Edukacja Kultura

Pinokio – klasyczne książki dla dzieci

Losy niezwykłego, drewnianego pajacyka imieniem Pinokio zna przynajmniej ze słyszenia chyba każde dziecko i każdy dorosły! Nie wszyscy wiedzą jednak, że postać ta została stworzona przez włoskiego pisarza Carla Collodiego, który w latach 1881-1883 publikował powieść Pinokio w odcinkach. Dopiero później Pinokio zyskał światową sławę, dzięki czemu stał się bohaterem licznych filmów, bajek dla dzieci, sztuk teatralnych i zaczął być powszechnie obecny w pop kulturze. 

Czy pamiętacie, co jest charakterystyczną cechą Pinokia i co stało się z drewnianym pajacykiem gdy ostatecznie jego dobre uczynki zostały wynagrodzone? Jeżeli ciekawi cię historia Pinokia i wspólnie z pociechą chcecie poznać jego losy, zachęcamy do lektury tej klasycznej bajki dla dzieci. Długie, zimowe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu przy książce i kubku herbaty. Najmłodsi z pewnością pokochają rezolutnego „chłopca” imieniem Pinokio, a dorośli na chwilę przeniosą się do beztroskich czasów dzieciństwa. Zobacz, co przygotowaliśmy dla Was w najnowszym wpisie o bajce Pinokio. 

Pinokio – ponadczasowa bajka dla dzieci 

Pinokio, będący głównym bohaterem bajki o tym samym tytule, jest drewnianym, zabawkowym pajacykiem, który potrafi jednak mówić i samodzielnie się ruszać. Odczuwa także niestety głód, choroby i ludzkie słabości. Tak jak człowiek musi podejmować różne życiowe wybory. Jeżeli Pinokio podejmie dobrą decyzję, zostaje nagrodzony, natomiast jeżeli złą, ponosi karę. Najbardziej charakterystyczną cechą Pinokia, która przyniosła mu sławę na całym świecie, jest jego nos, który stopniowo wydłuża się, gdy postać kłamie. Koniec bajki jest wyjątkowo uroczy, ponieważ za swoje dobre postępowanie, Pinokio zamienia się w zwykłego chłopca, którym zawsze chciał być. 

Pinokio - klasyczne książki dla dzieci

Książka Pinokio to mądra i przyjemna lektura dla najmłodszych, ale także dla dorosłych. Czytana dziecku po angielsku dodatkowo poszerzy zasób znajomego słownictwa w tym języku obcym i będzie świetną okazją do osłuchania się z brzmieniem języka angielskiego. 

Pinokio – streszczenie bajki 

Jak już wcześniej opisaliśmy, Pinokio był drewnianym pajacykiem, którego samodzielnie wystrugał z magicznego drewna lalkarz Gepetto. Potrzeba wystrugania drewnianego przyjaciela wynikała z samotności Gepetto, który był już stary i samotny, a ponadto pragnął mieć syna. Magicznym zbiegiem okoliczności, chłopiec wystrugany z drewna niespodziewanie ożył. Gepetto bardzo się ucieszył, jednak jak się szybko okazało, od pierwszych chwil powołania do życia, Pinokio był leniwym i nieposłusznym dzieckiem. 

Pinokio sprawiał Gepetto wiele zmartwień, a ten niewiele mógł zrobić z racji swojego wieku. Gepetto, a także jego przyjaciele Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz starają się wychować Pinokio i przekonać, by był dobrym i posłusznym dzieckiem. Pinokio jednak spotyka na swojej drodze różne niegodziwe osoby, które namawiają go do złych rzeczy. Początkowo Pinokio daje się im zwieść i systematycznie schodzi na złą drogę. Ponosi za to jednak srogie kary. 

Ostatecznie jednak, dzięki swojemu magicznemu nosowi, który wydłuża się gdy Pinokio kłamie, chłopiec zaczyna rozumieć, jakim jest egoistą i kto naprawdę jest mu życzliwy. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do Gepetto oraz Niebieskiej Wróżki i staje się dobrym, posłusznym pajacykiem. W nagrodę za tę przemianę zostanie spełnione jego największe marzenie, czyli stanie się prawdziwym człowiekiem. 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie sprawdź inne:
Filmy animowane dla dzieci – co oglądać z dzieckiem?
Najlepsze kreskówki do nauki angielskiego
Czytanie ze zrozumieniem po angielsku. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu tekstu czytanego w innym języku?
W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
Jak uczyć małe dzieci angielskiego?
Nauka angielskiego poprzez zabawę – dlaczego ta metoda jest tak skuteczna?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: