczyna się uczyć angielskiego, polski lektor może zapewnić większą swobodę, bo daje możliwość rozmowy po polsku. To sprawia, że stres jest mniejszy niż w przypadku gdy komunikacja odbywa się wyłącznie po angielsku.
- Polski lektor dysponuje praktyczną, ale też teoretyczną znajomością języka, dzięki czemu łatwiej objaśniać mu gramatykę: struktury i reguły rządzące angielskim.
- Ma głębszą wiedzę o tym, czego potrzebuje uczeń, który dopiero zaczyna naukę, wypracowaną oraz wyuczoną metodykę pracy z dziećmi – dzięki wykształceniu pedagogicznemu.
- Polscy lektorzy z przygotowaniem dydaktycznym często odznaczają się wyższą systematycznością w nauczaniu, a ich lekcje są bardziej ustrukturyzowane.
Lektor angielskiego z Polski vs native
Native speaker czy polski nauczyciel? Podsumujmy.
- Jeśli zależy Ci na naturalnych konwersacjach, doskonałym akcencie, idiomach i kolokwializmach, osłuchaniu się oraz wgłębieniu w kontekst kulturowy, lepszym wyborem będzie native speaker.
- Jeśli chcesz przygotować się do egzaminu albo certyfikatu, potrzebujesz ustrukturyzowanych lekcji i dokładnych objaśnień gramatycznych, postaw na polskiego lektora.
Kto wypada lepiej w kontekście Twoich potrzeb? Porównaj i dobierz nauczyciela angielskiego, który lepiej wpisze się w Twoje oczekiwania i możliwości finansowe.
Kryterium | Native speaker | Polski nauczyciel |
Wymowa i akcent | Naturalna wymowa, akcent typowy dla kraju pochodzenia (różne do wyboru) | Bardzo dobra wymowa, ale nie zawsze idealna, nieco sztywny akcent |
Gramatyka | Intuicyjna, nauczana przez struktury, w mowie | Dokładnie objaśniona teoria + praktyka |
Wyjaśnienia po polsku | ❌ | ✅ |
Osłuchanie z językiem | ✅ Bardzo dobre osłuchanie z naturalnym językiem i akcentem | ❌ Polski lektor nie dostarczy tylu naturalnych bodźców słuchowych |
Przygotowanie do egzaminów | ❌ Niekoniecznie zaznajomiony z podstawą programową i specyfiką egzaminów | ✅ Znajomość podstaw programowych i wymogów egzaminacyjnych |
Cena | ❌ Zazwyczaj wyższa | ✅ Często niższa |
Kiedy warto wybrać native speakera?
Wybierz lekcje angielskiego z native speakerem, jeśli:
- Chcesz opanować słuchanie i mówienie, a mniej czytanie i pisanie.
- Jesteś na zaawansowanym poziomie i chcesz wejść na jeszcze wyższy.
- Przygotowujesz się do wyjazdu zagranicznego albo pracy czy nauki w międzynarodowym środowisku.
- Masz barierę językową i chcesz zacząć swobodnie mówić.
- Chcesz upłynnić swoją mowę, zyskać większą biegłość oraz lekkość, a także poprawić akcent.
- Nie potrzebujesz wyjaśnień po polsku.
Zastanawiasz się, kiedy warto zdecydować się na dodatkowe lekcje angielskiego i szukasz konwersacji angielskich z native speakerem dla dziecka? Zapisz je na rozmowy online.
Kiedy lepiej sprawdzi się nauczyciel lokalny?
Wybierz lekcje angielskiego z polskim lektorem, jeśli:
- Ma to być nauka od podstaw.
- Celem jest przygotowanie do egzaminu szkolnego albo certyfikującego.
- Potrzebujesz wyjaśnień po polsku.
- Zależy Ci na sprawnym czytaniu i pisaniu.
- Szukasz uporządkowanej nauki przebiegającej według z góry określonego planu.