Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
09.07.2024
Time icon 6 min

Jakie książki dla dzieci w wieku 6-8 lat warto wybrać?

Spis treści

Czytanie książek to świetny sposób na wspieranie rozwoju dzieci. Stopniowe wprowadzenie książek do życia malucha kształtuje wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość. Dzieci w wieku 6-8 lat znajdują się w przełomowym momencie swojego rozwoju czytelniczego. To czas, kiedy zaczynają samodzielnie odkrywać magię literatury, choć nadal potrzebują jeszcze wsparcia rodziców, zwłaszcza w wyborze konkretnych tytułów.

Książki dla dzieci w wieku 6-8 lat mogą podejmować najróżniejszą tematykę. Od fascynujących historii fikcyjnych, po wartościowe lekcje i inspiracje, które mają określony cel edukacyjny. Odkryj starannie wybrane tytuły, które pomogą dzieciom w wieku wczesnoszkolnym rozwinąć pasję do czytania, jednocześnie wspierając ich rozwój emocjonalny i intelektualny.

Czytanie z rodzicem lub samodzielne zanurzanie się dziecka w literaturze wzbogaci doświadczenia dziecka i pomoże w budowaniu pięknych wspomnień. Sprawdź, jak pomóc dziecku wkraczać w przyszłość pełną czytelniczych przygód!

Polecane książki dla 6-latków

Książki dla sześciolatków najczęściej mają charakter edukacyjny i wspierają początkową naukę czytania. Mają dużą czcionkę ułatwiającą naukę samodzielnego czytania, są napisane prostym językiem oraz mają kolorowe ilustracje, które przyciągają uwagę i pomagają lepiej zrozumieć treść.

Ważne tematy poruszane w książkach edukacyjnych pomagają dzieciom zrozumieć otaczający je świat i rozwijać empatię oraz wyobraźnię. Sześciolatki naturalnie zadają wiele pytań, a odpowiednio dobrane lektury wspierają ich ciekawość i rozwój. Zapraszamy do poznania polecanych tytułów, które będą wartościowym uzupełnieniem domowej biblioteczki.

Lista książek – 6 najlepszych tytułów dla 6-latka

 1. „Basia. Wielka księga o uczuciach”, Zofia Stanecka: zbiór opowiadań o dziewczynce imieniem Basia, która przeżywa różne emocje, takie jak radość, smutek, złość czy zazdrość. Książka pomaga dzieciom zrozumieć i nazwać własne uczucia. Dzięki niej mali czytelnicy uczą się, jak radzić sobie z emocjami w codziennych sytuacjach. Ilustracje i prosty język sprawiają, że jest to lektura przyjazna dla sześciolatków. Książka rozwija empatię i umiejętność rozpoznawania emocji u siebie i innych.
 2. „Przygody Mikołajka”, René Goscinny, Jean-Jacques Sempé: zbiór humorystycznych opowiadań o przygodach chłopca o imieniu Mikołajek i jego przyjaciół. Każda historia pełna jest zabawnych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji. Książka pokazuje codzienne życie dzieci, ich problemy i radości. Dzieci uczą się wartości przyjaźni, współpracy i zrozumienia. Przygody Mikołajka rozwijają wyobraźnię i zachęcają do samodzielnego myślenia.
 3. „Muminki”, Tove Jansson: opowieść o sympatycznych stworzeniach żyjących w Dolinie Muminków, gdzie przeżywają różnorodne przygody. Książka porusza ważne tematy, takie jak przyjaźń, odwaga i tolerancja. Historia Muminków uczy dzieci empatii i akceptacji dla inności. Bogate ilustracje i baśniowy klimat sprawiają, że jest to lektura bardzo wciągająca dla najmłodszych. Dzięki niej dzieci poznają wartość rodzinnych więzi i wzajemnego wsparcia.
 4. „Kubuś Puchatek”, A. A. Milne, E. H. Shepard: klasyczna opowieść o przygodach uroczego misia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Książka uczy dzieci o wartości przyjaźni, lojalności i wspólnej zabawy. Proste, ale głębokie historie są pełne ciepła i humoru, co sprawia, że są one atrakcyjne dla młodych czytelników. Ilustracje dopełniają całości, tworząc niezapomnianą atmosferę. „Kubuś Puchatek” rozwija wyobraźnię i zachęca do refleksji nad codziennymi sytuacjami.
 5. „Detektyw Pozytywka”, Grzegorz Kasdepke: seria krótkich opowiadań o detektywie, który rozwiązuje zagadki w swoim mieście. Książka rozwija logiczne myślenie i umiejętność dedukcji u dzieci. Każda historia kończy się rozwiązaniem zagadki, co zachęca do aktywnego udziału w czytaniu. Humor i ciepło bijące od postaci Pozytywki sprawiają, że jest to lektura przyjemna i pouczająca. Książka wzmacnia wiarę w to, że dobro zawsze zwycięża.
 6. „Rodzina. Wierszyki do chichotania”, Grzegorz Uzdański: zbiór zabawnych wierszyków o codziennym życiu rodzinnym. Książka w humorystyczny sposób przedstawia różne sytuacje, z którymi dzieci mogą się identyfikować. Rymowane teksty rozwijają poczucie rytmu i zdolności językowe. Ilustracje pełne detali zachęcają do wspólnego oglądania i rozmów. Książka wzmacnia więzi rodzinne i dostarcza dużo śmiechu.
 7. „Pucio”, Marta Galewska-Kustra: seria książek o chłopcu imieniem Pucio, który odkrywa świat i uczy się nowych rzeczy. Każda książka skupia się na innej tematyce, takiej jak pierwsze słowa, dźwięki czy proste zdania. Książki te są doskonałe do wspierania rozwoju językowego i mowy dziecka. Proste, ale atrakcyjne ilustracje oraz interaktywne elementy zachęcają dzieci do aktywnego uczestnictwa w lekturze. Seria „Pucio” pomaga rozwijać słownictwo i umiejętność komunikacji.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Wybrane książki dla 7-latków

Książki dla siedmiolatków wspierają dalszy rozwój samodzielnej umiejętności czytania. Zawierają teksty o umiarkowanej trudności i są dostosowane do rosnących zdolności językowych dzieci. Coraz częściej poruszają tematykę abstrakcyjną, zapoznając dziecko ze światem czytelniczej fikcji.

Kolorowe ilustracje są wciąż kluczowym elementem, pomagającym w lepszym zrozumieniu fabuły i rozwijającym wyobraźnię dziecka. Dzięki nim dzieci mogą bardziej zaangażować się w opowieść i czerpać większą przyjemność z czytania.

Lista książek – 3 najlepsze tytuły dla 7-latka

 1. „Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności”, Asia Olejarczyk: inspirująca pozycja dla dzieci borykających się z nieśmiałością. Autorka, Asia Olejarczyk, przedstawia w niej praktyczne wskazówki, które pomagają młodym czytelnikom budować pewność siebie. Książka zachęca do doceniania własnej wartości, co przekłada się na lepsze relacje z rówieśnikami i większą satysfakcję z życia. Proste, ale skuteczne rady pomagają dzieciom radzić sobie z wyzwaniami codzienności. To idealny prezent dla każdego dziecka, które potrzebuje wsparcia w budowaniu pewności siebie.
 2. „Księga niezwykłych zjawisk przyrody”, Rahwan Dunia: fascynująca lektura dla młodych odkrywców. Książka wyjaśnia, jak dochodzi do takich zjawisk jak erupcje wulkanów, zaćmienia Księżyca czy powstawanie huraganów. Dzieci poznają tajemnice zorzy polarnej, tęczy i wielu innych niezwykłych wydarzeń przyrodniczych. Autor w przystępny sposób tłumaczy skomplikowane procesy, co sprawia, że młodzi czytelnicy mogą z łatwością je zrozumieć. Piękne ilustracje i ciekawe opisy czynią tę książkę nie tylko edukacyjną, ale i niezwykle interesującą.
 3. „Łamigłówki 7-letniej główki. Labirynty, krzyżówki, zadania logiczne”, Wydawnictwo Aksjomat: zbiór zadań, które zajmą i rozweselą każde dziecko. Książka zawiera różnorodne łamigłówki, krzyżówki i labirynty, które są dostosowane do wieku od 7 do 12 lat. Rozwiązywanie zadań rozwija spostrzegawczość, logiczne myślenie i koncentrację, jednocześnie dostarczając mnóstwo radości. Estetyczne wydanie i atrakcyjne grafiki przyciągają uwagę dzieci, zachęcając je do aktywnego spędzania czasu. To doskonała propozycja na długie zimowe wieczory, podróże czy wakacje.

Najlepsze książki dla 8-latków

Książki dla ośmiolatków charakteryzują się bardziej zaawansowaną tematyką i wyższym stopniem trudności. Mogą już nie zawierać ilustracji, a ich tekst może być bardziej złożony. Nie powinny jednak być zbyt długie, aby nie zniechęcać młodych czytelników.

Warto pamiętać, że wybór książek powinien być zgodny z zainteresowaniami dziecka oraz uwzględniać jego poziom umiejętności czytania i rozwój emocjonalny. Dobrze dobrane lektury mogą pomóc dzieciom rozwijać wyobraźnię, poszerzać wiedzę i lepiej rozumieć otaczający świat.

Jeżeli dziecko jest na to gotowe, można proponować książki po angielsku, aby jednocześnie rozwijać kompetencje językowe i zdolności czytelnicze dziecka. Sprawdź, które tytuły stanowią doskonałe uzupełnienie domowej biblioteczki dla ośmiolatków.

Lista książek – 4 najlepsze tytuły dla 8-latków

 1. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, Hugh Lofting: klasyczna opowieść o niezwykłym lekarzu, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Doktor Dolittle, dzięki swoim umiejętnościom, pomaga zwierzętom w potrzebie i przeżywa z nimi wiele niesamowitych przygód. Książka pełna jest ciepła, humoru i mądrości, które uczą dzieci empatii i szacunku dla wszystkich żywych istot. Ta magiczna historia zachwyca młodych czytelników od pokoleń, oferując im niezwykły świat pełen przyjaźni i troski.
 2. „Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett: wzruszająca opowieść o dziewczynce imieniem Mary, która odkrywa zapomniany ogród w posiadłości swojego wuja. Mary, wraz z nowymi przyjaciółmi, odnawia ogród, który staje się miejscem przemiany i uzdrowienia zarówno dla niej, jak i dla innych mieszkańców domu. Książka ta jest pełna magii, tajemnicy i nadziei, pokazując, jak natura i przyjaźń mogą zmieniać życie na lepsze. To klasyczna powieść, która inspiruje i porusza serca czytelników w każdym wieku.
 3. „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, Agnieszka Mielech: seria książek autorstwa Agnieszki Mielech, która opowiada o przygodach Emi i jej przyjaciółek. Dziewczynki tworzą tajny klub, w którym rozwiązują zagadki, organizują różne akcje i pomagają innym. Książki z tej serii są pełne humoru, emocji i ważnych przesłań o przyjaźni, współpracy i odwadze. Dzięki dynamicznej fabule i barwnym postaciom, młodzi czytelnicy mogą się utożsamiać z bohaterkami i czerpać z ich przygód wiele inspiracji do własnych działań.
 4. Seria komiksów „LEGO Ninjago”: ekscytujące opowieści o grupie młodych ninja, którzy walczą z siłami zła, aby chronić świat Ninjago. Każdy komiks pełen jest dynamicznej akcji, humoru i niezwykłych przygód, które przyciągają uwagę młodych czytelników. Bohaterowie, każdy z unikalnymi umiejętnościami, muszą współpracować, aby pokonać wrogów i rozwiązać tajemnicze zagadki. Te komiksy to doskonała rozrywka dla dzieci, które kochają świat LEGO i fascynujące historie o odwadze, przyjaźni i mocy drużyny.

Książki dzieci w wieku 6-8 lat. O czym warto pamiętać przed zakupem?

Wybierając książki dla dzieci w wieku 6-8 lat, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić im jak najlepsze doświadczenia czytelnicze.

Przede wszystkim, treść powinna być odpowiednia do wieku, unikając zbyt skomplikowanych tematów i języka. Ilustracje odgrywają dużą rolę, pomagając dzieciom w zrozumieniu tekstu i utrzymaniu zainteresowania. Książki dla 6-8 latków powinny być drukowane czcionką o odpowiedniej wielkości, co ułatwia samodzielne czytanie i nie męczy oczu.

Warto pamiętać, aby nie oceniać książki tylko po okładce – atrakcyjny wygląd nie zawsze idzie w parze z wartościową treścią. Dobierajmy książki zgodnie z zainteresowaniami dziecka, aby czytanie było dla niego przyjemnością, a nie obowiązkiem. Na koniec, warto zwrócić uwagę na walory edukacyjne, które mogą rozwijać wiedzę dziecka, jego wyobraźnię oraz umiejętności społeczne.

Właściwie dobrana książka może stać się dla dziecka nie tylko źródłem radości, ale także cenną lekcją na przyszłość.

Czytanie książek to fascynująca przygoda. Warto aktywnie zachęcać do tej czynności dziecko, jednocześnie samemu dając dobry przykład. Jeżeli natomiast Twoje dziecko niechętnie sięga po książki, a podręczniki wywołują w nim dużą niechęć, spróbuj innych, przyjaznych metod nauki.

Alternatywą do podręcznika od języka angielskiego mogą być lekcje angielskiego online, prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela native-speakera. Programy nauczania w Novakid są dostosowane do wieku i poziomu uczniów. Sprawdź koniecznie, jak bezstesowo zachęcić pociechę do nauki angielskiego, odkrywając programy: Język angielski dla klasy 1 oraz Angielski dla 7 latka.

Czy artykuł był pomocny?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Książki
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.