Gry i zabawy

Dobble – rodzinna gra karciana, która wciąga!

Czy wiesz czym jest gra Dobble? Jeżeli jeszcze nie, to dobrze, że tutaj jesteś! W dzisiejszym wpisie przybliżymy czym jest popularna na całym świecie gra Dobble i wyjaśnimy, co stoi za fenomenem tej gry. Autorami popularnej karcianki są: Denis Blanchot, Guillaume Gille-Naves, Igor Polouchine, a w Polsce gra została wydana przez markę Rebel. 

Czy chodzi zatem o prosty tryb rozgrywki? A może o element rywalizacji? Gwarantujemy, że grając w Dobble, w rozgrywkę wciągną się zarówno najmłodsi jak i starsi członkowie rodziny! Poznaj zasady gry w Dobble i rozpocznij emocjonującą zabawę już dziś!

Dobble dla dzieci i nie tylko

Dobble to niekoniecznie gra tylko dla dzieci. Dzięki elementowi rywalizacji i spontaniczności, gra świetnie sprawdzi się także na niejednej imprezie u starszych graczy. Co więcej, gra Dobble ma bardzo kompaktowe rozmiary i proste instrukcje, co ułatwia rozgrywkę nawet w nieoczywistych warunkach: podczas podróży, na wycieczce, w poczekalni u lekarza, czy w dowolnym innym miejscu. 

Set kart do gry w Dobble zawiera 55 kolorowych kartoników z ilustracjami, zamkniętych w solidnej, metalowej puszce, dzięki czemu łatwo je zawsze zabrać ze sobą. Średni czas pojedynczej rozgrywki nie przekracza 15 minut. 

Nazwa gry Dobble wzięła się od angielskiej gry słów i jest wariacją słowa „double”, oznaczającego coś podwójnego. Ta gra słów praktycznie opisuje cel całej rozgrywki, ponieważ sens gry jest właśnie taki, aby za każdym razem znajdować na różnych kartach dwa pasujące do siebie symbole. 

Gra w Dobble świetnie rozwija zmysł spostrzegawczości oraz buduje refleks. Element rywalizacji docenią zarówno młodsi jak i dorośli gracze. Nie wierzysz jeszcze, że gra w Dobble potrafi wciągnąć? Spróbuj koniecznie rozegrać pierwszą rundę i przekonaj się sam!

Dobble – zasady gry 

Zasady gry w Dobble są bardzo proste, a ich zapamiętanie nie powinno być problemem nawet dla najmłodszych graczy! Wystarczy spojrzeć na pierwszą kartę, którą trzyma się w ręce, po rozlosowaniu kart pomiędzy wszystkich uczestników rozgrywki, a następnie porównać znajdujące się na niej symbole z symbolami karty, która leży na środku stołu. 

Ten, kto pierwszy znajdzie podwójny symbol, który pojawia się na jego karcie i powtarza na karcie leżącej na środku stołu, ma prawo rzucić swoją kartę na środek i szukać kolejnego pasującego wzoru wśród puli posiadanych przez siebie kart. Kto szybciej pozbędzie się z ręki wszystkich kartoników – ten wygrywa! 

Ale uwaga, trudność gry polega na byciu spostrzegawczym, ponieważ symbole powtarzające się na kartach występują w gąszczu innych symboli i mogą mieć różne rozmiary i ułożenie!  

Pełną instrukcję gry w Dobble znajdziesz na stronie wydawcy, marki Rebel: https://www.wydawnictworebel.pl/repository/files/instrukcje/Dobble.pdf

Jeżeli wolisz obejrzeć film, na którym obrazowo pokazane jest jak prawidłowo przeporowadzić rozgrywkę w Dobble, zobacz filmik na YouTube:

Dobble – opinie o grze 

Opinie o grze karcianej Dobble, które można znaleźć w Internecie, są zdecydowanie pozytywne. Gra jest szybka (czasami nawet ekspresowa, jeżeli gracze mają doskonały refleks i spostrzegawczość), a zasady są bardzo łatwe do zrozumienia. Fantastyczny jest nieskomplikowany pomysł na karciankę, która swoją prostotą zachwyca i skłania do kolejnych rozgrywek raz za razem.

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Gra Domek – poznaj zasady tej gry
Gry planszowe, w które zagra cała rodzina – najlepsze gry familijne
Gry interaktywne online – czy mogą być przydatne w nauce?
Kalambury po angielsku
Jak wartościowo wypełnić dziecku czas wolny?
Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: