Kultura Tradycje

Boże Narodzenie w Australii

Australijskie Boże Narodzenie mocno różni się od tego, które znamy z Polski, Europy czy nawet Stanów Zjednoczonych. Głównym czynnikiem, który odpowiada za nietypowy klimat Świąt w Australii, jest… pogoda! Australijskie Boże Narodzenie wypada w samym środku australijskiego lata. Na plażach nie brakuje wówczas wczasowiczów, temperatura na dworze wynosi około 30 stopni, a zamiast tradycyjnej wigilijnej kolacji organizuje się rodzinnego grilla. 

Czy mimo tak dużych różnic w obchodach Bożego Narodzenia, w Australii wciąż da się poczuć w grudniu klimat świąt? Przeczytaj nasz kolejny świąteczny wpis poświęcony obchodom Bożego Narodzenia w Australii i poznaj najważniejsze australijskie tradycje i zwyczaje na Święta. 

Boże narodzenie w Australii – do dwóch razy sztuka? 

Tradycyjnie, Boże Narodzenie w Australii obchodzi się w grudniu, z tym że Australijczycy mogą zapomnieć w tym czasie o mrozie, śniegu i malowniczych, zimowych pejzażach. Grudzień w Australii to sam środek lata, a prawdziwa zima na antypodach trwa od czerwca do sierpnia. 

święta w australii

W trakcie polskiego lata, w Australii zatem można spodziewać się śniegu oraz… drugich świąt Bożego Narodzenia, zwanych Christmas in July. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i dlaczego narodziła się tradycja świętowania Bożego Narodzenia po raz drugi, ale zapewne wynika to z zimowej aury, której tak bardzo brakuje Australijczykom w grudniu, że postawili wykorzystać zimowe warunki pogodowe do świętowania. 

Podczas tradycyjnego Bożego Narodzenia w grudniu, całe rodziny najczęściej wyjeżdżają na wakacje, wylegują się na plaży lub spędzają czas w parkach narodowych pod namiotami. Zamiast wigilijnej kolacji jest luźne BBQ, a Mikołaj zamiast na saniach, przybywa na desce surfingowej.

Z kolei latem, podczas Christmas in July, Australijczycy ponownie przyozdabiają swoje choinki, na ulicach można natknąć się na świąteczne dekoracje, w domach organizuje się a’la świąteczne spotkania przy kominku w wełnianych skarpetkach, a w biurach wszyscy pojawiają się w świątecznych swetrach. 

No i kto powiedział, że Boże Narodzenie jest tylko raz w roku? Na pewno nie Australijczycy! 

Potrawy Bożonarodzeniowe w Australii 

Święta Bożego Narodzenia w Australii mocno różnią się od polskich również pod względem świątecznego menu. Na australijskich stołach nie znajdziemy tradycyjnych 12 potraw, gorącego barszczyku z krokietem, ani pierogów i kapusty z grzybami. Będzie skromniej i… chłodniej. Latem, gdy temperatury na dworze przekraczają 30 stopni, wszyscy myślą tylko o tym, jak się ochłodzić, dlatego na “wigilijnym stole” królują chłodne przekąski, sałatki i owoce morza. 

Boże Narodzenie w Australii

Aby tradycji stało się zadość, w świątecznym menu pojawia się pieczony indyk oraz tradycyjny pudding ze śliwkami. Często w Wigilię Australijczycy organizują BBQ party, na którym królują kiełbaski i sałatka coleslaw. Co ciekawe, Australia jest krajem wielokulturowym, co skutkuje tym, że w różnych domach święta można obchodzić zupełnie inaczej. W Australii nikogo nie zdziwi na przykład zaserwowane w Boże Narodzenie curry.  

Boże Narodzenie w Australii – niecodzienne zwyczaje i tradycje

Jak już zdążyliście zauważyć, Boże Narodzenie w Australii dość mocno różni się od tradycyjnych obchodów, które widzimy w filmach i o których możemy przeczytać w książkach. Do ciekawych australijskich tradycji bożonarodzeniowych należą także: organizowanie X-Mas Parties , czyli hucznych imprez okołoświątecznych w barach, kawiarniach i restauracjach oraz Boxing Day (Drugi Dzień Świąt), podczas którego Australijczycy szturmują galerie handlowe, ponieważ w ten dzień są największe w całym roku wyprzedaże. 

Ciekawą australijską tradycją bożonarodzeniową jest również organizowanie koncertów kolęd pod gołym niebem tzw. Carols By Candlelight. W ramach wydarzenia Australijczycy często zabierają ze sobą koce oraz świece i uczestniczą we wspólnych koncertach w swoich miastach. Tradycja wspólnego kolędowania w Boże Narodzenie przy świecach jest kultywowana od 1937 roku, a największe koncerty odbywają się w Melbourne i Sydney. 

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Boże Narodzenie w Irlandii
Jak wybrać prezent świąteczny dla dziecka?
Boże Narodzenie u Anglosasów – jak to wygląda?

Leave a Reply

%d bloggers like this: