Edukacja

Present Simple

Nauka gramatyki języka obcego większości osób nie kojarzy się z niczym pozytywnym, zwłaszcza na początku przygody z nowym językiem. Nauka gramatyki wymaga dość systematycznego podejścia, zapamiętywania określonych reguł gramatycznych oraz zazwyczaj wykonywania sporej liczby ćwiczeń utrwalających. Dodatkowo angielska gramatyka nie należy do najprostszych, jednak mimo wszystko, jest mniej skomplikowana niż nasze rodzime zasady językowe! 

Rozpoczynając swoją przygodę z językiem angielskim, warto jednocześnie uczyć się podstawowych słówek, ale również prostych zasad gramatycznych. Dzięki temu od samego początku nauczymy się konstruowania poprawnych gramatycznie zdań i będziemy mogli zrozumiale posługiwać się mówionym językiem. 

Systematyczna nauka gramatyki języka angielskiego pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, w stosunkowo niedługim czasie. Przygodę z angielską gramatyką warto rozpocząć od podstawowego czasu teraźniejszego, który można wykorzystywać w wielu sytuacjach. Przed Wami Present Simple, czyli najprostszy do nauki i najczęściej używany w mowie angielski czas. 

Poznaj budowę czasu Present Simple, dowiedz się, w jakich sytuacjach używamy tego czasu oraz poznaj przykłady zastosowania Present Simple w angielskich zdaniach. Ucz się razem z nami i samodzielnie zgłębiaj tajniki języka angielskiego!   

present simple - to be

Present Simple – budowa czasu 

Tworzenie zdań w czasie Present Simple nie jest skomplikowane. Do budowy prostego zdania potrzeba tylko osoby wykonującej czynność, czyli podmiotu oraz czasownika w podstawowej formie. 

Zdanie w czasie Present Simple budujemy zatem w formacie:

PODMIOT + CZASOWNIK w formie podstawowej

Przykładowe, najprostsze zdanie w czasie Present Simple może wyglądać tak: 

 I (podmiot) go (czasownik w podstawowej formie) to park every day (reszta zdania).

Konstruując zdanie w czasie Present Simple dla 3 osoby liczby pojedynczej, należy pamiętać o dodawaniu końcówki -s lub -es do czasownika w podstawowej formie. 

Przykłady: 

She reads a book in the Library every Thursday. 

He studies at Yale. 

Present Simple – kiedy używamy? 

Czasu Present Simple używa się w języku angielskim bardzo często. Można go wykorzystywać gdy mówimy o rzeczach, które robimy stale, o naszych zwyczajach, o tym co nas otacza, o tym co robimy, codziennie, często lub prawie nigdy. 

Z racji tego, że czasu Prezent Sample używamy najczęściej do opisywania wykonywanych przez nas czynności z różnym natężeniem oraz takich, które są powtarzalne, w czasie Present Simple bardzo często używamy słówek określających częstotliwość wykonywania czynności.

Są to m.in.: always (zawsze), never (nigdy), often (często), usually (zazwyczaj), sometimes (czasami), rarely (rzadko), every day (codziennie), on Saturdays (w soboty). 

Present Simple – zastosowanie i przykłady

Poniżej prezentujemy przykłady wykorzystania czasu Present Simple w prostych zdaniach. 

  1. She drinks Coke twice a day.

Ona pije colę dwa razy dziennie.

  1. We go to school five times a week.

Chodzimy do szkoły przez pięć dni w tygodniu.

  1. I  never eat fast food, but Mary eats fast food from time to time.

Ja nigdy nie jem fast foodów, ale Mary je fast foody od czasu do czasu.

  1. He likes her very much.

On bardzo ją lubi.

  1. I always feel great in summer

Latem zawsze czuję się świetnie.

  1. They always go fishing on Sundays.  

Oni zawsze chodzą na ryby w niedziele. 

Sprawdź też inne nasze wpisy:
Nauka przez zabawę – wady i zalety
Dysleksja a nauka języka angielskiego
Nauka przez zabawę – czy bez kar da się skutecznie nauczać?
Czy nauka przy muzyce jest efektywna? Jak muzyka wpływa na skupienie?
Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?
Słówka po angielsku – skuteczne metody nauki

Leave a Reply

%d bloggers like this: